Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Αχνιστό κρασί με μέλι και κανέλλα

Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
ayla
Honorary member
Honorary member
ayla


Αριθμός μηνυμάτων : 648

Αχνιστό κρασί με μέλι και κανέλλα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Αχνιστό κρασί με μέλι και κανέλλα   Αχνιστό κρασί με μέλι και κανέλλα Icon_minitimeΔευ Δεκ 14, 2009 12:53 pm

Μα τι αμέλεια είναι αυτή; Τόσα λέγονται για ιούς γρίπης και να μην δώσω την συνταγή- φάρμακο! Και είναι νόστιμη!!!!!!!!!!!!!!

Αχνιστό κρασί με μέλι και κανέλλα

Υλικά:


Ξηρό κόκκινο κρασί (όσο πιο παλιό τόσο καλύτερα)
Μέλι
Κανέλλα ξύλο

Εκτέλεση:

Για κάθε φλιτζάνι κρασί χρειάζεται μια κουταλιά μέλι κι ένα μικρό ξυλάκι κανέλας.

Βράζουμε όλα τα υλικά για 5 λεπτά οπωσδήποτε. Μετά τον βρασμό εξατμίζετε η αλκοόλη και δεν υπάρχει κίνδυνος μέθης!

Απολαμβάνουμε το αχνιστό κρασί με την θαυμάσια γεύση και άρωμα, και ταυτόχρονα έχουμε μια πολύ καλή ασπίδα για την γρίπη!!!

Η προσθήκη άλλων αρωματικών, όπως γαρίφαλο, μπορεί να γίνει, αλλά η συνταγή για θεραπεία έχει μόνο μέλι και κανέλλα! Κι οποιαδήποτε άλλη αλλαγή της συνταγής μπορεί να μην έχει τα επιθυμητά αποτελέσματα.


Πριν δυο εβδομάδες ήμουν έτοιμη να αρρωστήσω, πονοκέφαλος, καταρροή κι εκείνο το πολύ ενοχλητικό "βάρος" στην περιοχή από το μέτωπο και την μύτη. Μετά από ένα φλιτζάνι το μεσημέρι και ένα το βράδυ, ξύπνησα ανάλαφρη και με στεγνή μύτη.

Σήμερα που έχω παρόμοια συμπτώματα, απολαμβάνω πάλι το φάρμακό μου!

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.][u]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Αχνιστό κρασί με μέλι και κανέλλα
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Κρασί με ροδόνερο και ροδοπέταλα
» Μέλι από ... Σκ@τ@ !
» Αχλαδόπιτα με μέλι
» Αλλεργικός στο μέλι;
» Μέλι από γονοφωλιά.

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Ειδικά θέματα :: Περί ορέξεως...-
Μετάβαση σε: