Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Καλημέρα σας! Καλώς σας βρήκα!

Πήγαινε κάτω 
5 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
VasBar
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 6

Καλημέρα σας! Καλώς σας βρήκα! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Καλημέρα σας! Καλώς σας βρήκα!   Καλημέρα σας! Καλώς σας βρήκα! Icon_minitimeΔευ Σεπ 06, 2010 11:06 am

Καλημέρα σας,

Μια πρώτη και αρκετά γενική παρουσίαση μου...

Βασίλης ετών 32 ετών... Το σκεφτόμαι αρκετά τα τεέυταία 2-3 έτη να ασχοληθώ με αυτή την "επιστήμη" των μελισσών... Πλέον, πιστεύω πως έχω το χρόνο, τα μέρη και όλη τη καλή διάθεση να μάθω, να διαβάσω για να αρχίσω και εγώ να σχολούμαι... Δηλαδή, δεν έχω ακόμη ούτε μια κυψέλη, αλλά σκέφτομαι να πάρω για αρχή 2-3 να μπω σε αυτόν τον αρκετά ενδιαφέρον κύκλο των μελισσών.


Πιστευώ, πως θα βρώ αρκετές πληροφορίες και έγκυρη & άμεση πληροφόρηση απο το φόρουμ.

Θα τα λέμε... Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MILIBEE
Honorary member
Honorary member
MILIBEE


Αριθμός μηνυμάτων : 1575

Καλημέρα σας! Καλώς σας βρήκα! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καλημέρα σας! Καλώς σας βρήκα!   Καλημέρα σας! Καλώς σας βρήκα! Icon_minitimeΔευ Σεπ 06, 2010 11:51 am

Καλημερα σου και καλως ηρθες στην παρεα μας. Very Happy
Καλη αρχη με τα μελισσακια cheers



( Αληθεια.............. τα μερη που εχεις που βρισκονται Question Smile )
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
VasBar
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 6

Καλημέρα σας! Καλώς σας βρήκα! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καλημέρα σας! Καλώς σας βρήκα!   Καλημέρα σας! Καλώς σας βρήκα! Icon_minitimeΔευ Σεπ 06, 2010 11:56 am

MILIBEE έγραψε:
Καλημερα σου και καλως ηρθες στην παρεα μας. Very Happy
Καλη αρχη με τα μελισσακια cheers



( Αληθεια.............. τα μερη που εχεις που βρισκονται Question Smile )

Η μια τοποθεσία είναι το Όρος Πάστρα ( Οινόη "Μάζι")...
Η άλλη τοποθεσία είναι η Σαλαμίνα...

Ελπίζω ότι είναι καλά μέρη, μιας και έχω δει μελίσσια σε αυτές τις περιοχές...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ayla
Honorary member
Honorary member
ayla


Αριθμός μηνυμάτων : 648

Καλημέρα σας! Καλώς σας βρήκα! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καλημέρα σας! Καλώς σας βρήκα!   Καλημέρα σας! Καλώς σας βρήκα! Icon_minitimeΔευ Σεπ 06, 2010 12:04 pm

Καλώς τον Βασίλη! Very Happy

Αρχίζεις κι εσύ σωστά, όπως πολλοί τελευταία, με τις μέλισσες! Αφού διαβάσεις θα είσαι έτοιμος να εισέλθεις στην μοναρχία των θηλυκών queen

Μετά και πρακτική με 2-3 μελίσσια ... μια χαρά!!!

Καλή επιτυχία!!! Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MILIBEE
Honorary member
Honorary member
MILIBEE


Αριθμός μηνυμάτων : 1575

Καλημέρα σας! Καλώς σας βρήκα! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καλημέρα σας! Καλώς σας βρήκα!   Καλημέρα σας! Καλώς σας βρήκα! Icon_minitimeΔευ Σεπ 06, 2010 12:04 pm

Για αρχη θα σου προτεινα να διαλεξεις τον ποιο κοντινο σε σενα ,
για να τα προσεχεις, να μην κουραστεις και να μην απογοητευτεις Very Happy

Στις 25 του μηνα εχουμε συναντηση , αν εχεις χρονο, μπορεις να παρεις μια πρωτη γευση, συζητωντας με τους εμπειροτερους της παρεας
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
VasBar
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 6

Καλημέρα σας! Καλώς σας βρήκα! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καλημέρα σας! Καλώς σας βρήκα!   Καλημέρα σας! Καλώς σας βρήκα! Icon_minitimeΔευ Σεπ 06, 2010 12:07 pm

MILIBEE έγραψε:
Για αρχη θα σου προτεινα να διαλεξεις τον ποιο κοντινο σε σενα ,
για να τα προσεχεις, να μην κουραστεις και να μην απογοητευτεις Very Happy

Στις 25 του μηνα εχουμε συναντηση , αν εχεις χρονο, μπορεις να παρεις μια πρωτη γευση, συζητωντας με τους εμπειροτερους της παρεας

Το καλό είναι οτι η Σαλαμίνα και το Όρος Πάστρα είναι αρκετά κοντά σε εμένα...

Λεπτομέρειες για τη συνάντηση που είναι στις 25 του μήνα?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
VasBar
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 6

Καλημέρα σας! Καλώς σας βρήκα! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καλημέρα σας! Καλώς σας βρήκα!   Καλημέρα σας! Καλώς σας βρήκα! Icon_minitimeΔευ Σεπ 06, 2010 12:09 pm

ayla έγραψε:
Καλώς τον Βασίλη! Very Happy

Αρχίζεις κι εσύ σωστά, όπως πολλοί τελευταία, με τις μέλισσες! Αφού διαβάσεις θα είσαι έτοιμος να εισέλθεις στην μοναρχία των θηλυκών queen

Μετά και πρακτική με 2-3 μελίσσια ... μια χαρά!!!

Καλή επιτυχία!!! Very Happy

Ευχαριστώ!!! Περιμένω πως και πώς να αρχίσω και δω τις πρώτες σταγόνες...!!!!! Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MILIBEE
Honorary member
Honorary member
MILIBEE


Αριθμός μηνυμάτων : 1575

Καλημέρα σας! Καλώς σας βρήκα! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καλημέρα σας! Καλώς σας βρήκα!   Καλημέρα σας! Καλώς σας βρήκα! Icon_minitimeΔευ Σεπ 06, 2010 12:30 pm

Ακομη δεν εχει οριστει το σημειο συναντησης .
Στο θεμα για τις συναντησεις θα βρεις πληροφοριες τις επομενες μερες Smile
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
lingistis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
lingistis


Αριθμός μηνυμάτων : 957

Καλημέρα σας! Καλώς σας βρήκα! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καλημέρα σας! Καλώς σας βρήκα!   Καλημέρα σας! Καλώς σας βρήκα! Icon_minitimeΔευ Σεπ 06, 2010 8:43 pm

Καλώς ήρθες στην παρέα μας!!!! Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΣΠΥΡΕΤΟ
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
ΣΠΥΡΕΤΟ


Αριθμός μηνυμάτων : 230

Καλημέρα σας! Καλώς σας βρήκα! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καλημέρα σας! Καλώς σας βρήκα!   Καλημέρα σας! Καλώς σας βρήκα! Icon_minitimeΤρι Σεπ 07, 2010 12:43 am

Καλώς όρισες! Η Σαλαμίνα δεν ενδείκνυται για μόνιμο μελισσοκομείο καθώς οι θερινοί μήνες είναι πολύ δύσκολοι (έντονη ξηρασία και σε συνδιασμό με την ανομβρία των τελαιυταίων ετών...Έχει ο κουμπάρος μου στο Μπατσί και έχω δεί τα προβλήματα.Υπάρχουν βέβαια και μεγάλα νομαδικά μελισσοκομεία. Αλλά μπορείς να έχεις μερικά μελισσάκια για να ασχολήσαι και μερικά ακόμη στην Οινόη από όπου θα παίρνεις πιο πολύ μέλι! cheers
Οπότε ''διαίρει και τρύγα'' Καλή Αρχή!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
VasBar
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 6

Καλημέρα σας! Καλώς σας βρήκα! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καλημέρα σας! Καλώς σας βρήκα!   Καλημέρα σας! Καλώς σας βρήκα! Icon_minitimeΤρι Σεπ 07, 2010 9:06 am

ΣΠΥΡΕΤΟ έγραψε:
Καλώς όρισες! Η Σαλαμίνα δεν ενδείκνυται για μόνιμο μελισσοκομείο καθώς οι θερινοί μήνες είναι πολύ δύσκολοι (έντονη ξηρασία και σε συνδιασμό με την ανομβρία των τελαιυταίων ετών...Έχει ο κουμπάρος μου στο Μπατσί και έχω δεί τα προβλήματα.Υπάρχουν βέβαια και μεγάλα νομαδικά μελισσοκομεία. Αλλά μπορείς να έχεις μερικά μελισσάκια για να ασχολήσαι και μερικά ακόμη στην Οινόη από όπου θα παίρνεις πιο πολύ μέλι! cheers
Οπότε ''διαίρει και τρύγα'' Καλή Αρχή!

Καλημέρα!

Ευχαριστώ για το καλοσώρισμα! king

Σίγουρα η Οινόη είναι καλύτερο μερος...Θα πρέπει όμως για αρχη να λύσω το θεμα της μεταφοράς και πρέπει να βρω, για αρχή ενα μέρος για να κάτσουν λίγο παραπάνω χωρις μεταφορά, έχω τζιπάκι και μάλλον θα πρέπει να κάνω αγορά κοτσαδόρου-μπαγκαζέριας απο οτι καταλαβαίνω αν τελικά δωότι μπορώ να ανταπεξέλθω και μου αρέσει, πράγμα που νομίζω πως έτσι θα γίνει... Very Happy Smile .

Αν επιλέξω τη Σαλαμίνα, δεν θα είναι σε μέρος χαμηλό, θα είναι ψηλά μέσα στα Πεύκα και στις αγριάδες - θυμάρια. Το Μπατσί είναι λίγο χαμηλά και η ζέστη - υγρασία νομίζω είναι πιο έντονη... Αν επιλέξω Οινόη, θα είναι μάλλον πάνω στο οροπέδιο ή κοντά σε κάποιο ρέμα...

Είδωμεν..Ας βρώ να πάρω πάρω πρώτα τα μελίσσια μου και τον εξοπλισμό και τα βρίσκουμε όλα!! Smile Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MILIBEE
Honorary member
Honorary member
MILIBEE


Αριθμός μηνυμάτων : 1575

Καλημέρα σας! Καλώς σας βρήκα! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καλημέρα σας! Καλώς σας βρήκα!   Καλημέρα σας! Καλώς σας βρήκα! Icon_minitimeΤρι Σεπ 07, 2010 10:43 am

Επειδη μας πιανει στην αρχη ολους η τρελα για αγορες ,
θα σου προτεινα να ξεκινησεις με τα δυο μελισσακια που σκεφτεσαι και μπορεις να τα βαλεις στο πορτ παγκαζ σου για αρχη . Μετα βλεπεις τι σε εξυπηρετει και προχωρας.
Στο λεω μια και η πρωτη μου αγορα, ηταν το τρευλερ Smile και τωρα.............. θα ηταν καλυτερα αν ηταν 3 με 4 ποντους ποιο φαρδυ.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
VasBar
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 6

Καλημέρα σας! Καλώς σας βρήκα! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καλημέρα σας! Καλώς σας βρήκα!   Καλημέρα σας! Καλώς σας βρήκα! Icon_minitimeΠεμ Φεβ 16, 2012 2:47 pm

Καλησπέρα!!

Μετά απο πραγματικά τοσο καιρό αποχής, ελπίζω να πλέον να ολοκληρώσω την ιδέα μου
για να ασχοληθω με την μελισοκομία.


2 χρόνια σχεδόν αποχής λόγο προβλημάτων και καταστάσεων.

Και πάλι πίσω με ορμή πλέον !
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Καλημέρα σας! Καλώς σας βρήκα!
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Καλημερα και καλως σας βρηκα
» Καλημερα και καλως σας βρηκα!
» καλημερα και καλως σας βρηκα
» Καλημερα και καλως σας βρήκα!!!
» Καλημέρα, καλώς σας βρήκα συνάδελφοι, φίλοι...

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Καλώς ήρθατε :: Καλωσορίσατε !-
Μετάβαση σε: