Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Λεηλασία

Πήγαινε κάτω 
3 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
helias
Μέλος
Μέλος
helias


Αριθμός μηνυμάτων : 214

Λεηλασία Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Λεηλασία   Λεηλασία Icon_minitimeΤρι Ιαν 25, 2011 1:28 pm

Αυτές τις μέρες διαβάζω την "Πρακτική Μελισσοκομία" του Θρασυβούλου και από τον επόμενο μήνα ενδέχεται να παρακολουθήσω σχετικά σεμινάρια. Περιτό να αναφέρω οτι έχω άπειρες απορίες και οτι έχω απογοητευτεί με τις δυσκολίες που διαβάζω. pale
Παρόλα αυτά συνεχίζω!!
Τέλος με την είσαγωγή, τώρα στην ερώτηση:
Question Έχω διαβάσει για την λεηλασία και οτι είναι εξαιρετικά επικίνδυνη και να αποτρέπεται και να προλαμβάνεται και και ...... είδα και το βιντεάκι [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] , δεν έχω καταλάβει όμως Τί ακριβώς είναι η λεηλασία; Πώς δημιουργείται; Πότε εμφανίζεται ατο φαινόμενο αυτό; confused
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
john78
Μέλος
Μέλος
john78


Αριθμός μηνυμάτων : 82

Λεηλασία Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λεηλασία   Λεηλασία Icon_minitimeΤρι Ιαν 25, 2011 1:40 pm

φιλε καλώς όρισες.οι λεηλασίες συνήθως γίνονται όταν έξω στην φύση δεν ύπαρχει ανθοφορία k έτσι αναγκάζονται οι μέλισσες να κλέψουν .για περαιτέρω πληροφορίες θα σου εξηγήσουνε οι ποιο παλιότεροι γιατί k γω αρχαριος είμαι


Έχει επεξεργασθεί από τον/την john78 στις Τρι Ιαν 25, 2011 1:45 pm, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
captain
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
captain


Αριθμός μηνυμάτων : 1305

Λεηλασία Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λεηλασία   Λεηλασία Icon_minitimeΤρι Ιαν 25, 2011 1:45 pm

αν πχ αφησεις μια κυψελη ανοιχτη και παει μια μελισσα απο αλλη κυψελη,θα φαει μελι και θα παει
πισω στην δικια της και θα πει κοριτσια τρεχτε βρηκα μελι.σε πεντε λεπτα η κυψελη εκεινη θα εχει περικυκλωθεί απο δεκαδες μελισσες που θα προσπαθούν να τις παρουν το μελι.

παραδειγμα....

αν βαλεις σιροπι στα μελισσια το μεσημερι,αυτες δεν ξερουν οτι το εβαλες εσυ αλλα οτι η φυση δίνει νεκταρ και ξεκινανε να το βρουν.οι συλλεκτριες ομως επειδη πηραν το σιροπι πχ απο την εισοδο της κυψελης λενε στις αλλες οτι ειναι εδω τριγύρω και εχει αυτην την μυρωδια.αυτες τοτε βγαινουν
ψαχνουν γυρω γυρω αφου ετσι τους ειπαν .εκει γυρω ομως θα βρουν το αλλο μελισσι που εχει και αυτο σιροπι και πανε να το παρουν.βεβαια αυτο το μελισσι θα προστατεψει την κυψελη του απο αυτην την επιθεση και θα υπαρχουν θυματα.
ε φαντασου ομως οτι ολα τα μελισσια θα ενεργησουν ετσι και 15 λεπτα αφου εβαλες το σιροπι να γινετε ενας χαμος

στο ειπα οσο πιο απλα μπορουσα
Very Happy Very Happy Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
helias
Μέλος
Μέλος
helias


Αριθμός μηνυμάτων : 214

Λεηλασία Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λεηλασία   Λεηλασία Icon_minitimeΤρι Ιαν 25, 2011 2:04 pm

Προτίστως , ευχαριστώ για τις ταχύτατες απαντήσεις σας, ούτε στο google δεν παίρνεις τόσο γρήγορα τα αποτελέσματα Shocked
Επιτρέπεται μια διευκρίνιση;
Θεωρητικά όλα τα μελίσσια έχουν μέλι, σε ορισμένα ενδέχεται να ταίσει κανείς σιρόπι ή ζαχαροζύμαρο , συνεπώς (θεωρητικά), σε όλα τα μελίσσια και οποιαδήποτε στιγμή μπορεί να παρατηρηθεί λεηλασία; Το φαινόμενο αυτό όμως δεν είναι σύνηθες, σωστά; επομένως πως αποφεύγεται; confused
Κλέβουν δηλαδή από διπλανά μελίσσια που είναι πιό αδύνατα;
Τέλος τί εννοείς "ανοιχτή κυψέλη" κατά τη διάρκεια ας πούμε επιθεώρησης να την ξεχάσεις ανοικτή από πάνω;
Και πάλι ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση και την απλότητα των απαντήσεων. Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
captain
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
captain


Αριθμός μηνυμάτων : 1305

Λεηλασία Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λεηλασία   Λεηλασία Icon_minitimeΤρι Ιαν 25, 2011 2:34 pm

οταν δεν υπαρχει νεκταροεκριση ειναι πιο ευκολο να εκδηλωθει.
οταν λεω ανοιχτη ......πες κανεις επιθεωρηση στο μελισσι και εχεις αφησει ενα τελαρο εξω μεχρι να τελειωσεις,ε αμα μεινει πολυ ωρα ,καποια, ξενη μελισσα ισως παει εκει και αθελα σου ξεκινησει λεηλασια.
οσο πιο αδυνατο το μελισσι τοσο πιο ευαλωτο.
τι κανεις

σε περιοδους "ξηρασιας" προσεχεις να μην αφηνεις τελαρα εξω,μην σου σταξει κατι γυρω ή πανω στην κυψελη.
ταιζεις πριν το σουρουπο ωστε αν ξεκινηση λεηλασια να την σταματησει η νυχτα.βεβαια αν δεν πιουν το σιροπι το βράδυ θα εχεις λεηλασια το πρωι,γιαυτο να βαζεις οσο προλαβαινουν να πιουν μεχρι το πρωι.
τα αδυνατα να εχουν ανοιγμα εισοδου τοσο οσο μπορουν να προστατεψουν ισως 3 -4 εκ ειναι αρκετα.

αντιθετα οταν η φυση οργιαζει θα δεις οτι δεν ενδιαφεροντε για τους "γειτονες"

γενικα η λεηλασια ειναι κατι που αντιμετωπιζετε με την προληψη.αν ξεκινησει δυσκολα σταματαει.
σιγουρα θα σου συμβει καποια στιγμη
Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
helias
Μέλος
Μέλος
helias


Αριθμός μηνυμάτων : 214

Λεηλασία Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λεηλασία   Λεηλασία Icon_minitimeΤρι Ιαν 25, 2011 2:50 pm

Ευχαριστώ !!! Very Happy
Νομίζω ότι στο θεωρητικό στάδιο που βρίσκομαι έχω καλυφθεί πλήρως με τις απαντήσεις σας. Συνεχίζω και βλέπουμε study !!!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Λεηλασία
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» λεηλασία
» λεηλασία
» Λεηλασία?
» λεηλασια
» λεηλασια το χειμώνα?

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Ασθένειες, εχθροί και άλλα κακά-
Μετάβαση σε: