Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Κλεφτομελάδες

Πήγαινε κάτω 
2 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
ionis
Μέλος
Μέλος
ionis


Αριθμός μηνυμάτων : 207

Κλεφτομελάδες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Κλεφτομελάδες   Κλεφτομελάδες Icon_minitimeΠαρ Ιουλ 17, 2009 12:36 pm

Δεν θα ξεχάσω ποτέ την ημέρα που έφερα τα πρώτα μου μελίσσια στο χωριό. Το βράδυ που τα έβαλα στις βάσεις τους έβρεχε και έκανε τρομερό κρύο, έγινα μούσκεμα μέχρι να τα τοποθετήσω. Από τότε πόσα άλλα προβλήματα έχω αντιμετωπίσει, τι κόπο έχω ρίξει για να τα περιποιούμε, πόσες ανυσηχίες έχω καθημερινά μόνο ένας άλλος μελισσοκόμος το ξέρει. Από όλες τις δουλειές όμως του μελισσοκομείου μόνο μια δεν χώνεψα και δεν την συμπάθησα ποτέ μου. Τον τρύγο.
Κι αυτό γιατί ξέρω πόσο κόπο έχει για να βγει αυτό το μέλι κι από την δικιά μου πλευρά αλλά κι από την μεριά της μέλισσας. Κι όταν βλέπω αυτό το τόσο αγαπημένο έντομο να τρέχει πετώντας δίπλα από το πλαίσιο το πετσωμένο μέλι σαν την μάνα που αποχωρίζεται το παιδί σπαράζει η καρδιά μου. Δεν θα έπρεπε να μας λένε μελισσοκόμους αλλά κλεφτομελάδες. Και τι να κάνω; Ή να σταματήσω να ασχολούμε με τα μελίσσια ή να μην τους πέρνω το μέλι. Και πως να βγούν τα έξοδα τους μετά; Και πως θα ζήσω μακρυά από την μέλισσα; Τι αδιέξοδο είναι αυτό;
Θα έπρεπε το κράτος να σε επιδοτεί για να κρατάς μελίσσια μόνο και μόνο για το καλό που κάνουν στην φύση και να μην επιτρέπεται ο τρύγος. Στα εγγλέζικα ο μελισσοκόμος λέγεται beekeeper δηλαδή αυτός που κρατάει μελίσσια. Εμείς δεν κομίζουμε τίποτα. Κλέβουμε το μέλι από την κυψέλη για δικό μας όφελος. Άρα κλεφτομελάδες ήμαστε κι όχι μελισσόκομοι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ayla
Honorary member
Honorary member
ayla


Αριθμός μηνυμάτων : 648

Κλεφτομελάδες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κλεφτομελάδες   Κλεφτομελάδες Icon_minitimeΣαβ Ιουλ 18, 2009 9:10 am

Δεν νομίζω πως πρέπει να το βλέπεις έτσι!!! Δεν είμαστε κλεφτομελάδες όπως δεν είμαστε και ... πως να το πω ... άλλου είδους εκμεταλλευτές, και πάντα με την κακή έννοια έτσι όπως την νοιώθεις!

Ο Θεός μας έδωσε τα ζώα και τα φυτά για να τα εκτρέφουμε και να τα καλλιεργούμε, και να παίρνουμε την τροφή μας! Τα ζώα τα χρησιμοποιούμε κι αλλιώς εκτός από το να τα τρώμε! Ένας τρόπος εκμετάλλευσης είναι κι αυτός.

Όμως δεν είναι ζώα της φύσης που τους πήρες τις προμήθειές τους και τα άφησες στην μοίρα τους! Είναι τα ζώα της "αυλής" σου που δεν θα τα αφήσεις να πεινάσουν δεν θα τα αφήσεις να αρρωστήσουν και θα κάνεις το καλύτερο γι' αυτά! Δεν πήγες να πάρεις μέλι από μια άγρια μέλισσα που έκανε την "κυψέλη" της ... ας πούμε στον κορμό ενός δέντρου! Άρα είσαι μελισσοκόμος ή αν θέλεις beekeeper!!!

Ο τρόπος που πετάει μια μέλισσα γύρω από το τελάρο που μόλις πήρες είναι ο ίδιος που θα πετάει (με επιμονή) αν κρατάς και κάποια άλλη "λιχουδιά", επίμονος μέχρι να καταφέρει να την γευτεί με πάθος!

Έχεις μεγάλες ευαισθησίες, αλλά μην αφήνεσαι να παρασυρθείς. Η μέλισσα στο κάτω κάτω είναι κομμάτι της φύσης, κι όσο να την έχουμε υπο την προστασία μας, ακολουθεί τον νόμο της φύσης, τον νόμο της επικράτησης του δυνατότερου! Ε εμείς παίρνουμε αλλά δεν λεηλατούμε και δεν μένουν νηστικές και στην μοίρα τους!

Μην είσαι σε δίλημμα και απόλαυσε την ζωή μαζί τους!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Κλεφτομελάδες
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομικό περιβάλλον :: Οικολογικές ανησυχίες-
Μετάβαση σε: