Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Επιδοτήσεις

Πήγαινε κάτω 
+2
teoxen
chris kil
6 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
chris kil
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
chris kil


Αριθμός μηνυμάτων : 46

Επιδοτήσεις Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Επιδοτήσεις   Επιδοτήσεις Icon_minitimeΤρι Ιαν 29, 2013 3:00 pm

Ακούω περίπου ένα μήνα τώρα οτι θα βγεί επιδότηση για νέους μελισσοκόμους, αλλά στο υπουργείο στην Λαμία που πήγα και ρώτησα είπαν οτι δεν έχουν ακούσει τπτ... Έχει ακούσει κάποιος απο εσάς κάτι?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
teoxen
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
teoxen


Αριθμός μηνυμάτων : 34

Επιδοτήσεις Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επιδοτήσεις   Επιδοτήσεις Icon_minitimeΤετ Μάης 22, 2013 5:13 pm

ενδιαφέρον ερώτηση.γιατί δεν ξέρει κανείς; εχω 7 μελίσσια και τα κυκλοφορώ με μπαγκαζιερα.εχω αρκετά σύνεργα μελισσοκόμού γιατί ο πατέρας μου πριν πολλά χρόνια είχε κοντά 200.μού αρέσει πολύ σαν χόμπι και γιατί όχι σαν επαγγελμα.το θέμα είναι ότι θέλει ένα μικρό κεφαλαίο το οποίο δεν υπάρχει μιας και είμαι άνεργος.δίνουν επιδοτήσεις;αξίζει να το κυνηγήσει να ασχοληθείς επαγγελματικά;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Αγγελής60
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Αγγελής60


Αριθμός μηνυμάτων : 574

Επιδοτήσεις Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επιδοτήσεις   Επιδοτήσεις Icon_minitimeΤετ Μάης 22, 2013 6:42 pm

Παιδιά πρώτα από όλα οι επιδοτήσεις παίζουν από τη στιγμή που θα είσαι νέος αγρότης και μέχρι 35 χρονών το πολύ που είναι και τα ανώτατα όρια. Αυτά το όρια για να το ξεκαθαρίσω παίζουν σε όλων των ειδών της επιδοτήσεις και διαφορετικά επαγγέλματα και όχι μόνο για νέους αγρότες . Ακόμα και νέος γιατρός να είσαι που θέλεις να ανοίξεις Ιατρείο τα ηλικιακά όρια είναι αν δεν απατώμαι τα 35 χρόνια το πολύ .
Τώρα όσον αφορά την μελισσοκομία από ότι έχω ακούσει και διαβάσει στο Ίντερνετ υπάρχουν κάποιες επιδοτήσεις για αλλαγή κυψελών κυρίως και σε ανθρώπους που είναι επαγγελματίες μελισσοκόμοι και έχουν έναν αρκετά μεγάλο αριθμό κυψελών, όπως καταλαβαίνεται εμείς αποκλειόμαστε από αυτό. Ισχύει αν δεν απατώμαι μέχρι φέτος το 2013.
Σήμερα το πρωί επίσης διάβασα κάπου ότι τα κατά τόπους καταστήματα του ΟΑΕΔ θα ξεκινήσουν επιδοτούμενα σεμινάρια κατάρτισης ανέργων όπου οι μαθητές θα παίρνουν 5 ευρώ την ώρα για την παρακολούθηση των μαθημάτων . Διευκρινίζεται όμως ότι αυτό είναι στήριξη για την ανεργία και όποιον θέλει να ακολουθήσει τον κλάδο της μελισσοκομίας και δεν δίνεται κεφάλαιο για αγορά εξοπλισμού ή οτιδήποτε άλλο χρειαστεί. Έλεγε επίσης το άρθρο ότι το πρόγραμμα θα έπρεπε να έχει ξεκινήσει αλλά όπως καταλαβαίνεται ακόμα δεν ξεκίνησε γιατί υπάρχουν καθυστερήσεις ta xapia mou ta xapia mou ta xapia mou ta xapia mou

Επίσης νομίζω ότι υπάρχει κάποια επιδότηση σε Επιστημονικούς μελισσοκομικούς φορείς για έρευνα σχετικά με την μείωση του πληθυσμού των μελισσών.

Και κάτι τελευταίο που είναι κατά την γνώμη μου πολύ σημαντικό . Γίνονται κάποια προγράμματα για στήριξη των ανέργων ή βοηθούνται νέοι άνθρωποι στο ξεκίνημα τους να γίνουν αγρότες κλπ κλπ .
Το ζήτημα που θίγω είναι το εξής : Όλα αυτά σε περιλαμβάνουν αν είσαι μέχρι 35 ετών .

Και ερωτώ λοιπόν ,οι υπόλοιποι που μπορεί να είμαστε μεγαλύτεροι και άνεργοι και συνεπώς δυσκολότερο να βρούμε δουλειά γιατί δεν μας συμπεριλαμβάνουν σε καμία κατηγορία ??????

Στο πηγάδι κατουρήσαμε εμείς ????????

Και για να μην νομίζετε ότι τα περιμένω όλα από το κράτος ή γκρινιάζω , θέλω να πω ότι δεν περιμένω τίποτα και προσπαθώ να επανενταχθώ μόνος μου και πάλι στην αγορά . Απλά γιατί τόση απαξίωση για τους πάνω από 35 χρονών . Άχρηστοι είμαστε ????. Γιατί κανένα πρόγραμμα για τους πάνω από 45 ή 50 χρόνων και μόνο κάποια προγράμματα για το πως θα συμπληρώσουν συντάξιμα ???? Βγάζουν εκτός εργασίας ένα πολύ μεγάλο και έμπειρο κομμάτι της Ελληνικής κοινωνίας δυστυχώς .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Φώτης
Μέλος
Μέλος
Φώτης


Αριθμός μηνυμάτων : 158

Επιδοτήσεις Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επιδοτήσεις   Επιδοτήσεις Icon_minitimeΤετ Μάης 22, 2013 6:46 pm

Διάβασε κι αυτό. [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Φώτης
Μέλος
Μέλος
Φώτης


Αριθμός μηνυμάτων : 158

Επιδοτήσεις Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επιδοτήσεις   Επιδοτήσεις Icon_minitimeΤετ Μάης 22, 2013 6:55 pm

Επίσης πηγαίνετε σε ένα γραφείο που κάνει μελέτες. Αυτοί ξέρουν τις άκρες και πληρώνοντε με ποσοστά από την επιδότηση. Επίσης να ξέρετε ότι για να επιδοτηθεί κάποιος πρέπει να κάνει τα χαρτιά πριν βγάλει μελισσοκομικό βιβλιάριο. Και πρώτα πληρώνει και αγοράζει τους εξοπλισμούς και μετά παίρνει τα χρήματα. Εκτός αν σε εμπιστεύεται ο πωλητής και έχει την διάθεση να πληρωθεί όταν λάβεις τα χρήματα. lol! Η αγροτική τράπεζα δίνει δάνεια για αγορά εξοπλισμού μελισσοκομίας όταν δείξεις τα χαρτιά ότι εγκρίθηκε η επιδότηση.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gmakhs
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 431

Επιδοτήσεις Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επιδοτήσεις   Επιδοτήσεις Icon_minitimeΤετ Μάης 22, 2013 8:32 pm

Η άποψη μου είναι ότι δεν πρέπει να βασιζόμαστε σε επιδότησης ειδικά εμείς οι μελισσοκόμοι αυτή η νοοτροπία μας έφτασε εδώ που είμαστε τώρα ... Δεν λέω ντι είναι όλα ρόδινα στην μελισσοκομία όμως σαν αγροτικό επάγγελμα έχει την μεγαλύτερη απόσβεση από όλα :/ κάποιος μπορεί να καλύψει τον εξοπλισμό για 100 κυψέλες σε 4 χρόνια δουλειάς και αν κυνηγά παραπάνω ανθοφορίέπ και αλλά παράγωγα τις μέλισσας σε ακόμη λιγότερο χρόνο ...

Καλό είναι σε ντι κάνουμε από εδώ και πέρα όλοι μας να βρούμε αγορές να στηριχτούμε και να μην περιμένουμε από το κράτος ...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Johnniebee
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Johnniebee


Αριθμός μηνυμάτων : 300

Επιδοτήσεις Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επιδοτήσεις   Επιδοτήσεις Icon_minitimeΠεμ Μάης 23, 2013 12:18 am

Υπάρχει υπουργείο στην Λαμία????????????
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chris kil
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
chris kil


Αριθμός μηνυμάτων : 46

Επιδοτήσεις Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επιδοτήσεις   Επιδοτήσεις Icon_minitimeΠεμ Μάης 23, 2013 8:47 am

Σε όλες τις πόλεις υπάρχουν γραφεία απο τα υποργεια...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Επιδοτήσεις
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Επιδοτήσεις

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Η βιβλιοθήκη :: Νομοθεσία - Επιδοτήσεις-
Μετάβαση σε: