Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Κουρεύοντας την βασίλισσα.

Πήγαινε κάτω 
2 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
kaz
Μέλος
Μέλος
kaz


Αριθμός μηνυμάτων : 149

Κουρεύοντας την βασίλισσα. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Κουρεύοντας την βασίλισσα.   Κουρεύοντας την βασίλισσα. Icon_minitimeΠεμ Ιουλ 19, 2012 11:14 pm

Χαιρετώ όλους τους φίλους του φόρουμ…
Πηγαίνοντας προς το μελισσοκομείο περνάω από έναν πλέων φύλο μου που μέσα στο χωράφι του έχει βάλει και εκτρέφει κότες.
Παρατηρώντας τον πριν μερικές ημέρες είδα ότι έκοβε ένα μέρος από τα φτερά των πτηνών και τον ρώτησα γιατί το κάνη .
Η απάντηση ήταν ότι το σύρμα που είχε γύρω από το κοτέτσι ήταν σχετικά κοντό και πήδαγαν έξω πολλές φορές οι κότες του.
Οπότε με το να τους κονταίνει τις φτερούγες δεν είχε πρόβλημα.
Πράγματι θυμήθηκα ότι και στο χωριό μου στην Κρήτη πολλές φορές το κάνανε αυτό
Έφυγα χαμογελώντας..
Πήγα στο μελισσοκομείο και άρχισα να κάνω ελέγχω στα μελίσσια μου .
Είδα ότι σε δύο από τις κυψέλες μου οι μέλισσες είχαν σφίξει πολύ οπότε για να αποφύγω κάποια σμηνουργία τους έβαλα από ένα πάτωμα με μερικά άχτιστα πλαίσια ,
και για να μην τα πολύλογο έκανα ότι δουλειές είχα και έφυγα.
Θα ξανάπήγαινα περίπου σε 20 ημέρες μετά.
Παίρνοντας πάλι από τον φύλο μου έκατσε μια ιδέα να ψαλιδίσω τα φτερά τις βασίλισσας από ένα δυνατό μελίσσι, έτσι ώστε να μην έχει την ευχέρεια να πετάξει και να πάρει μαζί τις και τους υπηκόους τις .
Πιστεύω ότι έτσι μπορεί και να εμποδίσω κάποια πιθανή σμηνουργία.
Το σίγουρο είναι ότι θα πειραματιστώ.
Αυτή την εβδομάδα είναι να πάω για έναν έλεγχο .
< Κάποια βασίλισσα φεύγοντας εγώ θα είναι κουρεμένη. >
Εγώ την απόφαση μου την έχω πάρει εάν θέλει κάποιος φίλος από το φόρουμ ας πει την άποψη του στο θέμα.
Ευχαριστώ.

-----------------[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
granazis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 619

Κουρεύοντας την βασίλισσα. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κουρεύοντας την βασίλισσα.   Κουρεύοντας την βασίλισσα. Icon_minitimeΠαρ Ιουλ 20, 2012 12:34 am

Αυτο ειναι μια παλια πρακτικη ... αλλα με αμφιβολα αποτελεσματα...!!!
Υπαρχει περιπτωση οι μελισσες να την θεωρισουν ελατωματικη και να την "κοψουν"..!! Αρα... και να χασεις μια καλη μανα.... αλλα και να σμηνουργισει... η"... αυτη που θα βγαλουν απο την αντικατασταση.. να μην ειναι τοσο καλη....!!!

Η αποφαση δικη σου... ti na po
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kaz
Μέλος
Μέλος
kaz


Αριθμός μηνυμάτων : 149

Κουρεύοντας την βασίλισσα. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κουρεύοντας την βασίλισσα.   Κουρεύοντας την βασίλισσα. Icon_minitimeΠαρ Ιουλ 20, 2012 1:29 pm

granazis έγραψε:
Αυτο ειναι μια παλια πρακτικη ... αλλα με αμφιβολα αποτελεσματα...!!!
:

Χαιρετώ φίλε Κώστα.
Αντί δηλαδή να πάω μπροστά εγώ πάω πίσω. oraia

Επειδή μου μπήκε στο μυαλό θα το δοκιμάσω άλλωστε από δόκιμες έχω όχι και λίγες.
Ξέρεις καμιά φορά από τις δοκιμές όλο και κάτι σου μένει.
Είτε από αποτυχία ή από επιτυχία.

Ευχαριστώ φίλε Κώστα που αφιέρωσες λίγο από τον χρόνο σου να σχολιάσεις το κείμενο μου.

------------------------------[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Κουρεύοντας την βασίλισσα.
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Βασιλισσα
» βασιλισσα
» βασιλισσα
» πεθαινουν οι βασιλισσες
» Φθινοπωρινη βασιλισσα;

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Βασίλισσες, Βασιλοτροφία & Παραφυάδες-
Μετάβαση σε: