Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Terramycin?

Πήγαινε κάτω 
+4
parosbees
melinioxori
captain
jimmys
8 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
jimmys
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 106

Terramycin? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Terramycin?   Terramycin? Icon_minitimeΠαρ Απρ 01, 2011 9:47 am

Σε συζήτηση με παλιό μελισσοκόμο μου είπε τον απρίλιο στο σιρόπι να βάλω και terramycin. Απο ότι έμαθα είναι αντιβιοτικό και βοηθάει για την αμερικάνικη σηψηγωνία. Μάλλον προληπτικά. Όμως αντιβιοτικά θεωρώ ότι δεν πρέπει να μπαίνουν στο μελίσσι. Γνωρίζει κάποιος κάτι;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
captain
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
captain


Αριθμός μηνυμάτων : 1305

Terramycin? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Terramycin?   Terramycin? Icon_minitimeΠαρ Απρ 01, 2011 12:22 pm

μη βαλεις τιποτα.
Mad Mad
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
melinioxori
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 102

Terramycin? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Terramycin?   Terramycin? Icon_minitimeΠαρ Απρ 01, 2011 1:01 pm

αχ αυτοι οι παλιοι μελισσοκομοι affraid
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
parosbees
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα



Αριθμός μηνυμάτων : 262

Terramycin? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Terramycin?   Terramycin? Icon_minitimeΠαρ Απρ 01, 2011 4:11 pm

AΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ αλλά μπορείς να κανεις ότι θέλεις.Δεν ξέρω πώς κάποιοι παλιοί δίνουν τέτοιες συμβουλές λες και δεν ξέρουν οτι εδώ και χρόνια απαγορεύεται να δίνουμε αντιβίωση στα μελίσσια μας.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MILIBEE
Honorary member
Honorary member
MILIBEE


Αριθμός μηνυμάτων : 1575

Terramycin? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Terramycin?   Terramycin? Icon_minitimeΣαβ Απρ 02, 2011 12:26 am

Μαλλον οπως τοσα και τοσα φυτοφαρμακα και αλλα απαγορευμενα
που εχουμε φαει Neutral
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
babis
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 5

Terramycin? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Terramycin?   Terramycin? Icon_minitimeΚυρ Απρ 03, 2011 12:29 am

Στα δικά σου τα παιδιά ή τα εγγόνια (διότι και παλιός) θα το έδινες αυτό το μέλι για να το φαν?.Αυτή την ερώτηση θα έπρεπε να κάνεις σε αυτόν τον δήθεν μελισσοκόμο.
Η Τεραμυκίνη έχει μάλλον ανασταλτικό χαρακτήρα παρά θεραπευτικό, διότι δεν έχει καμία επίδραση στους σπόρους του βακτηριδίου της Αμερικάνικης σηψιγονίας (bacillus larvae).Η πρόληψη είναι αυτή που θα σε γλυτώσει από τις περιπέτειες.

Υ.Γ. Σίγουρα εμείς οι νεότεροι, πολλά οφείλουμε στους παλιούς οι οποίοι μας έδωσαν τα φώτα τους.Από την άλλη μεριά όμως, εμείς οι νεότεροι θα πρέπει να πιάσουμε κάποιους παλιούς και να τους τα ''αλλάξουμε''!!!!.(Τα φώτα)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Νίκος Ερύμανθος
Μέλος
Μέλος
Νίκος Ερύμανθος


Αριθμός μηνυμάτων : 118

Terramycin? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Terramycin?   Terramycin? Icon_minitimeΤετ Μάης 04, 2011 12:19 pm

jimmys έγραψε:
Σε συζήτηση με παλιό μελισσοκόμο μου είπε τον απρίλιο στο σιρόπι να βάλω και terramycin. Απο ότι έμαθα είναι αντιβιοτικό και βοηθάει για την αμερικάνικη σηψηγωνία. Μάλλον προληπτικά. Όμως αντιβιοτικά θεωρώ ότι δεν πρέπει να μπαίνουν στο μελίσσι. Γνωρίζει κάποιος κάτι;

Τεραμικίνη μου είχε συστήσει και εμένα κάποιος "παλιός" να βάζω με ζάχαρη άχνη την ίδια εποχή που τοποθετώ και τις ταινίες για την βαρόα[οκτώβρη-μάρτη].Προληπτικά λέει για την μη εμφάνιση νοζεμίασης. Πιστεύω πάντως στο ρητό οτι τα μελίσσια πεθαίνουν μόνο απο την πείνα και απο την ψίρα! οπότε και δεν χρησιμοποιώ τεραμικίνη. Σε περίπτωση δε που διαπιστώσω πως κινδυνεύω να χάσω τα μελίσσια μου απο κάποια ασθένεια για την οποία κάποια κρατικά λαμόγια έχουν φροντίσει να μην υπάρχει "νόμιμο" φάρμακο για να εξυπηρετήσουν κάποια συμφέροντα εμπόρων εισαγωγής μελιού τότες θα χρησιμοποιήσω ότι αντίδοτο χρειαστεί για να σώσω την επιχείρησή μου.Αλλά πιστεύω πως πάνω κάτω υπάρχουν "καθαροί" τρόποι αντιμετώπισης ασθενειών τους οποιούς πρέπει να εφαρμόζουμε για να συνεχίσουμε να λέμε οτι το Ελληνικό μέλι είναι το καλύτερο στον κόσμο!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MILIBEE
Honorary member
Honorary member
MILIBEE


Αριθμός μηνυμάτων : 1575

Terramycin? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Terramycin?   Terramycin? Icon_minitimeΤετ Μάης 04, 2011 11:28 pm

[quote="Νίκος Ερύμανθος"]
jimmys έγραψε:
Σε περίπτωση δε που διαπιστώσω πως κινδυνεύω να χάσω τα μελίσσια μου απο κάποια ασθένεια για την οποία κάποια κρατικά λαμόγια έχουν φροντίσει να μην υπάρχει "νόμιμο" φάρμακο για να εξυπηρετήσουν κάποια συμφέροντα εμπόρων εισαγωγής μελιού τότες θα χρησιμοποιήσω ότι αντίδοτο χρειαστεί για να σώσω την επιχείρησή μου.

Ερωτηση και παντα με καλη προθεση.
Γιατι "φορτωνεις" χωρις λογο?
Και να, οχι οτι στεναχωρηθηκα γιατι εθιξες τα κρατικα λαμογια , αλλα ποιος σου ειπε οτι δεν υπαρχουν νομιμα φαρμακα?
Τα αντιδοτα που λες ,ποιος πιστοποιει οτι θα κανουν καλο?
Πχ θα ηθελες να εχεις διπλα σου καποιον που εχει nosema cerane και αντι να παρει δειγματα να τα παει στο πανεπιστημιο και να του πουν τι να κανει , αυτος δοκιμαζει συνταγες με αλατοπιπερο , γυψο , τυρογαριδακια και πατατακια διπλοφουρνιστα

πχ αν ηταν καποιος με αμερικανικη εφερνε τα αρρωστα μελισσακια σου διπλα σε σενα για να μην κολλησει τα υπολοιπα δικα του ,αλλα και να μην καψει τα αρρωστα?

Με ολα αυτα , δεν εχω σκοπο να ερθω σε αντιπαραθεση με τα λεγομενα σου , απλα να πω οτι ολα δεν ειναι μαυρο ή ασπρο υπαρχουν και οι ενδιαμεσοι χρωματικοι τονοι.
Εγω απο τα σεμιναρια , ημεριδες , συνεδρια βλεπω οτι υπαρχει διαθεση βοηθειας - αντιμετωπισης οποιουδηποτε προβληματος και στηριξης μας.
Αλλοιμονο μας αν ηταν διαφορετικα.
Μονο αν κοιταξουμε να προστατεψουμε τα μελισσια μας , αλλα και του διπλανου εχουμε ελπιδες.
Σκεφτεσαι να μπορουσαμε να συνεννοηθουμε και να γινετε αντιμετωπηση πχ βαρροα ανα περιοχη την ιδια χρονικη περιοδο?

Πρωτα πρεπει να δουμε τι μπορουμε να κανουμε εμεις , τι θελουμε , τι ζηταμε και μετα ολοι μαζι "βαραμε " τα λαμογια οπου και αν βρισκονται αυτα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Νίκος Ερύμανθος
Μέλος
Μέλος
Νίκος Ερύμανθος


Αριθμός μηνυμάτων : 118

Terramycin? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Terramycin?   Terramycin? Icon_minitimeΚυρ Μάης 08, 2011 9:47 pm

Συμφωνώ απόλυτα σε όλα όσα είπες Milibee. Το "αντίδοτο" που ανέφερα δεν είπα οτι είναι επιβλαβές για τα μελίσσια.Εννοώ φάρμακο το οποίο έχει απαγορευτεί π.χ. απο τον Εοφ για άλφα βήτα λόγους ενώ σε άλλες χώρες επιτρέπετε.
Π.χ φουμακιλλίνη απαγορεύετε αν δεν κάνω λάθος στην Ελλάδα και επιτρέπεται στον Καναδά. Για ποιό λόγο?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
bee-thoven
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 14

Terramycin? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Terramycin?   Terramycin? Icon_minitimeΔευ Μάης 09, 2011 12:09 am

Εγώ δεν έχω βάλει ποτέ και κανένα φάρμακο και για καμία αρρώστια. Όποιο μπορέσει ας επιβιώσει μόνο του. Τουλάχιστον το μέλι που βάζω σπίτι μου είναι αγνό.

υ.γ. Τα προσέχω όσο μπορώ βέβαια, και μέχρι τώρα δεν έχασα κανένα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MILIBEE
Honorary member
Honorary member
MILIBEE


Αριθμός μηνυμάτων : 1575

Terramycin? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Terramycin?   Terramycin? Icon_minitimeΔευ Μάης 09, 2011 1:50 am

Νικο πιστευω οτι πρεπει να εχουμε αριστη συνεργασια με τους επιστημονες και υπαρχει ενδιαφερον απο την μερια τους .
Πχ οταν χρειαζοναται καποια δειγματα, εχουν υπαρξει φορες που δεν εστελνε κανεις.
Επισης για το οτι δεν επιτρεπονται καποια φαρμακα μπορει να ειναι συμφεροντα ή ακομη και το κοστος δημιουργιας του φακελου που πρεπει να υποβληθει για να εγκριθει ενα φαρμακο.
Απο την αλλη ισως δεν επιτρεπονται οπως δεν επιτρεπονται και τα μεταλλαγμενα στην χωρα μας, ή οπως για τα νεονικοτινοειδη η μελετη για την ασφαλη χρηση τους ζητατε απο την εταιρια που τα παραγει. Εν ολιγοις πιασε τ αυγο και κουρεψτο.
Ισως μια λυση ειναι και αυτη που λεει ο bee-thoven αλλα ποιος θα ρισκαρει να χασει τα μισα ισως και παραπανω μελισσια του.
Και κατι ακομη, πολλοι μελισσοκομοι χρησιμοποιουσαν κοκτειλ φαρμακων ακομη και για την βαρροα , ψαχνοντας μια μερα σε καποιο πολυ γνωστο καταστημα φαρμακων ενα βιολογικο για τη βαρροα, με διαβεβαιωσαν πως τα κοκτειλ συνεχιζονται . Το αποτελεσμα ειναι να γινονται ποιο ανθεκτικες οι ασθενειες και τελικα να βαζουμε τα δαχτυλακια μας μεσα στα ματακια μας.
Ας ελπισουμε...................μηπως εχουμε και αλλη λυση?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Terramycin?
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Ασθένειες, εχθροί και άλλα κακά-
Μετάβαση σε: