Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες

ΦόρουμΦόρουμ  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

Μοιραστείτε

Τι ******* υπαρχουν!!!

Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
8ymarisios
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 26

Τι ******* υπαρχουν!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Τι ******* υπαρχουν!!!   Τι ******* υπαρχουν!!! Icon_minitimeΚυρ Ιουλ 03, 2011 1:21 pm

Παιδες δεν ξερω τι να πω...
εδω κ κανα δυο μηνες εχω βαλει 2 μελλισσακια σε δικο μου οικοπεδο περιφραγμενο κατα τα 3\4 κ σε αποσταση 400-500 μετρα απο το τελευταιο σπιτι... τοσο περιπου απεχουν κ απο το δικο μου σπιτι εκει... Και καποιος ******* τα δηλητηριασε!!! Την πεμπτη που πηγα για ελεγχο ολα ηταν μια χαρα... τωρα με παιρνει τηλεφωνο ο πατερας μου κ μου λεει κ τα δυο μελισσια εχουν χαλι ψοφιες μελλισες μπροστα...

τωρα τι κανουμε:
1)Υπαρχει περιπτωση να σωσουμε τιποτα? Μπορω να κανω κατι μπας και γλυτωσουν?
2)Αχ κ τον ξερω τον ****** που μου την εκανε... πως κ δεν εχω ξεκινησει ακομα να τον κανω μαυρο... ψυχραιμια πισω εχει η αχλαδα την ουρα...

Έχει επεξεργασθεί από τον/την Melissologia στις Κυρ Ιουλ 03, 2011 11:51 pm, 1 φορά (Λόγος της επεξεργασίας : Κανονισμοί φόρουμ)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
jimys
Μέλος
Μέλος
jimys

Αριθμός μηνυμάτων : 88

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τι ******* υπαρχουν!!!   Τι ******* υπαρχουν!!! Icon_minitimeΚυρ Ιουλ 03, 2011 7:16 pm

ποσοι τετοιοι υπαρχουν ποτε δεν θα μαθεις. το καλυτερο ειναι να παρεις οσες σου εμειναν και να τις πεταξεις μεσα στο σπιτι του ετσι για να δει πως ειναι ο πανικος. εγω στην θεση σου θα αγοραζα 10 αλλα μελισσακια και θα του εγραφα ταμπελα μεσα στο οικοπεδο το δικο σου πως αν τα ξαναπειραξει θα του κανεις ερωτα σκληρο. καταλαβαινεις το υπονοουμενο α α και να γραφεις βεβαια και το ονομα του.να το βλεπει ολη η περιοχη lol! lol! lol!
8ymarisios
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: σωζονται?   Τι ******* υπαρχουν!!! Icon_minitimeΚυρ Ιουλ 03, 2011 7:50 pm

Ασε με εχω σκασει... δωροφα μελισσια να μου τα ***** ο ρουφιανος??? ελεος!!!
Λογικα πηγε παρασκευη βραδυ κ τα πλακωσε στο Baygon τα μελισσια συμφωνα με τον πατερα μου αυτη την στιγμη εχουν κινητικοτητα... ΣΩΖΟΝΤΑΙ?
Να κανω τον κοπο αυριο να πεταχτω κ αναλογα με τον πληθυσμο να τα κανω πενταρακια κ να ταισω κιολας? εχω την δυνατοτητα να αλλαξω κ τον εναν απο τους δυο εμβρυοθαλαμους.... Αλλα γινεται τιποτα? η τσαμπα ελπιζω? Αν εχει καποιοσ εμπειρια ας προτεινει...

Έχει επεξεργασθεί από τον/την Melissologia στις Κυρ Ιουλ 03, 2011 11:53 pm, 1 φορά (Λόγος της επεξεργασίας : Κανονισμοί φόρουμ)
jimys
Μέλος
Μέλος
jimys

Αριθμός μηνυμάτων : 88

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τι ******* υπαρχουν!!!   Τι ******* υπαρχουν!!! Icon_minitimeΚυρ Ιουλ 03, 2011 9:26 pm

εμπειρια σε αυτο το θεμα δεν εχω αλλα πιστευω ο καλος αερισμος θα τα οφελησει.
granazis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 619

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τι ******* υπαρχουν!!!   Τι ******* υπαρχουν!!! Icon_minitimeΚυρ Ιουλ 03, 2011 9:30 pm

Πριν απο ολα ελενξε για τη βασιλησσα.......αν ειναι ακομα ζωντανη .....κα'ντα πεςνταρακια η" δεκαρακια και συνεχισε......
Απο μ..............κες αλλο τιποτα.....!!! sokaristiko sokaristiko sokaristiko
myrtos
Μέλος
Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 224

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τι ******* υπαρχουν!!!   Τι ******* υπαρχουν!!! Icon_minitimeΔευ Ιουλ 04, 2011 12:06 am

Κατι τετοιοι τυποι θελουν σκοτωμα. Κριμα ρε φιλε μακαρι να σου πανε ολα καλα και να τα ξαναστρωσεις.Για κατι τετοιους πρεπει να εχεις χρονο για καρτερι και.... htipieme htipieme htipieme
Melissologia
Διαχείριση
Melissologia

Αριθμός μηνυμάτων : 678

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τι ******* υπαρχουν!!!   Τι ******* υπαρχουν!!! Icon_minitimeΔευ Ιουλ 04, 2011 12:19 am

8ymarisios κανονικά, αν δεν το έχεις κάνει ακόμα, πρέπει να πας να δεις τα μελίσσια.

Σε τέτοιες περιπτώσεις το πρώτο πράγμα που πρέπει να κάνεις είναι να τα σώσεις.
Η συμβουλή του Κώστα είναι η σωστή. Βρες εάν υπάρχει βασίλισσα και συμμάζεψε τα σε λίγα τελάρα. Δες μήπως δεν σκεπάζουν καλά το γόνο και έχεις άλλα προβλήματα. Εν ανάγκη άφησε μόνο τα πλαίσια με το γόνο… αν χρειαστεί να αφαιρέσεις πλαίσια με γόνο αφαίρεσε το ασφράγιστο.

Δεν υπάρχει χώρος για εγωισμούς… σώσε τα μελίσσια, έτσι αν μπορείς μετέφερε τα αλλού και τάισε τα.

Το σωστό είναι να πάς στην αστυνομία και να κάνεις καταγγελία... να αναγκάσεις την αστυνομία να έρθει στο χώρο που έχεις τα μελίσσια, να συζητηθεί το θέμα στην περιοχή, να γίνει βούκινο που λέμε.
Αν είσαι σίγουρος για τον δράστη πες στην καταγγελία σου ότι στοιχεία έχεις που θα μπορούσαν να τον κάνουν ύποπτο για μια τέτοια ενέργεια π.χ. κάποια συνομιλία μαζί του ή κάτι που είπε σε άλλους για τα μελίσσια, κάποια απειλή κλπ. Αν υπήρξε πρόσφατη απειλή δες σοβαρά το ενδεχόμενο εάν μπορείς να του κάνεις μήνυση για εκφοβισμό και απειλή… θα τρέχει με δικηγόρο στα δικαστήρια και αθώος να βγει θα του κοστίσει κάποια ευρώ. Οπωσδήποτε όμως να κάνεις εις βάρους του παράπονα στον αξιωματικό υπηρεσίας και να τον καλέσουν για να τα του μεταφέρουν… ώστε να ξέρει ότι δεν θα υπάρχει επόμενη φορά για αυτόν.

Υ.Γ. 8ymarisios κατανοώ την αγανάκτηση σου… πρέπει όμως να προσέχουμε τον τρόπο που εκφραζόμαστε εδώ… μετά από μήνες η αγανάκτηση δεν θα υπάρχει… οι χαρακτηρισμοί στο ποστ όμως;;;
8ymarisios
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τι ******* υπαρχουν!!!   Τι ******* υπαρχουν!!! Icon_minitimeΔευ Ιουλ 04, 2011 12:34 am

Οκ οκ εχεις δικιο για τους χαρακτηρισμους δεν επρεπε να τους γραψω στο φορουμ... δυστυχως σημερα δεν μπορουσα να παω γιατι γραφω μαθημα αυριο κ δεν με παιρνει... αλλα αυριο μολις τελειωσω εχω φυγει να δω τι μπορω να σωσω... ευχαριστω πολυ για τισ συμβουλες...
MILIBEE
Honorary member
Honorary member
MILIBEE

Αριθμός μηνυμάτων : 1575

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τι ******* υπαρχουν!!!   Τι ******* υπαρχουν!!! Icon_minitimeΔευ Ιουλ 04, 2011 10:08 am

Ελπιζω να καταφερεις να τα σωσεις και να τα κανεις παλι τοσα και αλλα τοσα.
Πραγματικα η αγανακτιση σε κανει πολλες φορες να χανεις τον ελεγχο.
Οταν ειδα πως μου ελειπε ενα μελισσακι απο τα λιγα που εχω , ανετα θα μπορουσα εκεινη την στιγμη να εμπλακω σε ,,,,,,,,,ας πουμε καυγα.
Θυμησου μονο αυτο που μου ειπε ενας φιλος και καπως καλμαρα , οσο ευκολα χανονται τα μελισσια τοσο ευκολα γινονται (ναι εχει κοπο ναι σε παει πισω αλλα....)
Παντως η προταση της διαχειρησης για την γνωστοποιηση της υποθεσης ηταν αυτο που ηρθε πρωτα στο μυαλο μου διαβαζοντας οτι εγραψες
japetus
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
japetus

Αριθμός μηνυμάτων : 168

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τι ******* υπαρχουν!!!   Τι ******* υπαρχουν!!! Icon_minitimeΔευ Ιουλ 04, 2011 10:26 am

Σιγουρέψου αρχικά ότι ψεκάστηκαν οι κυψέλες και δεν έγινε τίποτα άλλο. Κάποιος ποντικός ας πούμε ή μια λεηλασία που απωθήθηκαν μεν, με αρκετά θύματα δε.. Υπάρχει και η περίπτωση (μικρή βέβαια) να ψέκασε κάποιος καλλιέργειες με ήπιο εντομοκτόνο και να πρόλαβαν οι συλλέκτριες να επιστρέψουν στην κυψέλη πριν ψοφήσουν..
Έχω παρατηρήσει ότι η μεγαλύτερη όχληση που δημιουργείται στους γείτονες -και είναι πράγματι ενοχλητικό- δεν είναι φυσικά στα λουλούδια τους, αλλά αν έχουν παραλιακό σπίτι με εξωτερική ντουζιέρα. Οι μέλισσες τρέχουν εκεί για νερό μια και συνήθως στάζουν συνέχεια, οπότε είναι φρόνιμο να φροντίσεις αν δεν το έχεις ήδη κάνει για μια ποτίστρα στο χώρο του μελισσοκομείου σου που θα τις συγκεντρώνει εκεί...
8ymarisios
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Νεοτερα   Τι ******* υπαρχουν!!! Icon_minitimeΤρι Ιουλ 05, 2011 1:04 am

Σημερα ειδα το δραμα απο κοντα... γυρω στην μια ωρα συμαζευα τα χαλια...
Σχεδον ολοκληρωτικη καταστροφη στο ενα μελισσι... στρωμα οι ψωφιες μπροστα βουνο μεσα... κ δυστυχως μεσα στο βουνο κ ψοφιος γονος(σκουλικι) πληθυσμος γυρω στο 30% απο πριν... γονος ημερας ανυπαρκτος...μαλλον σφραγισμενος γονος υπαρκτος αλλα λιγος...(υγιειης?-> ειδα μελισσα να βγαινει) ταισα καταργησα οροφο αλλαξα εμβρυοθαλαμο.
μελισσι ν2
στρωμα οι ψωφιες μπροστα βουνο οι ψωφιες μεσα... οχι γονος ομως... πληθυσμος γυρω στο 60% γονος ημερασς κ βασσιλισα δεν ειδα γιατι η ενταση της εργασιας η απειρια κ η φορτιση με δυσκολευουν... ειδα ομως μικρα σκουλικια... κατεβασα ολο το γονο κατω καταργησα οροφο κ ταισα.
η αισθηση μου ειναι οτι το νο1 δεν εχει βασιλισσα ενω το ν2 εχει... μες τη βδομαδα θα προσπαθησω να γινει κ αλλη επισκεψη για ταισμα κ σκεφτομαι 2 λυσεις 1 συνενωση 2 να αγορασω κ να βαλω νεες βασιλισσες κ στα δυο (ετσι κι αλλιως οι παλιες κ να υπαρχουν φοβαμαι οτι θα εχουν στραπατσαριστει) ΔΕΚΤΕΣ ΟΠΟΙΕΣΔΗΠΟΤΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ
Αχ μακαρι να καταφερω να τα σωσω εστω το ενα... γιατι ευκολα μπορει να γινονται για καποιον που εχει 5-10 μελισσια γα μενα που αγορασα 2 κ τον εξοπλισμο πριν ουτε δυο μηνες ωντας κ φοιτητης ειναι λιγο επιπονο οικονομικα το να συνελθω...
τα μελισσια βρισκονται σε περιφραγμενο κατα τα 3/4 κ γυρω στα 400 μετρα απο το σπιτι του κοντα σε δεξαμενη ποσιμου νερου η οποια χανει σε τουλαχιστον 4-5 σημεια σε μικροποσοτητες συνεχομενα νερο... η τελεια ποτιστρα κ σε πολυ μικρη αποσταση απο τα μελισσια... οποτε δεν φταει αυτο απλα ο τυπος ειναι κομπλεξικος εχει ριξει φολα σε σκυλια γειτονισσας κ αλλα πολλα ανδραγαθηματα κατα των ζωων κυριως... γιατι ειναι κ θρασυδειλος... χομπι του ειναι να βγαινει στο μπαλκονι του να το παιζει εποπτης κ να ''ψελνει'' μεσα απο τα δοντια του απο το πρωι μεχρι το βραδυ...
Σημερα εγινε ενα τζερτζελο... κ παραδεχτηκε πολλες φορες οτι τα μελισσια το ενοχλουνε γιατι δεν μπορει να περασει απο κει κ γιατι μαζευονται οταν μαγειρευει...εγω του απαντησα οτι δεν εχει καμμια δουλεια να περναει μεσα απο περιφραγμενα χωραφια κ οτι μες την βδομαδα θα λαβει την εισαγγελικη παραγγελια να τα πει αυτα κ στο τμημα... πηρα μελισσες να τις παω σε γνωστο για αναλυση κ ετσι κ κανει το λαθος κ παραδεχτει πουθενα οτι πειραξε τα μελισσια θα φαει μια μηνυση διπατη...
Ουφ σορρυ για το τεραστιο ποστ κ που σας πρηζω αλλα μονο αλλοι μελισσοκολημενοι μπορουν να καταλαβουν το πονο μου...
MILIBEE
Honorary member
Honorary member
MILIBEE

Αριθμός μηνυμάτων : 1575

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τι ******* υπαρχουν!!!   Τι ******* υπαρχουν!!! Icon_minitimeΤρι Ιουλ 05, 2011 1:14 am

Χμ ..............φολες? Για ενημερωσε και κανα φιλοζωικο συλλογο , για κανε κανενα ντορο . Αμα ειναι τετοιος ο τυπος θα εχει κανει πολλες "ζημιες" και θα βρεις κι αλλους σαν και σενα.

Θα σου ελεγα αν υπραχει η μια μανα να κανεις συνενωση (που δεν απαιτει εξοδα) και μετα οταν δυναμωσουν τα ξαναχωριζεις .

myrtos
Μέλος
Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 224

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τι ******* υπαρχουν!!!   Τι ******* υπαρχουν!!! Icon_minitimeΤρι Ιουλ 05, 2011 1:22 am

Μηπως θυμασαι αν κατα τη διαρκεια που τα τακτοποιουσες εκαναν εντονο βουητο;γιατι αν ειχε εντονη βοη ειναι ενα δειγμα ορφανιας .τωρα οσον αφορα την αιτια κοιτα και το ενδεχομενο να ειναι ψεκασμος πριν το οτιδηποτε γιατι μολις ειδα ενα βιντεακι δραμα που προηλθε απο ψεκασμο.παντως οτι κι αν εφταιγε ειναι κριμα για τα ζωντανα. το βιντεο ειναι εδω
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
8ymarisios
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Καλημερα!   Τι ******* υπαρχουν!!! Icon_minitimeΤρι Ιουλ 05, 2011 8:34 am

Ναι φιλε μου ψεκασμος-δολοφονια μεσα στην κυψελη στην περιοχη δεν εχουμε μεγαλες καλλιεργιες (που να μπορουν δικαιολογησουν τετοια καταστροφη απο παρασκευη σε σαββατο) κ οι μελισσες αυτες τις μερες δουλευουν ευκαλυπτο.
Υγ:Μυρτος σου χω στειλει προσωπικο για αυτα που λε***πιπέρι***ε για κεφαλονια αλλα μαλλον δεν πρεπει να το πηρες...
takis72
Μέλος
Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 58

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τι ******* υπαρχουν!!!   Τι ******* υπαρχουν!!! Icon_minitimeΤρι Ιουλ 05, 2011 9:21 am

εγω θα σου προτεινα ψυχραιμια και προσεκτικες κινησεις μην πας για μαλι και βγεις κουρεμενος.χωρις αποδειξεις δεν μπορεις να κανεις μηνυση σε καποιον,μην φας και συ καμια μηνυση για συκοφαντια αργοτερα.οταν χανεις 1 στα 2 μελισσια η και τα 2 μελισσια ειναι σοβαρη ζημια,αλλα ενας γνωστος μου εχασε 120 μελισσια απο 150 απο ψεκασμους περσι.
μιας και μπηκες στην διαδικασια καλα θα κανεις να περιφραξεις και το 1|4 να ησυχασει το κεφαλι σου εστω χωρις πορτα προς το παρον απλα με κανα 2-3 λουκετα στο τελειωμα του συρματος μπροστα θα το βρεις.
lingistis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
lingistis

Αριθμός μηνυμάτων : 952

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τι ******* υπαρχουν!!!   Τι ******* υπαρχουν!!! Icon_minitimeΤρι Ιουλ 05, 2011 11:49 pm

Την επόμενη φορά που θα πας στα μελίσσια θα είσαι σε θέση να καταλάβεις εάν έχουν ή όχι βασίλισσα... ίσως χρειαστεί να τα περιορίσεις και άλλο.

Εάν το ένα από τα 2 είναι ορφανό συνενώνεις επί τόπου με την μέθοδο της εφημερίδας, απλή και σίγουρη μέθοδος. Τοποθετείς το ορφανό πάνω από το άλλο... εάν το ορφανό μελίσσι έχει πλαίσια με γόνο τα τινάζεις πιο πριν από τις μέλισσες και τα τοποθετείς στην γονοφωλιά του μη ορφανού μελισσιού (αν έχει βασιλικά κελιά τα χαλάς). Ταΐζεις αφού ολοκληρωθεί η συνένωση.

Εάν και τα 2 είναι ορφανό συνενώνεις επί τόπου ξανά με την μέθοδο της εφημερίδας. Μαζεύεις όλα τα πλαίσια με γόνο κάτω στην γονοφωλιά. Βλέπεις εάν υπάρχουν βασιλικά κελιά και προσέχεις μην τα χαλάσεις!!! Αν έχεις κάποιον γνωστό με μελίσσια εκεί κοντά, ζήτα του εάν υπάρχει η δυνατότητα να σου δώσει ένα πλαίσιο με γόνο ημέρας για να σωθεί το μελίσσι… π.χ. εάν ήσουν εδώ θα σου έδινα… παράκληση, εάν είναι κάποιο μέλος κοντά στον 8ymarisios να τον βοηθήσει να σώσει το σμήνος, ας του στείλει π.μ. Wink

Υ.Γ. όπως έγραψε και ο takis72... φράξε καλά το κτήμα σου και κάνε ενόχληση μέσω της αστυνομίας προς όσους ʽʽμπαίνουνʽʽ σε αυτό διασχίζοντας το... γιατί σε ενοχλεί!!!
stevebee06
Μέλος
Μέλος
stevebee06

Αριθμός μηνυμάτων : 129

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τι ******* υπαρχουν!!!   Τι ******* υπαρχουν!!! Icon_minitimeΠεμ Ιουλ 14, 2011 8:38 pm

Λυπάμαι πολύ για το πάθημά σου, αλλά αν θέλεις μπες mesologgibee. blog, υπάρχουν τα στοιχεία μου και επικοινώνησε μαζί μου. ίσως μπορέσω και σε βοηθήσω.

Τι ******* υπαρχουν!!!
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Τι νέα από τα μελίσσια σας;-
Μετάβαση σε: