Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 BAΡΡΟΑ Ή ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ?

Πήγαινε κάτω 
5 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
ΦΩΦΗ
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 90

BAΡΡΟΑ Ή ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: BAΡΡΟΑ Ή ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ?   BAΡΡΟΑ Ή ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ? Icon_minitimeΔευ Οκτ 04, 2010 9:37 am

Χθες στην καθημερινη μου επισκεψη στο μελισσακι μου για να δω πως πανε ειδα καποιες μελισσες με παραμορφωμενα φτερα. Δεν ηταν πολλες εγω μονο 5 ειδα αλλα σε γενικες γραμμες ηταν μια χαρα, πρωτη φορα ειδα το μελισσακι μου τοσο δραστηριο. Μαζευε γυρη σαν τρελο στο λεπτο μπηκαν μελισσες πανω απο 45!! (ενας φιλος μου γεωπονος μου ειπε οτι αν σε 1 λεπτο μπαινουν 30 μελισσες ειναι δυνατο το μελισσι εαν γυρω στα 10-15 ειναι αδυναμο) Εκατσα και εψαξα να δω γιατι ειναι ετσι αυτες οι μελισσες και διαβασα οτι ειναι απο την βαρροα. Αυτη την φορα δεν το ανοιξα να δω πως ειναι απο μεσα γιατι το ανοιξα την προηγουμενη Τεταρτη αλλα απο οτι θυμαμαι απο τοτε δεν ειχε καμια επανω της βαρροα και ειχε πολυ γονο και γυρη. Τι συμβαινει? Τι να κανω για να τα βοηθησω? Αφου εχει γονο δεν μπορω να κανω καμια θεραπεια, τι να κανω λοιπον για να το βοηθησω? Φοβαμαι μην μου παθουν τιποτα μεχρι να περιμενω να ξεγονεψει... Σας παρακαλω οι πιο εμπειροι απο εμενα ας με βοηθησουν.... confused
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MILIBEE
Honorary member
Honorary member
MILIBEE


Αριθμός μηνυμάτων : 1575

BAΡΡΟΑ Ή ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: BAΡΡΟΑ Ή ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ?   BAΡΡΟΑ Ή ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ? Icon_minitimeΔευ Οκτ 04, 2010 10:11 am

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] Question

Απο τοτε δεν εκανες κατι? Υπαρχουν και αλλες αναρτησεις σχετικες δες και εδω
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Ριξε μια ματια σε οσα ηδη εχουν γραφτει Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΦΩΦΗ
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 90

BAΡΡΟΑ Ή ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: BAΡΡΟΑ Ή ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ?   BAΡΡΟΑ Ή ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ? Icon_minitimeΔευ Οκτ 04, 2010 11:44 am

Aυτα τα εχω διαβασει και εκανα και αναζητηση εκανα να βρω και αλλου πληροφοριες. Το θεμα μου ποιο ειναι... οτι εχω γονο και απο οτι διαβασα για να ειναι κομμενα τα φτερα σημαινει οτι ειναι σε προχωρημενο σταδιο μηπως πρεπει να βιαστω?. Και περα απο αυτο εχω και πολυ γονο. Θα περιμενω μεχρι τον Νοεμβριο που πιστευω θα εχει ξεγονεψει για να κανω θεραπεια αλλα πιο φαρμακο ειναι πιο αποτελεσματικο?
Οι εμπειροι πια φαρμακα χρεισιμοποιουν και ποτε? Ετσι ωστε να μαθαινουμε εμεις οι καινουργοι και να μην μας κοροιδευουν καποιοι μονο και μονο για να μας πουλησουν το προιον τους.!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
melissaris
Μέλος
Μέλος
melissaris


Αριθμός μηνυμάτων : 147

BAΡΡΟΑ Ή ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: BAΡΡΟΑ Ή ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ?   BAΡΡΟΑ Ή ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ? Icon_minitimeΔευ Οκτ 04, 2010 4:39 pm

Γειά σου Φώφη. Εγώ χρησιμοποιώ τα συνταγογραφούμενα στο πρόγραμμα καταπολέμησης (καλύπτει το υπουργείο μέρος του κόστους αν αντέχεις τη γραφειοκρατεία. Λόγω έλλειψης χρόνου επιλέγω αυτά που είναι σε ταινίες, πέρυσι χρησιμοποίησα το Thymovar λόγω βιολογικής τρέλας, και γενικά είμαι ευχαριστημένος.
Τη θεραπεία την κάνω από μέσα ως τέλη Νοέβρη ανάλογα τη χρονιά.

Την υπόλοιπη εποχή, ειδικά όταν έχουν γόννους, κάνω 3-4 φορές 2 εναλλακτικές θεραπείες: 1) σκόρδο 2) ακονιζιά
1) σκόρδο: ανακατέβω 1 μέρος σκόνη σκόρδου (από τα super market) με 4 μέρη ζάχαρη άχνη. Απλώνω 2 κουταλάκια του γλυκού από το μίγμα σε μέτρια μελίσσια και 3-4 κουταλάκια σε δυνατά, πάνω στα πλαίσια (στο πάνω μέρος στο ξύλο, όχι στις κηρύθρες). Άν φτιάχνεις ζαχαροζύμαρο μόνη σου μπορείς να βάλεις σε αυτό την αναλογία
2) ακονιζιά: στο καπνιστήρι ανάβω φρέσκα κλαδιά ακονιζιάς. Κάνουν έναν παχύ καπνό με ιδιάιτερη μυρωδιά, καπνίζω έντονα όλα τα πλαίσια και από πάνω και από την είσοδο.
Έχουν γραφεί πολλά και εδώ και σε άλλα ηλεκτρονικά και έντυπα μέσα γι αυτές τις 2 θεραπείες, τις εφαρμόζω 3 χρόνια τώρα, χωρίς καμία περνέργεια και χωρίς πρόβλημα βαρόα, αλλά και χωρίς αδιάσιστα επιστημονικά στοιχεία για την δράση τους.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΦΩΦΗ
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 90

BAΡΡΟΑ Ή ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: BAΡΡΟΑ Ή ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ?   BAΡΡΟΑ Ή ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ? Icon_minitimeΤρι Οκτ 05, 2010 7:12 am

Ευχαριστω παρα παρα πολυ!!! Ειναι η πρωτη μου φορα και εχω μπερδευτει με τις θεραπειες των μελισσοκομων. Αλλη επιλεγει ο ενας αλλη ο αλλος. Και παλι ευχαριστω πολυ!!!!!!
cheers cheers cheers cheers cheers cheers cheers cheers
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
dim
Μέλος
Μέλος
dim


Αριθμός μηνυμάτων : 181

BAΡΡΟΑ Ή ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: BAΡΡΟΑ Ή ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ?   BAΡΡΟΑ Ή ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ? Icon_minitimeΔευ Οκτ 11, 2010 9:40 pm

Παιδιά να ρωτήσω ποια είναι η ακονιζιά και που την βρίσκω? Που βγαίνει αυτό το φυτό τέλος πάντων?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MILIBEE
Honorary member
Honorary member
MILIBEE


Αριθμός μηνυμάτων : 1575

BAΡΡΟΑ Ή ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: BAΡΡΟΑ Ή ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ?   BAΡΡΟΑ Ή ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ? Icon_minitimeΔευ Οκτ 11, 2010 9:49 pm

Ριξε μια ματια στο θεμα "φυτα"
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
IxNiLaTiS
Μέλος
Μέλος
IxNiLaTiS


Αριθμός μηνυμάτων : 146

BAΡΡΟΑ Ή ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: BAΡΡΟΑ Ή ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ?   BAΡΡΟΑ Ή ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ? Icon_minitimeΔευ Οκτ 11, 2010 10:00 pm

dim έγραψε:
Παιδιά να ρωτήσω ποια είναι η ακονιζιά και που την βρίσκω? Που βγαίνει αυτό το φυτό τέλος πάντων?

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
BAΡΡΟΑ Ή ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ?
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Κάτι θέλει να μου πεί;
» Αντικατάσταση, σμηνουργία ή κάτι άλλο;
» Λεηλασία ή Άλλο
» Κατι σαν ..... Βαριά Άνοιξη
» Λιμοκτονία ; Κρύο ; Τι άλλο ;

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Τι νέα από τα μελίσσια σας;-
Μετάβαση σε: