Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Μελλισόχορτο

Πήγαινε κάτω 
+5
melinioxori
lingistis
MILIBEE
ΚΩΣΤΗΣ
pantelos76
9 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
pantelos76
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
pantelos76


Αριθμός μηνυμάτων : 10

Μελλισόχορτο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Μελλισόχορτο   Μελλισόχορτο Icon_minitimeΤρι Δεκ 08, 2009 8:39 pm

Το μελισσόχορτο (melissa officinalis) υπάρχει ήδη στον χώρο , όπου σκέφτομαι να τοποθετήσω την άνοιξη τα πρώτα μας μελίσσια.
Από το όνομα του και μόνο, υποθέτω Very Happy πως είναι μελισσοκομικό φυτό.
Θα ήθελα , αν κάποιος ξέρει, περισσότερες πληροφορίες.
Πως βοηθάει, αν βοηθάει, σε τι βοηθάει, και αν αξίζει τον κόπο να προσπαθήσω να το πολλαπλασιάσω, για να γεμίσει το χώρο. Έτσι και αλλιώς, έχω διαβάσει ότι βοηθάει και στην καλλιέργεια των κηπευτικών μας, ως συντροφικό φυτό.
Επίσης είναι πολύ καλό για τη μαγειρική και τη ζαχαροπλαστική. (Δοκιμασμένα! )
Ξεχωριστή γεύση με άρωμα λεμονιού.

Τέλος πάντων, για να μη ξεφεύγουμε από τις μέλισσες...
είχα διαβάσει κάπου ότι από μελισσόχορτο, βγαίνει εξαιρετικό μέλι. Αληθεύει;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΚΩΣΤΗΣ
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 48

Μελλισόχορτο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μελλισόχορτο   Μελλισόχορτο Icon_minitimeΤετ Δεκ 09, 2009 12:21 am

Το μελισσόχορτο ανήκει στα φαρμακευτικά-αρωματικά φυτά και είναι άριστο μελισσοκομικό φυτό. Καλλιεργώ 8 στρέμματα μελισσόχορτο, αντιστοιχούν όμως περίπου 5 με 7 κυψέλες για τα 8 στρέμματα, δίνει πολύ καλό μέλι-ωραίο χρώμα και άρωμα, αλλά πολύ λίγη απόδοση σε μέλι. Καλλιεργώ το μελισσόχορτο περισσότερο γιατί το κάνω απόσταξη για αιθέριο έλαιο και λιγότερο για τα μελίσσια μου. Πάντως αξίζει να πολλαπλασιάσεις την καλλιέργεια σου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MILIBEE
Honorary member
Honorary member
MILIBEE


Αριθμός μηνυμάτων : 1575

Μελλισόχορτο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μελλισόχορτο   Μελλισόχορτο Icon_minitimeΠαρ Δεκ 11, 2009 3:05 pm

Κωστη λυσε μου μια απορία . Πως ξερεις ποσες κυψελες μπορει να καλυψει η εκταση που εχεις με μελισσοχορτο ? Αν υπαρχει τροπος να δουμε την μελισσοχωριτικοτητα σε καθε στρεμμα αναλογα με την καλλιεργεια και τα φυτα τοτε λυνουμε πολλα προβληματα.Ειναι θεμα που με απασχολει απο την αρχη της ενασχολησης μου με τις μελισσες. Ολοι οι γνωστες μου εχουν πει πως δεν υπαρχει τροπος και ουτε εχουν γινει μελετες για κατι τετοιο ,οποτε ............ακομη με την απορια ειμαι :scratch


Για το μελισσόχορτο τωρα

Το φυτο εχει τρια υποεἰδη. Στην Ελλάδα και στις περισσοτερες μεσογειακες χωρες απαντάται το ειδος altissima.Τα αλλα δυο ειδη αυτοφυονται σε Μ.Ασια , Συρία και Λίβανο. Το είδος που καλλιεργείτε σημερα ειναι το officianlis , περισσότερο αρωματικο απο τ αλλα.
Πρωτη χωρα σε παραγωγη η Ρωσια στην οποια καλλιεργουνται ποικιλιες με υψηλα ποσοστα κιτράλης (80%) στην οποια οφειλεται η εντονη μυρωδια του φυτου.
Μελισσοτροφικο και φαρμακευτικο φυτο. Το μελι απο μελισσοχορτο εχει αρωμα λεμονιου και θυμιζει μεντα,θεωρειτε πολυ καλης ποιοτητας.
Ειναι κατα της υπερτασης και της καταθλιψης. Γνωστο απο τον 17ο αιωνα οταν οι καρμελιτες καλογεροι ( μοναστικο ταγμα της λατινικης εκκλησιας)
εφτιαχναν το eau de melisse des Carmes , "ύδωρ μελίσσης ¨, γνωστο ηρεμιστικο.(απο το βιβλιο ¨τα βοτανα στην κουζινα¨επιλογες απο το φαρμακειο της φυσης Νικου & Μαριας Ψιλακη


Έχει επεξεργασθεί από τον/την MILIBEE στις Παρ Δεκ 11, 2009 10:09 pm, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
lingistis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
lingistis


Αριθμός μηνυμάτων : 957

Μελλισόχορτο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μελλισόχορτο   Μελλισόχορτο Icon_minitimeΠαρ Δεκ 11, 2009 7:08 pm

MILIBEE υπάρχει βιβλίο στα αγγλικά (πρέπει να δω τον τιτλο στη βιβλιοθήκη μου) που γράφει σχετικά με την απόδοση φυτών σε νέκταρ ανά στρέμμα. Υπάρχουν δημοσιευμένες πολλές μελέτες σχετικά με το θέμα. Απλά θέλει πολύ μεγάλες εκτάσεις για να "βολέψεις" κάποιο μελισσοκομείο.

pantelos76 υπάρουν και άλλα φυτά με μεγαλύτερες αποδώσεις όπως π.χ. η φακελοτη.

ΚΩΣΤΗΣ το απόσταγμα σου κάνει για να πιάνουμε αφεσμούς?... αν ναι με ενδιαφέρει μια μικρή ποσότητα Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MILIBEE
Honorary member
Honorary member
MILIBEE


Αριθμός μηνυμάτων : 1575

Μελλισόχορτο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μελλισόχορτο   Μελλισόχορτο Icon_minitimeΠαρ Δεκ 11, 2009 9:56 pm

Ελπίζω lingistis να βρεις το βιβλιο και να μας δωσεις τα φωτα σου.
Αν υπαρχει καποιος πινακας σ αυτο το βιβλιο και μπορεις δημοσιευσε τον , αν οχι μας αρκει και ο τιτλος του βιβλιου Idea
Σε ένα μεγαλο μελισσοκομειο σιγουρα δεν θα φτανουν λιγα στρεμματα ,αλλα αν ολοι βοηθησουμε, οπως μπορεί καθενας, στον εμπλουτισμο της μελισσοχλωριδας θα ειναι καλο για ολους μας.Εστω και λιγα δεντρολιβανακια ή λιγες ζινιες δεν μας
βλαπτουν

Smile
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΚΩΣΤΗΣ
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 48

Μελλισόχορτο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μελλισόχορτο   Μελλισόχορτο Icon_minitimeΣαβ Δεκ 12, 2009 4:45 pm

MILIBEE…σχετικά με την απορία σου. Παράλληλα με την μελισσοκομία ασχολούμαι με την καλλιέργεια μερικών αρ. φυτών και την απόσταξη τους. Αυτό που έγραψα για το μελισσόχορτο είναι προσωπική εμπειρία. Η βιβλιογραφία αναφέρει από μελέτες, πολύ μεγαλύτερη απόδοση σε μέλι. Αναφέρεις λεγόμενα γνωστών σου, ότι είναι αδύνατον να υπολογιστή η στρεμματική απόδοση των φυτών. Υπάρχουν πολλές μελέτες σχεδόν σε όλα τα φυτά- δένδρα για την στρ. απόδοση, από την γεωπονική Θεσ-κης και Αθηνών, όπως και από πολλά ερευνητικά κέντρα.
Βιβλιογραφίες ελληνικές υπάρχουν πολλές και υπάρχουν αναδημοσιευμένες στην μελισσοκομική επιθεώρηση. π.χ φακελωτή: έτος 2007 σελίδα 83 αναφέρει:20 έως 50 κλ. ανά στρέμμα μέλι, αντιστοιχεί περίπου σε 6-8 κυψέλες.(προσωπικά έπιασα πολύ λιγότερες ποσότητες) ακακία ανά στρ. 40 κιλ.(μελ. Επιθ. Έτος 2002 σελίδα 43). Καλό είναι να βάζουμε μελισσοκομικά φυτά στον κήπο μας, αλλά ακόμα καλύτερο είναι να φυτεύουμε μελισσοκομικά δένδρα όπου μπορούμε, μιας και τα δασαρχεία της χώρας μας διαθέτουν αυτή την εποχή δωρεάν δένδρα στους μελισσοκόμους.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΚΩΣΤΗΣ
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 48

Μελλισόχορτο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μελλισόχορτο   Μελλισόχορτο Icon_minitimeΚυρ Δεκ 13, 2009 2:28 pm

Γιάννη ναι κάνει για τους αφεσμούς, είναι αιθέριο έλαιο μελισσόχορτου και λεμονιού, σε ανάμιξη με λάδι βάσης. Όταν το χρειαστείς μπορώ να σου στείλω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
melinioxori
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 102

Μελλισόχορτο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μελλισόχορτο   Μελλισόχορτο Icon_minitimeΚυρ Δεκ 13, 2009 2:44 pm

Κωστή μιας και ασχολείσαι με αυτά μήπως ξέρεις τι είναι αυτό το λουλούδι εδώ;
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Το μόνο που ξέρω εγώ είναι ότι ανθίζει δυο και τρεις φορές το χρόνο και το πιάνουν τρελά.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΚΩΣΤΗΣ
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 48

Μελλισόχορτο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μελλισόχορτο   Μελλισόχορτο Icon_minitimeΚυρ Δεκ 13, 2009 4:20 pm

Λυπάμαι, δεν το γνωρίζω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MILIBEE
Honorary member
Honorary member
MILIBEE


Αριθμός μηνυμάτων : 1575

Μελλισόχορτο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μελλισόχορτο   Μελλισόχορτο Icon_minitimeΚυρ Δεκ 13, 2009 9:52 pm

ΚΩΣΤΗΣ έγραψε:
MILIBEE…σχετικά με την απορία σου. Παράλληλα με την μελισσοκομία ασχολούμαι με την καλλιέργεια μερικών αρ. φυτών και την απόσταξη τους. Αυτό που έγραψα για το μελισσόχορτο είναι προσωπική εμπειρία. Η βιβλιογραφία αναφέρει από μελέτες, πολύ μεγαλύτερη απόδοση σε μέλι. Αναφέρεις λεγόμενα γνωστών σου, ότι είναι αδύνατον να υπολογιστή η στρεμματική απόδοση των φυτών. Υπάρχουν πολλές μελέτες σχεδόν σε όλα τα φυτά- δένδρα για την στρ. απόδοση, από την γεωπονική Θεσ-κης και Αθηνών, όπως και από πολλά ερευνητικά κέντρα.
Βιβλιογραφίες ελληνικές υπάρχουν πολλές και υπάρχουν αναδημοσιευμένες στην μελισσοκομική επιθεώρηση. π.χ φακελωτή: έτος 2007 σελίδα 83 αναφέρει:20 έως 50 κλ. ανά στρέμμα μέλι, αντιστοιχεί περίπου σε 6-8 κυψέλες.(προσωπικά έπιασα πολύ λιγότερες ποσότητες) ακακία ανά στρ. 40 κιλ.(μελ. Επιθ. Έτος 2002 σελίδα 43). Καλό είναι να βάζουμε μελισσοκομικά φυτά στον κήπο μας, αλλά ακόμα καλύτερο είναι να φυτεύουμε μελισσοκομικά δένδρα όπου μπορούμε, μιας και τα δασαρχεία της χώρας μας διαθέτουν αυτή την εποχή δωρεάν δένδρα στους μελισσοκόμους.

Ενδιαφερουσες και οι δυο δουλειες σου Κωστη. Ο δασκαλος της μελισσοκομιας αλλα και παλιοι μελισσοκομοι δεν ηξεραν κατι γι αυτο. Οποτε εγω στραβαδι. Τωρα για τα τευχη της μελ. επιθεωρησης.................
μολις εγινα συνδρομητρια, ακομη δεν το εχω λαβει. Αν γινετε θα παρω και τα τευχη που λες. Σιγουρα καλυτερα ειναι να φυτευουμε δεντρα οπως λες αλλα εδω στην Αθηνα .................κομματακι δυσκολο.
Παντως σ ενα μικρο κηπο που εχω(πολυτελεια για εδω) εβαλα αρκετα δεντρακια , βοτανα, και συνεχιζω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ayla
Honorary member
Honorary member
ayla


Αριθμός μηνυμάτων : 648

Μελλισόχορτο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μελλισόχορτο   Μελλισόχορτο Icon_minitimeΤρι Δεκ 15, 2009 11:52 am

melinioxori έγραψε:
Κωστή μιας και ασχολείσαι με αυτά μήπως ξέρεις τι είναι αυτό το λουλούδι εδώ;
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Το μόνο που ξέρω εγώ είναι ότι ανθίζει δυο και τρεις φορές το χρόνο και το πιάνουν τρελά.

Το "Λεύκωμα της φύσης" μας βρήκε το φυτό!!! Είναι το Senecio angulatus! Wink

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
melinioxori
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 102

Μελλισόχορτο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μελλισόχορτο   Μελλισόχορτο Icon_minitimeΤρι Δεκ 15, 2009 7:50 pm

Μήπως μπορείς να μας πεις καμιά λεπτομέρεια παραπάνω !! το link που έχεις για να το δεις πρέπει να είσαι μέλος.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ayla
Honorary member
Honorary member
ayla


Αριθμός μηνυμάτων : 648

Μελλισόχορτο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μελλισόχορτο   Μελλισόχορτο Icon_minitimeΤετ Δεκ 16, 2009 9:32 am

Ω συγνώμη αυτό το ξέχασα! :face:
Θα φροντίσω να δω για λεπτομέριες. I love you

..........................

Δύσκολο να βρεις πληροφορίες για το φυτό! Πάντος δεν τα παρατώ, μόνο ίσως αργήσω!


Έχει επεξεργασθεί από τον/την ayla στις Τετ Δεκ 16, 2009 1:30 pm, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pantelos76
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
pantelos76


Αριθμός μηνυμάτων : 10

Μελλισόχορτο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μελλισόχορτο   Μελλισόχορτο Icon_minitimeΤετ Δεκ 16, 2009 11:42 am

πολλές χρήσιμες πληροφορίες κυκλοφορούν εδώ μέσα... Smile

να συνεχίσω τις ερωτήσεις ...
πότε είναι καλή εποχή να πολλαπλασιάσω το μελισσόχορτο;
Αρχές άνοιξης , με σπόρο;
Ή μήπως καλύτερα με μοσχέυματα που θα προετοιμάσω σε γλαστράκια;
Κυριώς τον Κωστή ρωτάω...που έχει κάποια πείρα
Επίσης , αν είναι εύκολο, μία λίστα με κάποια χρήσιμα αρωματικά, που θα μπορόυσα να βάλω σε μεγαλύτερη ποσότητα;
Δενδρολίβανο, ματζουράνα, κ.τ.λ.;
το κτηματάκι μας, είναι μπτροστά στο σπίτι μας, είναι γύρω στα 3 στρέμματα, τα περισσότερα όμως, είναι ...κομπλέ. Περιφερειακά, θα ήθεμα σε παρτέρια να βάλω αρωματικά κυρίως φυτά. Θα το έκανα έτσι και αλλιώς, για τα λαχανικά μας και τα δέντρα μας.
Αλλά μιας και είπαμε να ασχοληθούμε και με τις μελλισούλες, καλό είναι να τα συνδυάσουμε όλα. Smile
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
japetus
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
japetus


Αριθμός μηνυμάτων : 168

Μελλισόχορτο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μελλισόχορτο   Μελλισόχορτο Icon_minitimeΤετ Δεκ 16, 2009 2:12 pm

Το να βαλεις λιγα μελισσοκομικα φυτα σε ενα κτηματακι ασφαλως δεν ειναι μεθοδος για να βγαλεις περισσοτερο μελι, τί να σου πρωτοδώσουν, αλλα ειναι πολύ ευχαριστο να δημιουργεις ενα περιβαλλον που το επισκεπτονται τοσο μελισσες οσο και αλλα εντομα οπως πεταλουδες..
Στο δικο μου κτηματακι εχω προσπαθησει και τα καλλωπιστικα φυτα και δεντρα να ειναι τετοια που προσελκυουν τις μελισσες. Απο δεντρα σε δυο τζιτζιφιες που εχω γινεται χαμος την ανοιξη. Ειχα και ενα φοινικα παλιοτερα που στη γυρη του λουζοταν καθημερινα οι μελισσες οταν ανθιζε. Δενδρολιβανα στις πλευρες της εισοδου εχουν γινει τεραστιοι θαμνοι και ειναι παντα γεματοι με μελισσες δυο φορες το χρονο. Αρωματικά φυτά, (θυμαρι, ριγανη, δυοσμο, ματζουρανα, μελισσοχορτο κλπ.) έχω βάλει γύρω απο μια μικρη διακοσμητική λίμνη με ψάρια και νουφαρα, η οποια χρησιμευει και για ποτισμα των μελισσων (τα φυλλα των νουφάρων εξαιρετικοι πλωτήρες). Δεν εχω βεβαια πολλα φυτα, αλλα ειναι διαλεγμενα ωστε οι ανθοφοριες τους να κρατανε το ενδιαφερον των μελισσων ολη τη διαρκεια του χρονου.
Απο προσωπικη παρατηρηση ειδα οτι το δεντρολιβανο συγκεντρωνει περισσοτερες επισκεψεις, ειναι ανθεκτικό φυτό και ανθίζει νωρίς την ανοιξη και αργουτσικα το φθινοπωρο, εποχες που δεν υπαρχουν πολλες αλλες ανθοφοριες, αναπτυσσεται δε και γρηγοροτερα και πιο ευκολα (με μοσχευματα) από ολα τα άλλα. Για το μελισσοχορτο αυτο καθαυτο δεν το ειχα για "καθαρα" μελισσοκομικο φυτο απο αποψη δηλ. υψηλής γυρεοδότησης ή νεκταροεκκρισης, απλα θεωρουσα οτι τις προσελκύει λογω του ιδιαίτερου αρώματος των φύλλων του..
Το μεγαλυτερο πάντως κερδος που εχω δει εγω προσωπικα απο την εμπειρια του "μελισσοφιλου" κηπου δεν ειναι στο αρωμα ή την ποσότητα του μελιου αλλα στο γεγονος οτι πολλοί αφεσμοί, αρκετες φορες και ξενοι, εγκαθιστανται μεσα στα ορια του οικοπεδου μου και δεν επιδιωκουν να φυγουν μακρυτερα...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MILIBEE
Honorary member
Honorary member
MILIBEE


Αριθμός μηνυμάτων : 1575

Μελλισόχορτο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μελλισόχορτο   Μελλισόχορτο Icon_minitimeΤετ Δεκ 16, 2009 5:15 pm

Tελικα εχουμε πολλους μερακληδες εδω μεσα cheers
Παντελη τα δεντρολιβανα απ οτι μας ειπε ενας μερακλης δασολογος μελισσοκομος στο ΙΓΕ πιανουν Νοεμβριο πολυ ευκολα με μοσχευματα που κοβουμε και φυτευουμε απ ευθειας κανοντας πολυ απλα μια τρυπα ακομη και με λοστο και παταμε απο πανω να σταθεροποιησουμε και τελος. Ετσι απλα............ μας ειπε. Τα θυμαρια επισης ευκολα και χωρις απαιτησεις και μην ξεχασεις τις λεβαντες που τα κοριτσια πανε σαν τρελα και οταν ειναι ανθισμενες ειναι χαρμα οφθαλμων.
Επισης πολυ γυρεοδοτικοι με τουλαχιστον 2 ανθοφοριες ειναι οι καλλιστημονες καλοπιστικα φυτα που μπορεις να κανεις μ αυτα κατι σαν φραχτη σε ακρη κτηματος και θα εκπλαγεις το ποσο θ αρεσει στα κοριτσια σου αλλα και τι ωραιο οπτικα αποτελεσμα θα εχεις. Ειναι πολυ ανθεκτικοι ακομη και στο χιονι αλλα και σε καυσωνα απαιτηση σε νερο λιγη
Φασκομηλα ριγανες και ζινιες και αν εχεις χωρο σκεψου και την φακελωτη

Νικο υπαρχει περιπτωση να αναρτησεις καμμια φωτο της λιμνουλας σου ? Ειναι κατι που σκεφτομαι να κανω στον κηπο μου.Η σκεψη ξεκινησε οταν ειδα ενα ψαρι κοϊ και ..........δεν με φτανει το μικρο μου ενυδρειο θελω και μια μικρη λιμνουλα τωρα :lol:

{Τελικα εδω μεσα δεν εχουμε μονο το" μελισσοχτυπημα" κοινο
Ενυδρεια , λιμνουλες , δεντρα, λουλουδια και ποιος ξερει τι αλλο .....
Παντως για την ιστορια...... μου βρισκονται μερικες κοτουλες , ενα κουνελι και δυο καναρινια
Ελα να βλεπω να βγαινουν " περουσιακα " στοιχεια
lol! }

ayla υπαρχει περιπτωση να δουμε και την δικη σου λιμνουλα σε καμμια φωτο?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NINAS
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NINAS


Αριθμός μηνυμάτων : 990

Μελλισόχορτο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ΕΙΣΑΣΤΕ ΑΠΕΡΙΓΡΑΠΤΑ ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟΙ   Μελλισόχορτο Icon_minitimeΣαβ Μαρ 26, 2011 1:00 am

Νομίζω ότι η σκέψη να ασχοληθώ με την μελισσοκομία, θα καταλήξει σε ένα εκπληκτικό δώρο. Εσάς.

Είσαστε όλοι, όλα τα λεφτά του κόσμου.

Χαίρομαι πολύ που σας βρήκα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NINAS
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NINAS


Αριθμός μηνυμάτων : 990

Μελλισόχορτο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μελλισόχορτο   Μελλισόχορτο Icon_minitimeΣαβ Μαρ 26, 2011 1:07 am

ΚΩΣΤΗΣ έγραψε:
Καλλιεργώ το μελισσόχορτο περισσότερο γιατί το κάνω απόσταξη για αιθέριο έλαιο και λιγότερο για τα μελίσσια μου. Πάντως αξίζει να πολλαπλασιάσεις την καλλιέργεια σου.

Κωστή τα φώτα σου σε παρακαλώ.
Παράλληλα με τα μελισσάκια θέλω να κάνω μία μικρή παραγωγή αρωματικών φυτών

Πές μου την γνώμη σου, σε παρακαλώ επάνω σε θέματα εμπορικής εκμετάλλευσης.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nopi
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 81

Μελλισόχορτο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: μελισσοχορτο   Μελλισόχορτο Icon_minitimeΣαβ Μαρ 26, 2011 1:16 am

γειααααασου ΝΝΑΣ ! μια που ειμαι και εγω καινουργιο μελος, δεν σκεφτηκα να σε καλοδεχτω. λοιπον το κανω τωρα, καλως ηρθες! μια που ειναι και περασμενη ωρα, και μονο εμεις αγρηπνες. ναι, οντως και εγω μπορω να πω οτι περναω ωραια με τοσες ερωτησεις που κανω. filakia I love you
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NINAS
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NINAS


Αριθμός μηνυμάτων : 990

Μελλισόχορτο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μελλισόχορτο   Μελλισόχορτο Icon_minitimeΣαβ Μαρ 26, 2011 1:32 am

nopi έγραψε:
μια που ειναι και περασμενη ωρα, και μονο εμεις αγρηπνες.

γειά σου nopi
πράγματι είμαστε οι μόνες αγρυπνες. Φαίνεται όλοι το ρίξαν έξω, ελπίζω με τα μελισσάκια τους, μια και έχει εκπληκτικό καιρό - επιτέλους- για να μας φέρουν και νέες πληροφορίες.

sostos
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Μελλισόχορτο
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομικό περιβάλλον :: Τα μελισσοκομικά φυτά-
Μετάβαση σε: