Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Ασφράγιστο μέλι

Πήγαινε κάτω 
4 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
gepas
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 8

Ασφράγιστο μέλι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Ασφράγιστο μέλι   Ασφράγιστο μέλι Icon_minitimeΤρι Αυγ 03, 2010 5:50 pm

Σε μια κυψέλη ο όροφος είναι γεμάτος μέλι,
όμως είναι σφραγισμένο από ελάχιστα έως και
το μισό περίπου.
Μπορώ να κάνω κάτι?
Ευχαριστώ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
IxNiLaTiS
Μέλος
Μέλος
IxNiLaTiS


Αριθμός μηνυμάτων : 146

Ασφράγιστο μέλι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ασφράγιστο μέλι   Ασφράγιστο μέλι Icon_minitimeΤρι Αυγ 03, 2010 7:58 pm

Από τι προέρχεται το μέλι;
Αν προέρχεται από μελιτώματα μπορείς να το τρυγήσεις, αλλά αν προέρχεται από νέκταρ θα πρέπει να περιμένεις λίγο για ωριμάσουν και να σφραγίσουν έστω τη μισή ως 2/3 της κηρύθρας. Διαφορετικά θα ξινίσει.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
john78
Μέλος
Μέλος
john78


Αριθμός μηνυμάτων : 82

Ασφράγιστο μέλι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ασφράγιστο μέλι   Ασφράγιστο μέλι Icon_minitimeΤρι Αυγ 03, 2010 9:05 pm

IxNiLaTiS έγραψε:
Από τι προέρχεται το μέλι;
Αν προέρχεται από μελιτώματα μπορείς να το τρυγήσεις, αλλά αν προέρχεται από νέκταρ θα πρέπει να περιμένεις λίγο για ωριμάσουν και να σφραγίσουν έστω τη μισή ως 2/3 της κηρύθρας. Διαφορετικά θα ξινίσει.



καλησπερα.
πως μπορουμε να το ξεχωρισουμε αυτο?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gepas
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 8

Ασφράγιστο μέλι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ασφράγιστο μέλι   Ασφράγιστο μέλι Icon_minitimeΤρι Αυγ 03, 2010 9:11 pm

Κύριε Παναγιώτη σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.
Το μέλι είναι θυμαρίσιο, έτσι πιστεύω αλλωστε η περιοχή
δεν έχει και τίποτε άλλο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
parosbees
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα



Αριθμός μηνυμάτων : 262

Ασφράγιστο μέλι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ασφράγιστο μέλι   Ασφράγιστο μέλι Icon_minitimeΤετ Αυγ 04, 2010 7:23 am

Το θυμαρίσιο μπορείς να το τρυγήσεις μόνο αν καρατόντας το τελάρο από τον κηρηθροφορέα το τινάξεις δυνατά και δεν πέσει σταγόνα μελιού κάτω.Αλλά και πάλι αν πέσουν μερικές σταγόνες και θέλεις να το τρυγήσεις μπορείς να το κάνεις μόνο που το ποσοστό υγρασίας που θα έχει θα είναι πάνω από 18,5% δλδ θα είναι πολύ ρευστό.Δεν ξυνίζει το θυμαρίσιο λόγω της θυμόλης που περιέχει.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gepas
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 8

Ασφράγιστο μέλι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ασφράγιστο μέλι   Ασφράγιστο μέλι Icon_minitimeΤετ Αυγ 04, 2010 3:53 pm

Ευχαριστώ πολύ κύριε Μάρκο.
Εδώ >Melissologia ::
Μελισσοκομική τεχνική
Εποχιακοί Μελισσοκομικοί Χειρισμοί
Βρήκα το ποιο κάτω ισχύει?

ΕΠΟΧΙΑΚΟΙ ΜΕΛΙΣΣΟΚΟΜΙΚΟΙ ΧΕΙΡΙΣΜΟΙ ΙΟΥΝΙΟΥ
Δημήτρης Τσέλλιος
Μερικές φορές ανθοφορίες ευαίσθητες στις καιρικές μεταβολές σταματούν την νεκταροέκκριση λίγες μέρες πριν από την ωρίμανση του μελιού στα πλαίσια και το σφράγισμα τους με κερί. Εάν δεν ακολουθεί σύντομα άλλη ανθοφορία με τα ίδια χαρακτηριστικά μελιού (χρώμα, γεύση, κρυστάλλωση κλπ), τότε είναι στα όρια του θεμιτού ν’ αποφασίσει ο μελισσοκόμος την τροφοδότηση με μικρή ποσότητα πυκνού σιροπιού για ολοκλήρωση του σφραγίσματος του μελιού.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την gepas στις Τετ Αυγ 04, 2010 4:41 pm, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
parosbees
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα



Αριθμός μηνυμάτων : 262

Ασφράγιστο μέλι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ασφράγιστο μέλι   Ασφράγιστο μέλι Icon_minitimeΤετ Αυγ 04, 2010 4:09 pm

Πώς είμαστε σίγουροι οτι οι μελισσες με τόσο πυκνό σιρόπι που θα τους δώσουμε δεν θα το αποθηκεύσουν;Γιά φαντάσου μετά από αυτό να γίνει εξέταση στο μέλι και να βρεθεί νοθευμένο;.Στην Κρήτη το κάνουν αυτό όπως μου έχει πεί φίλος αλλά προσωπικά ουτε να το σκευτώ δεν θέλω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gepas
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 8

Ασφράγιστο μέλι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ασφράγιστο μέλι   Ασφράγιστο μέλι Icon_minitimeΤετ Αυγ 04, 2010 4:39 pm

Τι να πω και εγώ που είμαι εντελώς ερασιτέχνης
και ότι πάρω είναι για το σπίτι μου.
Με φαντάζεστε να τρώω δικό μου ζαχαρόμελο?
Η μεγαλύτερη ξευτίλα.
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Ασφράγιστο μέλι
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Έχουν τον ασφράγιστο!
» ΜΕΛΙ ΜΕ ΗΜ. ΛΗΞΗΣ
» Ασφράγιστο ελοτόμελο. Να το τρυγήσω;
» Μέλι από ... Σκ@τ@ !
» Αραιό μέλι

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Μελισσοκομικά προϊόντα-
Μετάβαση σε: