Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Χαρουπιά

Πήγαινε κάτω 
2 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
vassilis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
vassilis


Αριθμός μηνυμάτων : 673

Χαρουπιά Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Χαρουπιά   Χαρουπιά Icon_minitimeΔευ Οκτ 21, 2019 10:27 am

Θάθελα να μιλήσω γι αυτό το υπέροχο δένδρο των ξερικών και όχι μόνο, περιοχών της Ελλάδας. Έχω δυό μεγάλες χαρουπιές στο κτήμα και περνώντας από κοντά τους η μυρωδιά τους αυτή την εποχή είναι το κάτι άλλο... σοκολάτα... Αλλά το πιο σημαντικό είναι το βουητό των μελισσών μέσα από τα πυκνά κλαδιά τους. Δένδρο που πρέπει να αντικαθιστά στις δενδροφυτεύσεις καμμένα πεύκα. Οι μέλισσες από τρεις κυψέλες που έχω μόνιμα εδώ, κάνουν πάρτι.
Καλημέρα σε όλους!

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Themis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Themis


Αριθμός μηνυμάτων : 335

Χαρουπιά Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χαρουπιά   Χαρουπιά Icon_minitimeΔευ Οκτ 21, 2019 12:14 pm

Έχεις δίκιο για το δέντρο αυτό. Μαζί με τη βελανιδιά, θα ήταν άριστες επιλογές.
Προσπάθησα να φυτέψω χαρουπιές από σπόρο, χωρίς επιτυχία, ακολουθώντας οδηγίες από διάφορα φόρουμ και ομάδες.
Αρχικά τα έβαλα σε βρεγμένο βαμβάκι, έχοντας πριν λιμάρει ελαφρώς τις μύτες από τα χαρούπια. Πράγματι μετά από μερικές ημέρες πέταξαν βλαστό. Επόμενο βήμα ήταν να τα βάλω στο χώμα.
Έχει υγρασία το μέρος (δυτική Ελλάδα) και η αλήθεια είναι ότι δεν έχω δει άλλες στην περιοχή. Δεν έπιασε καμία.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vassilis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
vassilis


Αριθμός μηνυμάτων : 673

Χαρουπιά Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χαρουπιά   Χαρουπιά Icon_minitimeΔευ Οκτ 28, 2019 6:25 pm

Themis έγραψε:
Έχεις δίκιο για το δέντρο αυτό. Μαζί με τη βελανιδιά, θα ήταν άριστες επιλογές.
Προσπάθησα να φυτέψω χαρουπιές από σπόρο, χωρίς επιτυχία, ακολουθώντας οδηγίες από διάφορα φόρουμ και ομάδες.
Αρχικά τα έβαλα σε βρεγμένο βαμβάκι, έχοντας πριν λιμάρει ελαφρώς τις μύτες από τα χαρούπια. Πράγματι μετά από μερικές ημέρες πέταξαν βλαστό. Επόμενο βήμα ήταν να τα βάλω στο χώμα.
Έχει υγρασία το μέρος (δυτική Ελλάδα) και η αλήθεια είναι ότι δεν έχω δει άλλες στην περιοχή. Δεν έπιασε καμία.

Θέμη, το λάθος που έκανα κι εγώ ήταν η μεταφύτευση. Ο σπόρος μετά το βρέξιμο πρέπει να πάει στη θέση που θα μείνει το δένδρο. Η χαρουπιά έχει κάθετη ρίζα και δεν ανέχεται μεταφυτεύσεις.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Themis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Themis


Αριθμός μηνυμάτων : 335

Χαρουπιά Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χαρουπιά   Χαρουπιά Icon_minitimeΤρι Οκτ 29, 2019 3:21 pm

vassilis έγραψε:
Themis έγραψε:
Έχεις δίκιο για το δέντρο αυτό. Μαζί με τη βελανιδιά, θα ήταν άριστες επιλογές.
Προσπάθησα να φυτέψω χαρουπιές από σπόρο, χωρίς επιτυχία, ακολουθώντας οδηγίες από διάφορα φόρουμ και ομάδες.
Αρχικά τα έβαλα σε βρεγμένο βαμβάκι, έχοντας πριν λιμάρει ελαφρώς τις μύτες από τα χαρούπια. Πράγματι μετά από μερικές ημέρες πέταξαν βλαστό. Επόμενο βήμα ήταν να τα βάλω στο χώμα.
Έχει υγρασία το μέρος (δυτική Ελλάδα) και η αλήθεια είναι ότι δεν έχω δει άλλες στην περιοχή. Δεν έπιασε καμία.

Θέμη, το λάθος που έκανα κι εγώ ήταν η μεταφύτευση. Ο σπόρος μετά το βρέξιμο πρέπει να πάει στη θέση που θα μείνει το δένδρο. Η χαρουπιά έχει κάθετη ρίζα και δεν ανέχεται μεταφυτεύσεις.

Οπότε αν κατάλαβα το βάζω σε βαμβάκι, αλλά το βάζω στο χώμα πριν πετάξει φύτρα, πχ μετά από 2 ημέρες;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vassilis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
vassilis


Αριθμός μηνυμάτων : 673

Χαρουπιά Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χαρουπιά   Χαρουπιά Icon_minitimeΣαβ Νοε 09, 2019 8:47 am

Themis έγραψε:
vassilis έγραψε:
Themis έγραψε:
Έχεις δίκιο για το δέντρο αυτό. Μαζί με τη βελανιδιά, θα ήταν άριστες επιλογές.
Προσπάθησα να φυτέψω χαρουπιές από σπόρο, χωρίς επιτυχία, ακολουθώντας οδηγίες από διάφορα φόρουμ και ομάδες.
Αρχικά τα έβαλα σε βρεγμένο βαμβάκι, έχοντας πριν λιμάρει ελαφρώς τις μύτες από τα χαρούπια. Πράγματι μετά από μερικές ημέρες πέταξαν βλαστό. Επόμενο βήμα ήταν να τα βάλω στο χώμα.
Έχει υγρασία το μέρος (δυτική Ελλάδα) και η αλήθεια είναι ότι δεν έχω δει άλλες στην περιοχή. Δεν έπιασε καμία.

Θέμη, το λάθος που έκανα κι εγώ ήταν η μεταφύτευση. Ο σπόρος μετά το βρέξιμο πρέπει να πάει στη θέση που θα μείνει το δένδρο. Η χαρουπιά έχει κάθετη ρίζα και δεν ανέχεται μεταφυτεύσεις.

Οπότε αν κατάλαβα το βάζω σε βαμβάκι, αλλά το βάζω στο χώμα πριν πετάξει φύτρα, πχ μετά από 2 ημέρες;

Ακριβώς!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Χαρουπιά
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομικό περιβάλλον :: Τα μελισσοκομικά φυτά-
Μετάβαση σε: