Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Γειά σας Θάνος

Πήγαινε κάτω 
+9
thanasis
Dias
spithoyras
comu9400
Maikpigasos
sourlis1
drakos
lingistis
θάνος65
13 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
θάνος65
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
θάνος65


Αριθμός μηνυμάτων : 10

Γειά σας Θάνος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Γειά σας Θάνος   Γειά σας Θάνος Icon_minitimeΠαρ Ιαν 25, 2013 4:17 pm

Kaλημέρα νέος μελισοκόμος αλλά μόνο στο μυαλό.Δεν εχω δικά μου,θέλω να ξεκινήσω,προς το παρών διαβάζω,βλέπω ιντερνετ,η μόνη επαφη που είχα ήταν το νοέμβριο που μου εδειξε κάποιοσ μελισοκόμος.Το παρ'απονό μου είναι οτι απευθύνθηκα σε 4 εμπειρους μςλισοκόμους ακόμη και απο αυτόν που έπαιρνα μέλι και κανείς δεν προθυμοποιήθηκε να μου δείξη.Μάλλον κατι άλλο απο αδιαφορία.Θα προχωρήσω μόνος μου απο την αρχή.Α ουτε πουλάνε. Χαρηκα που σας βρήκα.Πότε να αγοράσω περιοχή Λαμίας ,αν μπορεί να βοηθήσει κανείς?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
lingistis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
lingistis


Αριθμός μηνυμάτων : 957

Γειά σας Θάνος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Γειά σας Θάνος   Γειά σας Θάνος Icon_minitimeΠαρ Ιαν 25, 2013 5:29 pm

Καλως ήρθες στην παρέα Θάνο, εδώ όλο και κάποιος θα βεθεί να σε βοηθήσει Smile
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
drakos
Μέλος
Μέλος
drakos


Αριθμός μηνυμάτων : 190

Γειά σας Θάνος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Γειά σας Θάνος   Γειά σας Θάνος Icon_minitimeΠαρ Ιαν 25, 2013 5:55 pm

Γεια σου Θάνο
Αν το Καλαμάκι που γράφεις , είναι στην Αθήνα, εγώ μένω στην Κηφησιά. Δεν είμαι κανένας πανεπιστήμονας, αλλά όποτε πάω στα μελίσσια, αν θέλεις μπορείς να έρχεσαι μαζί να βλέπεις.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
sourlis1
Μέλος
Μέλος
sourlis1


Αριθμός μηνυμάτων : 93

Γειά σας Θάνος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Γειά σας Θάνος   Γειά σας Θάνος Icon_minitimeΠαρ Ιαν 25, 2013 10:31 pm

oraia kalos irthes
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Maikpigasos
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Maikpigasos


Αριθμός μηνυμάτων : 773

Γειά σας Θάνος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Γειά σας Θάνος   Γειά σας Θάνος Icon_minitimeΣαβ Ιαν 26, 2013 1:09 am

θάνος65 έγραψε:
Το παρ'απονό μου είναι οτι απευθύνθηκα σε 4 εμπειρους μςλισοκόμους ακόμη και απο αυτόν που έπαιρνα μέλι και κανείς δεν προθυμοποιήθηκε να μου δείξη.Μάλλον κατι άλλο απο αδιαφορία.

Μην πτοείσαι γιαυτό φίλε .. ξεκίνα μόνος λίγο να πάρεις καμιά ιδέα και όλο και θα βρεθεί κανείς να κολλήσεις μαζί του.. king king
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
comu9400
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
comu9400


Αριθμός μηνυμάτων : 2

Γειά σας Θάνος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Γειά σας Θάνος   Γειά σας Θάνος Icon_minitimeΣαβ Ιαν 26, 2013 10:50 am

Γεια χαρα Θανο.

Γνωμη μου να παρεις 3 με 5 μελισσακια κατα τον Μαιο. (να εχεις ξεμπερδεψει με σμηνουργιες) και να κοιταξεις να τα δυναμωσεις για να τα ξεχειμωνιασεις σωστα. Αυτο θα ειναι το πρωτο σου βαπτισμα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
θάνος65
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
θάνος65


Αριθμός μηνυμάτων : 10

Γειά σας Θάνος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Γειά σας Θάνος   Γειά σας Θάνος Icon_minitimeΣαβ Ιαν 26, 2013 1:16 pm

ευχαριστώ πολ'ύ για τις απαντήσεις.Λάθος εκ παραγραφής για Καλαμάκι ,Δυτική φθιώτιδα πλησιον Μακρακώμης θα τοποθετήσω πιθανών μεσα σε ελαιώνες .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
spithoyras
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
spithoyras


Αριθμός μηνυμάτων : 565

Γειά σας Θάνος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Γειά σας Θάνος   Γειά σας Θάνος Icon_minitimeΣαβ Ιαν 26, 2013 10:27 pm

Θανο καλως ηρθες κατ'αρχας, τωρα οσον αφορα το που θα βρεις να αγορασεις μελισσια μια καλη περιπτωση ειναι να βρεις ενα μελισσοκομικο καταστημα κι αφου παρεις ας πουμε μια κυψελη,ενα ξεστρο,αν θες κι ενα καπνηστηρι και αφου τα περιεργαστεις θα ρωτησεις τον μαγαζατορα για καποιον που πουλαει μελισσια.Σιγουρα θα σου δωσει καποιο τηλεφωνο γιατι την ανοιξη θα γινεται χαμος απο προσφορα μελισσιων γιατι ολοι θα πουλανε.
Εκτος κι αν βρεις καποιον απο εδω στο φορουμ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Dias
Μέλος
Μέλος
Dias


Αριθμός μηνυμάτων : 233

Γειά σας Θάνος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Γειά σας Θάνος   Γειά σας Θάνος Icon_minitimeΚυρ Ιαν 27, 2013 7:31 pm

Καλός ήρθες.
ΜΕΛΙΣΣΟΚΟΜΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΛΑΜΙΑΣ "Η ΜΕΛΙΣΣΑ" ΕΛ.ΒΕΝΙΖΕΛΟΥ 26 ΛΑΜΙΑ 2231023079. Εδώ σίγουρα θα βρεις κάποιον να σε προμηθεύσει με σμήνη.
Η καλίτερη εποχή για να αγοράσεις είναι την άνοιξη. Αν αγοράσεις παραφιάδες, λίγο δύσκολα να έχεις αφεσμούς. Για τους ελαιώνες, που λες ότι θα τα τοποθετήσεις κοίτα λίγο το θέμα ραντίσματα και τις επιπτώσεις που θα έχουν αυτά στις μέλισσες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
thanasis
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 137

Γειά σας Θάνος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Γειά σας Θάνος   Γειά σας Θάνος Icon_minitimeΤετ Φεβ 06, 2013 6:20 pm

kαλωs ηρθεs!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Aigagros
Μέλος
Μέλος
Aigagros


Αριθμός μηνυμάτων : 59

Γειά σας Θάνος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Γειά σας Θάνος   Γειά σας Θάνος Icon_minitimeΤετ Φεβ 06, 2013 8:19 pm

Dias έγραψε:
...τους ελαιώνες, που λες ότι θα τα τοποθετήσεις κοίτα λίγο το θέμα ραντίσματα ....

Στην περιοχή μου λόγω έλλειψης χρημάτων έχουν σταματήσει τα ραντίσματα, ότι κάνουν μόνοι τους οι ιδιοκτήτες των ελαιόδεντρων. Δεν το γράφω για να επαναπαυτεί κανένας, αλλά το ίδιο συμβαίνει και με άλλες περιοχές.

Καλώς ήρθες!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
stevebee06
Μέλος
Μέλος
stevebee06


Αριθμός μηνυμάτων : 129

Γειά σας Θάνος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Γειά σας Θάνος   Γειά σας Θάνος Icon_minitimeΤετ Φεβ 06, 2013 9:45 pm

Καλωσόρισες στη μελισσοκομία. Καλό το διάβασμα άλλα καλύτερα να βρεις κανένα μελισσοκόμο να σου δείξει πέντε βασικά πράγματα για να έχεις καλό ξεκίνημα και διαδρομή.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
θάνος65
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
θάνος65


Αριθμός μηνυμάτων : 10

Γειά σας Θάνος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Γειά σας Θάνος   Γειά σας Θάνος Icon_minitimeΠεμ Φεβ 07, 2013 12:30 pm

Ευχαριστώ όλους.Λοιπόν 2 μελισάκια για αρχή τον Απρίλιο ,μου είπε κάποιος σε μαγαζί με μελισοκομικά στη Λαμία να μου προμηθεύσει απο πελάτη του.Τώρα ψάχνω κάποιον μελισοκόμο αλλά μάλλον τίποτε αφού συνάδελφος με χρόνια μελίσια όταν του είπα να μου δείξη ,παιδιά τι μου απάντησε? εγώ την πάτησα με άλλον που του εβαλα στο μηχάνημα να βγάλω το μέλι του και μολύνθηκε????????Τί λες μωρέ του λέω ΝΑ ΜΟΥ ΔΕΙΞΗΣ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΘΕΛΩ πως να τα συντηρήσω.Και μουχει υποχρέωση που αλλιώς θα με ειχε βρίσει?Καλημέρα σε όλους.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MILIBEE
Honorary member
Honorary member
MILIBEE


Αριθμός μηνυμάτων : 1575

Γειά σας Θάνος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Γειά σας Θάνος   Γειά σας Θάνος Icon_minitimeΔευ Φεβ 11, 2013 5:41 pm

Καλως ορισες και καλη αρχη flower
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
θάνος65
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
θάνος65


Αριθμός μηνυμάτων : 10

Γειά σας Θάνος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Γειά σας Θάνος   Γειά σας Θάνος Icon_minitimeΣαβ Μαρ 30, 2013 2:16 pm

Kαλημερα και πάλι.Σήμερα πήρα το πρώτο μελισάκι αλλά η βοήθειά σας χρήσιμη.Τα πλαίσια είναι σχεδόν γεμάτα και μου είπε ο πωλητής μελισοκόμος να ανεβάσω όροφο ήτοι δύο πλαίσια τα οποία μου έδειξε και 2 αχτιστα.Για να τα κόψω σε δύο μου είπε αργότερα όταν γεμίζουν και τα πάνω πλαίσα? τι λετε να κάνω αυτό ή να τα κόψω τώρα και πως?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
captain
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
captain


Αριθμός μηνυμάτων : 1305

Γειά σας Θάνος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Γειά σας Θάνος   Γειά σας Θάνος Icon_minitimeΣαβ Μαρ 30, 2013 9:04 pm

βαρει μην κολλας σε τιποτα.
ρωτωντας πας στην πολη lol!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Γειά σας Θάνος
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Γεια σας
» γεια σας!!!
» γεια σας
» γεια σας
» Γεια σας !!!!

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Καλώς ήρθατε :: Καλωσορίσατε !-
Μετάβαση σε: