Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Διαστάσεις εξωτερικές 8αρας κυψέλης

Πήγαινε κάτω 
+2
koske
desfina
6 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
desfina
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 8

Διαστάσεις εξωτερικές 8αρας κυψέλης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Διαστάσεις εξωτερικές 8αρας κυψέλης   Διαστάσεις εξωτερικές 8αρας κυψέλης Icon_minitimeΚυρ Οκτ 31, 2010 7:46 pm

καλησπέρα σε όλους,
γνωρίζει κάποιος τις εξωτερικές διαστάσεις της 8αρας κυψέλης. Ευχαριστώ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
koske
BeeForce
BeeForce
koske


Αριθμός μηνυμάτων : 308

Διαστάσεις εξωτερικές 8αρας κυψέλης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διαστάσεις εξωτερικές 8αρας κυψέλης   Διαστάσεις εξωτερικές 8αρας κυψέλης Icon_minitimeΚυρ Οκτ 31, 2010 9:22 pm

Ψαχνωντας βρηκα αυτο

Είναι εύλογο και αυτονόητο ίσως. αλλά εμείς πρέπει να την ορίσουμε: 8άρα, λοιπόν, κυψέλη, είναι η κυψέλη με τις ίδιες διαστάσεις της Στάνταρντ (διαστάσεις πλαισίων, αποστάσεις κ.τλ.), με τη διαφορά που. αντί 10 πλαίσια, έχει 8 ανά θάλαμο, με αποτέλεσμα τα κιβώτια της σε σχέση με αυτά της Στάνταρντ να είναι στενότερα στην πρόσοψη κατά το φάρδος δύο (2) πλαισίων.

και τις διαστασεις της κανονικης 10 μπορεις να τις δεις εδω

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

τωρα συμφωνα με τα παραπανω αφαιρεις το παχος δυο πλαισιων και εχεις τις διαστασεις που θελεις

ειμαι πολυ καινουργιος και καλυτερα να περιμενεις επιβεβαιωση απο καποιο
πιο εμπειρο
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
dim
Μέλος
Μέλος
dim


Αριθμός μηνυμάτων : 181

Διαστάσεις εξωτερικές 8αρας κυψέλης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διαστάσεις εξωτερικές 8αρας κυψέλης   Διαστάσεις εξωτερικές 8αρας κυψέλης Icon_minitimeΔευ Νοε 01, 2010 11:14 am

Φαντάζομαι και εγω κάπως έτσι πρεπει να είναι. Αλλα την 8άρα τι την θέλεις? Βασικά απο οτι φαντάζομαι και περιμένω γνώμες, στο μόνο που μπορώ να φανταστώ οτι βολέβει, είναι στην μεταφορά. Και στην περίπτωση αυτή πρέπει να έχεις μόνο 8άρες κυψέλες γιατι αλλιώς πρέπει να έχεις δυπλό εξοπλησμο. Καπάκια, τροφοδώτες, πατώματα...
Έχω ακούσει και άλους που τις χρησιμοποιούν αλλα γιατί?
Έχω ένα φίλο για παράδειγμα που είχε 8άρες γιατι το αυτοκίνητό του έπερνε στην σειρά 2χ10άρες και 1χ8άρα. Αλλά μόνο στην μεταφορά. Μετά τις άλλαζε σε 10άρες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vassilis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
vassilis


Αριθμός μηνυμάτων : 673

Διαστάσεις εξωτερικές 8αρας κυψέλης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διαστάσεις εξωτερικές 8αρας κυψέλης   Διαστάσεις εξωτερικές 8αρας κυψέλης Icon_minitimeΤετ Ιουν 08, 2016 6:55 pm

Μπορεί κάποιος να δώσει τις εξωτερικές διαστάσεις 8άρας κυψέλης;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikos37
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 280

Διαστάσεις εξωτερικές 8αρας κυψέλης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διαστάσεις εξωτερικές 8αρας κυψέλης   Διαστάσεις εξωτερικές 8αρας κυψέλης Icon_minitimeΤετ Ιουν 08, 2016 11:12 pm

50,8*34,5*24,3 (μήκος*πλατος *υψος) ,αυτές τις διαστάσεις έχουν οι δικές μου. Μπορεί να διαφέρει λίγο το πλάτος από κατασκευαστή σε κατασκευαστή λόγω του περιθωρίου που αφήνουν για να βγαίνει το πρώτο πλαίσιο.
Οι διαστάσεις είναι για τους ορόφους, για σταθερή γονοφωλια δεν ξέρω γιατί χρησιμοποιώ κινητούς πατους.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

Διαστάσεις εξωτερικές 8αρας κυψέλης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διαστάσεις εξωτερικές 8αρας κυψέλης   Διαστάσεις εξωτερικές 8αρας κυψέλης Icon_minitimeΠεμ Ιουν 09, 2016 12:08 pm

Κατι άσχετο και σχετικό μαζι.
Οι 8Ρες δεν βολεύουν μονο για την μεταφορά.
Η ανάπτυξη του μελισσιού ειναι πολυ καλύτερη απο την 10αρα και παρά πολλές τεχνικές ενταντικοποιησεις συλλογής μελιού στηρίζονται σε αυτες.
Του χρόνου ,ισως και φέτος, θα κανω κάποια σχετικά πειράματα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikos37
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 280

Διαστάσεις εξωτερικές 8αρας κυψέλης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διαστάσεις εξωτερικές 8αρας κυψέλης   Διαστάσεις εξωτερικές 8αρας κυψέλης Icon_minitimeΠεμ Ιουν 09, 2016 12:35 pm

μπαμπη καλημερα, κατι τετοιο ηθελα να γραψω και εγω αλλα μετα ειδα οτι η αναρτηση ειναι του 2010 και το αφησα.Επισης ειναι μεγαλη παρανοηση το οτι βολευουν καλυτερα στη μεταφορα γιατι οταν μιλαμε για παραγωγικα μελισσια, στην οχταρα ειναι μινιμουμ τριοροφα.
ισως να εννοουν οτι αδειες ειναι πιο ελαφριες. lol!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

Διαστάσεις εξωτερικές 8αρας κυψέλης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διαστάσεις εξωτερικές 8αρας κυψέλης   Διαστάσεις εξωτερικές 8αρας κυψέλης Icon_minitimeΠεμ Ιουν 09, 2016 12:54 pm

sostos
Ακριβως. Όσο για τα περιφερειακά. Οι πιο πολλοί τροφοδότες ταιριάζουν και μπαίνουν απόλυτα. Μια και μιλάμε για μέλι και οχι για γύρη....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vassilis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
vassilis


Αριθμός μηνυμάτων : 673

Διαστάσεις εξωτερικές 8αρας κυψέλης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διαστάσεις εξωτερικές 8αρας κυψέλης   Διαστάσεις εξωτερικές 8αρας κυψέλης Icon_minitimeΔευ Ιουν 13, 2016 2:14 pm

Ευχαριστώ Nikos37.
Για το ποιά είναι καλλίτερη κυψέλη θα πρέπει να κάνετε σχετικές δοκιμές στη περιοχή σας και να δείτε τα αποτελέσματα.
Τις 8άρες χρησιμοποιεί ο Κόσκου στη Κορινθία και θεωρείται κορυφή στο χώρο. Εγώ ξεκίνησα πέρσι και τα οκτάρια μελίσσια μου είναι πολύ καλλίτερα από τα 10άρια... τα οποία θα μετατραπούν σε 8άρια με τον καιρό...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vassilis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
vassilis


Αριθμός μηνυμάτων : 673

Διαστάσεις εξωτερικές 8αρας κυψέλης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διαστάσεις εξωτερικές 8αρας κυψέλης   Διαστάσεις εξωτερικές 8αρας κυψέλης Icon_minitimeΔευ Ιουν 13, 2016 2:19 pm

Και για του λόγου το αληθές...
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Διαστάσεις εξωτερικές 8αρας κυψέλης
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» διαστασεις κυψελης
» ακριβείς διαστάσεις
» επισκευη κυψελης
» Απολυμανση κυψελης
» Στοκαρισμα κυψελης

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Τα εργαλεία της δουλειάς-
Μετάβαση σε: