Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες

ΦόρουμΦόρουμ  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

Μοιραστείτε

νοζεμιαση

Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
panagiotakis
Μέλος
Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 125

νοζεμιαση Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: νοζεμιαση   νοζεμιαση Icon_minitimeΣαβ Απρ 27, 2013 4:00 pm

γεια σασ παιδια εχτηεσ εβαζα οροφουσ στα μελισια μου και παρατιρησα οτι σε ενα απο αυτα εχει νοζεμιαση ειναι πσιλα εκει που τα εχω και το βραδυ εχει κριο. τι μπορω να κανω να την αντιμετοπισω???
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
beteranos
Μέλος
Μέλος
beteranos

Αριθμός μηνυμάτων : 194

νοζεμιαση Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: νοζεμιαση   νοζεμιαση Icon_minitimeΣαβ Απρ 27, 2013 6:52 pm

Πως καταλαβες οτι ειναι νοζεμιαση?
Sakis G
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 605

νοζεμιαση Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: νοζεμιαση   νοζεμιαση Icon_minitimeΚυρ Απρ 28, 2013 5:33 am

Δυστυχως δεν υπαρχει εγκεκριμενο φαρμακο.Προτεινεται η χορηγηση σιροπιου με θυμολη 1γρ.σε15 λιτρα σιροπι , αλλα δεν υπαρχουν σχετικες επιστημονικες αναφορες για την αποτελεσματικοτητα της θεραπειας στην νεα μορφη νοζεμιασης.Δεδομενου οτι το φουμιδιλ ,το μονο αποδεδειγμενα αποτελεσματικο φαρμακο ,δεν επιτρεπεται να χορηγηθει,η παραπανω εφαρμογη σε συνδιασμο με τα μετρα υγιεινης αποτελουν την μονη δυνατοτητα μας.Τετοια μετρα ειναι το σφίξιμο και ο καλος αερισμος του μελισσιου,χορηγηση ζαχαροζυμαρου (η σιροπιου στις υψηλοτερες θερμοκρασιες),απομακρινση των αρρωστων μελισσιων,η χορηγηση φυλλων για χτισιμο στα πιο δυνατα και η διεγερση της παραγωγης γονου.Οσον αφορα καποια σκευασματα που κυκλοφορουν στο εμποριο και τη χρηση του σκορδου ,υπαρχουν αναφορες οτι βοηθουν στον παλιο τυπο νοζεμιασης (nozema apis) αλλα οχι και στον νεο(nozema cerana).Tελος υπαρχουν αναφορες συναδελφων για την βελτιωση της εικονας των αρρωστων μελισσιων με την χορηγηση καποιων αφεψηματων ,οπως το φασκομηλο, στο σιροπι τροφοδοσιας.
Τις παραπανω πληροφοριες τις αντλω απο το διαδικτυο .Σε παλιοτερη εποχη η χρηση του FUMIDIL επιτρεποταν και ηταν παγιωμενη τακτικη ακομη και η προληπτικη θεραπεια στο τελος του χειμωνα.
BASILISP
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 407

νοζεμιαση Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: νοζεμιαση   νοζεμιαση Icon_minitimeΚυρ Απρ 28, 2013 8:21 am

Και εγω απο την βιβλιογραφία αυτα ξερω να σου πω... Αν εισαι σίγουρος, προχωρα στα μετρα εξυγιανσης.
panagiotakis
Μέλος
Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 125

νοζεμιαση Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: νοζεμιαση   νοζεμιαση Icon_minitimeΚυρ Απρ 28, 2013 11:07 am

το καταλαβα οταν ειδα εξω απο την κυψελη νεκρεσ μελισσες και τισ ζουλιξα στο εντερο και αντι για καφε ηταν ασπρο ειχε δηλαδη τα αβγα..
beteranos
Μέλος
Μέλος
beteranos

Αριθμός μηνυμάτων : 194

νοζεμιαση Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: νοζεμιαση   νοζεμιαση Icon_minitimeΚυρ Απρ 28, 2013 6:50 pm

Πρέπει να λαμβάνουμε όλα εκείνα τα απαραίτητα προληπτικά μέτρα που θα μας προφυλάξουν από την νοζεμίαση. Τώρα αν φτάσουμε στο σημείο να έχουμε σοβαρό πρόβλημα αυτό που μου έχουν αφηγηθεί παλιότεροι μελισσοκόμοι είναι η απομάκρυνση των μελισσιών από το συγκεκριμένο σημείο και η μετακίνησή τους σε περιοχή με καλή νομή όσο το δυνατόν γρηγορότερα. Η χρήση μερικών χημικών σκευασμάτων το μόνο που κάνει είναι να διεγείρει το ένστικτο καθαρισμού των μελισσών, και άλλων να σταματάει τον πολλαπλασιασμό των σπορίων χτυπώντας στο νημάτιο τους (βλέπε fumidil-B).
Φώτης
Μέλος
Μέλος
Φώτης

Αριθμός μηνυμάτων : 158

νοζεμιαση Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: νοζεμιαση   νοζεμιαση Icon_minitimeΔευ Απρ 29, 2013 9:48 am

Για τη θυμόλη έχει γίνει έρευνα από το ΑΠΘ. Αν δεν κάνω λάθος. [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
priamos1980
Μέλος
Μέλος
priamos1980

Αριθμός μηνυμάτων : 204

νοζεμιαση Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: νοζεμιαση   νοζεμιαση Icon_minitimeΤετ Απρ 30, 2014 1:26 am

ερωτηση το χαμομηλι κατα τις νοζεμιασης κανει δουλεια;;;
ποσες προληπτικες θεραπειες πρεπει να κανουμε για την νοζεμιαση και τι φαραμακο χρησιμοποιητε;;;
κολεγκας
Μέλος
Μέλος
κολεγκας

Αριθμός μηνυμάτων : 246

νοζεμιαση Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: νοζεμιαση   νοζεμιαση Icon_minitimeΤετ Απρ 30, 2014 8:37 am

Καλημέρα,αρκετη μελισσοκομοι βαζουν ζυμαρι με σκορδο,σαν προληψη κατά τις νοζεμιασης.
pointerst
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
pointerst

Αριθμός μηνυμάτων : 692

νοζεμιαση Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: νοζεμιαση   νοζεμιαση Icon_minitimeΤετ Απρ 30, 2014 9:53 am

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] Ρίξε μια ματιά. Απομάκρυνε το από τα άλλα μελίσσια,και να καθαρίζεις-απολυμαίνεις τον εξοπλισμό σου μετά την επιθεώρηση αυτού του μελισσιού.
dunba
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 10

νοζεμιαση Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: νοζεμιαση   νοζεμιαση Icon_minitimeΤετ Ιουλ 09, 2014 11:06 pm

Διάβασα κάπου ότι στην πρώτη ηλιόλουστη μέρα που θα κάνει το πρώτο δεκαήμερο του Φεβρουαρίου ξεσκεπάζουμε τις κυψέλες και φτιάχνουμε σιρόπι 1προ1 προερχόμενο απο χαμομήλι και ποτίζουμε 200 γρ. περίπου το κάθε μελίσι, το αφήνουμε ξεσκέπαστο για δέκα λεπτά και μετά όλες οι μέλισσες είναι όλο ζωντάνια. Εγώ θα το δοκιμάσω φέτος και θα δούμε τα αποτελέσματα.
pointerst
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
pointerst

Αριθμός μηνυμάτων : 692

νοζεμιαση Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: νοζεμιαση   νοζεμιαση Icon_minitimeΤετ Ιουλ 09, 2014 11:18 pm

Και εγώ το έχω διαβάσει αυτό.Με την λεηλασία τι παίζει?
περης
Μέλος
Μέλος
περης

Αριθμός μηνυμάτων : 131

νοζεμιαση Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: νοζεμιαση   νοζεμιαση Icon_minitimeΠεμ Ιουλ 10, 2014 6:05 pm

ρε παιδιά έλεος, καλά για τα περιοδικά που δεν διαβάζεται, τον σύνδεσμο του πανεπιστημίου που παρέθεσε ο ΦΩΤΗΣ, βαρεθήκατε ή την έχεται δει καφενέ να λέμε ότι ακούσαμε κι ότι μας φάνηκε?
δε ξέρω τις προθέσεις της διαχείρησης, αλλά το φόρουμ έχει καταντήσει αλαλούμ και να θέλει να βρει κάποιος μια πληροφορία σοβαρή πρέπει να ξετρολάρει 1000000 σαχλαμάρες.
vassilis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
vassilis

Αριθμός μηνυμάτων : 665

νοζεμιαση Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: νοζεμιαση   νοζεμιαση Icon_minitimeΠεμ Ιουλ 10, 2014 9:33 pm

Πέρη στην Αργολίδα σε ποιά περιοχή έχεις τα μελίσσια; Σκέφτομαι από φθινόπωρο να πάω στην Ερμιονίδα... σε δικό μου κτήμα.
matteus
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
matteus

Αριθμός μηνυμάτων : 831

νοζεμιαση Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: νοζεμιαση   νοζεμιαση Icon_minitimeΠεμ Ιουλ 10, 2014 9:57 pm

περης έγραψε:
ρε παιδιά έλεος, καλά για τα περιοδικά που δεν διαβάζεται, τον σύνδεσμο του πανεπιστημίου που παρέθεσε ο ΦΩΤΗΣ, βαρεθήκατε ή την έχεται δει καφενέ να λέμε ότι ακούσαμε κι ότι μας φάνηκε?
δε ξέρω τις προθέσεις της διαχείρησης, αλλά το φόρουμ έχει καταντήσει αλαλούμ και να θέλει να βρει κάποιος μια πληροφορία σοβαρή πρέπει να ξετρολάρει 1000000 σαχλαμάρες.

+1

νοζεμιαση
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Ασθένειες, εχθροί και άλλα κακά-
Μετάβαση σε: