Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Από πού αγοράζετε τις κυψέλες σας και γιατί;

Πήγαινε κάτω 
+41
Milve
xristosalfisti
Themis
dammel63
PIT
stakriv
spyroseva
Melissologia
siiiii ή mixalhs
Assitaca
beespyros
beezy
pgkioulf
gmakhs
cyber2li
skyh1gh
geobees
Throubee
gmeli
BASILISP
Αγγελής60
Μίμης
jimys
ΣΠΥΡΕΤΟ
Κατσαρός θεοδόσιος
dim
lingistis
ΜΗΤΣΟΣ
gemininea
mafiaworld87
granazis
taxidenios
captain
helias
Αποστολος Β.
john78
Μαρίνα
MILIBEE
Maikpigasos
Aνδρεας
IxNiLaTiS
45 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
skyh1gh
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 131

Από πού αγοράζετε τις κυψέλες σας και γιατί;  - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Από πού αγοράζετε τις κυψέλες σας και γιατί;    Από πού αγοράζετε τις κυψέλες σας και γιατί;  - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤετ Οκτ 10, 2012 11:46 am

Τα πραγματα ειναι πολυ απλα . Πριν αγορασεις μια κυψελη πρεπει να ξερεις τα εξης : κοιτας την ποιοτητα κατασκευης το κοστος αποκτησεις την εναλαξιμοτητα της την χρηστικοτητα της. Να στο κανω πιο απλο, οταν μια στανταρ κυψελη εχει κοστος αγορα 40 ευρω (διωροφη κομπλε) και διαρκειας ζωης περιπου 10 χρονια ,η κυψελη που λες κοστιζει 150 ευρω αρα για να κανεις αποσβεση πρεπει να αντεξει για 35 χρονια περιπου (!!!!!) εισαι σιγουρος οτι θα αντεξει τοσο????? Για φανατσου να χρειαστεις να βαλεις πλαισιο ή πατωμα και να μην εχεις τετοιου τυπου τι θα κανεις θα πεις στο μελισσακι να περιμενει καμια 10 μερες να σου στειλουν ???? Επισης στην περιοχη που θα τα βαλεις και με τις κλιματολογικες συνθηκες που εχει η περιοχη , πιθανων να μην ενδεικνειτε η χρηση της συγκεκριμενης . Συνεχεια βγαζουν νεα προιοντα αυτο δεν σημαινει οτι ειναι και ολα τελεια και δεν εχουν ελλατωματα . Τελος απο προσωπικες μου παρατηρησεις (μιας και εχω μελισσακια αρκετο καιρο) ή κλασσικες κυψελες που χρησιμοποιουμε οι μελισσοκομοι στην ελλαδα ειναι μια χαρα για το κλιμα της χωρας μας τα μελισσακια αναπτισονται μια χαρα και ξεχειμωνιαζουν χωρις προβληματα . Τα προβληματα εχουν να κανουν με τις ρατσες των σμηνων με τις ανθοφοριες και με αρρωστιες οπου εκει δεν εχουν σχεση η κυψελη . Οποτε για μενα καλυτερα να επιλεξης μια καλη ρατσα σε σμηνη και αγορασε τις κυψελες που υπαρχουν στα μαγαζια στην ελλαδα ασε τα πειραματα , στο μελισσοκομιο του δασκαλου μου που με βοηθαει ξερεις ποσα πραγματα εχω δει που εχει αγορασει κατα καιρους (κοντευει πελον να βγει στην συνταξη ) που του τα πουλησαν για κορυφαια που θα ελιναν τα προβληματα του και στην πραξη εξελιχτηκαν αχρηστα και τα εχει εκει για να τα βλεπει καθε νεο δεν σημαινει και απαρατητα και καλο. Τελος να εχεις στο μυαλο σου το εξης ειτε ασχολισε ερασιτεχνικα ειτε επαγγελματικα με την μελισσοκομια , ποτε θα κανεις αποσβεση τα χρηματα που θα δωσεις για να αγορασεις τα σμηνη -κυψελες - εργαλεια , και να εχεις υποψη σου οτι καποια στιγμη η τιμη του μελιου θα αρχησει να πεφτει εχει μεινει σταθερη για αρκετα χρονια και με την κριση που μαστιζει την ελληνικη αγορα θα επηρεασει και το μελι σε μεγαλο βαθμο γιατι το μελι μην ξεχνας οτι ειναι προιον πολιτελειας π.χ. μια οικογενεια μπορει να χρησιμοποιει ζαχαρι αντι για μελι δεν ειναι ειδος πρωτης αναγκης , για αυτο καλο ειναι να εχεις και αυτο στο πισω μερος του μυαλο σου καθε φορα που θα θελεις να επενδυσεις χρηματα στα μελισσακια σου ποτε θα τα παρεις πισω............
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
cyber2li
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
cyber2li


Αριθμός μηνυμάτων : 317

Από πού αγοράζετε τις κυψέλες σας και γιατί;  - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Από πού αγοράζετε τις κυψέλες σας και γιατί;    Από πού αγοράζετε τις κυψέλες σας και γιατί;  - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤετ Οκτ 10, 2012 3:11 pm

skyh1gh έγραψε:
Τελος να εχεις στο μυαλο σου το εξης ειτε ασχολισε ερασιτεχνικα ειτε επαγγελματικα με την μελισσοκομια , ποτε θα κανεις αποσβεση τα χρηματα που θα δωσεις για να αγορασεις τα σμηνη -κυψελες - εργαλεια

Συμφωνώ απόλυτα.

skyh1gh έγραψε:
και να εχεις υποψη σου οτι καποια στιγμη η τιμη του μελιου θα αρχησει να πεφτει εχει μεινει σταθερη για αρκετα χρονια και με την κριση που μαστιζει την ελληνικη αγορα θα επηρεασει και το μελι σε μεγαλο βαθμο γιατι το μελι μην ξεχνας οτι ειναι προιον πολιτελειας π.χ. μια οικογενεια μπορει να χρησιμοποιει ζαχαρι αντι για μελι δεν ειναι ειδος πρωτης αναγκης , για αυτο καλο ειναι να εχεις και αυτο στο πισω μερος του μυαλο σου καθε φορα που θα θελεις να επενδυσεις χρηματα στα μελισσακια σου ποτε θα τα παρεις πισω............

Διαφωνώ απόλυτα. Και εξηγούμε. Ξεκινάς με λάθος πρώτο βήμα σκέψης, Συγκρίνεις την ζάχαρη με το μέλι. Όχι φίλε μου δεν ειναι το ίδιο. Σε όλα τα επίπεδα καμία σχέση. υλικό: φυτικό το ένα οργανικό το άλλο, θρεπτικά συστατικά, διατροφικό αποτέλεσμα, κ.α.
Όσον αφορά το περί τιμής το άριστο πάντα έχει την τιμή του. Βέβαια υπάρχουν πολλοί παράγοντες που επηρεάζουν το κόστος-τιμή και δεν ειναι για αυτο το θέμα

Με εκτίμηση και φιλικά Smile
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Αγγελής60
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Αγγελής60


Αριθμός μηνυμάτων : 574

Από πού αγοράζετε τις κυψέλες σας και γιατί;  - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Από πού αγοράζετε τις κυψέλες σας και γιατί;    Από πού αγοράζετε τις κυψέλες σας και γιατί;  - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤετ Οκτ 10, 2012 3:57 pm

Παιδιά να πάρω και εγώ θέση σε ένα ζήτημα που νομίζω είναι επουσιώδες . Ο φίλος gmeli και καλά κάνει κατά την άποψη του , θεωρώ ότι μπήκε στο φόρουμ για να πλασάρει ένα συγκεκριμένο είδος κυψέλης και την υπερασπίζεται με κάθε τρόπο . Δικαίωμα του αλλά νομίζω ότι το φόρουμ δεν έγινε για να προωθούμε ίδια συμφέροντα ( αυτό θα μπορούσε να το κάνει στην κατηγορία Επαγγελματίες ) αλλά να συζητάμε θέματα που απασχολούν τους μελισσοκόμους έμπειρους αλλά κυρίως άπειρους που χρειάζονται αυτό το φόρουμ για άντληση γνώσεων από τους εμπειρότερους. Αυτά είχα να πω και εύχομαι να μην με παρεξηγήσει ο φίλος gmeli που μέχρι στιγμής δεν βλέπω δημοσίευση του που να αφορά κάποιο μελισσοκομικό θέμα πέρα από την χρησιμότητα και την ποιότητα της κυψέλης του.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gmakhs
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 431

Από πού αγοράζετε τις κυψέλες σας και γιατί;  - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Από πού αγοράζετε τις κυψέλες σας και γιατί;    Από πού αγοράζετε τις κυψέλες σας και γιατί;  - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤετ Οκτ 10, 2012 6:48 pm

Αγγελής60 έγραψε:
Παιδιά να πάρω και εγώ θέση σε ένα ζήτημα που νομίζω είναι επουσιώδες . Ο φίλος gmeli και καλά κάνει κατά την άποψη του , θεωρώ ότι μπήκε στο φόρουμ για να πλασάρει ένα συγκεκριμένο είδος κυψέλης και την υπερασπίζεται με κάθε τρόπο . Δικαίωμα του αλλά νομίζω ότι το φόρουμ δεν έγινε για να προωθούμε ίδια συμφέροντα ( αυτό θα μπορούσε να το κάνει στην κατηγορία Επαγγελματίες ) αλλά να συζητάμε θέματα που απασχολούν τους μελισσοκόμους έμπειρους αλλά κυρίως άπειρους που χρειάζονται αυτό το φόρουμ για άντληση γνώσεων από τους εμπειρότερους. Αυτά είχα να πω και εύχομαι να μην με παρεξηγήσει ο φίλος gmeli που μέχρι στιγμής δεν βλέπω δημοσίευση του που να αφορά κάποιο μελισσοκομικό θέμα πέρα από την χρησιμότητα και την ποιότητα της κυψέλης του.

σύμφωνο !

Επίσης πέρα από αυτό το κόστος είναι πολύ υψηλό και όχι μονο για τα σημερινά δεδομένα αλλα γενικά με 150 euro την κυψέλη θα ήθελα 1500 ευρώ για να έχω 10 κυψέλες χωρίς τα υπόλοιπα έξοδα... ενώ με τις ξύλινες το κόστος κυμαίνεται από 320 έως 400 + για τα 10 είναι μεγάλη η διαφορα...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pgkioulf
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 40

Από πού αγοράζετε τις κυψέλες σας και γιατί;  - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Από πού αγοράζετε τις κυψέλες σας και γιατί;    Από πού αγοράζετε τις κυψέλες σας και γιατί;  - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠεμ Οκτ 11, 2012 9:53 pm

Εγω σκεφτομαι τις νεςς κυψελες που θα παρω να ειναι 8αρες
απο οτι ειδα σε ενα μαγαζι που πηγα στις 8αρες κυψελες ο
πατος ειναι ενας με την γονωφολια δηλαδη δεν υπαρχουν
ξεχωριστοι κινητη πατοι οπως στις 10αρες

ετσι τις πουλανε ολοι τις 8αρες ?


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MILIBEE
Honorary member
Honorary member
MILIBEE


Αριθμός μηνυμάτων : 1575

Από πού αγοράζετε τις κυψέλες σας και γιατί;  - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Από πού αγοράζετε τις κυψέλες σας και γιατί;    Από πού αγοράζετε τις κυψέλες σας και γιατί;  - Σελίδα 3 Icon_minitimeΔευ Οκτ 15, 2012 11:49 pm

Μίμης έγραψε:
:
MILIBEE έγραψε:
Ειμαι στην φαση που και εγω θελω να αγορασω κυψελες.
Τωρα αγοραζω απο Μ. Αθ.
απλα και μονο για να μην μπλεξω το υλικο μου.
Η ερευνα αγορας που εκανα γι 2οροφη κομπλε με σταθερο πατο απο κοντραπλακε θαλασσης ( οχι πλακαζ) εδωσε τιμες απο 30 εως 49 ευρω.
Διαφορες που σε βαζουν σε σκεψη . Παντως μεχρι τελος του μηνα θα εχω κανει την αγορα και υπερισχυει η κυψελη απο Μετσοβο
\

Φίλε "MILIBEE" δεν ξέρω εαν αγόρασες κυψέλες απο την κυψελοτεχνική Μετσόβου ,απλά απο εκει θέλω να αγοράσω και εγω και θα ήθελα να μου πεις την γνώμη σου εαν τελικά εχεις πάρει απο έκει τις κυψέλες σου. Εγω θέλω να παρω κυψέλες με κινητό πάτο αντιβαρόα με ξύλο και οχι με κοντραπλακέ. Efharisto

Μια χαρα οσες πηρα απο εκει ,στοκαρισμενες στα σωματα και καλη τιμη.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
beezy
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
beezy


Αριθμός μηνυμάτων : 340

Από πού αγοράζετε τις κυψέλες σας και γιατί;  - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Από πού αγοράζετε τις κυψέλες σας και γιατί;    Από πού αγοράζετε τις κυψέλες σας και γιατί;  - Σελίδα 3 Icon_minitimeΚυρ Μαρ 24, 2013 10:18 pm

Μέχρι στιγμής έχω δοκιμάσει 4 διαφορετικούς κατασκευαστές, όχι ότι το έιχα βάλει σκοπό, απλά τα πρώτα μελίσσια τα πήρα με τις κυψέλες τους (1), μετά αγόρασα άλλα 5 μελίσσια από άλλο μελισσοκόμο που χρησιμοποιούσε διαφορετικό κατασκευαστή (2), εν συνεχεία πήρα 10 άδειες δυόροφες από διαφορετικό κατασκευαστή για να τις επεκτείνω (3) και τέλος, μου κάνανε δώρο δυο δυόροφες (4)... πέρα από τις διαφορές σε ξύλα κτλ αυτο που μου έκανε μεγαλύτερη εντύπωση είναι η "ασυνενοησία" τους... Langstroth 10άρες όλες, αλλά πας να βάλεις όροφο του ενός κατασκευαστή στο πάτωμα του άλλου και αφήνει περιθώιο γύρω γύρω πλεόν των 3χλστ... πλαίσια του ενός κατασκευαστή χωράνε με δυσκολία σε κυψέλες του άλλου κατασκευαστή και τέτοια ωραία πράγματα, που με κάνουν να έχω αμφιβολίες για το κατά πόσο οι διαστάσεις που είναι συγκεκριμένες διαττηρούνται με ακρίβεια στη μαζική παραγωγή...

Εν πάσει περιπτώση, αποφάσισα να ψάξω να βρω έναν κατασκευαστή και να παίρνω σταθερά απο αυτόν κυψέλες για μην έχω τέτοιου είδους προβλήματα. Σε ένα από τα δύο μελισσοκομικά περιοδικά που κυκοφορούν, είδα μια καταχώρηση για μια (ξυλουργική) εταιρεία που φτιάχνει κυψέλες πολύ κοντά στην περιοχή μου (Κόρινθός) και πήγα να ρίξω μια ματιά. Με ενημέρωσαν ότι κατασκευάζουν κυψέλες με την μέθοδο των joint σανιδών, δηλαδή οι πλευρές της κυψέλης δεν είναι από ένα ενιαίο κομμάτι ξύλου, αλλά από ένωση μικρότερων τμημάτων με ειδική τεχνική (κάτι σαν ξύλινο πάτωμα ας πόυμε...) και επειδή γίνεται επιλογή, απουσιάζουν τελειώς οι ρόζοι, ενώ παραδίδονται στοκαρισμένες χωρίς ίχνος τρυπών, βαθουλομάτων, σχισμών κτλ στην επιφάνεια τους. Για να είμαι ειλικρινής, δεν μου ακούστηκε πολύ καλή αυτή η τεχνική joint, αλλά τυγχάνει να έχω φίλο ο οποίος έχει σπουδάσει τεχνολόγος ξύλου και τον ρώτησα σχετικά. Μου απάντησε ότι δεν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα, ίσα - ίσα οι επιφάνειες αυτές έχουν πολύ μεγαλύτερη αντοχή από μια ενιαία επιφάνεια ξύλου και συμπεριφέρονται άριστα στις συστολές - διαστολές αφού αυτές κατανείμονται ισόποσα και όχι στα άκρα.

Αποφάσισα να δοκιμάσω και πήρα 5 κυψέλες με κινητή βάση σίτας. Την πρώτη αυτή φουρνιά κυψελών τις έχω παραπάνω από χρόνο πλεόν, αλλά βέβαια το διάστημα αυτό είναι πολύ μικρό για να εξαχθούν συμπεράσματα ως προς την αντοχή τους. Τo ενθαρρυντικό είναι ότι στις γωνίες όπου ενώνεται η πρόσοψη με τα πλαϊνά μέσω οδοντόσεων και συνήθως μετά απο λίγους μήνες σκάει το χρώμα, αυτές δεν έχουν παρουσιάσει τίποτα, άρα είναι μια ένδειξη ότι όντως οι συστολές κατανείμονται αρμονικά. Η κατασκευή τους είναι η καλύτερη που έχω δει σε κυψέλη, όλα ταιριάζουν αρμονικά και πέφτουν just σε διαστάσεις, τα φινιρίσματα και τα κοψίματα είναι αρκιβέστατα χωρίς γρέζια και κακοτεχνίες, ενώ την μεγαλύτερη -θετική- εντύπωση μου έκαναν τα πλαίσια τα οποία είναι μακράν τα καλύτερα που έχω χρησιμοποιήσει. Άλλα πλαίσια που έχω χρησιμοποιήσει πάιζουν χαρακτηριστικά αν τους δώσεις τάση με τα χέρια, αυτά δεν κουνάνε ούτε χιλιοστό, σε άλλα πλαίσια παλεύεις να ανοίξεις δρομο για να περάσουν τα καψούλια, σε αυτά οι τρύπες είναι πεντακάθαρες και ομοιόμορφες, άλλα πλαίσια γίνονται σαν τελικό σίγμα με την τάση του συρματώματος, αυτά δεν καταλαβαίνουν τίποτα, τα ξύλα τους είναι ποιοτικότατα και όχι πηχάκια χαρταετού, ενώ η αυλάκωση στον κηρηθροφορέα είναι λες και έχει ανοιχτεί με CNC ακριβείας. 10 στα 10 για τα πλαίσια λοιπόν!

Εκεί που χωλάινει λίγο το πράγμα είναι στην κινητή βάση και συγκεκριμένα στο σύρμα που χρησιμοποιούν το οποίο δεν είναι και της καλύτερης ποιότητας. Ωστόσο οι κατασκευαστές είναι δεκτικοί σε παρατηρήσεις και επισημάνσεις και ήδη έχουν επιλλέξει άλλο τύπο σύρματος, ενώ την ψάχνουν γενικά και με διάφορες άλλες ποιότητες.

Γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος από τις κυψέλες τους.

Για να αποφευχθούν οι παρεξηγήσεις, σε καμία περίπτωση δεν προμοτάρω τους συγκεκριμένους κατασκευαστές, ούτε κάνω διαφήμιση, δεν πρόκειται άλλωστε να γράψω το όνομα της εταιρείας, όποιος θέλει το ψάχνει και το βρίσκει. Φαντάζομαι θα υπάρχουν και άλλοι κατασκευαστές κυψελών εξίσου καλοί ή και καλύτεροι, δεν ισχυρίζομαι ότι βρήκα τις top κυψέλες στην Ελλάδα! Απλά με βολεύει το γεγονός ότι είναι κοντά μου και θεωρώ ότι κάνουν αρκατά καλή δουλειά. Νομίζω ότι είναι καλό να ανταλάσσουμε πληροφορίες για τον εξοπλισμό μας και να δοκιμάζουμε πράγματα και αυτή είναι η προσέγγιση που προτείνω σε όλους, 2-3 κομμάτια για δοκιμή και αν μας κάνει οκ, αν όχι πάμε για άλλα. Σε καμία εβδομάδα μάλιστα θα πάρω 2-3 πλαστικές να τις δουλέψω να δω αν αξίζει... το όνειρο μου βέβαια είναι να αποκτήσω τον δικό μου ξυλουργικό εξοπλισμό και να κατασκευάζω τις δικές μου... αλλά μιλάμε για μακρυνό όνειρο...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
beespyros
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 294

Από πού αγοράζετε τις κυψέλες σας και γιατί;  - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Από πού αγοράζετε τις κυψέλες σας και γιατί;    Από πού αγοράζετε τις κυψέλες σας και γιατί;  - Σελίδα 3 Icon_minitimeΔευ Μαρ 25, 2013 9:02 am

Θα μπορουσες να μας πεις και σε τι τιμη τις πειρες; κομπλε παντα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
beezy
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
beezy


Αριθμός μηνυμάτων : 340

Από πού αγοράζετε τις κυψέλες σας και γιατί;  - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Από πού αγοράζετε τις κυψέλες σας και γιατί;    Από πού αγοράζετε τις κυψέλες σας και γιατί;  - Σελίδα 3 Icon_minitimeΔευ Μαρ 25, 2013 7:07 pm

beespyros έγραψε:
Θα μπορουσες να μας πεις και σε τι τιμη τις πειρες; κομπλε παντα.


50 ευρώ κομπλέ δυόροφη με κινητό πάτο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Assitaca
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 1

Από πού αγοράζετε τις κυψέλες σας και γιατί;  - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Από πού αγοράζετε τις κυψέλες σας και γιατί;    Από πού αγοράζετε τις κυψέλες σας και γιατί;  - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤετ Απρ 24, 2013 4:08 pm

Εγώ πήγα και αγόρασα 30 κυψέλες διώροφες από μια επιχείρηση που μου είχαν προτείνει η οποία βρίσκετε στο Λουτράκι. Η επιχείρηση είναι πολύ μεγάλη, δεν κάνει μόνο κυψέλες κάνουν και άλλα ήδη επεξεργασίας ξύλου. Πολύ καλή ποιότητα προϊόντος.. για την ποιότητα και την τιμή πραγματικά άξιζε να πάω στο Λουτράκι (μένω Τρίπολη). . Και να προσθέσω ότι έχουν γρήγορη παραγωγή και αρκετό stock.  Έμεινα ευχαριστημένος από την εξυπηρέτηση τον δυο αδερφών που έχουν την επιχείρηση, επειδή είναι καινούργιοι στο χώρο της κυψέλης, δεχόντουσαν κάθε σχόλιο που τους έκανα για διάφορες αλλαγές που τους πρότεινα που θα βόλευαν εμένα. Μπορείτε να δείτε την επιχείρηση από το λινκ που θα κάνω ποστ στο τέλος, έχει και τηλέφωνα άμα θέλετε να επικοινωνήσετε. 5/5 μπράβο τους.          

Melissologia H.B.F.
Παρακαλώ να διαβαστούν οι κανονισμοί. Αν θέλετε να έχετε βήμα ως επαγγελματίας υπάρχει τρόπος. Ως διαχειριστής είμαι σε θέση να γνωρίζω ότι το IP κλπ σας είναι από Αθήνα και όχι Τρίπολη. Μετά από μήνες σβήνω το link.

Επειδή σε αυτό το θέμα παρουσιάστηκαν αρκετοί έμποροι κλπ ως μελισσοκόμοι το παρακάτω είναι για όλους αυτούς…
Το θεωρώ ανέντιμο και προσβλητικό προς τους αναγνώστες του φορουμ να προσπαθείτε να τους πλησιάσετε ως μελισσοκόμοι… θα σβήνω τα link  που θεωρώ ότι αναρτούνται με αυτό τον τρόπο. Αν κάνω λάθος στείλτε μου π.μ. για διόρθωση… αλλά να είστε σίγουροι πως θα το ελέγξω.

Αν είστε επαγγελματίες και θέλετε να παρουσιάσετε την δουλειά σας στο φόρουμ όπως έγραψα πιο πάνω υπάρχει τρόπος… διαβάστε τους κανονισμούς και ειδικά ότι έχει σχέση με τους επαγγελματίες.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Assitaca στις Τετ Απρ 24, 2013 5:01 pm, 4 φορές συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Ο συγγραφέας αυτού του μηνύματος έχει αποκλειστεί απο το φόρουμ - Δείτε το μήνυμα
Melissologia
Διαχείριση
Melissologia


Αριθμός μηνυμάτων : 682

Από πού αγοράζετε τις κυψέλες σας και γιατί;  - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Από πού αγοράζετε τις κυψέλες σας και γιατί;    Από πού αγοράζετε τις κυψέλες σας και γιατί;  - Σελίδα 3 Icon_minitimeΣαβ Νοε 30, 2013 9:31 pm

Επειδή σε αυτό το θέμα παρουσιάστηκαν αρκετοί έμποροι tipos  κλπ ως μελισσοκόμοι melissologia H.B.F.  το παρακάτω είναι για όλους αυτούς… oxi oxi  katse kala 

Παρακαλώ να διαβαστούν study  οι κανονισμοί. Αν θέλετε να έχετε βήμα ως επαγγελματίας υπάρχει τρόπος kalo pedi 

Το θεωρώ ανέντιμο και προσβλητικό προς τους αναγνώστες του φορουμ να προσπαθείτε να τους πλησιάσετε ως μελισσοκόμοι… θα σβήνω τα link Evlogies  που θεωρώ ότι αναρτούνται με αυτό τον τρόπο. Αν κάνω λάθος στείλτε μου π.μ. για διόρθωση… αλλά να είστε σίγουροι πως θα το ελέγξω skeftome 

Αν είστε επαγγελματίες και θέλετε να παρουσιάσετε την δουλειά σας στο φόρουμ όπως έγραψα πιο πάνω υπάρχει τρόπος… he he he  διαβάστε τους κανονισμούς και ειδικά ότι έχει σχέση με τους επαγγελματίες Efharisto 

melissoula
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Melissologia
Διαχείριση
Melissologia


Αριθμός μηνυμάτων : 682

Από πού αγοράζετε τις κυψέλες σας και γιατί;  - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Από πού αγοράζετε τις κυψέλες σας και γιατί;    Από πού αγοράζετε τις κυψέλες σας και γιατί;  - Σελίδα 3 Icon_minitimeΔευ Μαρ 17, 2014 6:43 pm

kalo pedi 
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
spyroseva
Μέλος
Μέλος
spyroseva


Αριθμός μηνυμάτων : 238

Από πού αγοράζετε τις κυψέλες σας και γιατί;  - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Για τους θεσσαλους . . . και οχι μονο.   Από πού αγοράζετε τις κυψέλες σας και γιατί;  - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠεμ Ιαν 08, 2015 3:06 pm

Γνωριζει κανεις τον κατασκευαστη στην Φαλανη Λαρισας?
Ειναι καλες οι κυψελες του?
Απο τιμη,30+φπα κομπλε.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
stakriv
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
stakriv


Αριθμός μηνυμάτων : 34

Από πού αγοράζετε τις κυψέλες σας και γιατί;  - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Από πού αγοράζετε τις κυψέλες σας και γιατί;    Από πού αγοράζετε τις κυψέλες σας και γιατί;  - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠεμ Ιαν 08, 2015 6:56 pm

η τιμή είναι σχετική.. με κινητό πάτο ή σταθερό? Τι ξύλο είναι?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
PIT
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 47

Από πού αγοράζετε τις κυψέλες σας και γιατί;  - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Από πού αγοράζετε τις κυψέλες σας και γιατί;    Από πού αγοράζετε τις κυψέλες σας και γιατί;  - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠαρ Ιαν 09, 2015 11:51 pm

spyroseva έγραψε:
Γνωριζει κανεις τον κατασκευαστη στην Φαλανη Λαρισας?
Ειναι καλες οι κυψελες του?
Απο τιμη,30+φπα κομπλε.

Μακρυα φιλε μου. Ηταν να παρω και εγω απο αυτον λόγω τιμής αλλα τελευταια στιγμή το ακυρωσα γιατι έμαθα από καποιον ότι του σχισανε στον 1 χρονο και ήταν για πέταμα. Τώρα από κει και περα εσυ αποφασίζεις.

Τελικα πήρα από καποιον άλλο στον Αμπελώνα που έχει κανει καλή δουλεια. Μπορώ να σου στειλω τα στειχεια του σε πμ.

Βεβαια πήρα μόνο ορόφους και καπάκια. (12? οροφος και 8? το καπάκι με ξύλο και όχι κ.π.). Η κατασκευή ήταν με βίδες.
Φέτος τις κάνει με χτένι (δόντια) στα 13? ο όροφος.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
spyroseva
Μέλος
Μέλος
spyroseva


Αριθμός μηνυμάτων : 238

Από πού αγοράζετε τις κυψέλες σας και γιατί;  - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Από πού αγοράζετε τις κυψέλες σας και γιατί;    Από πού αγοράζετε τις κυψέλες σας και γιατί;  - Σελίδα 3 Icon_minitimeΣαβ Ιαν 10, 2015 9:27 am

PIT έγραψε:
spyroseva έγραψε:
Γνωριζει κανεις τον κατασκευαστη στην Φαλανη Λαρισας?
Ειναι καλες οι κυψελες του?
Απο τιμη,30+φπα κομπλε.

Μακρυα φιλε μου. Ηταν να παρω και εγω απο αυτον λόγω τιμής αλλα τελευταια στιγμή το ακυρωσα γιατι έμαθα από καποιον ότι του σχισανε στον 1 χρονο και ήταν για πέταμα. Τώρα από κει και περα εσυ αποφασίζεις.

Τελικα πήρα από καποιον άλλο στον Αμπελώνα που έχει κανει καλή δουλεια. Μπορώ να σου στειλω τα στειχεια του σε πμ.

Βεβαια πήρα μόνο ορόφους και καπάκια. (12? οροφος και 8? το καπάκι με ξύλο και όχι κ.π.). Η κατασκευή ήταν με βίδες.
Φέτος τις κάνει με χτένι (δόντια) στα 13? ο όροφος.

Να΄σαι καλα Ριτ,
στειλει τα στοιχεια του.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
dammel63
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 13

Από πού αγοράζετε τις κυψέλες σας και γιατί;  - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Από πού αγοράζετε τις κυψέλες σας και γιατί;    Από πού αγοράζετε τις κυψέλες σας και γιατί;  - Σελίδα 3 Icon_minitimeΔευ Ιαν 12, 2015 7:20 pm

Να σας πω και εγώ την σχετική εμπειρία μου.
Ως νέος στα μελίσσια δεν είχα καθόλου κυψέλες και αναγκαστικά ξεκίνησα όπως οι περισσότεροι ερασιτέχνες από το μηδέν. Έκατσα και έψαξα για νέες κυψέλες βλέποντας αρχικά αυτές που υπήρχαν στα μαγαζιά. Ρωτώντας παλαιότερους μου είπαν για κάποιον κατασκευαστή στην περιοχή. Για να μην μακρηγορώ, τον βρήκα, είδα το υλικό του και αγόρασα δοκιμαστικά 4 μια και δεν είχα καθόλου εμπειρία από κυψέλες αλλά και άλλη επιλογή τότε..
Δεν έμεινα όμως ικανοποιημένος από την αγορά μου ως προς την αντοχή τους και το υλικό – ξυλεία. Τελικώς ψάχνοντας από την αρχή ξανά, βρήκα κάποιον στην Καστοριά (Αμουδάρα) από του οποίου την δουλεία έμεινα ευχαριστημένος όπως και άλλοι φίλοι που αποφασίσαμε να κάνουμε μαζί την αγορά.

Για να μην θεωρηθεί διαφήμιση, αλλά το καλό και το σωστό να λέγεται, ο κατασκευαστής από την Καστοριά είναι παράλληλα και μελισσοκόμος και μπορώ να πω ότι και οι τιμές του είναι καλές.

Σας βάζω και μερικές φωτό από αυτές που αγόρασα τις προάλλες (διπλή με κινητό πάτω και 6ράκι με πάτωμα) και είναι ακόμα άβαφες… να ανοίξει ο καιρός να πιάσουμε δουλεία.

Όποιος θέλει του στέλνω με προσωπικό μήνυμα τηλέφωνο και όνομα, αν και νομίζω ότι οι μελισσοκόμοι της Δυτικής Μακεδονίας (και όχι μόνο) κατάλαβαν ποιόν εννοώ.
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Themis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Themis


Αριθμός μηνυμάτων : 335

Από πού αγοράζετε τις κυψέλες σας και γιατί;  - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Από πού αγοράζετε τις κυψέλες σας και γιατί;    Από πού αγοράζετε τις κυψέλες σας και γιατί;  - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠεμ Ιαν 07, 2016 10:59 am

Καλημέρα,

έχει ψωνίσει κανείς από τον κατασκευαστή στην περιοχή του Αντιρρίου;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
xristosalfisti
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 140

Από πού αγοράζετε τις κυψέλες σας και γιατί;  - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Από πού αγοράζετε τις κυψέλες σας και γιατί;    Από πού αγοράζετε τις κυψέλες σας και γιατί;  - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠεμ Ιαν 07, 2016 12:35 pm

Οι κυψέλες μου είναι σχεδόν όλες από εκεί.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Milve
Μέλος
Μέλος
Milve


Αριθμός μηνυμάτων : 116

Από πού αγοράζετε τις κυψέλες σας και γιατί;  - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Από πού αγοράζετε τις κυψέλες σας και γιατί;    Από πού αγοράζετε τις κυψέλες σας και γιατί;  - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠεμ Ιαν 07, 2016 3:35 pm

Καλησπέρα.
Επειδή ενδιαφέρομαι και εγώ για κυψέλες, θα μπορούσες να μας πεις λίγα παραπάνω για τον κατασκευαστή και το υλικό; Μέχρι στιγμής έχω πάρει από διάφορους (το ξέρω, κακό), αλλά δεν είμαι ευχαριστημένος.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
xristosalfisti
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 140

Από πού αγοράζετε τις κυψέλες σας και γιατί;  - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Από πού αγοράζετε τις κυψέλες σας και γιατί;    Από πού αγοράζετε τις κυψέλες σας και γιατί;  - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠεμ Ιαν 07, 2016 4:08 pm

Καλησπέρα.ΥΠΕΡ:Η ποιότητα κατασκευής είναι κορυφαία. Με διαφορά οι καλύτερες κυψέλες που έχω.Επιβεβαιωμένο και από τον πατέρα μου που είναι 40χρόνια μελισσοκομος.Τα ξύλα κάπου γράφει νομίζω στην ιστοσελίδα του από που προέρχονται. Εγώ έχω πάρει πάτους με σιμίδα η οποία αντέχει πολύ και δε σκεβρώνει.Το αρνητικό με τη σιμιδα είναι η μικρή σανίδα πτήσης και το αυξημένο βάρος.Οι ενώσεις στα σωματα όλες έχουν βίδες και καρφιά,ελάχιστους ρόζους και οι πάτοι έχουν ένα μικρό χειλος για το νερό. Τα πλαίσια είναι πολύ πιο γερα από τα συνηθισμένα και είναι συρραμμένα με χοντρό συραπτικό που να μην χρειάζονται κάρφωμα και δεν μου έχει στραβώσει κανένα ως τώρα.Εγώ βέβαια τα καρφώνω.Τα καπάκια έχουν πιό χοντρό μεταλλικό μέρος και τα παράθυρά τους είναι κομμένα με κλίση για το νερό της βροχής.Γενικά πολύ προσεγμένη κατασκευή.ΚΑΤΑ: Πολύ υψηλή τιμή κατά τη γνώμη μου και θα έπρεπε να πέφτει η τιμή σε μεγάλη παραγγελία.Επίσης αρνητικό θεωρώ την έλλειψη στοκ εξοπλισμού και ότι θα πρέπει να περιμένεις για να παραλάβεις άλλες φορές λίγο και άλλες πολύ.
Γενικά είναι πολύ εξυπηρετικός και φτιάχνει από ότι είδα και κυψέλες-σώματα με ειδική παραγγελία.

Υ.Γ. Όσες φορές πέρασα από την περιοχή το τελευταίο 15ημερο είδα ότι ήταν κλειστό. Ελπίζω να μην έκλεισε.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NikoT
Μέλος
Μέλος
NikoT


Αριθμός μηνυμάτων : 54

Από πού αγοράζετε τις κυψέλες σας και γιατί;  - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Από πού αγοράζετε τις κυψέλες σας και γιατί;    Από πού αγοράζετε τις κυψέλες σας και γιατί;  - Σελίδα 3 Icon_minitimeΣαβ Μαρ 26, 2016 10:18 pm

Για να μη θεωρηθεί διαφήμιση, ας το πάρουμε αντίθετα....

Υπάρχει κάποιος που πρέπει να αποφύγουμε σε περιοχή Αθήνα/Χαλκίδα ?
Πέραν δηλαδή της έρευνα αγοράς που κάνουμε για την τιμή,
μήπως υπάρχει κάποιος που ΔΕΝ αγγίζουμε λόγο ποιότητας ?
Έχει κάποιος δυσάρεστη εμπειρία από κάποιον σε αυτές τις περιοχές ?
(Εκεί κάνω έρευνα εγώ, Αθήνα και Χαλκίδα)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
BASILISP
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 407

Από πού αγοράζετε τις κυψέλες σας και γιατί;  - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Από πού αγοράζετε τις κυψέλες σας και γιατί;    Από πού αγοράζετε τις κυψέλες σας και γιατί;  - Σελίδα 3 Icon_minitimeΚυρ Μαρ 27, 2016 12:03 am

Και εγώ απο παπαιωαννου αγοράζω. Μετά απο 4 χρόνια δεν βλέπω κάτι το μεμπτο.... δεν έχω δοκιμάσει άλλες όμως. Πλαστικό δεν θα αγόραζα με τίποτα, μετά απο αυτά που διαβάζω για υγρασία κτλ.
Το ξύλο... βγήκε απο τον παράδεισο lol!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
matteus
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
matteus


Αριθμός μηνυμάτων : 831

Από πού αγοράζετε τις κυψέλες σας και γιατί;  - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Από πού αγοράζετε τις κυψέλες σας και γιατί;    Από πού αγοράζετε τις κυψέλες σας και γιατί;  - Σελίδα 3 Icon_minitimeΚυρ Μαρ 27, 2016 2:19 am

BASILISP έγραψε:
Και εγώ απο παπαιωαννου αγοράζω. Μετά απο 4 χρόνια δεν βλέπω κάτι το μεμπτο.... δεν έχω δοκιμάσει άλλες όμως. Πλαστικό δεν θα αγόραζα με τίποτα, μετά απο αυτά που διαβάζω για υγρασία κτλ.
Το ξύλο... βγήκε απο τον παράδεισο lol!


Αντε αφου λεμε αληθειες να πω και εγω την εμπειρια μου με τις ξυλινες κυψελες. Περυσι αγορασα 50 γονοφωλιες απο την Μεταμορφωση Χαλκιδικης (Κυψελες Λαμπρου). Τις εβαψα και πανω στο 3μηνο εσκισαν ολες. Χειροτερη δουλεια δεν εχω ξανα δει. Κριμα γιατι ειχα ακουσει καλα λογια γι αυτον. Φετος πηγα στην Αnel με την προοπτικη να αγορασω ξυλινες. Νομιζω πουλανε του Παπαιωαννου και γι αυτον ακουσα καλα λογια αλλα δεν.. Διαλεξα με το ζορι 15 πατωματα αναμεσα σε 100+. Πολλους ροζους σε σημεια που δεν θα επρεπε να εχει. Καρφια τα οποια μπηκαν στραβα και στις ενωσεις στα δοντια μεγαλα κενα. Επισης δεν στοκαρει τις τρυπες στις ενωσεις. Τελικα αγορασα ολα τα υπολοιπα απο τον συνεταιρισμο της νικητης. Ο κατασκευαστης ειναι καποιος απο το μετσοβο, μου διαφευγει ομως το ονομα του. Οι κυψελες αυτες εχουν επισης αρκετους ροζους, γενικα μεχρι στιγμης δεν βρηκα κυψελη με λιγοτερο απο 5 ροζους... Ο μαστορας ομως εδω προσεχει την δουλεια του και αφαιρει τους ροζους και στην θεση τους βαζει ξυλο με ξυλοκολλα. Οι ενωσεις δεν εχουν καθολου κενα και στοκαρει τις τρυπες. Τα πλαισια του επισης ειναι απο τα καλυτερα που βρηκα. Βεβαια την τελευταια φορα που πηρα τα ξυλα του ηταν βαρια μαλλον δεν τα φουρνησε καλα δεν ξερω. Αμα σκισουν και αυτα τι να πω..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Από πού αγοράζετε τις κυψέλες σας και γιατί;
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 3 από 4Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-
» Απο που Αγοράζετε Οξικό Οξύ
» τι τιμη αγοράζετε την ζαχαρη;
» Τροφοδοσια :Γιατι και με τι?
» Γιατι με κοροιδευουν?
» Γιατί δεν γεννάει;

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Τα εργαλεία της δουλειάς-
Μετάβαση σε: