Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 «Τώρα τι συμβαίνει εδώ;» ή «Καλά τώρα ποιους δουλεύουνε;»

Πήγαινε κάτω 
+5
parosbees
ΣΠΥΡΕΤΟ
captain
spyroseva
lingistis
9 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
lingistis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
lingistis


Αριθμός μηνυμάτων : 957

«Τώρα τι συμβαίνει εδώ;»  ή  «Καλά τώρα ποιους δουλεύουνε;»  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: «Τώρα τι συμβαίνει εδώ;» ή «Καλά τώρα ποιους δουλεύουνε;»    «Τώρα τι συμβαίνει εδώ;»  ή  «Καλά τώρα ποιους δουλεύουνε;»  Icon_minitimeΤετ Σεπ 29, 2010 12:48 am

Για να μην θεωρηθεί ότι κάνω κακοπροαίρετη κριτική ή βλαβερά για το ελληνικό μέλι σχόλια σας το παρουσιάζω όπως το διάβασα στο τρέχων φύλλο της εφημερίδας «ο Μελισσοκόμος» (Σεπτέμβριος 2010)…

A.
Το link…
http://www.melissokomos.gr/07003.html

Το κείμενο…
«Πρόστιμα επιβλήθηκαν από τη Νομαρχία Αθηνών σε επιχειρήσεις και φυσικά πρόσωπα, ανάμεσά τους και σε μελισσοκομικές επιχειρήσεις, τους τελευταίους μήνες, μετά από εντατικούς και εκτεταμένους ελέγχους των Διευθύνσεων Α.Ε. και Εμπορίου, Εμπορίου και Τουρισμού, Ανάπτυξης, Υγείας, Προστασίας Περιβάλλοντος, Προστασίας Καταναλωτή και Υγειονομικού Ελέγχου της Νομαρχίας Αθηνών. Τα πρόστιμα έχουν ως εξής:
… … … …
Πέντε χιλιάδες ευρώ στην επιχείρηση «ΑΓΡΟΤΙΚΟΣ ΜΕΛΙΣΣΟΚΟΜΙΚΟΣ ΣΥΝΕΤΑΙΡΙΣΜΟΣ ΝΙΚΗΤΗΣ» (Χελμού 25, Αγ. Στέφανος), καθώς το προϊόν που παράγει με την ονομασία «μέλι - πευκόμελο ΣΙΘΩΝ» βρέθηκε από το Γενικό Χημείο του Κράτους ότι είναι νοθευμένο, μετά από εξέταση δείγματος. Η δειγματοληψία έγινε στις 13.09.2007 στο σουπερμάρκετ της εταιρείας «MY MARKET» στους Αγίους Αναργύρους (Ν. Πλαστήρα 76 & Μαυρομιχάλη).»

Στο ίδιο τεύχος…

Β.
Το link…
http://www.melissokomos.gr/07008.html

Το κείμενο…

«Βραβείο Ανώτερης Γεύσης για το πευκόμελο ΣΙΘΩΝ
Ένα από τα πιο σημαντικά βραβεία γεύσης στον κόσμο, το SUPERIOR TASTE AWARD 2010, κατέκτησε ο Αγροτικός Μελισσοκομικός Συνεταιρισμός Νικήτης Χαλκιδικής με το «πευκόμελο ΣΙΘΩΝ».

Σε μια λαμπρή τελετή που έγινε 27 Μαΐου στις Βρυξέλλες, παρουσία δεκάδων σεφ και γευσιγνωστών από όλο τον κόσμο, εκπροσώπων του τύπου αλλά και του πρέσβη της Ελλάδος στο Βέλγιο, απονεμήθηκε στο πευκόμελο ΣΙΘΩΝ το Βραβείο Ανώτερης Γεύσης δυο αστέρων από το Διεθνές Ινστιτούτο Γεύσης και Ποιότητας (ITQI).

Η βράβευση από τον εν λόγω οργανισμό θεωρείται ιδιαιτέρως τιμητική και είναι αναγνωρισμένη διεθνώς σε τέτοιο βαθμό, ώστε το βραβείο να αποτελεί διαβατήριο για τη διεθνή καταξίωση των βραβευθέντων προϊόντων.

Ο οργανισμός «International Taste and Quality Institute» είναι ο κορυφαίος σύνδεσμος Σεφ και γευσιγνωστών στον κόσμο, αποστολή του οποίου είναι η δοκιμή με τυφλό τεστ γεύσης, ο έπαινος και η προώθηση διατροφικών προϊόντων και ποτών ανώτερης ποιότητας.»




Οι ερωτήσεις μου είναι…

Γιατί να νοθευτεί ένα συνεταιριστικό προϊόν;

Οι μελισσοκόμοι της Νικήτης, μέλη του συνεταιρισμού γνώριζαν ότι το προϊόν που συσκευάζουν (δηλαδή το δικό τους μέλι) είναι νοθευμένο;

Με τι ήταν νοθευμένο;

Γιατί ανακοινώθηκε η νοθεία 3 χρόνια μετά;

Το νοθευμένο μέλι τι έγινε (αριθμός παρτίδας του);

Πως μπορεί να συμμετάσχει ένα προϊόν ως «υποψήφιο» σε ένα διαγωνισμό όταν πρόσφατα βρέθηκε νοθευμένο;

Το προϊόν που βραβεύθηκε αναλύθηκε να δούνε εάν είναι νοθευμένο;

Άλλο περιεχόμενο πάει στους διαγωνισμούς (αριθμός παρτίδας του) και άλλο στο ράφι των καταστημάτων;

Το βραβείο αφορά την γεύση του!!!! Όχι την ποιότητα.. σωστά;

Πόσο πλήρωσε ο συνεταιρισμός για την συμμετοχή στο διαγωνισμό;

Τα άλλα μέλια ποια ήταν;

Σε πόσους άλλους διαγωνισμούς συμμετείχε και τι θέση πείρε;

Ο οργανισμός «International Taste and Quality Institute» λένε ότι είναι ο κορυφαίος σύνδεσμος Σεφ και γευσιγνωστών στον κόσμο… ο δεύτερος οργανισμός ποιος είναι; Ο τρίτος;

Ο οργανισμός «International Taste and Quality Institute» αποστολή του λένε είναι η δοκιμή με τυφλό τεστ γεύσης, ο έπαινος και η προώθηση διατροφικών προϊόντων και ποτών ανώτερης ποιότητας. Δηλαδή;

Τώρα όποιος κατάλαβε τι ακριβώς συμβαίνει εδώ ας μας το πει!!! Γιατί εγώ κατάλαβα ότι υπάρχει ένας ιδιωτικός οργανισμός που βαφτίστηκε όπως ήθελε, και βρίσκει εταιρείες – συσκευαστές προϊόντων με πρόσφατο πρόβλημα, τους στέλνει μια επιστολή ότι το προϊόν με το πρόβλημα είναι φαβορί για το πρώτο βραβείο «αυτό που μας βολεύει» στην κατηγορία «μόνος μου χορεύω» και τονίζουν στην επιστολή ότι είναι κρίμα να μην πάρουν - διεκδικήσουν το βραβείο… το μόνο που έχουν να κάνουν είναι να πληρώσουν κάποια «έξοδα συμμετοχής και παράστασης»… ο οργανισμός έχει σεφ «τελετάρχες», τους στέλνει το βραβείο και τσουφ αυτοί (εταιρείες – συσκευαστές ) με φόρα βγάζουν ανακοινώσεις, διαφημιστικά… το βάζουν και στην ετικέτα!

Ποιο απλό δεν είναι κάποιος να "παράγει" ένα αγνό προϊόν, να το συσκευάζει, και να το πουλάει… και ας έχει γεύση που δεν αρέσει και τόσο στους σεφ… στο κάτω κάτω πόσοι από αυτούς που αγοράζουν το μέλι μας έχουν σεφ στο σπίτι τους;;;;


Έχει επεξεργασθεί από τον/την lingistis στις Τετ Σεπ 29, 2010 10:07 pm, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
spyroseva
Μέλος
Μέλος
spyroseva


Αριθμός μηνυμάτων : 238

«Τώρα τι συμβαίνει εδώ;»  ή  «Καλά τώρα ποιους δουλεύουνε;»  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: «Τώρα τι συμβαίνει εδώ;» ή «Καλά τώρα ποιους δουλεύουνε;»    «Τώρα τι συμβαίνει εδώ;»  ή  «Καλά τώρα ποιους δουλεύουνε;»  Icon_minitimeΤετ Σεπ 29, 2010 11:35 am

Α ρε γιαννη,να χαρω το ανησυχο πνευμα σου.Αλλα τζαμπα παει φιλε μου.
Εχουν το μαχαιρι εχουν και την πιτα και αλλες πολλες παροιμιες ταιριαζουν σε τετοια θεματα. . . .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
lingistis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
lingistis


Αριθμός μηνυμάτων : 957

«Τώρα τι συμβαίνει εδώ;»  ή  «Καλά τώρα ποιους δουλεύουνε;»  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: «Τώρα τι συμβαίνει εδώ;» ή «Καλά τώρα ποιους δουλεύουνε;»    «Τώρα τι συμβαίνει εδώ;»  ή  «Καλά τώρα ποιους δουλεύουνε;»  Icon_minitimeΤετ Σεπ 29, 2010 10:04 pm

Ναι, καλέ μου Σπύρο, αλλά ένας καταναλωτής που θα τύχει να το διαβάσει με το δίκιο του θα πει ότι «μας δουλεύουν όλοι ψιλό γαζί... τι βραβεία, πιστοποιήσεις, ποιότητα και πράσινα άλογα... όλα μούφα είναι για να πουλάνε.»

Ισοπεδώνονται πολλές προσπάθειες ατόμων. Τώρα εγώ τι να πιστέψω ότι τα βραβεία που είχαν πάρει και οι βιο-μελισσοκόμοι είναι original;

Το link:
http://www.dionet.gr/10/biomel.htm

Το κείμενο:

«Με επιτυχία ολοκληρώθηκε η δεύτερη διοργάνωση του διεθνούς βραβείου βιολογικής μελισσοκομίας BIOLMIEL, στο Πάρκο της Αίτνας, στην Ιταλία.

Στην εκδήλωση συμμετείχε σημαντικός αριθμός μελισσοκόμων, από πολλές χώρες, αποδεικνύοντας ότι το επίπεδο ποιότητας των προϊόντων τους βελτιώνεται συνεχώς. Στις 21 και 22 Ιανουαρίου, η διεθνής κριτική επιτροπή αξιολόγησε τα περισσότερα από 130 προϊόντα των συμμετεχόντων, στα οποία είχε προηγηθεί χημική ανάλυση, και καθόρισε τους νικητές, με συνολικό μέσο όρο που υπερέβη τα 80/100. Μεγάλη επιτυχία είχαν και οι παράλληλες εκδηλώσεις για τη μέλισσα και την αειφόρο μελισσοκομία.

Την διοργάνωση της εκδήλωσης ανέλαβε η CRA (Ιταλικό Κέντρο Έρευνας Μελισσοκομίας), σε συνεργασία με την ICEA και το CIBi/Premiobiol.

Για την Ελλάδα, την διοργάνωση ανέλαβε ο Οργανισμός Ελέγχου και Πιστοποίησης Βιολογικών Προϊόντων ΔΗΩ. Από τους έντεκα Έλληνες μελισσοκόμους, που πήραν μέρος με δώδεκα προϊόντα στον διεθνή διαγωνισμό, οι τρεις επιστρέφουν νικητές, έχοντας αποδείξει την ποιότητα του ελληνικού βιολογικού μελιού σε διεθνές επίπεδο. Οι Έλληνες μελισσοκόμοι που διακρίθηκαν, σε συγκεκριμένα είδη μελιού, είναι οι:

· Μέλι από Θυμάρι: Δημήτριος Γονίδης (Δρυοπίδα, Κύθνος)

· Μέλι από Μελίττωμα Ελάτης: Νίκος Ουρανός – ΕΒΙΟΝ (Άνω Καλεντίνη, Άρτα)

· Μέλι Ερείκης: Φασιλής Κωνσταντίνος (Λεωνίδιο, Αρκαδία)

Στην διεθνή κριτική επιτροπή συμμετείχε και ο ειδικός μελισσοκομίας, τέως προϊστάμενος του Τμήματος Μελισσοκομίας του ΥΑΑΤ και διακεκριμένος γευσιγνώστης εγγεγραμμένος στο Ευρωπαϊκό Μητρώο Γευσιγνωστών Κριτών, κ. Νικόλαος Κοντόλαιμος. Σύμφωνα με τον κ. Κοντόλαιμο, «Η όλη διαδικασία ήταν απόλυτα αντικειμενική, καθώς οι 12 κριτές χωρίστηκαν σε 3 ομάδες, τα δε ανώνυμα δείγματα σε 6 τραπέζια, και η γευσιγνωστική δοκιμή έγινε με κλήρωση. Όσον αφορά τις ελληνικές συμμετοχές, τα αμιγή μονοανθικά μέλια κρίθηκαν μεταξύ των καλυτέρων και υπάρχει δυνατότητα για ακόμα υψηλότερες βαθμολογίες».

Όπως δήλωσε η υπεύθυνη δημοσίων σχέσεων του Οργανισμού Ελέγχου και Πιστοποίησης Βιολογικών Προϊόντων ΔΗΩ κα Ελευθερία Γεωργιάδη, «Τα αποτελέσματα του διαγωνισμού αποτελούν θρίαμβο για τη χώρα μας. Αυτή η διεθνής αναγνώριση ποιότητας δικαιώνει την βιολογική μελισσοκομία στην Ελλάδα, και αποτελεί κίνητρο για συνεχή βελτίωση από την πλευρά των παραγωγών, καθώς προσφέρει ισχυρά εξαγωγικά κίνητρα».»


Ποια μελισσοκομικά προϊόντα άλλων πιστοποιητικών οργανισμών είχαν πάρει μέρος στο διαγωνισμό της Ιταλίας εκτός της ΔΗΩ; Και επειδή τα «παίρνω» με κάτι τέτοια που διαβάζω να ρωτήσω τι είναι το «Ευρωπαϊκό Μητρώο Γευσιγνωστών Κριτών» στο οποίο είναι μέλος ο κ. Νίκος. Θα ήθελα πολύ να γραφτώ, αλλά όσο και αν έψαξα στο google δεν το βρήκα!!!!

Οι οργανωτές από την άλλη είναι απότι κατάλαβα οι…

CRA:
http://directory.esomar.org/Italy/r324_C-R-A-Customized-Research-Analysis.php

εδώ μεταφράζω σε απλά ελληνικά «ιδιωτική εταιρεία «γκάλοπ» προϊόντων»… να μου πουν που το βρήκαν το «Ιταλικό Κέντρο Έρευνας Μελισσοκομίας» ποιοι είναι οι ερευνητές που το στελεχώνουν και που έχουν δημοσιεύσει την έρευνα τους!!!

ICEA:
http://www.icea.info/

ιταλικός πιστοποιητικός οργανισμός που είναι «αδελφωμένος» με την ΔΗΩ http://www.icea.info/Aree/ICEAallestero/Grecia/tabid/241/Default.aspx

CIBi/Premiobiol:
http://www.bortonevivai.it/news/articolo.php?id=analisi%20sensoriale%20del%20miele,%20corso%20cibi-premio%20biol

που θα ήθελα πολύ να μάθω τι είναι γιατί όταν πάτισα την σημαία για αγγλικά μου σύστησαν το αμπέλι τους!!!!

Καλά τώρα ποιους δουλεύουνε; Και καλά αυτοί, οι δικοί μας που έσπευσαν να το αναπαράγουν σε ένα σωρό ελληνικά μελισσοκομικά site, δεν το έψαξαν λίγο;

Δεν αμφισβητώ τη δουλεία και το μεράκι των μελισσοκόμων που βραβεύθηκαν… δεν τους γνωρίζω και δεν ξέρω τα προϊόντα τους… αν μιλήσω μαζί τους όμως υπόσχομαι να σας πω τις εντυπώσεις μου. Θεωρώ όμως αθέμιτο αυτό που συμβαίνει.

Και για να το πω ωμά… το μέλι που τρυγάει στο Πεύκο της Χαλκιδικής ο μπάρμπα Μελίσσης, έχω άλλη γεύση από αυτό που τρυγάνε οι της Νικήτης;

Υ.Γ. Φίλοι μου, επειδή ρωτήθηκα… ναι μπορείτε όσοι θέλετε να «αναδημοσιεύσετε» όσα γράφω εδώ στα blog σας ή όπου αλλού στο internet αρκεί να αναφέρετε ως αρχική πηγή το φόρουμ Melissologia H.B.F. και να δώσετε link που να επιστρέφει εδώ.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την lingistis στις Πεμ Σεπ 30, 2010 10:11 am, 2 φορές συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
captain
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
captain


Αριθμός μηνυμάτων : 1305

«Τώρα τι συμβαίνει εδώ;»  ή  «Καλά τώρα ποιους δουλεύουνε;»  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: «Τώρα τι συμβαίνει εδώ;» ή «Καλά τώρα ποιους δουλεύουνε;»    «Τώρα τι συμβαίνει εδώ;»  ή  «Καλά τώρα ποιους δουλεύουνε;»  Icon_minitimeΠεμ Σεπ 30, 2010 1:05 am

για μενα αν καποιος κανει ορθη χρηση της μελισσοκομικης τεχνης και για φαρμακα
χρησιμοποιεί μη χημικα(θυμολη,οξαλικο κτλ) τοτε εχει "βιολογικο μελι".
ολα τα αλλα ειναι ενα πανηγυρακη για να ανοιγουν δουλειες και να τσεπώνετε το χρημα.

στην Ελλαδα δεν νομιζω να υπαρχει μερος που σε ακτινα 3-4 χιλιομετρων να μην ραντιζει κανεις

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΣΠΥΡΕΤΟ
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
ΣΠΥΡΕΤΟ


Αριθμός μηνυμάτων : 230

«Τώρα τι συμβαίνει εδώ;»  ή  «Καλά τώρα ποιους δουλεύουνε;»  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: «Τώρα τι συμβαίνει εδώ;» ή «Καλά τώρα ποιους δουλεύουνε;»    «Τώρα τι συμβαίνει εδώ;»  ή  «Καλά τώρα ποιους δουλεύουνε;»  Icon_minitimeΠεμ Σεπ 30, 2010 3:20 pm

Στο σχετικά πρόσφατο ανακοινωθέν του ΕΦΕΤ οι αναφορές για διαπιστώσεις νοθευμένων μελιών έπειτα από έλεγχο ήταν αρκετές.
Οι παραβάτες ήταν :εταιρείες ,ιδιώτες & ....μελισσοκομικός συναιτερισμός.
Σε κάποιες παραβάσεις αναφέρθηκε πως το πωλούμενο προιόν δεν πληρούσε τις προυποθέσεις καθώς ήταν μέλι ζαχαροπλαστικής σε άλλες παραβάσεις ανιχνεύτηκαν ποσότητες ισογλυκόζης.
Στην περίπτωση νοθευμένου δείγματος ελέγχου μελιού του μελισσοκομικού συνεταιρισμού Νικήτης δεν έγινε ξεκάθαρο που οφείλεται η νοθεία. Ωστόσο ουδεμία απάντηση εκ του συνεταιρισμού δεν εδόθει επισήμως.
Ως γνωστόν ο εν λόγω συνεταιρισμός τυποποιεί μέλια με δική του ετικέτα αλλά και για λογαριασμό αλυσίδας μεγάλων σουπερμάρκετ.
Εννοείται πως η γεύση δεν ομοιάζει με τα μέλια των απλών παραγωγών και αυτό οφείλεται στην προσπάθεια ομογενοποίησης , θέρμανσης και πρόσμιξεις των δοιάφορων ''χαρμανιών'' μελιού.Ίσως κατά τη γνώμη μου αυτή να ήταν η αιτία χαρακτηρισμού νοθείαςτης εν λόγω παρτίδας .
Αλήθεια πως είναι δυνατόν να ανταποκρίνεται η ποιότητα στα εμπορικά τιτλοφορούμενα μέλια; είναι πλέον βαρετά άθλιο τα μέλια εμπορίου να ονομάζονται με την ετικέτα <<μέλι ανθέων , κωνοφόρων και θυμαριού>> λίγο απ όλα και τίποτε δηλαδή.
Αγαπητέ Γιάννη πως να μοιάζει η γεύση του φετινού μελιού του απλού μελισσοκόμου της Χαλκιδικής με το εμπορικό μέλι που τιτλοφορείται παρομοίως αλλά ποιός ξέρει πότε και που συλλέχθηκε!!!

Όσον αφορά τις...βραβεύσεις ισχύει το ρηθέν:<<δεν έχει τόση σημασία το τι λέει κάποιος αλλά ποιός είναι αυτός που το λέει>>

Εντάξει η περίπτωση των βιολογικών όπως σε όλα τα βιολογικά προιόντα έτσι και στο μέλι είναι περίπλοκη.
Captain υπάρχουν περιοχές που δεν υπάρχει καλλιέργεια ούτε γίνονται ψεκασμοί όπως στην περιοχή των Τζουμέρκων που είναι ο βραβευθείς Ουρανός , αλλά το θέμα είναι άλλο ...για παράδειγμα στο χωριό μου στο Σούλι Ηπείρου (ορεινά)δεν έχουμε καλλιέργειες σε διάμετρο πολλών τετραγωνικών χιλιομέτρων και εάν κάποιος επιθυμεί μπορεί να ασκήσει βιολογική μελισσοκομία συφωνα με τις ορισμένες αρχές.
Αλλά όπως είπα το θέμα είναι άλλο...εφόσον οι φορείς και οι επιτροπές βράβευσης δεν είναι ούτε επίσημες ούτε αναγνωρισμένες ούτε αρμόδιες και είναι αυτές που είναι affraid εφόσον στέλνονται δείγματα όχι εκ του συνόλου [/b]αλλά της αρεσκείας του παραγωγού δηλαδή το δείγμα δεν αντιπροσωπεύει το σύνολο του μελιού και είναι πιθανό να αποτελεί μεμονωμένο μέρος της παραγωγής....
Για να γίνω πιο κατανοητός : Οι φορείς και οι επιτροπές γευσιγνωσίας κρίνουν δείγματα που προσκομίζουν οι ενδιαφερόμενοι ώς κρινόμενοι παραγωγοί.Τα δειγματα αυτά δεν αποτελούν ουσιαστικό κριτήριο της παραγωγής του κάθε μελισσοκόμου καθότι δεν ελήφθησαν από το ποσοστό του παραγόμενου μελιού! απλά ο κάθε παραγωγός πηγαίνει το δείγμα μελιού που θέλει!!! και υποτίθεται πως το δείγμα ...αντιπροσωπεύει το σύνολο του τρυγημένου μελιού!!!
Οπότε εφόσον έχω το πατρικό μου στην Ήπειρο στο Σούλι βάζω εκεί ένα μελίσσι και τρυγάω μιά κερήθρα μέλι , στέλνω το...δείγμα, ά και το παραδάκι!...και παίρνω ένα βραβείο <<πιστοποιημένο>> παρακαλώ για το...βιολογικό ή εξαιρετικό μέλι μου!

Όχι δεν είμαι κακοπροαίρετος ούτε μηδενιστής ούτε συκοφάντης...
απλά σκέφτομαι όπως πρέπει να σκέπτομαι όταν καταλαβαίνω πως υποβαθμίζεται η νοημοσύνη μου...
και δυστυχώς τέτοιες <<βραβεύσεις>> δεν μπορώ να τις πιστέψω!Αρνούμαι να κάνω τον κουτό όταν προσπαθούν να με πείσουν με κουταμάρες...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
parosbees
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα



Αριθμός μηνυμάτων : 262

«Τώρα τι συμβαίνει εδώ;»  ή  «Καλά τώρα ποιους δουλεύουνε;»  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: «Τώρα τι συμβαίνει εδώ;» ή «Καλά τώρα ποιους δουλεύουνε;»    «Τώρα τι συμβαίνει εδώ;»  ή  «Καλά τώρα ποιους δουλεύουνε;»  Icon_minitimeΠεμ Σεπ 30, 2010 5:31 pm

Άστα να πάνε Γιάννη.Είναι ακριβώς όπως το είπες ένα μικρό πανηγηράκι για λίγους με προπληρωμένους "σεφ" και αποτελέσματα αμφιβόλου εγγυρότητας.Όσο για τον κ.Ν.Κοντόλαιμο το κατά πόσο είχε δίκιο δεν ξέρω πάντως ξέρω οτι είναι από αυτά τα νησιά και στο κάτω-κάτω καλά έκανε και το βράβευσε.Την Κύθνο την έχω "φάει" με το κουτάλι που λένε και πράγματι είναι ένα από τα κυκλαδίτικα ξερονήσια λογικό λοιπόν να βγάλει καλής ποιότητας μέλι από παραγωγούς που έχουν μεράκι και που πουλάνε αγνό το προϊόν που βγάζουν οι μέλισσες τους.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Βελουχιωτης
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 19

«Τώρα τι συμβαίνει εδώ;»  ή  «Καλά τώρα ποιους δουλεύουνε;»  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: «Τώρα τι συμβαίνει εδώ;» ή «Καλά τώρα ποιους δουλεύουνε;»    «Τώρα τι συμβαίνει εδώ;»  ή  «Καλά τώρα ποιους δουλεύουνε;»  Icon_minitimeΠεμ Σεπ 30, 2010 10:06 pm

καλησπέρα σε όλους,

σχετικά με τα όσα συζητούνται, νομίζω οτι θα πρέπει να διαχωρίσουμε στο μυαλό μας τη παραγωγή του μελισσοκόμου που συμμετέχει σε ένα διαγωνισμό έμμεσα ή άμεσα, με το πανηγυράκι που λέγεται διαγωνισμός.

Δεν είναι σωστό με άλλα λόγια επειδή οι διαγωνισμοι είναι ενα μέσο για τη προβολή κάποιων και για να βγάλουν ευκολο χρημα κάποιοι άλλοι, να λεμε ότι το μέλι του κάθε μελισσοκόμου που συμμετέχει δεν είναι ποιοτικό ή είναι νοθευμένο.

Συγκεκριμένα για το βιολογικό μέλι και τους μελισσοκομους που πήραν τα βραβεία, επειδή λόγω της προηγούμενης δουλειάς μου τους γνώρισα προσωπικά, είμαι σε θέση να πω ότι άξιζαν όντως να βραβευθούν, όπως νομίζω οτι αξίζει να βραβευθουν κι άλλα πολλά μέλια άλλων ελλήνων μελισσοκόμων.

Τώρα σχετικά με τους διαγωνισμούς, τους γευσιγνώστες μελιου και τα λοιπά "πανηγυράκια" θα συμφωνήσω και θα επαυξήσω. Θέλω όμως να παράδεχτούμε όλοι ότι όλα αυτά τα πανηγύρια τα στηρίζουμε κι εμείς οι ίδιοι, με τη συμμετοχή μας και το χειροκρότημά μας και κυρίως με την ανοχή μας.

Καθήκον όλων είναι να δίνουμε σημασία στην ουσία και όχι στη προβολή και τις φανφάρες των διαγωνισμών, εκθεσεων, συνεδρίων κτλ

Κώστας
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
lingistis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
lingistis


Αριθμός μηνυμάτων : 957

«Τώρα τι συμβαίνει εδώ;»  ή  «Καλά τώρα ποιους δουλεύουνε;»  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: «Τώρα τι συμβαίνει εδώ;» ή «Καλά τώρα ποιους δουλεύουνε;»    «Τώρα τι συμβαίνει εδώ;»  ή  «Καλά τώρα ποιους δουλεύουνε;»  Icon_minitimeΠεμ Σεπ 30, 2010 10:55 pm

Φίλε μου Κώστα, απλά θέλω να σχολιάσω / διευκρινίσω κάποια πράγματα για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις (κάτι πολύ συνηθισμένο στο γραπτό διάλογο) Wink

Βελουχιωτης έγραψε:
Δεν είναι σωστό με άλλα λόγια επειδή οι διαγωνισμοι είναι ενα μέσο για τη προβολή κάποιων και για να βγάλουν ευκολο χρημα κάποιοι άλλοι, να λεμε ότι το μέλι του κάθε μελισσοκόμου που συμμετέχει δεν είναι ποιοτικό ή είναι νοθευμένο.

Προσωπικά δεν θεωρώ τους διαγωνισμούς μέσω προβολής… είναι απλά διαγωνισμοί και ο διαγωνιζόμενος είναι ο μελισσοκόμος. Οι σωστοί διαγωνισμοί προκηρύσσονται, γίνονται γνωστοί οι όροι συμμετοχής, τα κριτήρια αξιολόγησης, και λαμβάνουν μέρος προϊόντα μη τυποποιημένα. Δηλαδή αφού εγγραφείς στο διαγωνισμό οι διοργανωτές σου στέλνουν βάζα, τα γεμίζεις, δεν βάζεις ετικέτες κλπ και τα στέλνεις πίσω. Βαθμολογούνται οι συμμετοχές ανά κατηγορία και εάν διακριθείς παίρνεις ένα βραβείο και μπορείς να λες ότι διακρίθηκες ως μελισσοκόμος στο τάδε διαγωνισμό.

Δεν είπε νομίζω κανείς ότι τα παραπάνω προϊόντα ήταν νοθευμένα. Εγώ απόρεσα πως ένα πρόσφατα ανυχνευμένο ως νοθευμένο προϊόν (το πευκόμελο της Νικήτης) πείρε βραβείο!!!

Βελουχιωτης έγραψε:
Συγκεκριμένα για το βιολογικό μέλι και τους μελισσοκομους που πήραν τα βραβεία, επειδή λόγω της προηγούμενης δουλειάς μου τους γνώρισα προσωπικά, είμαι σε θέση να πω ότι άξιζαν όντως να βραβευθούν, όπως νομίζω οτι αξίζει να βραβευθουν κι άλλα πολλά μέλια άλλων ελλήνων μελισσοκόμων.

Καλά τα λες Κώστα, απλά εγώ είμαι της γνώμης να διαγωνιστούν σε σωστούς διαγωνισμούς όπου θα μπορούν να συμμετάσχουν όσοι το επιθυμούν. Δεν έχει σημασία να κερδίζω βραβεία όπου δεν μπορώ να μετρήσω την ισχύ της δουλειάς μου… των προϊόντων που παράγω. Για μένα π.χ. έχουν αξία διαγωνισμοί τύπου Apimondia

http://www.apimondia2009.com/UserFiles/File/PDF/HoneyContestWinners_Apimondia2009.pdf

όπου μια Ελληνική συμμετοχή μονάχα διακρίθηκε με θυμαρίσιο μέλι (Thym ARGENT - SILVER ANEL STANDARD, και αλήθεια γιατί μόνο μία διάκριση; Που είναι τα υπόλοιπα μέλια που διατυμπανούμε παντού ότι έχουμε το καλύτερο μέλι) και αξίζει να διαβάσει κάποιος τα σχόλια των διοργανωτών:

link: http://www.apimondia2009.com/pages/?page=46&idl=22

κείμενο:

«The Honey Contest of Apimondia 2009

This specific contest was a professional competition that involved the expert selection of honey and the search for quality, finesse and specificity of each category of honey.
However, we hope that this contest was also an invitation to the discovery of honey from around the world. Indeed, through its taste, colour and fragrance, each honey unveils a part of its identity and its land.
For this contest to be truly representative of these differences, we appealed to all worldwide amateur or professional beekeepers to participate in this challenge.»

Εδώ αξίζει ένα μεγάλο μπράβο σε όσους συμμετείχαν ανεξάρτητα αποτελέσματος. Για τι πώς να το κάνουμε… εάν διεξάγουμε διαγωνισμό καστανόμελου στην Πάρο και το ξέρω μόνο εγώ και ο Μάρκος τότε βάλτε σίγουρο στοίχημα ότι θα το πάρω το βραβείο. Εάν στείλω το ίδιο βάζο π.χ. στο διαγωνισμό της Apimondia θα καταλάβω που βρίσκομαι, που έχει ισχύ και που αδυναμίες το προϊόν μου και κατά προέκταση η δουλεία μου και θα βάλω τα δυνατά μου να γίνω ακόμα καλύτερος… στην Πάρο όμως θα αναπαυόμουνα…

Βελουχιωτης έγραψε:
Θέλω όμως να παράδεχτούμε όλοι ότι όλα αυτά τα πανηγύρια τα στηρίζουμε κι εμείς οι ίδιοι, με τη συμμετοχή μας και το χειροκρότημά μας και κυρίως με την ανοχή μας.
Καθήκον όλων είναι να δίνουμε σημασία στην ουσία και όχι στη προβολή και τις φανφάρες των διαγωνισμών, εκθεσεων, συνεδρίων κτλ

Μπράβο Κώστα!! και ρωτάω μήπως ήρθε η ώρα να τους κράξουμε; Μήπως πρέπει να βρούμε ένα τρόπο να διοργανωθεί ένας σωστός Εθνικός διαγωνισμός με διεθνή πρότυπα και να δούμε όλοι που βρισκόμαστε. Γιατί όπως έχω γράψει πιο πάνω θεωρώ αθέμιτο και αντι-συναδελφικό αυτό που έχει αρχίσει να συμβαίνει με τους πριβέ διαγωνισμούς μελιού.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
LOBE
Μέλος
Μέλος
LOBE


Αριθμός μηνυμάτων : 133

«Τώρα τι συμβαίνει εδώ;»  ή  «Καλά τώρα ποιους δουλεύουνε;»  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: «Τώρα τι συμβαίνει εδώ;» ή «Καλά τώρα ποιους δουλεύουνε;»    «Τώρα τι συμβαίνει εδώ;»  ή  «Καλά τώρα ποιους δουλεύουνε;»  Icon_minitimeΠαρ Οκτ 01, 2010 12:09 am

Καλησπερα και απο εμενα.
Το ζητουμενο δεν ειναι να προβαλλουμε το καλυτερο μελι τι σημασια εχει αν ειναι το δικο μου η το δικο σου οταν στην αγορα υπαρχουν τονοι νοθευμενα μελια επωνυμα και μη.
Ας κανει πρωτα σωστα τη δουλεια του το υπ.εμπορειου να αποσυρθουν ολα τα νοθευμενα μελια, στους υποτροπους να βαλλουν λουκετο και οσοι απομεινουν ας παρουν και πενηντα βραβεια,γιατι με την πορεια που παιρνει η μελ/μια σε πολυ λιγα χρονια προβλεπω να γινεται βραβευση για το μη νοθευμενο μελι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Βελουχιωτης
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 19

«Τώρα τι συμβαίνει εδώ;»  ή  «Καλά τώρα ποιους δουλεύουνε;»  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: «Τώρα τι συμβαίνει εδώ;» ή «Καλά τώρα ποιους δουλεύουνε;»    «Τώρα τι συμβαίνει εδώ;»  ή  «Καλά τώρα ποιους δουλεύουνε;»  Icon_minitimeΠαρ Οκτ 01, 2010 4:00 pm

lingistis έγραψε:
Φίλε μου Κώστα, απλά θέλω να σχολιάσω / διευκρινίσω κάποια πράγματα για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις (κάτι πολύ συνηθισμένο στο γραπτό διάλογο) Wink

Βελουχιωτης έγραψε:
Δεν είναι σωστό με άλλα λόγια επειδή οι διαγωνισμοι είναι ενα μέσο για τη προβολή κάποιων και για να βγάλουν ευκολο χρημα κάποιοι άλλοι, να λεμε ότι το μέλι του κάθε μελισσοκόμου που συμμετέχει δεν είναι ποιοτικό ή είναι νοθευμένο.

Προσωπικά δεν θεωρώ τους διαγωνισμούς μέσω προβολής… είναι απλά διαγωνισμοί και ο διαγωνιζόμενος είναι ο μελισσοκόμος. Οι σωστοί διαγωνισμοί προκηρύσσονται, γίνονται γνωστοί οι όροι συμμετοχής, τα κριτήρια αξιολόγησης, και λαμβάνουν μέρος προϊόντα μη τυποποιημένα. Δηλαδή αφού εγγραφείς στο διαγωνισμό οι διοργανωτές σου στέλνουν βάζα, τα γεμίζεις, δεν βάζεις ετικέτες κλπ και τα στέλνεις πίσω. Βαθμολογούνται οι συμμετοχές ανά κατηγορία και εάν διακριθείς παίρνεις ένα βραβείο και μπορείς να λες ότι διακρίθηκες ως μελισσοκόμος στο τάδε διαγωνισμό.

Δεν είπε νομίζω κανείς ότι τα παραπάνω προϊόντα ήταν νοθευμένα. Εγώ απόρεσα πως ένα πρόσφατα ανυχνευμένο ως νοθευμένο προϊόν (το πευκόμελο της Νικήτης) πείρε βραβείο!!!

Βελουχιωτης έγραψε:
Συγκεκριμένα για το βιολογικό μέλι και τους μελισσοκομους που πήραν τα βραβεία, επειδή λόγω της προηγούμενης δουλειάς μου τους γνώρισα προσωπικά, είμαι σε θέση να πω ότι άξιζαν όντως να βραβευθούν, όπως νομίζω οτι αξίζει να βραβευθουν κι άλλα πολλά μέλια άλλων ελλήνων μελισσοκόμων.

Καλά τα λες Κώστα, απλά εγώ είμαι της γνώμης να διαγωνιστούν σε σωστούς διαγωνισμούς όπου θα μπορούν να συμμετάσχουν όσοι το επιθυμούν. Δεν έχει σημασία να κερδίζω βραβεία όπου δεν μπορώ να μετρήσω την ισχύ της δουλειάς μου… των προϊόντων που παράγω. Για μένα π.χ. έχουν αξία διαγωνισμοί τύπου Apimondia

http://www.apimondia2009.com/UserFiles/File/PDF/HoneyContestWinners_Apimondia2009.pdf

όπου μια Ελληνική συμμετοχή μονάχα διακρίθηκε με θυμαρίσιο μέλι (Thym ARGENT - SILVER ANEL STANDARD, και αλήθεια γιατί μόνο μία διάκριση; Που είναι τα υπόλοιπα μέλια που διατυμπανούμε παντού ότι έχουμε το καλύτερο μέλι) και αξίζει να διαβάσει κάποιος τα σχόλια των διοργανωτών:

link: http://www.apimondia2009.com/pages/?page=46&idl=22

κείμενο:

«The Honey Contest of Apimondia 2009

This specific contest was a professional competition that involved the expert selection of honey and the search for quality, finesse and specificity of each category of honey.
However, we hope that this contest was also an invitation to the discovery of honey from around the world. Indeed, through its taste, colour and fragrance, each honey unveils a part of its identity and its land.
For this contest to be truly representative of these differences, we appealed to all worldwide amateur or professional beekeepers to participate in this challenge.»

Εδώ αξίζει ένα μεγάλο μπράβο σε όσους συμμετείχαν ανεξάρτητα αποτελέσματος. Για τι πώς να το κάνουμε… εάν διεξάγουμε διαγωνισμό καστανόμελου στην Πάρο και το ξέρω μόνο εγώ και ο Μάρκος τότε βάλτε σίγουρο στοίχημα ότι θα το πάρω το βραβείο. Εάν στείλω το ίδιο βάζο π.χ. στο διαγωνισμό της Apimondia θα καταλάβω που βρίσκομαι, που έχει ισχύ και που αδυναμίες το προϊόν μου και κατά προέκταση η δουλεία μου και θα βάλω τα δυνατά μου να γίνω ακόμα καλύτερος… στην Πάρο όμως θα αναπαυόμουνα…

Βελουχιωτης έγραψε:
Θέλω όμως να παράδεχτούμε όλοι ότι όλα αυτά τα πανηγύρια τα στηρίζουμε κι εμείς οι ίδιοι, με τη συμμετοχή μας και το χειροκρότημά μας και κυρίως με την ανοχή μας.
Καθήκον όλων είναι να δίνουμε σημασία στην ουσία και όχι στη προβολή και τις φανφάρες των διαγωνισμών, εκθεσεων, συνεδρίων κτλ

Μπράβο Κώστα!! και ρωτάω μήπως ήρθε η ώρα να τους κράξουμε; Μήπως πρέπει να βρούμε ένα τρόπο να διοργανωθεί ένας σωστός Εθνικός διαγωνισμός με διεθνή πρότυπα και να δούμε όλοι που βρισκόμαστε. Γιατί όπως έχω γράψει πιο πάνω θεωρώ αθέμιτο και αντι-συναδελφικό αυτό που έχει αρχίσει να συμβαίνει με τους πριβέ διαγωνισμούς μελιού.

Γιάννη δεν υπάρχει καμία παρεξήγηση και το λέω γιατι όντως με το γραπτό λόγο μπορουν να δημιουργηθούν χωρίς να υπάρχουν...

Το αντίθετο, συμφωνώ απόλυτα μαζί σου και έγραψα προσπαθώντας να υποστηρίξω αυτά που λές αλλά να φέρω και τον προβληματισμό: εμείς τι κάνουμε; (με τον οποίο όπως είδα συμφώνησες...)

Λοιπόν κάποτε ήμουν της άποψης "δε τους υποστηρίζω, δεν συμμετέχω και ας κάνουν ό,τι θέλουν". Σήμερα νομίζω οτι αυτό είναι λάθος: ακόμη και η απάθεια μας τους αποθράσυνε! Το κράξιμο λοιπόν είναι απαραίτητο όπως και κάθε άλλη αντίδραση σε όλους αυτούς που τόσα χρόνια μας περνάνε για πρόβατα!!!

Μήπως τελικά τα παραπάνω αφορούν όχι μόνο τη μελισσοκομία αλλά και ό,τι γίνεται σ' αυτή τη χώρα? Τυχαίο?Δε νομίζω...

Γιαννη θα χαρώ πολύ να τα πούμε από κοντά αυτά και άλλα όταν ο δρόμος σε φέρει στο Βόλο. Η πρόσκληση ισχύει φυσικά και για όλους τους συν-φορουμίτες.

Κώστας
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
parosbees
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα



Αριθμός μηνυμάτων : 262

«Τώρα τι συμβαίνει εδώ;»  ή  «Καλά τώρα ποιους δουλεύουνε;»  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: «Τώρα τι συμβαίνει εδώ;» ή «Καλά τώρα ποιους δουλεύουνε;»    «Τώρα τι συμβαίνει εδώ;»  ή  «Καλά τώρα ποιους δουλεύουνε;»  Icon_minitimeΠαρ Οκτ 01, 2010 7:55 pm

Tελικά έχετε δίκιο και οι δυό.Αυτό που θέλω να προσθέσω και να ρίξω την ιδέα γιατί να μην κάνουμε ένα διαγωνισμό μελιού μαζί με το πανηγύρι που γίνεται κάθε δυό χρόνια στον ΟΛΠ;.Βέβαια αυτό προϋποθέτει οτι πρέπει από τώρα να ξεκινήσουν οι διαδικασίες για το πώς θα γίνει κλπ.Πρέπει να συνδράμει οπωσδήποτε και η ΟΜΣΕ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
LOBE
Μέλος
Μέλος
LOBE


Αριθμός μηνυμάτων : 133

«Τώρα τι συμβαίνει εδώ;»  ή  «Καλά τώρα ποιους δουλεύουνε;»  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: «Τώρα τι συμβαίνει εδώ;» ή «Καλά τώρα ποιους δουλεύουνε;»    «Τώρα τι συμβαίνει εδώ;»  ή  «Καλά τώρα ποιους δουλεύουνε;»  Icon_minitimeΠαρ Οκτ 01, 2010 11:06 pm

Εγω επιμενω και ρωταω.
Τι εχει κερδισει η ελληνικη μελισ/μια απο τους διαγωνισμους ?
Τι μπορει να κερδισει στο μελλον?
Σε τι εχει ωφεληθει ο ανωνυμος Ελληνας μελισ/μος?
Αν κερδισει το μελι μου σε ενα διαγωνισμο ο εμπορας θα μου το παρει σε καλυτερη τιμη?
Μπορει καποιος να με πεισει για την αναγκαιοτητα των διαγωνισμων?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΓΕΡΟΝΤΑΣ
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 34

«Τώρα τι συμβαίνει εδώ;»  ή  «Καλά τώρα ποιους δουλεύουνε;»  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΠΡΑΒΟ ΣΑΣ   «Τώρα τι συμβαίνει εδώ;»  ή  «Καλά τώρα ποιους δουλεύουνε;»  Icon_minitimeΣαβ Οκτ 02, 2010 6:47 pm

ΔΙΑΒΑΖΩ ΤΑ ΟΣΑ ΓΡΑΦΕΤΕ ,ΤΟΥΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟΥΣ ΣΑΣ ΚΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΜΕ ΣΥΓΚΟΙΝΕΙΤΕ.35 ΧΡΟΝΙΑ ΑΚΟΥΩ ΓΙΑ ΜΙΑ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΜΕΛΙΣΣΟΚΟΜΙΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΕΛΛΑΔΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΤΙΠΟΤΑ.ΤΙ ΕΙΔΑ;KATI ΨΕΥΤΟ ΕΠΙΔΟΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΣΗΚΩΝΟΥΝΕ ΚΕΦΑΛΙ ΟΙ ΜΕΛΙΣΣΟΚΟΜΟΙ.ΚΟΡΟΙΔΙΑ ΣΤΑ ΦΑΡΜΑΚΑ ΚΟΡΟΙΔΙΑ ΣΤΙΣ ΚΥΨΕΛΕΣ ΚΑΙ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΦΑΓΟΠΟΤΙ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΑΛΛΟΙ.
ΕΜΠΟΡΟΣ ΕΔΩΣΕ 2 ΕΥΡΩ ΓΙΑ ΜΕΛΙ ΦΕΤΟΣ ΣΕ ΜΕΛΙΣΣΟΚΟΜΟ ΦΙΛΟ ΜΟΥ.
ΟΠΟΙΟΣ ΠΑΙΔΙΑ ΔΕΝ ΔΙΑΘΕΤΕΙ ΤΟ ΜΕΛΙ ΤΟΥ ΙΔΙΟΣ ΚΑΗΚΕ.
ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΕΞΕΛΕΓΤΗ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΜΕΛΙΟΥ ΜΑΣ ΤΕΛΕΙΩΝΗ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ. ΥΠΟΜΟΝΗ ΓΙΑ ΜΙΑ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΕΛΛΑΔΙΤΣΑ.

ΜΕ ΣΥΓΧΩΡΕΙΤΕ ΠΟΥ ΓΡΑΦΩ ΜΕ ΚΕΦΑΛΑΙΑ.
ΓΕΡΟΝΤΑΣ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
parosbees
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα



Αριθμός μηνυμάτων : 262

«Τώρα τι συμβαίνει εδώ;»  ή  «Καλά τώρα ποιους δουλεύουνε;»  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: «Τώρα τι συμβαίνει εδώ;» ή «Καλά τώρα ποιους δουλεύουνε;»    «Τώρα τι συμβαίνει εδώ;»  ή  «Καλά τώρα ποιους δουλεύουνε;»  Icon_minitimeΔευ Οκτ 04, 2010 7:36 am

Γεροντα τώρα να δεις τι θα γίνει με το κινέζικο μελι που θα φέρουν και με την βούλα του κράτους.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
lingistis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
lingistis


Αριθμός μηνυμάτων : 957

«Τώρα τι συμβαίνει εδώ;»  ή  «Καλά τώρα ποιους δουλεύουνε;»  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: «Τώρα τι συμβαίνει εδώ;» ή «Καλά τώρα ποιους δουλεύουνε;»    «Τώρα τι συμβαίνει εδώ;»  ή  «Καλά τώρα ποιους δουλεύουνε;»  Icon_minitimeΔευ Οκτ 04, 2010 11:38 am

Φίλε μου το θέμα «διαγωνισμοί» αποτελεί κατά την γνώμη μου μια άλλη διάσταση που πρέπει να το δούμε και ως έλληνες μελισσοκόμοι. Θεωρώ ότι πρέπει να ανοίξουμε ειδικό post μόνο για να συζητήσουμε αυτό αφού πολλά θα υπάρχουν για να ειπωθούν… αλλά για μένα απέξω απέξω σου γράφω τα εξής για ένα πρώτο προβληματισμό όλων μας…

LOBE έγραψε:
Τι έχει κερδίσει η ελληνική μελισ/μια από τους διαγωνισμούς?

Κακά τα ψέματα αποτελεί μια καλή διαφήμιση το έπαθλο – βραβείο διαγωνισμού για οποιοδήποτε προϊόν. Στο εσωτερικό αλλά και στο εξωτερικό οι καταναλωτές μπορούν να εκτιμήσουν την αξία των ελληνικών μελισσοκομικών προϊόντων εάν έχουν να δείξουν και σωστά βραβεία σε σωστούς διαγωνισμούς… π.χ. στη Γερμανία ανάμεσα σε 2 βάζα μέλι που κάνουν 15 ευρώ ο κόσμος θα διαλέξει το βραβευμένο… είναι η ψυχολογία τέτοια.


LOBE έγραψε:
Τι μπορεί να κερδίσει στο μέλλον?
Να έχει τεκμηριωμένο αυτό που λέμε εμείς εδώ ότι έχουμε ένα πολύ καλό προϊόν… αν δεν βραβεύεται το δικό μας προϊόν αλλά κάποιου άλλου τότε αυτό έχει το καλό προϊόν! Μέσα από τη ρεαλιστική εικόνα ενός σωστού διαγωνισμού θα προσπαθήσουμε σαν σύνολο για καλυτέρευση του προϊόντος.

LOBE έγραψε:
Σε τι έχει ωφεληθεί ο ανώνυμος Έλληνας μελισ/μος?
Τώρα εδώ είναι που νομίζω ότι πρέπει να κάνουμε την επανάσταση μας. Το να διαγωνιζόμαστε με το προϊόν που θεωρούμε το καλύτερο μας, το να δώσουμε και μια άλλη «χαρά» στον εαυτό μας, το να μην έχει σημασία άμα είσαι επαγγελματίας ή ερασιτέχνης, εάν έχει 1 μελίσσι ή 1000 κλπ…. και να συναγωνίζεσαι επί ίσης όρους νομίζω μόνο καλό μπορεί να προσφέρει στον χώρο. Τα ωφέλει δεν είναι πάντα οικονομικά, είναι και η ικανοποίηση μας ότι καταφέραμε μέσα στην σεζόν, με τα χίλια μύρια, να παράγουμε ένα βάζο μέλι που αναγνωρίστηκε από τους φίλους μας ως μία άριστη προσπάθεια που επιβραβεύτηκε. Είναι σαν να έχεις ένα βραβευμένο καναρίνι στο σαλόνι σου από δικιά σου γέννα.


LOBE έγραψε:
Αν κερδίσει το μέλι μου σε ένα διαγωνισμό ο έμπορος θα μου το πάρει σε καλύτερη τιμή?
Ίσως… ίσως να σου προκύψουν άλλες αγορές… άλλοι έμποροι… το σίγουρο είναι ότι παύεις να είσαι «ανώνυμος» και όταν διαπραγματεύεσαι την τιμή και λες «μα σου δίνω ένα άριστο προϊόν» μπορείς να το υποστηρίξεις! Αλλά γενικά όπως έγραψα για εμένα αυτός δεν νομίζω ότι είναι ο λόγος να πάρει κάποιος μέρος σε ένα διαγωνισμό.

LOBE έγραψε:
Μπορεί κάποιος να με πείσει για την αναγκαιότητα των διαγωνισμών?
Σε έπεισα??? 👼
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
LOBE
Μέλος
Μέλος
LOBE


Αριθμός μηνυμάτων : 133

«Τώρα τι συμβαίνει εδώ;»  ή  «Καλά τώρα ποιους δουλεύουνε;»  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: «Τώρα τι συμβαίνει εδώ;» ή «Καλά τώρα ποιους δουλεύουνε;»    «Τώρα τι συμβαίνει εδώ;»  ή  «Καλά τώρα ποιους δουλεύουνε;»  Icon_minitimeΔευ Οκτ 04, 2010 10:46 pm

Εν μερει ναι.
Δηλαδη οσον αφορα την ηθικη ικανοποιηση να διακριθει το μελι σου σε εναν διαγωνισμο.
Ποια ομως ειναι η αναλογια των συμετεχοντων στους διαγωνισμους εταιριες/ανωνυμοι?και ποια η αναλογια διακρισεων?

Ποιος πηγαινει στο Σ Μαρκετ να ψωνισει εχοντας μαζι του μια λιστα με βραβευμενα προιοντα? Ποιος δινει σημερα σημασια?Συνηθως τις τιμες κοιταμε. Εχεις δικιο χρειαζεται πολυ κουβεντα το θεμα υπαρχουν πολλες παραμετροι που δεν τις εχουμε αγγιξει.


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
captain
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
captain


Αριθμός μηνυμάτων : 1305

«Τώρα τι συμβαίνει εδώ;»  ή  «Καλά τώρα ποιους δουλεύουνε;»  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: «Τώρα τι συμβαίνει εδώ;» ή «Καλά τώρα ποιους δουλεύουνε;»    «Τώρα τι συμβαίνει εδώ;»  ή  «Καλά τώρα ποιους δουλεύουνε;»  Icon_minitimeΤρι Οκτ 05, 2010 1:03 am


+1000 Neutral
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
granazis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 619

«Τώρα τι συμβαίνει εδώ;»  ή  «Καλά τώρα ποιους δουλεύουνε;»  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: «Τώρα τι συμβαίνει εδώ;» ή «Καλά τώρα ποιους δουλεύουνε;»    «Τώρα τι συμβαίνει εδώ;»  ή  «Καλά τώρα ποιους δουλεύουνε;»  Icon_minitimeΤρι Οκτ 05, 2010 7:57 pm

LOBE, κάθε φορά που πιάνουμε ένα θέμα στο τέλος κάνουμε ότι είναι δυνατόν για να χάσουμε τη ουσία του. Πάντα κλαιγόμαστε και οι μελισσοκόμοι και αλλά επαγγέλματα για το κακό που μας κάνουν "ΑΛΛΟΙ". Ζητάμε πράγματα από συνεταιρισμούς και ξεχνάμε ότι και εμείς είμαστε μέλη... Ζητάμε ευθύνες από συνδικαλιστές που εμείς εκλέξαμε..... Ζητάμε από εμπόρους να μας λυπηθούν όταν έχουμε πάρει προκαταβολές... Ζητάμε από εταιρίες ΤΙ ???????? να μην κάνουν τη δαυλιά τους?????

Το καλοκαίρι με αφορμή μελισσοκομικό σεμινάριο είχαμε την ίδια κουβέντα !!!!!!!!!
Αποφασίσαμε για μια παρουσίαση του προϊόντος μας, όχι πανηγύρι να χορτάσουμε τον κάθε πικραμένο μέλι και λουκουμάδες, αλλά μια προσπάθεια προώθησης του μελιού όπως ακριβώς το παράγει η μέλισσα και ο μελισσοκόμος.
ΘΑ φέρναμε sef από γνωστά ξενοδοχεία της περιοχής, ΘΑ φέρναμε γιατρούς ΘΑ φέρναμε διατροφολόγους κλπ κλπ κλπ, και όλοι αυτοί θα εξηγούσαν σε κάθε νοικοκυρά αλλά και σε κάθε απλό καταναλωτή την αξία του αγνού παρθένου προϊόντος της μέλισσας..........!!!!!!!!!!

ΑΚΟΜΑ περιμένω το ΠΡΩΤΟ τηλ για την συμμετοχή μου και την συνεισφορά μου.....!!!!!


Υ.Γ. Σορυ για τον προσωπικό χαρακτήρα, είναι που πρόσφατα γνωριστήκαμε από κοντά.
Ελπίζω να κατάλαβες alien :klama: :klama: :klama:


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Melissologia στις Τετ Οκτ 06, 2010 11:29 am, 1 φορά (Λόγος της επεξεργασίας : Βελτίωση αναγνωσιμότητας)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
«Τώρα τι συμβαίνει εδώ;» ή «Καλά τώρα ποιους δουλεύουνε;»
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» παραφυαδα απο διαφορετικα μελισσια
» Και τώρα που ?
» Και τωρα ? τι ?
» και τώρα ;;
» ΚΑΙ ΤΩΡΑ...ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ..???

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Μελισσοκομικά προϊόντα-
Μετάβαση σε: