Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Τεχνιτές λίμνες... από τους μερακλήδες

Πήγαινε κάτω 
+2
MILIBEE
japetus
6 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
japetus
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
japetus


Αριθμός μηνυμάτων : 168

Τεχνιτές λίμνες... από τους μερακλήδες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τεχνιτές λίμνες... από τους μερακλήδες   Τεχνιτές λίμνες... από τους μερακλήδες Icon_minitimeΤετ Δεκ 16, 2009 9:19 pm

Ενδιαφερον αυτο που ειπες για τους καλλιστημονες. Νόμιζα δεν αντεχουν στο κρυο και απεφευγα τοσο καιρο να βαλω..
Η λιμνουλα που εχω συν τοις αλλοις με εσωσε και απο τα παραπονα των γειτονων που πηγαιναν οι ανθρωποι να κανουν ντους μετα τη θαλασσα στην ντουζιερα που ειχαν στην αυλη στο εξοχικο τους και ηταν γεματη απο τις μελισσες μου Razz

Μια και βρισκεται μια παλια φωτογραφια της λιμνης προχειρη, να τη βαλω να τη δεις, ειναι παλια τωρα εχει περισσοτερα φυτα και λειπει ο φοινικας 😢
Εχω τρια πολύ μεγαλα κόι μέσα και καμμια 15ρια διαφορα χρυσοψαρα...

Τεχνιτές λίμνες... από τους μερακλήδες 5
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MILIBEE
Honorary member
Honorary member
MILIBEE


Αριθμός μηνυμάτων : 1575

Τεχνιτές λίμνες... από τους μερακλήδες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τεχνιτές λίμνες... από τους μερακλήδες   Τεχνιτές λίμνες... από τους μερακλήδες Icon_minitimeΤετ Δεκ 16, 2009 10:03 pm

Κουκλα ειναι. Καταρχην φτου φτου φτου ( αν και δεν ματιαζω) και μετα..........
μπου χου χου θελω κι εγωωωωωω. bounce :lol:
Εχεις σκεφτει να βαλεις σε καμμια ακρουλα κανενα παπυρο που ειναι εντυπωσιακος?(κατ εμενα τουλαχιστο) Αυτο αριστερα τουγια ειναι? Μπραβο Νικο πολυ μ αρεσει
Τα νουφαρα παντα ομορφα, μια φορα προσπαθησα και δεν μου πετυχε, Στην λιμνουλα ομως.......
Για τον καλλιστημονα τωρα. Εγω κατα λαθος τον πετυχα ψαχνοντας κατι που δεν ειχα.
Δεν πεφτουν τ φυλλα του και ειναι πολυ ανθεκτικα. Ψηλωνει γρηγορα και εντυπωσιαζει. Τα μελισσακια δεν ξεκολλανε
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ayla
Honorary member
Honorary member
ayla


Αριθμός μηνυμάτων : 648

Τεχνιτές λίμνες... από τους μερακλήδες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τεχνιτές λίμνες... από τους μερακλήδες   Τεχνιτές λίμνες... από τους μερακλήδες Icon_minitimeΠεμ Δεκ 17, 2009 10:56 am

Ο καλλιστήμων κατάγετε από την Νέα Ζηλανδία, που έχει κρύα, γι' αυτό είναι ανθεκτικό φυτό, και ταιριάζει στο κλίμα μας. Έχω δει καλλιστήμονες φυτεμένους στη γη να έχουν γίνει ωραιότατοι μεγάλοι θάμνοι!

Η λιμνούλα δεν θα πω ότι είναι πολύ όμορφη γιατί δεν θα είμαι αντικειμενική. Δεν υπάρχει περίπτωση να δω κάτι με νερό και φυτά και να μην μου αρέσει! Τα λατρεύω όλα!!!

Φέτος την άνοιξη έβαλα κι εγώ κάποια αρρωματικά, αλλά δεν μπόρεσα να τα διατηρήσω. Έχουμε πολλά "μέτωπα" ανοιχτά ... που να πρωτοπρολάβουμε!

Την λιμνούλα μου πολύ ευχαρίστως να σας την δείξω, αν και δεν έχω αρρωματικά τριγύρω, αλλά υδρόφιλα, που μαζί με τα υδρόβια είναι το πάθος μου!

Η λιμνούλα πέρσι

Τεχνιτές λίμνες... από τους μερακλήδες DSCF4283

Η λιμνούλα φέτος πνιγμένη στο πράσινο

Τεχνιτές λίμνες... από τους μερακλήδες DSCF9678


Έχει επεξεργασθεί από τον/την ayla στις Πεμ Δεκ 17, 2009 7:08 pm, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MILIBEE
Honorary member
Honorary member
MILIBEE


Αριθμός μηνυμάτων : 1575

Τεχνιτές λίμνες... από τους μερακλήδες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τεχνιτές λίμνες... από τους μερακλήδες   Τεχνιτές λίμνες... από τους μερακλήδες Icon_minitimeΠεμ Δεκ 17, 2009 12:21 pm

cheers cheers cheers cheers cheers cheers cheers cheers cheers cheers :
1ον (παντα με καλο ματι) φτου φτου φτου
2ον ( η ωρα της κλαψας) μπου χου χου θελω και εγωωωωω
3ον ( εμμονη αποκεντρωσης-ταση φυγης ) εγω ποτε θα φυγω απο την Αθηνα να εχω χωρο και ανεση χρονου να κανω οτι μ αρεσει?
4ον ( ατιμη καινωνια) γιατι εγω επρεπε να γεννηθω Αθηνα?

.
.
.
.


lol!
ο καλλιστημονας που εχω δεν ειναι σε γλαστρα.Μεσα σε 2 χρονια ξεπερασε τα 2 μετρα
ayla διακρινω στην 2η φωτο χτυσοψαρο ή μου φαινεται?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ayla
Honorary member
Honorary member
ayla


Αριθμός μηνυμάτων : 648

Τεχνιτές λίμνες... από τους μερακλήδες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τεχνιτές λίμνες... από τους μερακλήδες   Τεχνιτές λίμνες... από τους μερακλήδες Icon_minitimeΠεμ Δεκ 17, 2009 7:39 pm

Milibee τι μάτι είναι αυτό; που το είδες το χρυσόψαρο; Απίστευτο! Ναι έχω χρυσόψαρα!

Μην στεναχωριέσαι τόσο και ζηλεύεις! Υπάρχουν λύσεις για όλους Wink

Τεχνιτές λίμνες... από τους μερακλήδες DSCF0082

Τεχνιτές λίμνες... από τους μερακλήδες DSCF0090

melinioxori λίγο πρόσεξε το φυτό! Παντού το αναφέρουν ως ζιζάνιο που είναι πολύ ... ζιζάνιο! Επίμονο φυτό που δεν μπορείς να το εξαφανίσεις εύκολα από εκεί που θα φυτρώσει. Δεν είδα να λέει τίποτα για μέλισσες, μόνο ότι το φυτό είναι τοξικό, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι είναι τοξικά και τα άνθη του!

http://translate.google.com/translate?hl=el&langpair=en|el&u=http://www.dpi.vic.gov.au/dpi/vro/vrosite.nsf/5dc4b9981b861d8d4a256654003b7a6d/2e11e59822544a1fca25760800822451%3FOpenDocument

http://translate.google.com/translate?hl=el&langpair=en|el&u=http://www.nzes.org.nz/nzje/free_issues/NZJEcol19_2_111.pdf

http://translate.google.com/translate?hl=el&sl=en&u=http://www.esc.nsw.gov.au/site/Weeds/Sheets/vines/V%2520Creeping%2520%2520groundsel.htm&ei=25goS8j4OcWhjAfR-JipDQ&sa=X&oi=translate&ct=result&resnum=16&ved=0CFEQ7gEwDw&prev=/search%3Fq%3DSenecio%2Bangulatus%26hl%3Del%26lr%3D%26rls%3DyIQ3OlQ0%26sa%3DG

Με τα αγγλικά δυσκολεύομαι πολύ γιατί δεν έχω τις απαραίτητες γνώσεις!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pantelos76
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
pantelos76


Αριθμός μηνυμάτων : 10

Τεχνιτές λίμνες... από τους μερακλήδες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τεχνιτές λίμνες... από τους μερακλήδες   Τεχνιτές λίμνες... από τους μερακλήδες Icon_minitimeΠεμ Δεκ 17, 2009 8:11 pm

συνεχίζω να εκπλήσσομαι ευχάριστα... Smile

Πολύ όμορφες οι λιμνούλες σας.
τι μέγεθος και τι βάθος έχουν , αν επιτρέπεται;
το νερό, πρέπει να ανανεώνεται ;

Ζηλεύω κι εγώ, αλλά σε αντίθεση με τη milibee... χώρο έχω lol!
Προβλέπω σκάψιμο...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
lingistis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
lingistis


Αριθμός μηνυμάτων : 957

Τεχνιτές λίμνες... από τους μερακλήδες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τεχνιτές λίμνες... από τους μερακλήδες   Τεχνιτές λίμνες... από τους μερακλήδες Icon_minitimeΠεμ Δεκ 17, 2009 8:53 pm

Για δες που το καναμε GAB εδώ μέσα... καλό αυτό afro
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MILIBEE
Honorary member
Honorary member
MILIBEE


Αριθμός μηνυμάτων : 1575

Τεχνιτές λίμνες... από τους μερακλήδες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τεχνιτές λίμνες... από τους μερακλήδες   Τεχνιτές λίμνες... από τους μερακλήδες Icon_minitimeΠεμ Δεκ 17, 2009 9:46 pm

ayla το ματι ειναι ψιλογκαβο αλλα βλεπει Smile απ οτι εχω καταλαβει εισαι ενα ατομο που θα με βαλει σε περιπετειες Razz
ωραιες οι γλαστρολιμνουλες , ευτυχως δεν ειναι τοσο περιορισμενος ο χωρος μου, υπαρχει αυλη και διπλα ενας κηπος 300 τετρ. ( δοξα να χει) που με βοηθαει να συγκρατω το λιγοστο μου μυαλο στην θεση του.Μολις μαθω να περναω τις φωτο στον η/υ να να τις αναρτω θα σας δειξω τον κηπο μου.

Παντελη εκπλισσεσαι, αλλα απο οτι ειδα το site σου και εσυ εκπληξη εισαι.

Γιαννη το GAB ειναι κατι που αφορα τα ψαρια ? δεν το επιασα

Διαχειρηση νομιζω πρεπει να μεταφερουμε πραγματα απο εδω στο καφενειο. Εχω ανοιξει τοπικ για χομπυ κτλπ





santa santa santa santa santa santa
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ayla
Honorary member
Honorary member
ayla


Αριθμός μηνυμάτων : 648

Τεχνιτές λίμνες... από τους μερακλήδες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τεχνιτές λίμνες... από τους μερακλήδες   Τεχνιτές λίμνες... από τους μερακλήδες Icon_minitimeΣαβ Δεκ 19, 2009 9:21 am

MILIBEE στο ποστ του Γιάννη, αν κάνεις κλικ στο "GAB" θα δεις ένα φόρουμ συζητήσεων για ενυδρεία και λίμνες! Με 300 μέτρα κήπο κάνεις θαύματα!!! Πόσο μεγάλη νομίζεις είναι η λιμνούλα μου; ... έχει μέγεθος μεγάλης μπανιέρας lol! Κι αν είσαι επιρρεπής στις περιπέτειες σίγουρα την πάτησες lol!

pantelos, MILIBEE, θα μας βρείτε κι εκεί και φυσικά θα βρείτε ένα σωρό πληροφορείες για λίμνες κι ενυδρεία!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MILIBEE
Honorary member
Honorary member
MILIBEE


Αριθμός μηνυμάτων : 1575

Τεχνιτές λίμνες... από τους μερακλήδες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τεχνιτές λίμνες... από τους μερακλήδες   Τεχνιτές λίμνες... από τους μερακλήδες Icon_minitimeΣαβ Δεκ 19, 2009 7:33 pm

ayla ευχαριστω που με ξεκολλησες με το gab κολλαω που και που. Smile
Καλα καταλαβα οτι θα με βαλεις σε περιπετειες :lol:
Ενα πραγμα με κολλαει με την λιμνη.Δεν θελω να εκτρεφω κουνουπια.Λυνετε αυτο?
Απο την ανοιξη και μετα , πολλα βραδυα ειμαστε εξω απο την ωρα του καφε εως και το φαγητο.
Επειδη τα κουνουπια με συμπαθουν πολυ και φωναζουν και τους συγγενεις τους οταν ειμαι εξω καταλαβαινεις το προβλημα μου. Θα μου πεις με μερικες σαυρες θα ελυνα το προβλημα Razz
Οι περιπετειες τα σχεδια και οι δοκιμες ειδικοτης μου, επισης εναν μπομπ τον μαστορα τον κρυβω μεσα μου

Παντελη επειδη συντομα θα πιασεις το σκαψιμο βαλε στο αβαταρ σου αντι για μυστρι κασμα :lol:
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
japetus
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
japetus


Αριθμός μηνυμάτων : 168

Τεχνιτές λίμνες... από τους μερακλήδες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τεχνιτές λίμνες... από τους μερακλήδες   Τεχνιτές λίμνες... από τους μερακλήδες Icon_minitimeΣαβ Δεκ 19, 2009 8:06 pm

Μα τα κουνούπια (οι προνύμφες τους δηλαδή) είναι εκλεκτός μεζές για τα ψάρια... Ίσα ίσα που αν κανεις μια λιμνουλα με ψαρια, όλα τα κουνουπια θα προτιμούν να γεννουν εκει και θα έτσι θα τρώγονται απο τα ψαρια..
Γι αυτο που δεν ειμαι σιγουρος ειναι αν τρωνε και μελισσες γιατι όλο και καποια ξεφευγει και κολυμπαει μεσα μεχρι να ξαναβγει και να στεγνωσει.. Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MILIBEE
Honorary member
Honorary member
MILIBEE


Αριθμός μηνυμάτων : 1575

Τεχνιτές λίμνες... από τους μερακλήδες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τεχνιτές λίμνες... από τους μερακλήδες   Τεχνιτές λίμνες... από τους μερακλήδες Icon_minitimeΣαβ Δεκ 19, 2009 8:17 pm

Θα βαλω νουφαρα για πλωτηρες το θεμα ειναι αν ξεφευγουν τα κουνουπια και κανουν μεζε εμενα . Τι μεζε..... κυριως πιατο θα με κανουν Smile
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
melinioxori
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 102

Τεχνιτές λίμνες... από τους μερακλήδες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τεχνιτές λίμνες... από τους μερακλήδες   Τεχνιτές λίμνες... από τους μερακλήδες Icon_minitimeΣαβ Δεκ 19, 2009 9:10 pm

Ayla ευχαριστώ για το χρόνο σου και την αναζήτηση, το φυτό δεν ξέρω αν είναι τοξικό η τουλάχιστον τα άνθη του. Αυτό που ξέρω σίγουρα είναι ότι οι μέλισσες του δίνουν και καταλαβαίνει όταν ανθίσει και έχει μια υπέροχη μυρωδιά σαν ανθομελο, και δίνει και γύρη.
Σίγουρα σκαρφαλώνει και πολλαπλασιάζεται γρήγορα αν δεις και τις φωτογραφίες που έχω μου έχει καλύψει το μπαρμπεκιου. Σκέπτομαι να το χρησιμοποιήσω σε ένα χωράφι που εχω σαν φυσικό φραχτη.
μην ανεβασετε αλλες φωτο με λιμνουλες γιατι μαλλον ειναι κολητικο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ayla
Honorary member
Honorary member
ayla


Αριθμός μηνυμάτων : 648

Τεχνιτές λίμνες... από τους μερακλήδες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τεχνιτές λίμνες... από τους μερακλήδες   Τεχνιτές λίμνες... από τους μερακλήδες Icon_minitimeΔευ Δεκ 21, 2009 11:11 am

japetus έγραψε:
Μα τα κουνούπια (οι προνύμφες τους δηλαδή) είναι εκλεκτός μεζές για τα ψάρια...
Wink

Τα κουνούπια γίνονται μεζές από τα χρυσόψαρα και ιδίως από τα κουνουπόψαρα, τα οποία δεν θα βρεις στην αγορά αλλά σε ποταμάκια και λιμνούλες. Τις μέλισσες δεν τις τρώνε. Είναι μεγάλες και σκληρές.

Για να διώξεις τα κουνούπια από κοντά σου, εκεί που καθόσαστε ( μπαλκόνι- αυλή ) κάνε μια "περίφραξη" με βασιλικούς, γεράνια, λιβάνι ... δεν θυμάμαι αυτήν την στιγμή άλλα φυτά, που τα κουνούπια απεχθάνονται το άρωμά τους και φεύγουν.

melinioxori
Θέλω να σου επιστήσω την προσοχή, στο ότι παντού το φυτό αναφέρετε ως επίμονο ζιζάνιο κι όχι ως καλλωπιστικό φυτό (άσχετα αν είναι) Αν το βάλεις στο χωράφι σου υπάρχει κίνδυνος να σου δημιουργήσει προβλήματα με την γρήγορη εξάπλωσή του και μετά να μην μπορείς να το καταστρέψεις. Βέβαια θυμάμαι που διάβασα ότι το πιάνουν ζιζανιοκτόνα, αλλά παντού αναφέρουν και για ξήλωμα με τα χέρια. Μήπως χρειάζεται συνδυασμός των δυο μεθόδων. Φαντάσου όμως να φυτέψεις έναν μπελά από τον οποίο δύσκολα θα απαλλαγείς.
Υπάρχει και νομοθεσία που απαγορεύει τέτοιες ενέργειες με σκοπό την προστασία των εντόπιων φυτών.

Τέτοιο παράδειγμα είναι - θυμάμαι- στην Αυστραλία, όπου με σπόρους έφτασε εκεί το κοινό μας γαϊδουράγκαθο, έχει κατακλείσει ακαλλιέργητες περιοχές, έχει "ορμήσει" και στις καλλιεργήσιμες και δεν ξέρανε τι να κάνουν για να απαλλαγούν, ώσπου πήρανε έντομα από την Ελλάδα, ένα μαύρο σκαθάρι που βλέπουμε συχνά στα φυτά αυτά, κι έτσι ο πληθυσμός του είναι σε έλεγχο.

Παρόμοιο παράδειγμα τα κουνουπόψαρα τα οποία προανέφερα. Τα φέρανε από την αμερική για να μειώσουν τον πληθυσμό των κουνουπιών με φυσικό τρόπο, αλλά κάνανε μεγάλη ζημιά γιατί αυτά τρώνε και τα αυγά των άλλων ψαριών. Επίσης μεγάλη ζημιά έκανε και το ηλιόψαρο που φέρανε και πάλι από την αμερική.

Ελπίζω να μην σας κούρασα!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
melinioxori
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 102

Τεχνιτές λίμνες... από τους μερακλήδες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τεχνιτές λίμνες... από τους μερακλήδες   Τεχνιτές λίμνες... από τους μερακλήδες Icon_minitimeΔευ Δεκ 21, 2009 8:45 pm

Νομίζω πάντως ότι μάλλον είναι καλύτερο κάτι τέτοιο παρά ασπάλαθο και σχοινο που ούτε χρήσιμα είναι και κατακλύζουν τα χωράφια μας στα Κύθηρα τουλάχιστον, άσε που δεν μπορείς να τα πειράξεις από θέμα δασαρχείου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ayla
Honorary member
Honorary member
ayla


Αριθμός μηνυμάτων : 648

Τεχνιτές λίμνες... από τους μερακλήδες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τεχνιτές λίμνες... από τους μερακλήδες   Τεχνιτές λίμνες... από τους μερακλήδες Icon_minitimeΤρι Δεκ 22, 2009 11:02 am

Εσύ ξέρεις καλύτερα τον τόπο σας! Εσύ ξέρεις καλύτερα τι θα κάνεις! Εγώ είπα απλά αυτά που ξέρω για ενημέρωση! Wink
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ayla
Honorary member
Honorary member
ayla


Αριθμός μηνυμάτων : 648

Τεχνιτές λίμνες... από τους μερακλήδες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τεχνιτές λίμνες... από τους μερακλήδες   Τεχνιτές λίμνες... από τους μερακλήδες Icon_minitimeΣαβ Ιουν 05, 2010 3:33 pm

Είχα υποσχεθεί φωτο από υδρόβια φυτά. Μια παρουσίαση χωρίς σχόλια και τα λέμε.

Τεχνιτές λίμνες... από τους μερακλήδες DSCF2295

Τεχνιτές λίμνες... από τους μερακλήδες DSCF2297

Τεχνιτές λίμνες... από τους μερακλήδες DSCF2298

Τεχνιτές λίμνες... από τους μερακλήδες DSCF2292

Τεχνιτές λίμνες... από τους μερακλήδες DSCF2294

Τεχνιτές λίμνες... από τους μερακλήδες DSCF2300

Τεχνιτές λίμνες... από τους μερακλήδες DSCF2307

Τεχνιτές λίμνες... από τους μερακλήδες DSCF2304

Τεχνιτές λίμνες... από τους μερακλήδες DSCF2253

Τεχνιτές λίμνες... από τους μερακλήδες DSCF2254
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Τεχνιτές λίμνες... από τους μερακλήδες
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Να που τελικά τους πιάνουμε τους κλέφτες!
» Ντροπή τους !
» Από πού αγοράζετε τις κυψέλες σας και γιατί;
» Χαιρετω τους παντες
» Κυψέλες και προετοιμασία τους

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομικό περιβάλλον :: Οικολογικές ανησυχίες-
Μετάβαση σε: