Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Πρόβλημα στην τροφοδοσία

Πήγαινε κάτω 
4 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Φώτης
Μέλος
Μέλος
Φώτης


Αριθμός μηνυμάτων : 158

Πρόβλημα στην τροφοδοσία Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Πρόβλημα στην τροφοδοσία   Πρόβλημα στην τροφοδοσία Icon_minitimeΣαβ Φεβ 16, 2013 10:51 pm

Από μέση Ιανουαρίου κάνω διεγερτική τροφοδοσία με σιρόπι σε πιατάκια πάνω στα πλαίσια. Όταν ξεκίνησα οι μέλισσες ήταν ήρεμες. Εδώ και μια βδομάδα μόλις ανοίγω βγαίνουν πολλές έξω και δεν με αφήνουν να συνεχίσω. Σήμερα αναγκάστηκα να σταματήσω στις μισες και να γυρίσω 2 ώρες μετά για τις υπόλοιπες. Δεν καπνίζω τα μελίσσια, ανοίγω για δευτερόλεπτα και κλείνω. Τι μπορεί να κάνω λάθος?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
karnet
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 342

Πρόβλημα στην τροφοδοσία Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρόβλημα στην τροφοδοσία   Πρόβλημα στην τροφοδοσία Icon_minitimeΣαβ Φεβ 16, 2013 11:24 pm

Δοκίμασες να καπνίσεις ? Γιατί δεν τα καπνίζεις ?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gmakhs
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 431

Πρόβλημα στην τροφοδοσία Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρόβλημα στην τροφοδοσία   Πρόβλημα στην τροφοδοσία Icon_minitimeΣαβ Φεβ 16, 2013 11:56 pm

απλά θα πρέπει να ξεκινήσεις να καπνίζεις.
Πιστεύω ότι οφείλεται στην πίνα λόγο τις αύξησης γκόνου χωρίς να καλύπτονται οι ανάγκες από έχω.
Αλλα δεν είμαι σίγουρος....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Φώτης
Μέλος
Μέλος
Φώτης


Αριθμός μηνυμάτων : 158

Πρόβλημα στην τροφοδοσία Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρόβλημα στην τροφοδοσία   Πρόβλημα στην τροφοδοσία Icon_minitimeΚυρ Φεβ 17, 2013 11:01 pm

Αναλόγως καιρού ταίζω κάθε 2-4 μέρες. Από ότι κατάλαβα στα σεμινάρια, ενοχλούνται πολύ από το κάπνισμα. Γι αυτό και το απόφευγα. Μάλλον πρέπει να αρχίσω να καπνίζω ή να βρω τροφοδότες που πιάνουν όλη την κυψέλη για να μην μπορούν να βγαίνουν.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Φώτης
Μέλος
Μέλος
Φώτης


Αριθμός μηνυμάτων : 158

Πρόβλημα στην τροφοδοσία Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρόβλημα στην τροφοδοσία   Πρόβλημα στην τροφοδοσία Icon_minitimeΚυρ Φεβ 17, 2013 11:31 pm

Ίσως τα μεσοκάπακα που γράφεις στο τελευταίο σου άρθρο karnet να μπορεί να γίνει με πατέντα για σιρόπι και να μην χρειάζονται κάθε φορά κάπνισμα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gmakhs
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 431

Πρόβλημα στην τροφοδοσία Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρόβλημα στην τροφοδοσία   Πρόβλημα στην τροφοδοσία Icon_minitimeΚυρ Φεβ 17, 2013 11:40 pm

για τροφοδοσία εγώ χρησιμοποιώ τα καπάκια με την τάπα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
karnet
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 342

Πρόβλημα στην τροφοδοσία Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρόβλημα στην τροφοδοσία   Πρόβλημα στην τροφοδοσία Icon_minitimeΔευ Φεβ 18, 2013 8:41 am

Όλα γίνονται, όμως αρχικά έχω να σου πω ότι το κάπνισμα επηρεάζει τα μελίσσια όπως λες, αλλά επηρεάζει και την εργασία την δική σου. Δεν νομίζω να είναι στην περίοδο της μελιτοσυλλογής για να σε ενδιαφέρει τόσο πολύ αν θα καπνίσεις. Τότε μάλιστα να τα αφήσεις ήσυχα αν το θέλεις. Τώρα κάνε την δουλειά σου απλά και πρακτικά. Εξάλλου στην τροφοδοσία ένα καπνό θα περάσεις σύριζα από πάνω...Και η τροφοδοσία όπως λες μπορεί να βελτιωθεί αλλά τον καπνό μη τον παρεξηγείς.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
myrtos
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 224

Πρόβλημα στην τροφοδοσία Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρόβλημα στην τροφοδοσία   Πρόβλημα στην τροφοδοσία Icon_minitimeΤρι Φεβ 19, 2013 10:08 pm

gmakhs έγραψε:
για τροφοδοσία εγώ χρησιμοποιώ τα καπάκια με την τάπα.

Συμφωνω απολυτα. Τροφοδοσια ειδικα διεγερτικη θελει ταπα τροφοδοσιας. Εγω απο κατω καρφωνω και σιτα και δεν ενοχλεις καθολου. Ανοιγεις ταϊζεις κλεινεις σε 1 λεπτο και λιγοτερο και βασικα χωρις καπνηστηρι και ξεστρο. Ουτε που το καταλαβαινουν σε σχεση με το ανοιξε κλεισε καπακια καθε μερα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Πρόβλημα στην τροφοδοσία
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Τροφοδοσία με ζαχαροζύμαρο
» Διεγερτικη
» τροφοδοσία ξεχειμωνιάσματος
» τροφοδοσία
» Τροφοδοσία με Feed Bee

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Τροφοδοσία μελισσών-
Μετάβαση σε: