Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Mεθοδος Χαλκια

Πήγαινε κάτω 
4 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Sakis G
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 605

Mεθοδος Χαλκια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Mεθοδος Χαλκια   Mεθοδος Χαλκια Icon_minitimeΤρι Ιαν 22, 2013 7:17 pm

Παρατηρησα σε διαφορα μελισσοκομικα blogs καποιο σχετικο ενδιαφερον για την αναφερομενη μεθοδο Χαλκια.που επμπεριεχεται στο βιβλιο του κ. Μπικου <<μανα δεν ειναι μονο μια >>.
Εκτος του γεγονοτος οτι μου φανηκε απο εξαιρετικα πολυπλοκη και κουραστικη εως και επικινδυνη,εχω να παρατηρησω και τα εξης οσον αφορα την αποδοτικοτητα της.
Απο την κεντρικη στηλη η μεθοδος παραδεχεται μια παραγωγη περιπου 200κιλα .Και απο το καθε διοροφο μελισσι αλλα 20 κιλα.Συνολο 400κιλα μελι.
Εν τω μεταξυ καθε μελισσι εχει συνεισφερει στην κεντρικη στηλη στο διαστημα των 8 εβδομαδων που απαιτεται σαν χρονος προετοιμασιας της μεθοδου, απο 8 πλαισια γονου.
Υποθετοντας οτι η αναφερομενη αναλογια ως προς την παραγωγη των μεμονομενων μελισσιων και της κεντρικης στηλης ειναι ορθη, σκεφτομαι το εξης απλο.
Αν παιρνοντας απο 1 πλαισιο γονου απο το καθε μελισσι σχηματιζα 5 παραφυαδες την 1η εβδομαδα και αλλες 5 η 6 παραφυαδες την επομενη (2 πλαισια γονου η καθεμια), τις εφοδιαζα με νεα γονιμοποιημενη μανα και τις ενισχυα απο κει και περα με 1πλαισιο γονου ΚΑΘΕ ΕΒΔΟΜΑΔΑ για τις υπολοιπες 6 εβδομαδες που απομενουν ,στο τελος της περιοδου και με δεδομενο οτι η νεα μανα θα γεννα και αυτη συγχρονως ,θα εχω 11 επιπλεον παραγωγικα, τουλαχιστον διοροφα, μελισσια.
Ετσι ,εφ οσον καθε διοροφο μου αποδιδει περιπου 20 κιλα μελι ,θα εχω 22χ20=440κιλα.Αλλα θα εχω και 11 μελισσια περισσοτερα .Η μονη επιπλεον απαιτηση ειναι 11 νεες μανες και καποια επιπλεον τροφοδοσια των παραφυαδων.Απο κει και περα οι διαφοροι χειρισμοι και ολα ειναι πολυ πιο ευκολα.
Ποια ειναι η δικη σας γνωμη?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
yiorgos
Μέλος
Μέλος
yiorgos


Αριθμός μηνυμάτων : 204

Mεθοδος Χαλκια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Mεθοδος Χαλκια   Mεθοδος Χαλκια Icon_minitimeΤετ Ιαν 23, 2013 3:10 pm

Αφου υποτιθετε οτι καθε οροφος δινει υπερπολαπλασια ποσοτητα παραγωγης, απ' οτι αν ηταν μονοοροφα.
αρα απο τα 11 μελισια δεν θα παρης 20 κιλα το καθ' ενα!!
θα παρης λιγοτερα.

Παντος τα τεραστια μελισια τα προτηνουν σε αρκετα βιβλια. Και ο Νικολαϊδης εχει σχετικα κεφαλαια.
Και με πιο απλες μεθοδους!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Sakis G
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 605

Mεθοδος Χαλκια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Mεθοδος Χαλκια   Mεθοδος Χαλκια Icon_minitimeΤετ Ιαν 23, 2013 4:44 pm

Φιλε yiorgos τι ακριβως δεν καταλαβες?
Εκεινο που λεω συγκεκριμενα ειναι οτι ,αν σχηματισεις μια παραφυαδα 2 πλαισιων γονου με μια νεα μανα ,και την ενισχυεις ΚΑΘΕ ΕΒΔΟΜΑΔΑ με 1 πλαισιο σφραγ.γονου επι 6 συνεχεις εβδομαδες, σε σιαστημα 2 μηνων θα εχεις ενα μελισσι τουμπανο, τουλαχιστον διοροφο.
Δηλαδη στον ιδιο ακριβως χρονο και με την ιδια ποσοτητα πλαισιων γονου ,που απαιτει η μεθοδος ,αντι να σχηματισεις ενα μελισσι με 10 ...+ πατωματα που θα σου δωσει 200κιλα ,μπορεις να εχεις 10 η 11 επιπλεον διοροφα μελισσια που θα σου δωσουν και αυτα απο 20 κιλα το καθενα.22χ20=440
Αρα μπορεις να παρεις την ιδια παραγωγη και 11 επιπλεον μελισσια.
Η παραγωγη 20 κιλα για το καθε διοροφο και 200 κιλα για την κεντρικη στηλη ,δεν ειναι δικη μου αυθαιρετη παραδοχη.Αυτο παραθετει ως παραδειγμα ο συγραφεας της μεθοδου.Και με βαση αυτην την παραδοχη-εκτιμηση κανω τους παραπανω υπολογισμους.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Sakis G
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 605

Mεθοδος Χαλκια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Mεθοδος Χαλκια   Mεθοδος Χαλκια Icon_minitimeΤετ Ιαν 23, 2013 5:22 pm

Επειδη ισως να σε μπερδεψα περισσοτερο με την απαντηση μου ας τα κανω πιο απλα.
Η μεθοδος Χαλκια απαιτει μια ομαδα 11 μελισσιων.Απο τις αρχες Απριλη μεχρι αρχες Ιουνη ζητα να περνουμε απο τα 10 μελισσια 1 πλαισιο σφραγισμενου γονου απο το καθενα και να τα τοποθετουμε σε εναν οροφο πανω στο ενδεκατο.Αυτο θα γινεται καθε εβδομαδα για μια περιοδο 8 εβδομαδων. Δηλαδη ΤΑ 10 ΜΕΛΙΣΣΙΑ ΣΕ ΣΥΝΟΛΟ ΜΑΣ ΔΙΝΟΥΝ 10 ΠΛΑΙΣΙΑ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ.Φτιαχνω λοιπον 5 παραφυαδες την πρωτη εβδομαδα (με αυτα τα 10 πλαισια γονου ) και 5 την επομενη με τα επομενα 10 πλαισια εκεινης τησ βδομαδας.Απο κει και περα ενισχυω την καθε παραφυαδα με 1 πλαισιο γονου καθε εβδομαδα.Στο τελος της περιοδου οι παραφυαδες μου θα ειναι δυνατα διοροφα.Ετσι θα εχω τα αρχικα μου μελισσια και 10 νεα μελισσια ολα διοροφα.
Αν παραδεχτουμε 20 κιλα παραγωγη για καθε διοροφο (οπως παραδεχεται ο συγραφεας) εχουμε 11+10=21μελισσια χ 20 κιλα το καθενα =420 κιλα μελι.Τοσο μας δινει περιπου και η μεθοδος Χαλκια.Αλλα με την τελευταια εχουμε στο τελος 11 μελισσια (αυτα με τα οποια ξεκινησαμε) ενω στην δευτερη περιπτωση εχουμε τα 11 αρχικα μας και 10 επιπλεον νεα παραγωγικα μελισσια.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
beespyros
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 294

Mεθοδος Χαλκια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Mεθοδος Χαλκια   Mεθοδος Χαλκια Icon_minitimeΠεμ Ιαν 24, 2013 3:08 pm

Ειναι κοινος αποδεκτο απο ολους οτι οσο πιο μεγαλο ειναι ενα μελισσι τοσο περισσοτερο μελι θα παρεις, η προοδος ειναι γεομετρικη και οχι αθροιστικη. Αν ηταν ετσι τοτε γιατι να εχουμε διοροφα να τα εχουμε ολα μονα. Τωρα πως θα το πετυχεις αυτο ειναι ενα θεμα που ο καθενας εχει και δικη του μεθοδο. Επισης υπαρχει και με δυο βασιλισσες 3-4 οροφο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Sakis G
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 605

Mεθοδος Χαλκια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Mεθοδος Χαλκια   Mεθοδος Χαλκια Icon_minitimeΠεμ Ιαν 24, 2013 10:07 pm

Ειληκρινα προβληματιστηκα για το αν επρεπε να επανελθω στο θεμα.Απο την αλλη σκεφτομαι τα παραπονα που κατα καιρους εχουν διατυπωθει για το γεγονος οτι οι σχετικα εμπειροτεροι αποφευγουν να τοποθετηθουν στις απορριες των νεωτερων συναδελφων.
Εκεινο που θελησα να αναδειξω με οσα εγραψα για το θεμα ,ειναι το γεγονος οτι
ορισμενοι ενθουσιαζονται διαβαζοντας για μεθοδους ,πολυπλοκες ,κουραστικες ,αμφιβολες η και επικινδυνες.
Η συγκεκριμενη μεθοδος εχοντας να αντιμετωπισει πολλα δυσκολα προβληματα ,στα χερια ενος απειρου μπορει να αποβει καταστρεπτικη.
Σμηνουργιες,αντικαταστασεις βασιλισσων ,κοψιματα βασιλοκελιων,θερμοπληξιες,προβληματα ευσταθειας ,κουραστικη εργασια στο μεγαλο υψος των πολλων πατωματων ,ειναι μερικα απο αυτα.
Σε αντιπαραβολη με αυτην, προσπαθησα να δειξω οτι με απλουστερους χειρισμους και λιγοτερο κοπο μπορεις να εχεις τα ιδια αν οχι και καλυτερα αποτελεσματα.
Λοιπον παραθετω παλι τα στοιχεια και ας κανουμε απλη αριθμητικη δημοτικου.
Ο κ.Μπικος λεει .
Για την προετοιμασια της ομαδας χρειαζονται 11 μελισσια .
Απο τα 10 περνουμε καθε εβδομαδα 1 πλαισιο γονου απο το καθενα και ολα μαζι τα βαζουμε σαν οροφο στο 11.Δηλδη 10 πλαισια την εβδομαδα.Και για 8 συνεχεις εβδομαδες.

Στο τελος της περιοδου θα παραθεσουμε 1 πολυ-πολυοροφο (την κεντρικη στηλη δηλαδη) και τα υπολοιπα 10 που θα εχουν γινει διοροφα.
Ο κ.Μπικος παλι (και οχι εγω) αποδεχεται σαν παραγωγη για την κεντρικη στηλη(το πολυοροφο) 200 κιλα και για καθε διοροφο 20κιλα.
ΑΡΑ εχουμε 20κιλα Χ10 διοροφα+200κιλα απο την κεντρικη στηλη=400κιλα για ολη την ομαδα.
Τωρα λεω εγω . Μπορω αραγε να φτιαξω 10 παραφυαδες που σε αυτο το διαστημα των 2 μηνων να γινουν δυνατα διοροφα.? ΜΕ ΔΕΔΟΜΕΝΗ ΤΗΝ ΕΝΙΣΧΥΣΗ ΤΗΣ ΚΑΘΕ ΠΑΡΑΦΥΑΔΑς ΜΕ ΕΝΑ ΠΛΑΙΣΙΟ ΓΟΝΟΥ ΚΑΘΕ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΑΠΟ ΤΑ 11 ΑΡΧΙΚΑ ΜΟΥ ΜΕΛΙΣΣΙΑ ΑΣΦΑΛΩΣ ΚΑΙ ΜΠΟΡΩ.Αλλωστε 8 πλαισια γονου (τοσα απαιτουνται να αφαιρεσουμε συνολικα και σταδιακα απο καθε μελισσι συμφωνα με την μεθοδο Χαλκια) ,μας δινουν 16 πλαισια πληθυσμου .Βαλτε οτι θα γεννα και η μανα της παραφυαδας σε ολο αυτο το διαστημα.Αρα.σιγουρα μπορω.
Απλη αριθμητικη τωρα .11 τα αρχικα μελισσια +10 οι παραφυαδες =21 μελισσια.Ολα διοροφα.
Τι μας λεει ο Μπικος ? 20κιλα παραγωγη καθε διοροφο.
Αρα 21 μελισσια χ20 κιλα =420κιλα
ΦΕΥΓΟΝΤΑς ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΝΘΟΦΟΡΙΑ ΛΟΙΠΟΝ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΙΔΙΑ ΠΑΡΑΓΩΓΗ ΚΑΙ 10 ΝΕΑ ΜΕΛΙΣΣΙΑ ΜΕ ΠΙΟ ΑΠΛΟΥΣ ΧΕΙΡΙΣΜΟΥΣ.
Αν τωρα δεν σε ενδιαφερει η αυξηση των μελισσιων και τα ενωσεις 1παλιο με 1 παραφυαδα,θα εχεις ασφαλως περισσοτερη παραγωγη .
ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ. Αν το καθε διοροφο σου δινει 20κιλα ,το καθε τετραοροφο θα σου δωσει οχι 20+20=40 αλλα 50 κιλα.
Σε αυτην την τελευταια περιπτωση θα εχεις 10τετραοροφα χ50κιλα το καθενα =500κιλα και 20 κιλα απο το 1 διοροφο που απεμεινε =520 κιλα .
Λυπαμαι αλλα πιο απλα δεν μπορω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
myrtos
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 224

Mεθοδος Χαλκια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Mεθοδος Χαλκια   Mεθοδος Χαλκια Icon_minitimeΠεμ Ιαν 24, 2013 11:08 pm

Sakis G έγραψε:

Εκεινο που θελησα να αναδειξω με οσα εγραψα για το θεμα ,ειναι το γεγονος οτι
ορισμενοι ενθουσιαζονται διαβαζοντας για μεθοδους ,πολυπλοκες ,κουραστικες ,αμφιβολες η και επικινδυνες.
Η συγκεκριμενη μεθοδος εχοντας να αντιμετωπισει πολλα δυσκολα προβληματα ,στα χερια ενος απειρου μπορει να αποβει καταστρεπτικη.
Σμηνουργιες,αντικαταστασεις βασιλισσων ,κοψιματα βασιλοκελιων,θερμοπληξιες,προβληματα ευσταθειας ,κουραστικη εργασια στο μεγαλο υψος των πολλων πατωματων ,ειναι μερικα απο αυτα.

Θα συμφωνησω κι εγω με τα λεγομενα σου Σακη. Ειναι μια μεθοδος η οποια πιστευω οτι ειναι ανεφικτη αλλα και αν την προσπαθησει καποιος μαλλον θα επιβεβαιωσει το ρητο "οποιος παει για τα πολλα χανει και τα λιγα". Και μονο ο κοπος για το στησιμο και το θεμα ευσταθειας αρκουν. Κατι που δεν αναφερεται ειναι το θεμα των εισοδων. Ενα τετοιο μελισσι θελει τουλαχιστον ανα δευτερο οροφο εισοδο γιατι καμια μελισσα δε θα διανυσει τοσα πατωματα για να αφησει τις προμηθειες της. Θα λειτουργει σαν τον πυργο της βαβελ. Τελος αν δεν κανω λαθος η μεθοδος αναφερει καλες συνθηκες ανθοφοριας. Φαντασου να κανεις ολο αυτο και να πεσεις σε καμια χρονια σαν την περσινη τι θα παθεις.

Εκτος αυτου υπαρχουν τοσες αλλες μεθοδοι που εχουν εφαρμοστει και εφαρμοζονται ακομα με μεγαλη επιτυχια και ειναι εφικτες χωρις τοσο ιδιαιτερα δυσκολους χειρισμους.

Η σκεψη σου δεν ειναι ασχημη με την προϋποθεση ή να αγορασεις βασιλισσες οπως ειπες ή να διαθετεις τραπεζα βασιλισσων.
Καλη επιτυχια παντως σε οτι κι αν αποφασισεις να κανεις.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Mεθοδος Χαλκια
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Mέθοδος De Marie

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Μελισσοκομικοί Χειρισμοί-
Μετάβαση σε: