Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Επιθετικό μελίσσι

Πήγαινε κάτω 
+34
psath
stavrost
thoma.sbees
mikele
ethnic69
xunilz
Gloriana
nikos37
NikTheGreek
Ar_lo
gio
monarchis
Throubee
mpampis13
lamaki
spithoyras
aristis
Nickapple
kostasid
beespyros
industry
dimitris22950
MILIBEE
ΣΠΥΡΕΤΟ
melissaris
captain
dim
parosbees
λοβινιωτης
Maikpigasos
john78
Dias
karharias
mrantonyk
38 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3, 4  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
mrantonyk
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 12

Επιθετικό μελίσσι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Επιθετικό μελίσσι   Επιθετικό μελίσσι Icon_minitimeΔευ Ιουλ 12, 2010 3:10 pm

Σημείωση Melissologia H.B.F.

Φίλε αναγνώστη… αυτό το θέμα έχει χαρακτηριστεί από την διαχείριση για πολλούς λόγους ως ένα από τα καλύτερα του φόρουμ. Αξίζει να το διαβάσεις όλο ως το τέλος.

*************************************************

1 από τις 2 κυψέλες μου είναι πολύ επιθετική !
μήπως πρέπει κάνω κάτι για αυτό ?
δε τη βρίσκω πολύ φιλική πάντως την αντίδραση τους .
σαν πολύ νέος πάντως μου είναι τρομακτικό . πλέον πάω με πανοπλία για επιθεώρηση .


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Melissologia στις Τετ Μαρ 02, 2016 11:26 pm, 2 φορές συνολικά (Λόγος της επεξεργασίας : Ένα από τα καλύτερα του φόρουμ * A must read)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
karharias
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 8

Επιθετικό μελίσσι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επιθετικό μελίσσι   Επιθετικό μελίσσι Icon_minitimeΤρι Ιουλ 13, 2010 8:14 am

mrantonyk έγραψε:
1 από τις 2 κυψέλες μου είναι πολύ επιθετική !
μήπως πρέπει κάνω κάτι για αυτό ?
δε τη βρίσκω πολύ φιλική πάντως την αντίδραση τους .
σαν πολύ νέος πάντως μου είναι τρομακτικό . πλέων πάω με πανοπλία για επιθεώρηση .


με την πρώτη ευκαιρία άλλαξέ του βασίλισσα.
Για πρόσεξε λίγο ομως, μήπως αυτό το μελισσάκι, σου δώσει περισσότερο μελι?

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mrantonyk
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 12

Επιθετικό μελίσσι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επιθετικό μελίσσι   Επιθετικό μελίσσι Icon_minitimeΤρι Ιουλ 13, 2010 10:30 am

Για φέτος δε με απασχολεί και πάρα πολύ το αν θα πάρω μελί όσο η αύξηση του πληθυσμού .
έχεις δίκιο είναι πολύ πιο δυνατό από το άλλο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Dias
Μέλος
Μέλος
Dias


Αριθμός μηνυμάτων : 233

Επιθετικό μελίσσι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επιθετικό μελίσσι   Επιθετικό μελίσσι Icon_minitimeΤρι Ιουλ 13, 2010 12:34 pm

φόρα την πανοπλία σου, κάπνιζε με το καπνιστήρι και δεν έχει να φοβηθείς τίποτα. εγώ φοράω μέχρι και τα γαντάκια μου. και ας σκάω από την ζέστα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
john78
Μέλος
Μέλος
john78


Αριθμός μηνυμάτων : 82

Επιθετικό μελίσσι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επιθετικό μελίσσι   Επιθετικό μελίσσι Icon_minitimeΠεμ Ιουλ 15, 2010 12:51 pm

διπλες καλτσες κ τα μπατζακια απο μεσα.την πατησα εγω προχθες
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Maikpigasos
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Maikpigasos


Αριθμός μηνυμάτων : 773

Επιθετικό μελίσσι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επιθετικό μελίσσι   Επιθετικό μελίσσι Icon_minitimeΠαρ Ιουλ 16, 2010 1:45 am

Aλλαγή βασίλισσας πριν σε φάνε ζωντανόόόό pale pale pale
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mrantonyk
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 12

Επιθετικό μελίσσι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επιθετικό μελίσσι   Επιθετικό μελίσσι Icon_minitimeΠαρ Ιουλ 16, 2010 10:31 am

Maikpigasos έγραψε:
Aλλαγή βασίλισσας πριν σε φάνε ζωντανόόόό pale pale pale



να με φάνε εμένα δε παίζει γιατί παίζει γαλότσα 2 παντελόνια φούτερ μελ. στολή και γάντι.
για τούς γύρω μου ανησυχώ πιο πολύ. αλλα πεφτει συναργεμος την ωρα της επιθεώρησης
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
λοβινιωτης
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
λοβινιωτης


Αριθμός μηνυμάτων : 35

Επιθετικό μελίσσι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επιθετικό μελίσσι   Επιθετικό μελίσσι Icon_minitimeΠαρ Ιουλ 16, 2010 4:57 pm

Μη το ανοιγεις για 15-20 μερες και θα συνελθει σαν ενα δικο μου lol!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
parosbees
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα



Αριθμός μηνυμάτων : 262

Επιθετικό μελίσσι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επιθετικό μελίσσι   Επιθετικό μελίσσι Icon_minitimeΣαβ Ιουλ 17, 2010 6:23 am

Tέτοια μελίσσια δημιουργούν πρόβλημα στον μελισσοκόμο.Δοκίμασε στην αρχή με ελάχιστο καπνό και μετά με ενα πουάρ ψεκασέ το ίσως δείς καλύτερα αποτελέσματα.Να πηγαίνεις σαν αστροναύτης στα μελίσσια δεν λέει.Με πρώτη ευκαιρία άλλαξέ του την μάνα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Maikpigasos
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Maikpigasos


Αριθμός μηνυμάτων : 773

Επιθετικό μελίσσι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επιθετικό μελίσσι   Επιθετικό μελίσσι Icon_minitimeΚυρ Ιουλ 18, 2010 12:29 am

mrantonyk έγραψε:
να με φάνε εμένα δε παίζει γιατί παίζει γαλότσα 2 παντελόνια φούτερ μελ. στολή και γάντι.
για τούς γύρο μου ανησυχώ πιο πολύ. αλλα πεφτει συναργεμοσ την ωρα τισ επιθεώρησης

Bάλτο στο Νο1 για ξεκάρφωμα του εχθρού... bounce bounce bounce bounce
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
dim
Μέλος
Μέλος
dim


Αριθμός μηνυμάτων : 181

Επιθετικό μελίσσι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επιθετικό μελίσσι   Επιθετικό μελίσσι Icon_minitimeΤρι Σεπ 21, 2010 11:33 pm

Σαν καινούργιος διαβάζω λίγο και τα παλιά για εσάς θέματα και έχω να πω πάνω σε αυτό ότι στο μελισσοκομείο μου υπάρχουν 2 τέτοια μελίσσια τα οποία είναι πραγματικοί λύκοι…
Είναι όμως τα πιο δυνατά μελίσσια και παίρνω κάθε χρόνο πάνω από 10 τελάρα μέλι. Βέβαια είναι αυτό που λέτε όλοι. Μόνο με πανοπλία.
Τα έχω ξεχωρίσει και πάντα τα ελέγχω τελευταία γιατί δεν παίζονται με τίποτα. Δεν σταματάνε το κυνήγι μέχρι να μπω στο αμάξι.
Πάντως δεν με ενοχλεί και πολύ. Μάλιστα φτιάχνω κάθε χρόνο και ένα καινούργιο από αυτά.. (ρισκάρω ε??) Πλάκα έχει και στην τελική ε! την δουλειά τους κάνουν.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
captain
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
captain


Αριθμός μηνυμάτων : 1305

Επιθετικό μελίσσι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επιθετικό μελίσσι   Επιθετικό μελίσσι Icon_minitimeΤετ Σεπ 22, 2010 2:06 am

το λοιπον,εχω ενα μελισσι το οποιο το εχω επίτηδες στην ακρη για να λειτουργει ως φυλακας δεν τολμα να παει κοντα τιποτα μερα και νυχτα και το γουσταρω για τον τσαμπουκα του.
απο μελι μιση φορα πανω απο τα αλλα.
ΑΛΛΑ μονο αυτο ειναι ετσι ,οσα ηταν επιθετικα κοιταξα να τα διορθωσω ,γιατι απλα δεν μπορεις να δουλεψεις και ας εχουν αυτα χιλια καλα

στην αρχη και εγω ήμουν αριανος αλλα δεν μπορεις να τρυγας με 35 c και να σουρωνεις απο τον ιδρωτα και να κολανε τα γαντια στην προπολη συνεχεια... νευριαζεις.
οταν ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ! να ελαφρωσω απο ρουχα επρεπε να αλλαξουν και οι αντιδρασεις μου γιατι τωρα την ακουγα καλα :lol: οπως και να μαθω ποτε οι μελισσες ειναι πιο ηρεμες

1)οχι με συννεφιά ή αερα, μην σηκωνετε πλαισια,με το που θα κανει κρακ η παγωμενη προπολη
ολες θα ερθουν πάνω σας
2)οχι τρανταγματα
3)αν σε τσιμπησει ξυσε το κεντρι και καπνισε το χερι σου γιατι θα φας και αλλη ,και οσο σε τσιμπαει μην κουνιεσε
4)ελαχιστο καπνο και παντα συρτο ποτε προς τα μεσα
5)μην ξεφυσατε απο πανω ,το απεχθανονται
6)αν μπει μεσα στην μασκα,αφηνετε το πλαισιο στο χωμα καθετα χωρις να ξεφυσάτε δυνατα και την λιωνετε χωρις δευτερη σκεψη,με εχει φαει μεσα στο ρουθουνι
7)περιμενετε για μερες που οι μελισσες δουλευουν εξω


αν δεν σηκώνει για επιθεωρηση μην την κανετε δεν χαθηκε ο κοσμος

και στην τελικη κανει καλο στις αρθρωσεις κανα τσιμπηματακι 🆙
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
dim
Μέλος
Μέλος
dim


Αριθμός μηνυμάτων : 181

Επιθετικό μελίσσι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επιθετικό μελίσσι   Επιθετικό μελίσσι Icon_minitimeΠεμ Σεπ 23, 2010 9:01 pm

Σωστοοοος...
Απλά εγω τα καπνίζω πάρα πολύ πρίν το ανοίξω και για τα τσιμπίματα χρησιμοποιώ ξύδι. Βάζω στα τσιμπίματα.Τις μπερδεύει η μυρωδιά.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
melissaris
Μέλος
Μέλος
melissaris


Αριθμός μηνυμάτων : 147

Επιθετικό μελίσσι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επιθετικό μελίσσι   Επιθετικό μελίσσι Icon_minitimeΠαρ Σεπ 24, 2010 12:47 pm

Είναι γεγονός ότι τα άγρια μελίσσια δίνουν πολύ περισσότερο μέλι, αλλά έχω παρατηρήσει και κάτι άλλο: δεν εμαφανίζουν κανενός είδους ασθένεια, είναι τα πρώτα που ξεκινάνε στο τέλος του χειμώνα να αναπτύσσονται και τα τελευταία που σταματάνε τέλη Νοέμβρη/Δεκέβρη αναόλογα τη χρονιά.
Δηλαδή αν εξαιρέσουμε τα τσιμπίματα είναι τα ιδανικά μελίσσσια. Το τέλειο θα ήταν να μπορούσαμε να περιορίσουμε το γονίδιο της επιθετικότητας κρατώντας όλα τα άλλα.
Για την ιστορία, κάτι τέτοιο πήγε να κάνει και ο Kerr στη Βραζιλία το 1957 διασταυρώνοντας Ευρωπαικές και Αφρικανικές μέλισσες, αλλά κατά λάθος τους ξέφυγαν 26 Τανζανέζες βασίλισσες, από τις οποίες έχει γεμίσει η κεντρική και βόρεια Αμερική με τις επονομαζόμενες Africanized ή killer bees (περισσότερα στο http://en.wikipedia.org/wiki/Africanized_bee).
Το συγκλονιστικό είναι ότι το γονίδιο της επιθετικότητας "μεταφέρεται" κατά τη γονιμοποίηση από κηφήνες africanized και υπερισχύει σε νεαρές βασίλισσες από κανονικά μελίσσια με αποτέλεσμα και αυτές με τη σειρά τους να γεννάνε africanized εργάτριες και κηφήνες και να μετατρέπουν μία φυσιολογική κυψέλη σε killer. Ο Δαρβίνος δεν θα χρειαζόταν να πάει στα Γκαλαμπάγκος αν ζούσε τώρα...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
parosbees
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα



Αριθμός μηνυμάτων : 262

Επιθετικό μελίσσι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επιθετικό μελίσσι   Επιθετικό μελίσσι Icon_minitimeΚυρ Σεπ 26, 2010 6:23 am

Δεν ξέρω πώς έχει διαδοθεί η εντύπωση οτι τα άγρια μελίσσια είναι και περισσότερο αποδοτικά σε μέλι.Έχω πάρα πολλές φορές παρατηρήσει το θέμα και κατέληξα στο συμπέρασμα οτι είναι τυχαίο γεγονός.Παλαιότερα είχα αρκετά μελίσσια με άγριες διαθέσεις όταν τους έκανες επιθεώρηση και από αυτά ελάχιστα είχαν περισσότερο μέλι από τα άλλα.Ενας επαγγελματίας δεν έχει άγρια μελίσσια γιατί αυτό τον εμποδίζει να κάνει την δουλιά του.Άν θές δοκίμασε αντί για καπνό ψέκασέ τα με σκέτο νερό.Υπάρχουν μερικά μελίσσια που τα ενοχλεί πολύ ο καπνός ενώ κατά τα άλλα είναι ήρεμα.Μόλις τα καπνίσεις αγριεύουν και δεν μπορείς να δουλέψεις.Έτυχε σε τέτοιο μελίσσι να κάνω επιθεώρηση χωρίς καθόλου καπνό αλλά ούτε και νερό.Για δοκιμή το κάπνισα μετά και πήγε να με φάει.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
dim
Μέλος
Μέλος
dim


Αριθμός μηνυμάτων : 181

Επιθετικό μελίσσι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επιθετικό μελίσσι   Επιθετικό μελίσσι Icon_minitimeΔευ Σεπ 27, 2010 12:24 am

Πραγματικά μπορεί να έχεις δίκιο. Αλλα δεν υπάρχει όμως περίπτωση να ανοίξεις μελίσσι χωρίς να τα καπνίσεις πρώτα. Πες το και λόγω συνήθειας.
Για την παραγωγή όμως? Όχι οτι είναι άγριο απαραίτητα θα έχει και καλύτερη απόδοση αλλα μπορεί να είναι και η ράτσα του τέτοια. Πάντως στις περισότερες περιπτώσεις τα άγρια μελίσσια είναι αυτά που έχουν περισσότερο πληθυσμό άρα και παραγωγικά καλύτερα. Νομίζω..
Θα το δοκιμάσω όμως. Που ξέρεις?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
dim
Μέλος
Μέλος
dim


Αριθμός μηνυμάτων : 181

Επιθετικό μελίσσι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επιθετικό μελίσσι   Επιθετικό μελίσσι Icon_minitimeΔευ Σεπ 27, 2010 12:28 am

Α και κάτι ακόμα.
Τα δύο που λέω ότι είναι σκέτοι λύκοι ήταν τα μόνα που δεν μπορούσα να κατεβάσω πατώματα και αυτό γιατί είχε εκτός από 6 τελάρα γόνο στο κάτω είχε και 4 στον πάνω. και μέλι..? Για τρύγο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΣΠΥΡΕΤΟ
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
ΣΠΥΡΕΤΟ


Αριθμός μηνυμάτων : 230

Επιθετικό μελίσσι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επιθετικό μελίσσι   Επιθετικό μελίσσι Icon_minitimeΔευ Σεπ 27, 2010 1:47 pm

Πολλοί είναι οι λόγοι που ένα μελίσσι γίνεται επιθετικό.
1)Πρώτα απόλα η ράτσα ή υβριδιακή διασταύρωση που το κληρονομεί με συνεχή επιθετικότητα.
2) Η δυναμικότητα του μελισσιού
3)Η εποχή κατά την οποία επιθεωρούμε το μελίσσι
4) Ο τρόπος με τον οποίο επιθεωρούμε.
5) Πιθανή ενόχληση από εχθρούς οπότε το μελίσσι φέρεται νευρικά.
6)Ακατάλληλη ημέρα και ώρα επιθεώρησης.
7)...............................
Cool...............................

από εκεί και πέρα λαμβάνουμε ανάλογα μέτρα από προσεκτικό κάπνισμα μέχρι αλλαγή βασίλισσας.
Προσωπικά έχω δουλέψει με μελίσσια με επιθετικότητα αλλά δεν είχα κανένα πρόβλημα ώστε να προβληματιστώ.
Σε όποιον έχει επιθετικά μελίσσια έχω να προτείνω:
1)Ψυχραιμία!!! Όπως όλα τα πλάσματα έτσι και τα μελίσσια διαφέρουν σχετικά με τη συμπεριφορά τους...Για παράδειγμα όταν συναντάμε ένα παιχνιδιάρικο ή ...τεμπέλικο σκυλάκι τότε τα πράγματα είναι εύκολα.όταν όμως το σκυλάκι είναι <<άγριο>> θα πρέπει να βρούμε τρόπους ώστε να το προσεγγίσουμε με ασφάλεια.Θα χρειαστεί προσεκτικός υποκαπνισμός και λίγος χρόνος πρίν ανοίξουμε το καπάκι.
2) Το ντύσιμο μας πρέπει να παρέχει ασφάλεια από ενδεχόμενα κεντρίσματα.
3) Σε ένα επιθετικό μελίσσι γονατίζουμε παράπλευρα και δεν στεκόμαστε σαν τουρίστες στην Ακρόπολη.
4)Καπνίζουμε συστηματικά τους κερηθροφορείς και στα σημεία που διακρίνουμε συγκέντρωση μελισσών που αμύνονται , έτσι αποφεύγουμε επιθέσεις που αποφέρουν ανόητα κεντρίσματα.
5) Η ένα επιθετικό μελίσσι θέλει το χρόνο του! Οπότε οι ενέργειες απαιτούν περισσότερο χρόνο. cheers cheers cheers
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MILIBEE
Honorary member
Honorary member
MILIBEE


Αριθμός μηνυμάτων : 1575

Επιθετικό μελίσσι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επιθετικό μελίσσι   Επιθετικό μελίσσι Icon_minitimeΔευ Σεπ 27, 2010 1:52 pm

ΣΠΥΡΕΤΟ έγραψε:
Πολλοί είναι οι λόγοι που ένα μελίσσι γίνεται επιθετικό.
.
3) Σε ένα επιθετικό μελίσσι γονατίζουμε παράπλευρα και δεν στεκόμαστε σαν τουρίστες στην Ακρόπολη.
cheers cheers cheers



:lol: :lol: Nα εισαι καλα ....γελασα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
dimitris22950
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
dimitris22950


Αριθμός μηνυμάτων : 14

Επιθετικό μελίσσι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επιθετικό μελίσσι   Επιθετικό μελίσσι Icon_minitimeΤετ Οκτ 27, 2010 12:48 am

τα επιθετικά μελίσσια είναι μπελάς! για το μονο που κάνουν είναι για να βολιδοσκοπείς νέα μέρη !βεβαια αυτό ίσως να θεωρηθεί k βλακεία από μερικούς πάντως εγώ για αυτό το λόγο το κρατάω ένα που έχω! καθαρά για scouting!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mrantonyk
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 12

Επιθετικό μελίσσι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επιθετικό μελίσσι   Επιθετικό μελίσσι Icon_minitimeΤετ Οκτ 27, 2010 11:26 am

παιδιά 3 μήνες μετά θα σας πω τα συμπεράσματα μου
το επιθετικό μου μελισσακι ειναι εντελώς βλαμμένο !
από αποδοτικότητα λίγα πράγματα δε περίμενα και πολλά βεβαία άλλα σε σχέση με το μη επιθετικό δεν είδα και πολλές διαφορές
έχει βαροα και γενικά πια καταρρέει . νομίζω πως πεθαίνει .
η επιθετικότητα του πια δεν υπάρχει και για να σε τσιμπήσουν πρέπει να βγάλεις όλα τα πλαίσια έξω και να τα κλοτσάς και πάλι μπορεί να μι σε τσιμπήσουν .
μόνο προβλήματα δημιούργησε σε έμενα και από την επόμενη χρονιά αυτά τα μελίσσια θα καταργούνται .
οφείλω να πω για την ιστορία πως σε όλα αυτά παίζει μεγάλο ρόλο και η απειρία μου και η απόσταση .
(τα έχω μακριά από την αθηνα ) από το νέο έτος που θα εγκατασταθώ μόνιμα κοντά στα μελισσακια πιστεύω να έχω καλύτερα αποτελέσματα .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
industry
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 3

Επιθετικό μελίσσι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επιθετικό μελίσσι   Επιθετικό μελίσσι Icon_minitimeΣαβ Δεκ 11, 2010 10:05 am

Σχετικά μέ τήν επιθετικότητα τών μελισσών,όλοι ξέρουμε ότι είναι φυσικό φαινόμενο γι αυτό τό έντομο, μέ σκοπό τήν προστασία τής ζωής του καί τών αποθεμάτων διαβίωσής του.
Δέν υπάρχει τέλεια μέλισσα,κατά τόν μοναχό Adam,πρέπει ό άνθρωπος νά βάλει τό χέρι του καί να τήν φτιάξει όπως θέλει ακολουθώντας δρόμους γενετικής γιά την βελτίωση καί την παραγωγικότητά της,μετά από επιλογές βασιλισσών καί έλεγχο γονιμοποίησής των, μέ κηφήνες σέ απομονομένους σταθμούς γονιμοποίησης(που στήνΕλλάδα δέν υπάρχουν, και που ο κ. Θρασυβούλου πρόσφατα ανακοίνωσε στήν Κρήτη ότι προσπαθεί με τήν επιστημονική ομάδα να φτιάξει μερικούς).Οι βασίλισσες μέ τήν ελεύθερη γονιμοποίηση, αποθηκεύουν στήν σπερματοθήκη σέ τύπο μπαλίτσας τό σπέρμα τών κηφήνων, καί γονιμοποιύν τά αυγά τών εργατριών κατά τή εξοδό τους.Οταν τελειώσει η μία μπαλίτσα την διαδέχεται η άλλη.Τό φαινόμενο, που αναφέρουν φίλοι,ότι μετά από κάποιες γένες τό μελίσσι δέν είναι επιθετικό,αυτό μπορεί να συμβεί, γιατί τελείωσε τό σπερμα του κηφήνα τού επιθετικού καί αρχίζει άλλου μή επιθετικού.Αυτό είναι γνωστό στούς ανθρώπους πού ασχολούνται μέ τήν βελτίωση τών μελισσών,δηλαδή γιά τήν επιθετικότητα ευθύνεται ο κηφήνας.Φυσικά καί γιά άλλα πού δέν είναι τής ώρας.
(ανάρτηση στό "industry" γιά τούς Σταθμούς γονιμοποίησης -Mελ/κος Συλ. Μ.Αλεξανδρος Ν.Πελλας)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
beespyros
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 294

Επιθετικό μελίσσι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επιθετικό μελίσσι   Επιθετικό μελίσσι Icon_minitimeΠαρ Απρ 01, 2011 8:49 pm

Ξερω οτι η εποχη τα εχει αυτα, λογο δυναμικοτητας, αλλα καποιες στιγμες καταντα και κουραστικο. Βγαζοντας το πρωτο πλαισιο να σου ορμανε κατευθειαν κατα εκατονταδες στο κεφαλι (και μεσα στο καπνηστιρι; ) αλλα αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι οτι κανουν ενα τεραστιο χαλι μπροστα στην πορτα, δεν μενει τιποτα μεσα τελικα, αυτα που πετουν ορμανε και αυτα που περπατανε σουρνονται εξω απο την πορτα. Δεν κανω κατι καλα; Περισυ ετσι εχασα ενα που ειχα, απειρος τελειος ξεκανα και την μανα και τα βασιλοκελια μετα. Τωρα με καινουργια μελισσια και ενω δεν ειχα προβλημα ολο το χρονο, τωρα βλεπω παλι τα ιδια, παντως μελια βαζουν αλλα φοβαμε τους αφαισμους, με τα χιλια ζωρια βρισκω και χαλαω τα κελια σμηνουργιας. Τα εκοψα στα δυο (2+2 δηλαδη) μπας και αραιωσουν και ησυχασουν, αλλα αντε βρες μες στον χαμο γονους ημερας και σωστα βασηλοκελια. Ειμαι απαγοητευμενος αρκετα Sad
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kostasid
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 114

Επιθετικό μελίσσι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επιθετικό μελίσσι   Επιθετικό μελίσσι Icon_minitimeΠεμ Φεβ 13, 2014 1:39 am

περναω τις σημειωσεις μου στο pc απο την σημερινη επιθεωρηση κ εχω γραψει "ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΟ" δεν υπαρχει..!!τις μισες να τις δουλεω χωρις γαντια κ μολις παω σε αυτο να ξεχυνοντε οι μελισσες απο παντου να με βαρανε οπου βρουν(εννοειται πως ετρεξα να βαλω τα γαντια),πρωτη φορα περασαν τσιμπιματα απο την στολη να εχει 15 κελσιου κ να εχω ιδροκοπησει ολοκληρος,τσουτσουριαση σας λεω.εν τω μεταξυ τελειωσα με αυτο κ συνεχισαν να με βαρανε ακομα οταν επιθεωρουσα τα υπολοιπα,οι μελισσες ολες στην εισοδο κ να μην χαλαρωνουν με τιποτα.καλα ε!αμα παρει με το καλο πατωμα θα με φανε.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Nickapple
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 28

Επιθετικό μελίσσι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επιθετικό μελίσσι   Επιθετικό μελίσσι Icon_minitimeΤρι Μαρ 04, 2014 4:34 pm

Ρε παιδιά, κι εγώ τα ίδια τραβάω! Και μάλιστα τα ίδια μελίσσια που πέρυσι το καλοκαίρι ήταν αρνάκια! (Αυτά τα δύο ίδια είναι! Τώρα περιμένω να κόψω!) Πού οφείλεται η επιθετικότητα; Τα μελίσσια έχουν τα πάντα: τροφές, γόνους...καί χώρο ακόμα! Θα μου πεις είχε κάτι σύννεφα, αλλά όχι για βροχή, συν λίγο αεράκι! Μιλάμε για καλό ντου! Το καπνιστήρι έχει πευκοβελόνα ξεραμένη, από πέρυσι, αλλά δεν νομίζω το πρόβλημα να είναι οι "μπαγιάτικες" πευκοβελόνες! Και μάλιστα το ένα, αυτό που πέρυσι ήτα πιο αδύνατο και φέτος αναπτύσσεται πιο ραγδαία δεν μπορείς να το επιθεωρήσεις εύκολα! Φταίει μάλλον κι η εποχή, ε; Εγώ πάλι τι μ@λ@κί@ κάνω;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Επιθετικό μελίσσι
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 4Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3, 4  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-
» Νέο μελίσσι
» Αδύναμο και επιθετικό μελίσσι
» 2οροφο μελισσι
» Αμυντικό μελίσσι ;;
» Μελίσσι CSI...

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Οι αρχάριοι... τα νέα παιδιά-
Μετάβαση σε: