Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Κίτρινα κόπρανα. Πρόκειται περί ασθένειας;

Πήγαινε κάτω 
5 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
IxNiLaTiS
Μέλος
Μέλος
IxNiLaTiS


Αριθμός μηνυμάτων : 146

Κίτρινα κόπρανα. Πρόκειται περί ασθένειας;  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Κίτρινα κόπρανα. Πρόκειται περί ασθένειας;    Κίτρινα κόπρανα. Πρόκειται περί ασθένειας;  Icon_minitimeΔευ Οκτ 11, 2010 12:15 pm

Κίτρινα κόπρανα. Πρόκειται περί ασθένειας;

Έχω μεταφέρει τα μελίσσια μου στα ρείκια της βορείου Ευβοίας. Δεν ήταν αρκετά δυνατά ώστε να περιμένω να μαζέψουν μέλια, αλλά τα πήγα εκεί για την γύρη που παίρνουν απʼ τα ρείκια, προκειμένου να δυναμώσουν.

Παρατήρησα όμως δύο πράγματα:

Το ένα είναι ότι οι μέλισσες αφοδεύουν έξω από την κυψέλη ( μέσα δεν κοίταξα καθόλου – δεν τα άνοιξα) αυτά τα κίτρινα περιττώματα που δεν γνωρίζω τι είναι.
Πρόκειται για κάποια ασθένεια, ή είναι φυσιολογικό λόγω κατανάλωσης γύρης;
Μήπως φταίει η υγρασία;
Γνωρίζει κανείς τι συμβαίνει;

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]



Το δεύτερο (που το έχω παρατηρήσει και στο παρελθόν), είναι ότι επιστρέφοντας πολλές συλλέκτριες, ιδιαίτερα με γύρη, δεν καταφέρνουν να μπουν στην κυψέλη. Προσγειώνονται άτσαλα κοντά στην είσοδο, και κάθονται εκεί ακίνητες. Μερικές, μετά από λίγα λεπτά πετούν προς την είσοδο. Άλλες κάθονται εκεί και πεθαίνουν!

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Έχω κάπου διαβάσει ότι δεν πρέπει να βάζουμε σανίδα μέχρι το έδαφος για να διευκολύνουμε την είδοδό τους στην κυψέλη, διότι αν αυτές είναι αδύναμες λόγω κάποιας νόσου, να μην επιστρέφουν μέσα και επιβαρύνουν το μελίσσι.
Γνωρίζει και πάνω σʼ αυτό κανείς κάτι;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MILIBEE
Honorary member
Honorary member
MILIBEE


Αριθμός μηνυμάτων : 1575

Κίτρινα κόπρανα. Πρόκειται περί ασθένειας;  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κίτρινα κόπρανα. Πρόκειται περί ασθένειας;    Κίτρινα κόπρανα. Πρόκειται περί ασθένειας;  Icon_minitimeΔευ Οκτ 11, 2010 12:47 pm

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Δες λιγο τα συμπτωματα Rolling Eyes

Εχει βρεξει εντονα στην περιοχη?

Γιατι υπαρχει η αποψη ,χωρις να αναφερεται σε βιβλιογραφια ή ν αποδεικνυετε επιστημονικα ,οτι το ρεικι γινετε τοξικο με εντονη βροχη.
Εμπειρικα παντα ........................ αλλα ας το εχουμε και αυτο στο νου
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΦΩΦΗ
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 90

Κίτρινα κόπρανα. Πρόκειται περί ασθένειας;  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κίτρινα κόπρανα. Πρόκειται περί ασθένειας;    Κίτρινα κόπρανα. Πρόκειται περί ασθένειας;  Icon_minitimeΤρι Οκτ 12, 2010 2:33 pm

Tετοια κιτρινα βρηκα κ εγω στο μελισσι μου, και οντως ειχες βρεξει παρα πολυ πριν? Τι ακριβως ειναι αυτο?? Τι πρεπει να κανουμε?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ouranis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 325

Κίτρινα κόπρανα. Πρόκειται περί ασθένειας;  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κίτρινα κόπρανα. Πρόκειται περί ασθένειας;    Κίτρινα κόπρανα. Πρόκειται περί ασθένειας;  Icon_minitimeΤρι Οκτ 12, 2010 5:34 pm

εντονη βροχη στην βορεια ευβοια εριξε μεγαλης διαρκειας ομως οχι.. απο προκοπι και πανω τωρα λεω εγω..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
IxNiLaTiS
Μέλος
Μέλος
IxNiLaTiS


Αριθμός μηνυμάτων : 146

Κίτρινα κόπρανα. Πρόκειται περί ασθένειας;  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κίτρινα κόπρανα. Πρόκειται περί ασθένειας;    Κίτρινα κόπρανα. Πρόκειται περί ασθένειας;  Icon_minitimeΤρι Οκτ 12, 2010 7:14 pm

Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας Smile)
Σήμερα πήγα πάλι και τα είδα, και δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Είναι όλες υγιέστατες.
Μάλλον μιά περιστασιακή δυσεντερία θα ήταν επειδή τα είχε κλείσει ο καιρός μέσα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
dim
Μέλος
Μέλος
dim


Αριθμός μηνυμάτων : 181

Κίτρινα κόπρανα. Πρόκειται περί ασθένειας;  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κίτρινα κόπρανα. Πρόκειται περί ασθένειας;    Κίτρινα κόπρανα. Πρόκειται περί ασθένειας;  Icon_minitimeΤρι Οκτ 12, 2010 11:33 pm

Βασικά τέτοια εποχή ήταν που γυρίζαμε τα μελίσσια από την Εύβοια και θυμάμαι τον πατέρα μου να λέει: κοίτα.. κρυώσανε τα μελισσάκια μας. Τέτοια εποχή τα πιάνει ευκοίλια.
Βασικά μην ανησυχείς. Λίγο η βροχή, λίγο η υγρασία, αλλάζει και ο καιρός..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Κίτρινα κόπρανα. Πρόκειται περί ασθένειας;
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
»  περι ΕΜα
» Περι βανιλιας
» Περι τρυγου
» Περι σφραγισματων
» Περί βασιλοτροφίας

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Ασθένειες, εχθροί και άλλα κακά-
Μετάβαση σε: