Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Με πισσα ή χωρις

Πήγαινε κάτω 
4 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
GREEN
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
GREEN


Αριθμός μηνυμάτων : 301

Με πισσα ή χωρις Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Με πισσα ή χωρις   Με πισσα ή χωρις Icon_minitimeΔευ Ιαν 10, 2011 3:47 pm

Εχει δοκιμασει κανεις να περασει το κατω μερος της κυψελης με πισσα?Κραταει απο υγρασια και γινετε πιο ανθεκτικο το ξυλο?Ειναι σωστο?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Αποστολος Β.
Μέλος
Μέλος
Αποστολος Β.


Αριθμός μηνυμάτων : 296

Με πισσα ή χωρις Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Με πισσα ή χωρις   Με πισσα ή χωρις Icon_minitimeΔευ Ιαν 10, 2011 7:09 pm

η πισσα γρηφορα σχετικα στεγνωνει και σπαει. μου ειπαν οτι ειναι καλυτερα να βαζεις ενα ειδικο κερι [wax] μπορεις να το βρεις στα μαγαζια με χρωματα αυτοκινητου. το δοκιμασα σε σασι αυτοκινητου και εδω και 4 χρονια ειναι κολημενο και "μαλακο". στις οδηγιες του γραφει οτι κανει και για ξυλα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
granazis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 619

Με πισσα ή χωρις Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Με πισσα ή χωρις   Με πισσα ή χωρις Icon_minitimeΔευ Ιαν 10, 2011 9:34 pm

GREEN έγραψε:
Εχει δοκιμασει κανεις να περασει το κατω μερος της κυψελης με πισσα?Κραταει απο υγρασια και γινετε πιο ανθεκτικο το ξυλο?Ειναι σωστο?

Φιλε μου επεσες στην περιπτωση..........που λενε....!!
Πριν μερικα χρονια σαν αρχαριος θελισα κι εγω να κανω οτι καλητερο μπορουσα για τις κυψελες μου μιας και απο την αρχη τις φτιαχνω μονος μου..
Περασα ολους τους πατους με πισα βενζινης και μαλιστα δυο χερια...ενα αρεομενο αρκετα για να ποτισει το ξυλο....και το δευτερο παχυ να πιασει στρωμα...!!!
Το προβλημα δεν ειναι τα σκασιματα της πισας οτανπαγωσει.......
Η προβληματαρα η μεγαλη ειναι μετα........οταν την παρουν χαμπαρι οι μελισσες...!!!!!!
Δεν ξερω αν το εχεις διαβασει σε καποιο βιβλιο αλλα οι μελισσες "τραβανε" σαν τρελες την πισα γιατι φτιαχνουν προπολη απο αυτη...!!!
Οταν ρωτησα τοτε αυτον που μου τα ειχε πουλησει γιατι πανε οι μελισσες στην πισα .....μου ειπε οτι επιδει ηταν μαυρη ....ηταν ποιο ζεστα...!!!!!!!..........ειχε μαλον και αλλα μελισσια να μου πουλησει.....
Αναγκαστικα και εβαψα μετα ολους τους πατους πανω απο την πισα με λαδομπογια και λυθηκε το προβλημα..
Απο θεμα συντιρησης δεν υπαρχει καλητερη φροντιδα στο ξυλο ....ισως και απο την παραφινη ακομη.....
Παντως αν τις περασεις πισα.......οποσδηποτε μετα να τις βαψεις...!!!!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Maikpigasos
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Maikpigasos


Αριθμός μηνυμάτων : 773

Με πισσα ή χωρις Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Με πισσα ή χωρις   Με πισσα ή χωρις Icon_minitimeΠεμ Ιαν 13, 2011 11:34 pm

granazis έγραψε:

Δεν ξερω αν το εχεις διαβασει σε καποιο βιβλιο αλλα οι μελισσες "τραβανε" σαν τρελες την πισα γιατι φτιαχνουν προπολη απο αυτη...!!!

Δεν το έχω ξανακούσει... confused confused confused
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Αποστολος Β.
Μέλος
Μέλος
Αποστολος Β.


Αριθμός μηνυμάτων : 296

Με πισσα ή χωρις Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Με πισσα ή χωρις   Με πισσα ή χωρις Icon_minitimeΠαρ Ιαν 14, 2011 12:09 am

εχει απολυτο δικιο ο φιλος granazis. To εψαξα , και ειναι ακριβως οπως το λεει.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Με πισσα ή χωρις
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Χωρις νεο γονο-Χωρις βασιλισσα-Χωρις Β/Κελια
» χωρίς βασίλισσες
» ΧΩΡΙΣ ΤΙΤΛΟ
» Χωρις βασιλισσα
» χωρις γονο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Τα εργαλεία της δουλειάς-
Μετάβαση σε: