Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Eπιθεωρηση κ Ετοιμασία για ξεχειμωνιασμα

Πήγαινε κάτω 
5 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Kastoras21
Μέλος
Μέλος
Kastoras21


Αριθμός μηνυμάτων : 59

Eπιθεωρηση κ Ετοιμασία για ξεχειμωνιασμα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Eπιθεωρηση κ Ετοιμασία για ξεχειμωνιασμα   Eπιθεωρηση κ Ετοιμασία για ξεχειμωνιασμα Icon_minitimeΣαβ Νοε 10, 2012 2:41 am

Καλημέρα παιδιά,
έκανα επιθεώρηση τη Κυριακή που μας πέρασε και παρατήρησα οτι 2 από τις 4 κυψέλες μου δεν είχαν καθόλου γόνο ενώ οι υπόλοιπες είχαν ελάχιστο.Μέλια είχαν αποθηκευμένα όλες οι κυψέλες κ μάλιστα σε αρκετά πλαίσια. Είδα τη πρόγνωση του καιρού κ επειδή είχε βροχές μέσα στη βδομάδα κ το κρύο είναι ήδη τσουχτερό σε συνδιασμό με την υγρασία που έχουμε στο τόπο μου αποφάσισα να τα βάλω κ ζυμαρακί(με το μυαλο κ την λίγη εμπειρία που έχω το σκεπτικό μου ήταν για να μην ξεκινήσουν να τρώνε το αποθηκευμένο μέλι). Επίσης επειδή ο γόνος ήταν ελάχιστος έβαλα κ ταινίες για τη βαρρόα έκλεισα κ λίγο τις εισόδους κ σφράγισα τους πίσω αεραγωγούς από το καπάκι.Θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας αν έκανα σωστά που με τόσο μέλι που είχαν αποθηκευμένο είναι σωστό που έβαλα τα ζυμάρια?επίσης μετά από 20-30 λεπτά έβγαιναν από τις κυψέλες τα μελισσάκια μου κάπως ενοχλημένα θα έλεγα, αυτό οφείλετε από τη δράση των ταινιών κατά της βαρρόα?


ευχαριστώ εκ των προτέρων
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ethnic69
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
ethnic69


Αριθμός μηνυμάτων : 658

Eπιθεωρηση κ Ετοιμασία για ξεχειμωνιασμα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Eπιθεωρηση κ Ετοιμασία για ξεχειμωνιασμα   Eπιθεωρηση κ Ετοιμασία για ξεχειμωνιασμα Icon_minitimeΣαβ Νοε 10, 2012 9:43 am

Καλημερα γειτονα , αν και νεος στο χωρο , μολλις 6 μηνες θα σου πω τη γνωμη μου και αν κανω λαθος ας με διορθωσουν οι ποιο εμπειροι . Σε ολα εκανες καλα , εκτος ισως απο το ζυμαρι που εβαλες , αφου οπως ειπες εχει μελια αποθηκευμενα . Υποτίθεται ότι οι μέλισσες πρέπει να τρώνε το φαγητό τους , δηλ. το μέλι , και όταν δεν έχουν μέλι τότε τροφοδοτούμε .Όμως αν δεν έχεις την δυνατότητα να τις επιθεωρείς συχνά , και να βλέπεις αν έχουν τροφή τότε καλά έκανες για να είσαι σίγουρος . Πάντως το σκεπτικό ότι έβαλες ζυμάρι για να μη φάνε το μέλι είναι σίγουρα λάθος. Σε αυτό μόνο έχω ένσταση .
Καλό ξεχειμώνιασμα φίλε
kolimenos
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
geobees
Μέλος
Μέλος
geobees


Αριθμός μηνυμάτων : 281

Eπιθεωρηση κ Ετοιμασία για ξεχειμωνιασμα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Eπιθεωρηση κ Ετοιμασία για ξεχειμωνιασμα   Eπιθεωρηση κ Ετοιμασία για ξεχειμωνιασμα Icon_minitimeΣαβ Νοε 10, 2012 10:40 am

Φίλε Κάστορα, έχεις σίτες στα πατώματα;
Εάν όχι, μην κλείνεις ποτέ τους αεραγωγούς γιατί διαχειρίζονται τη ροή του φρέσκου αέρα ανάλογα με τις ανάγκες τους.
Εξ' άλλου έχουν απόθεμα πρόπολης παντού μέσα στην κυψέλη, το κάνουν μόνες τους εάν χρειαστεί.
Περιορισμός εισόδων και να βάλεις μεταλλικές πόρτες για τους εισβολείς του χειμώνα!

Για τα υπόλοιπα πρέπει να δώσεις μιά εικόνα με τη δυναμικότητα των μελισσιών σου.
Άλλη η τροφοδοσία για 4-5 πλαίσια και άλλη για 10άρι. Ένα μικρό σίγουρα χρειάζεται.
Μη ξεχνάς το άλλο, το ζαχαροζύμαρο δεν το αποθηκεύουν.....μόνο το σιρόπι.

flower flower flower
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NINAS
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NINAS


Αριθμός μηνυμάτων : 990

Eπιθεωρηση κ Ετοιμασία για ξεχειμωνιασμα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Eπιθεωρηση κ Ετοιμασία για ξεχειμωνιασμα   Eπιθεωρηση κ Ετοιμασία για ξεχειμωνιασμα Icon_minitimeΣαβ Νοε 10, 2012 11:44 am

Τον χειμώνα αυστηρά όταν κάνουμε τροφοδοσία βάζουμε ζυμάρι, δεν βάζουμε σιρόπι.

Δεν ενδιαφέρει την εποχή αυτή η ανάπτυξη της αποθήκευσης μελιού, αλλά η βοήθεια να συντηρηθεί με τροφές το σμήνος.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
BaNi
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 129

Eπιθεωρηση κ Ετοιμασία για ξεχειμωνιασμα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Eπιθεωρηση κ Ετοιμασία για ξεχειμωνιασμα   Eπιθεωρηση κ Ετοιμασία για ξεχειμωνιασμα Icon_minitimeΣαβ Νοε 10, 2012 9:23 pm

Τα σκευάσματα για την καταπολέμηση της βαρρόα μερικές φορές ενοχλούν τα μελίσσια, αναλόγως με τη δραστική ουσία και τη θερμοκρασία.
Αυτό που θα σού έλεγα να προσθέσεις είναι και ένα κερόπανο για να μη σου φεύγει η ζέστη από το καπάκι.
Καλό ξεχειμώνιασμα στην πανέμορφη Καστοριά.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Kastoras21
Μέλος
Μέλος
Kastoras21


Αριθμός μηνυμάτων : 59

Eπιθεωρηση κ Ετοιμασία για ξεχειμωνιασμα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Eπιθεωρηση κ Ετοιμασία για ξεχειμωνιασμα   Eπιθεωρηση κ Ετοιμασία για ξεχειμωνιασμα Icon_minitimeΠεμ Νοε 15, 2012 11:37 am

geobees η μια μου κυψελη ειναι 8 πλαισιων η αλλη 7 και τα αλλα δυο 5αρια.αυτο που εκανα ειναι να περιορισω τισ εισοδους με τα κλασικα ξυλινα πορτακια εχω και μεταλικα αλλα νομιζω οτι θελουν καρφωμα στη κυψελη κ δε θελω να τις ανησυχησω.(ετσι νομιζω τουλαχιστον εκτος αν υπαρχει καποιος αλλος τροπος τοποθετησης μεταλικων εισοδων).σφραγισα τους πισω αεραγωγους απο οπου ερχεται κ ο βοριας αλλα εκανα κ τρυπουλες ετσι ωστε να περιοσισω οσο γινεται τα ψυχρα ρευματα. τελος να συμπληρωσω οτι δεν εχω σιτες στα πατωματα ειναι σταθερος ο πατος απο ολες τις κυψελες μου.

ευχαριστω ολους για τις συμβουλες σας
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Eπιθεωρηση κ Ετοιμασία για ξεχειμωνιασμα
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» πιθανη ετοιμασια για σμηνουργια
» ετοιμασία κυψέλης για χειμώνα
» Ξεχειμωνιασμα
» Ερώτηση σχετικά με τον καιρό
» Μελισσοκομικοί χειρισμοί

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Τι νέα από τα μελίσσια σας;-
Μετάβαση σε: