Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 θυμόλη-βιολογικό

Πήγαινε κάτω 
+2
Αγγελής60
thanasis
6 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
thanasis
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 137

θυμόλη-βιολογικό Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: θυμόλη-βιολογικό   θυμόλη-βιολογικό Icon_minitimeΠεμ Μαρ 07, 2013 1:46 pm

καλησπέρα σε όλους και πάλι.

έχω κάποιες ερωτήσεις που θα με βοηθήσουν και θα βοηθηθούν και άλλοι!
παρακαλώ να απαντήσουν μονο όσοι γνωρίζουν προς αποφυγή του άσκοπου σπαμαρισματος!

την θυμόλη με τι άλλο μπορείς να την αντικαταστήσεις όπου να είναι βιολογική η θεραπεία ?

ποσο αποτελεσματική θα είναι η θεραπεία?
τι αναλογια μπορούμε να βάλουμε σε 100 κιλά σιρόπι?
που είναι πιο αποτελεσματική στην πίτα η στο σιρόπι?
ποσο αποτελεσματική είναι η θυμόλη?60%-70% 50% ποσο περίπου?

κάθε ποσες μέρες πρέπει να βάζεις?

υπάρχει κάτι άλλο που μπορείς να αντικαταστήσεις την θυμόλη?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Αγγελής60
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Αγγελής60


Αριθμός μηνυμάτων : 574

θυμόλη-βιολογικό Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: θυμόλη-βιολογικό   θυμόλη-βιολογικό Icon_minitimeΠεμ Μαρ 07, 2013 5:39 pm

Φίλε thanasis χωρίς να θέλω να σπαμάρω όπως λες και εσύ προτείνω να γίνεις πιο συγκεκριμένος στο τι ακριβώς ζητάς . Τι εννοώ. Μιλάς για συγκεκριμένη χρήση της θυμόλης πχ κατά του βαρρόα???? Και αν μιλάς γενικά τι ακριβώς είναι αυτό που ζητάς ??? Στην περίπτωση του βαρρόα μια καλή εναλλακτική θα ήταν το Οξαλικό οξύ . Σε άλλες πάλι περιπτώσεις υπάρχουν πάντα καλές και βιολογικές εναλλακτικές , απλά κατά την γνώμη μου θα πρέπει να είσαι πιο συγκεκριμένος και όχι τόσο γενικόλογος , έτσι πιθανόν να βρεθούνε πολλοί να σου πούνε την γνώμη τους ο καθένας σε αυτό που έχει δοκιμάσει ως εναλλακτική της θυμόλης αλλά και ταυτόχρονα βιολογικής πρακτικής πάντα όπως υπογραμμίζεις . Όλα αυτά στα λέω γιατί δεν δίνεις στον άλλο να καταλάβει τι ακριβώς ζητάς και για τι .

Πχ.
ποσο αποτελεσματική θα είναι η θεραπεία?
τι αναλογια μπορούμε να βάλουμε σε 100 κιλά σιρόπι?
που είναι πιο αποτελεσματική στην πίτα η στο σιρόπι?
ποσο αποτελεσματική είναι η θυμόλη?60%-70% 50% ποσο περίπου????
κάθε ποσες μέρες πρέπει να βάζεις?

Σε τι ακριβώς αναφέρεσαι ?????

Φιλικά και καλοπροαίρετα πάντα και ελπίζω να μην παρεξηγήσεις τις συστάσεις μου . Απλά πιστεύω ότι θέτοντας μια ερώτηση όσο πιο καλά γίνεται τόσο πιο εύκολο είναι να πάρουμε και τις σωστές απαντήσεις.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
thanasis
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 137

θυμόλη-βιολογικό Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: θυμόλη-βιολογικό   θυμόλη-βιολογικό Icon_minitimeΠεμ Μαρ 07, 2013 5:53 pm

καλησπέρα!

μιλάω για την νοζεμιαση!!όλες οι ερωτήσεις αφορούν την νοζεμιαση και την καταπολιμηση της!!

επίσης μια ακόμα ερώτηση η διάλυση τις κρυσταλλικής θιμολης γίνετε με οινόπνευμα?με λεμόνι?και σε τι ποσότητες?


υ.γ σε ευχαριστώ.δεν παρεξηγώ κανέναν!ο καθένας μπορεί να μιλάει ελευθερα και να λέει ότι θέλει. Smile
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
KENTRI
Μέλος
Μέλος
KENTRI


Αριθμός μηνυμάτων : 291

θυμόλη-βιολογικό Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: θυμόλη-βιολογικό   θυμόλη-βιολογικό Icon_minitimeΠεμ Μαρ 07, 2013 6:56 pm

Συμφονω με Αγγελης 60, γινε πιο σαφης στα θεματα για να μπορει να σου απαντησει καποιος, εδω οσο και σε αλλα θεματα σου που ετυχε να δω.
Για παραδειγμα το να μην ξερεις σε τι διαλυεται η θυμολη ειναι πολλυ βασικο, δειχνει οτι δεν το εχεις διαβασει καθολου.
Φιλικα παντα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
thanasis
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 137

θυμόλη-βιολογικό Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: θυμόλη-βιολογικό   θυμόλη-βιολογικό Icon_minitimeΠεμ Μαρ 07, 2013 7:04 pm

παιδιά ποσο πιο σαφής να γίνω όταν ρωτάω αν υπάρχει κάποιο αντικαταστατό της θιμολης ?δηλαδή την θυμόλη σε ποσα πράγματα μπορείς να την χρησιμοποιήσεις σε δέκα?

ποσο αποτελεσματική θα είναι η θεραπεία?
τι αναλογια μπορούμε να βάλουμε σε 100 κιλά σιρόπι?
που είναι πιο αποτελεσματική στην πίτα η στο σιρόπι?
ποσο αποτελεσματική είναι η θυμόλη?60%-70% 50% ποσο περίπου?

κάθε ποσες μέρες πρέπει να βάζεις?

ποσο πιο σαφής να γίνω στις παραπάνω ερωτήσεις μου?


μιλάω για την νοζεμιαση!!όλες οι ερωτήσεις αφορούν την νοζεμιαση και την καταπολιμηση της!!


και τι σημασία έχει αν έχω διαβάσει η όχι?εγώ αν ξέρω κάπου απαντάω αν όχι δεν απαντάω!
test γνώσεων κάνουμε εδώ?το forum για βοήθεια είναι ....

τα ερωτήματα μου ήταν περισσότερο ερευνητικά να ακουστούν και άλλες απόψεις η άλλες μέθοδοι

Φιλικα παντα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
koske
BeeForce
BeeForce
koske


Αριθμός μηνυμάτων : 308

θυμόλη-βιολογικό Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: θυμόλη-βιολογικό   θυμόλη-βιολογικό Icon_minitimeΠεμ Μαρ 07, 2013 8:04 pm

Aυτο με την θυμολη στο σιροπι ειναι μια προληψη οχι θεραπεια.
Η αναλογια ειναι σε 15 λιτρα σιροπι 1:1 1 γραμμαριο θυμολης το οποιο πρωτα το διαλυουμε σε λιγο οινοπνευμα και μετα το προσθετουμε στο σιροπι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
spithoyras
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
spithoyras


Αριθμός μηνυμάτων : 565

θυμόλη-βιολογικό Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: θυμόλη-βιολογικό   θυμόλη-βιολογικό Icon_minitimeΠαρ Μαρ 08, 2013 8:51 am

Φιλε Θαναση θα αντιγραψω την συνταγη που εχω στις σημειωσεις μου για νοζεμιαση.

Παράθεση :
ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΠΟΛΈΜΗΣΗ ΤΗΣ ΝΟΖΕΜΙΑΣΗΣ ΤΩΝ ΜΕΛΙΣΣΩΝ:

Παίρνουμε 1 γραμμάριο κρυσταλλικής θυμόλης και το λιώνουμε σε 1 κυβικό εκατοστό καθαρό οινόπνευμα.Αυτό το μίγμα το βάζουμε σε 15 λίτρα σιρόπι και ταΐζουμε το μελίσσι κατά τακτά χρονικά διαστήματα(κάθε 2-3 ημέρες με 200-500 ml )για 21-28 ημέρες.
Η τεχνική αυτή μπορεί να εφαρμοστεί σε τακτά χρονικά διαστήματα. π.χ.

· Φεβρουάριο-Μάρτιο
· Ιούλιο
· Οκτώβριο-Νοέμβριο

Η θυμόλη στην φαρμακευτική χρησιμοποιείται σαν απολυμαντικός παράγοντας(στοματικά διαλύματα, VIX,μαστίχες, κλπ) και βάζοντας την σε τακτά χρονικά διαστήματα σε μικροποσότητες έτσι ώστε να μην αποθηκεύσουν το μίγμα θυμόλης-σιρόπι, σε περιόδους ʽʼνεκρέςʼʼ,πετυχαίνουμε την απολύμανση του εντερικού συστήματος της μέλισσας.

Στο ζαχαροζυμαρο επισης μπορουμε να προσθεσουμε θυμολη σε αναλογια 012mg/gr
Ενα γραμμαριο θυμολης παιρνεις οταν γεμισεις δυο αδειες θεσεις απο χαπια Depon.
Ειναι χρησιμο να γνωριζεις οτι υπαρχουν και διαφορετικες δοσολογιες για θεραπεια βαρροας με θυμολη στο σιροπι.Ελπιζω να βοηθησα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
thanasis
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 137

θυμόλη-βιολογικό Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: θυμόλη-βιολογικό   θυμόλη-βιολογικό Icon_minitimeΠαρ Μαρ 08, 2013 1:46 pm

ευχαριστώ παιδιά όλους για τις απαντήσεις σας.

προσωπικά εμενα με καλύψατε



τι ποσοστό επιτυχίας έχουμε στο περίπου αν ξέρετε?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Giannis73
Μέλος
Μέλος
Giannis73


Αριθμός μηνυμάτων : 58

θυμόλη-βιολογικό Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: θυμόλη-βιολογικό   θυμόλη-βιολογικό Icon_minitimeΚυρ Μαρ 10, 2013 2:50 pm

Σιρόπι με θυμόλη για την Νοσεμίαση χρησιμοποιούμε κάθε φορά που τροφοδοτούμε με σιπόπι 1:1 προληπτικά μια που δεν υπάρχει θεραπεία για την Νοσεμίαση, τουλάχιστον με βιολογικά προϊόντα όπως η θυμόλη.

Για τα ποσοστά κανένας δεν ξέρει ακριβώς, το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να στείλεις δέιγμα από 100 μέλισσες που θα μαζέψεις από της εισόδους των μελισσιών σου (από μερικα μελίσσια του μελισσοκομείου σου δειγματολειπτικά) και να τα στείλεις στο ΑΠΘ για ανάλυση (είναι δωρεάν) ή σε κάποιο άλλο μελισσοκομικό φορέα που κάνει δωρεάν αυτές τις εξετάσεις και μετά από μερικούς μήνες να ξαναστείλεις για να δούνε τα σπορία της ασθένειας έχουν μειωθεί.

Τώρα γίνεται μία προσπάθεια για να μπορούν να σου πούνε και πόσα από αυτά σπορία της ασθένειας είναι ενεργά γιατί πέρα από τον αριθμό τους παίζει ρόλο και πόσα από αυτά είναι ενεργά.

Επίσης αν έχεις ένα καλό σχετικά μικροσκόπιο μπορείς να το κάνεις και μόνος σου κόβοντας και κρατώντας μόνο τις κοιλίες των μελισσών και αφού τις πολτοποιούσες σε ένα γουδάκι με λίγο νερό να έβλεπες αν υπάρχουν μέσα τα σπορία της ασθένειας και σε τι αριθμό.

Την διαφορά πολλά με λίγα θα την καταλάβαινες (πιστεψέ με) από μελίσσι σε μελίσσι.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
θυμόλη-βιολογικό
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» βιολογική...κρίση!
» βιολογικο σοροπι
» Θυμόλη..
» Θυμολη!!!!!!
» Ζαχαροζύμαρο με θυμόλη

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Μελισσοκομικοί Χειρισμοί-
Μετάβαση σε: