Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΕ ΑΧΝΗ!!

Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
ΦΩΦΗ
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 90

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΕ ΑΧΝΗ!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΕ ΑΧΝΗ!!   ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΕ ΑΧΝΗ!! Icon_minitimeΠεμ Αυγ 12, 2010 8:55 am

Γεια σας,

την προηγουμενη φορα σας ειχα πει για την βαρροα που βρηκα στο μελισσακι μου. Στην προσπαθεια μου να το βοηθησω εψαξα στο ιντερνετ και διαβασα καπου για την θεραπεια με αχνη. Με λιγα λογια (εαν καταλαβα καλα) χρησιμοποιούμε αυτη τη μεθοδο οταν εχει γονο και δεν μπορουμε να χρησιμοποιησουμε φαρμακο. Επειδη θελω να το ανακουφησω οσο μπορω με την βαρροα ειπα να κανω μια προσπαθεια αλλα χρειαζομαι τη βοηθεια σας!!

Ξερω οτι παιρνω κρυσταλικη ζαχαρη την βαζω στο μουλτι για να γινει αχνη και μετα την ριχνω μεσα στην κυψελη αναμεσα στα πλαισια. Τωρα το θεμα μου πιο ειναι???
1) πως ριχνω την αχνη μεσα στην κυψελη, με το χερι??? Δεν νομιζω...
2)κατω απο την κυψελη βαζω ενα χαρτονι με βαζελινι για να κολλησει η βαρροα ή τα εχω μπερδεψει??
3)ποσες φορες κανω αυτη την θεραπεια για να ανακουφησω τα μελισσακια μου και καθε ποτε??

Να ρωτησω και κατι ακομα???

Διαβασα μια καλη λυση για την βαρροα ειναι και τα κηφηνοκελια. Μπορει καποιος να μου εξηγησει δηλαδη τι πρεπει να κανω??


Ξερω οτι σας εχω σπασει τα νευρα με τις ερωτησεις μου, αλλα μονο εσας εμπιστευομαι!!!

Ελπιζω να με βοηθησετε... ευχαριστω πολυ πολυ πολυ πολυ [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΕ ΑΧΝΗ!!
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» ζαχαρη αχνη
» θεραπεία με probee41
» Ζάχαρη άχνη - πως γίνεται ?
» μυλος για ζαχαρη αχνη
» Aντιμετώπιση βαρρόα με άχνη ζάχαρη και σιτάλευρο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Ασθένειες, εχθροί και άλλα κακά-
Μετάβαση σε: