Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Χειμερινές... μετακομίσεις;

Πήγαινε κάτω 
+6
beesbikos
newbee
NINAS
yiorgos
Φώτης
softnm
10 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
softnm
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 41

Χειμερινές... μετακομίσεις; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Χειμερινές... μετακομίσεις;   Χειμερινές... μετακομίσεις; Icon_minitimeΣαβ Δεκ 01, 2012 2:12 pm

Πριν από 10 - 15 μέρες έπεσε επιτέλους η πρώτη βροχή στην περιοχή μου.
Το γεγονός αυτό είχε σαν αποτέλεσμα κατά πρώτων την άμεση πτώση της θερμοκρασίας από φθινοπωρινή σε σχετικά χειμωνιάτικη από 22-30 δλδ σε 16-25, και κατά δεύτερων να αρχίσουν να ανοίγουν τα ρείκια της περιοχής. Εκεί που μέχρι πριν 10 μέρες δεν υπήρχε τίποτα τώρα έχουν κοκκινίσει οι λόφοι. Μιας που είναι η πρώτη μου χρονιά με μελίσσια, δεν ξέρω τις περιοχές που βγάζει ρείκι και παρατηρώ συνέχεια νέα μέρη.

Το δίλημμα μου λοιπών είναι το εξής. Πόσο συνετό θα ήταν να μετέφερα τώρα τα τρία μελίσσια μου (9-7 και 6 πλαισίων) σε μια περιοχή με λίγα ρείκια και να τα αφήσω εκεί μέχρι τέλος του χρόνου, ή να τα αφήσω εδώ που τα έχω τώρα που έχουν αρχίσει να ανοίγουν οι μουσμουλιές; Φυσικά δεν πάω για μέλι αλλά για την καλύτερη διατήρηση – ανάπτυξη τους.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Φώτης
Μέλος
Μέλος
Φώτης


Αριθμός μηνυμάτων : 158

Χειμερινές... μετακομίσεις; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χειμερινές... μετακομίσεις;   Χειμερινές... μετακομίσεις; Icon_minitimeΣαβ Δεκ 01, 2012 7:53 pm

Από ότι ξέρω ρείκια υπάρχουν παντού και οι μέλισσες τα βρίσκουν εύκολα. Η γνώμη μου είναι να μην τα μετακομήσεις. Παρατήρησε αν κουβαλούν. Αλλά καλύτερα να πει και κάποιος πιο έμπειρος.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
yiorgos
Μέλος
Μέλος
yiorgos


Αριθμός μηνυμάτων : 204

Χειμερινές... μετακομίσεις; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χειμερινές... μετακομίσεις;   Χειμερινές... μετακομίσεις; Icon_minitimeΚυρ Δεκ 02, 2012 10:41 am

Γιατι?! υπαρχη κατι καλητερω απο ρεικι?!!!
Αμα κουβαλαν απο το ρεικι..... εγω πρωσοπικα δεν θα τα κουνουσα!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
softnm
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 41

Χειμερινές... μετακομίσεις; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χειμερινές... μετακομίσεις;   Χειμερινές... μετακομίσεις; Icon_minitimeΚυρ Δεκ 02, 2012 1:05 pm

Εδώ που τις έχω τώρα δεν έχει ρείκι, έχει όμως μουσμουλιές, και επειδή είναι πολύ κοντά στον οικισμό, κουβαλάν και γύρες από τα λουλούδια του χωριού.
Το βασικότερω ερώτημα είναι αν θα είναι καλύτερο να τις μετακομήσω και να τις επιστρέψω πίσω σε ένα μήνα ή να τις αφήσω στην ησυχία τους.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NINAS
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NINAS


Αριθμός μηνυμάτων : 990

Χειμερινές... μετακομίσεις; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χειμερινές... μετακομίσεις;   Χειμερινές... μετακομίσεις; Icon_minitimeΚυρ Δεκ 02, 2012 2:07 pm

softnm έγραψε:
Εδώ που τις έχω τώρα δεν έχει ρείκι, έχει όμως μουσμουλιές, και επειδή είναι πολύ κοντά στον οικισμό, κουβαλάν και γύρες από τα λουλούδια του χωριού.
Το βασικότερω ερώτημα είναι αν θα είναι καλύτερο να τις μετακομήσω και να τις επιστρέψω πίσω σε ένα μήνα ή να τις αφήσω στην ησυχία τους.

να τις αφήσεις στην ησυχία τους.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
newbee
Μέλος
Μέλος
newbee


Αριθμός μηνυμάτων : 280

Χειμερινές... μετακομίσεις; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χειμερινές... μετακομίσεις;   Χειμερινές... μετακομίσεις; Icon_minitimeΚυρ Δεκ 02, 2012 3:19 pm

softnm έγραψε:
Πριν από 10 - 15 μέρες έπεσε επιτέλους η πρώτη βροχή στην περιοχή μου.


affraid

Τώρα η πρώτη βροχή!? Άστα καλύτερα εκεί γιατί μην νομίζεις οτι η ανθοφορία απο το ρείκι κρατάει πολύ, εξαρτάται βέβαια και απο τον καιρό.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
beesbikos
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 95

Χειμερινές... μετακομίσεις; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χειμερινές... μετακομίσεις;   Χειμερινές... μετακομίσεις; Icon_minitimeΚυρ Δεκ 02, 2012 5:55 pm

Αν τώρα έπεσε η πρωτη βροχή το ρείκι δε θα δώσει τίποτα. Κατσε στα αυγά σου καλύτερα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kostastsion
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 70

Χειμερινές... μετακομίσεις; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χειμερινές... μετακομίσεις;   Χειμερινές... μετακομίσεις; Icon_minitimeΚυρ Δεκ 02, 2012 6:23 pm

paideia mhpws uparxei mia fwto apo koumaria?feugw ligo apo to 8ema
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kosmas
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
kosmas


Αριθμός μηνυμάτων : 378

Χειμερινές... μετακομίσεις; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χειμερινές... μετακομίσεις;   Χειμερινές... μετακομίσεις; Icon_minitimeΔευ Δεκ 03, 2012 1:34 am

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
softnm
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 41

Χειμερινές... μετακομίσεις; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χειμερινές... μετακομίσεις;   Χειμερινές... μετακομίσεις; Icon_minitimeΔευ Δεκ 03, 2012 11:19 pm

Μέχρι πριν την βροχή τα ανοιγμένα ρείκια ήταν ελάχιστα.
Μετά την πρώτη βροχή που έπεσε άνοιξαν αρκετά, και ακόμα ανοίγουν.
Έχω εντόπιση 2-3 περιοχές που θα μπορούσα να τις πάω και να έχουν ανθοφορία για 20-30 μέρες (ανοιχτά αλλά και κλειστά ακόμα ρείκια).

Μιλάμε για υψόμετρο max20 μέτρα από την επιφάνεια της θάλασσας.

Το θέμα μου είναι ανα θα πρέπει να τις ταλαιπωρήσω με μια χειμερινή μεταφορά ή όχι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Αγγελής60
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Αγγελής60


Αριθμός μηνυμάτων : 574

Χειμερινές... μετακομίσεις; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χειμερινές... μετακομίσεις;   Χειμερινές... μετακομίσεις; Icon_minitimeΤρι Δεκ 04, 2012 11:34 am

softnm έγραψε:
Μέχρι πριν την βροχή τα ανοιγμένα ρείκια ήταν ελάχιστα.
Μετά την πρώτη βροχή που έπεσε άνοιξαν αρκετά, και ακόμα ανοίγουν.
Έχω εντόπιση 2-3 περιοχές που θα μπορούσα να τις πάω και να έχουν ανθοφορία για 20-30 μέρες (ανοιχτά αλλά και κλειστά ακόμα ρείκια).

Μιλάμε για υψόμετρο max20 μέτρα από την επιφάνεια της θάλασσας.

Το θέμα μου είναι ανα θα πρέπει να τις ταλαιπωρήσω με μια χειμερινή μεταφορά ή όχι.

Η γνώμη μου είναι να τα αφήσεις για τώρα εφόσον έτσι και αλλιώς μαζεύουν από τη μουσμουλιά και φέρνουν και γύρες από αλλού. Για καλό και για κακό τάισε κιόλας. Έπειτα μπορείς να βρεις μια περιοχή με ρείκι και να πας και να αφήσεις εκεί μια κυψέλη με το τηλέφωνο σου επάνω ώστε αν συμβεί κάτι να σε ειδοποιήσουν , έτσι μπορείς να δεις αντιδράσεις και αν δεν έχεις καμία μπορείς να χρησιμοποιήσεις την τοποθεσία του χρόνου. Και εγώ νέος είμαι και η εύρεση περιοχών για να βάλεις τα μελίσσια σου σε πληροφορώ ότι είναι από τις πιο δύσκολες και δεν δίνουμε σε αυτό το ζήτημα τόση σημασία. Και εγώ εδώ στη Μάνη έχω πρόβλημα κυρίως γιατί οι τόποι τοποθέτησης είναι λίγοι και το ανάγλυφο της περιοχής ιδιότροπο. Καλή μελισσοκομική περιοχή αλλά με προβλήματα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
softnm
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 41

Χειμερινές... μετακομίσεις; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χειμερινές... μετακομίσεις;   Χειμερινές... μετακομίσεις; Icon_minitimeΠεμ Δεκ 06, 2012 10:11 pm

Μετά την σημερινή σύντομη βροχούλα που έπεσε και άλλαξε τα σχέδια μου, είχα κάποιες ώρες ελεύθερες. Έτσι αποφάσισα να κάνω ακόμα μια εξερεύνησης της περιοχής που έχω σταμπάρει για το θυμάρι. Πανευτυχής είδα λοιπών ότι η περιοχή αυτή εκτός από πολλά θυμάρια έχει και πολλά ρείκια που άλλα έχουν ανοίξει και άλλα είναι ακόμα κλειστά αλλά ετοιμάζονται να ανοίξουν. και το καλύτερο όλων; Αν και οι μπορίτσα είχε τελειώσει μόλις πριν από κάνα μισάωρο και φύσαγε και λιγάκι, είδα αρκετές μέλισσες στα ρείκια να το εργάζονται πυρετωδώς.

Αμέσως μετά πέρασα μια βόλτα από τα μελίσσια μου να δω αν όλα είναι ΟΚ, και με μεγάλη μου χαρά είδα μια πολύ καλή για την μέρα και την εποχή κίνηση στα μελίσσια μου. Πηγαινορχόντουσαν λες και θελαν να καλύψουν τις ώρες που τις καθήλωσε μέσα η βροχή. Βγαίνοντας από τις κυψέλες στρέφονταν προς τα εκεί που είχα δει τα ρείκια. ήρθα λοιπών σπίτι να δω την απόσταση μεταξύ των κυψελών και των ρεικιών. 1200 μέτρα, άρα αν και όχι δίπλα, εντός του βεληνεκούς τους. Ίσως του χρόνου να τις πάω πιο κοντά να μην τις παιδεύω κιόλας.

Όλα καλά λοιπών. Και μια ενδεχόμενη μετακόμιση χειμωνιάτικα γλύτωσαν και από το ίδιο σημείο έχουν πρόσβαση σε 4 πήγες τροφής καλές για ξεχειμώνιασμα, Χαρουπιά, Μουσμουλιά, Ρείκι και τα άφθονα λουλούδια του χωρίου.
Και όλα αυτά 150 μέτρα από το σπίτι. Τι άλλο μπορούσα να ζητήσω για τον πρώτο μου χειμώνα με μέλισσες;

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
geobees
Μέλος
Μέλος
geobees


Αριθμός μηνυμάτων : 281

Χειμερινές... μετακομίσεις; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χειμερινές... μετακομίσεις;   Χειμερινές... μετακομίσεις; Icon_minitimeΠεμ Δεκ 06, 2012 11:19 pm

oraia oraia oraia
...τίποτε άλλο τυχερέ!

Είσαι βασιλιάς εκεί κάτω.
Τι να πούμε εμείς εδώ, ανέβηκα σήμερα στο χωριό και το βουνό έχει ήδη κάτασπρη κορφή!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Χειμερινές... μετακομίσεις;
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Οι αρχάριοι... τα νέα παιδιά-
Μετάβαση σε: