Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Νέος στον όμορφο κοσμο

Πήγαινε κάτω 
+3
lingistis
olomelia
Bez
7 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Bez
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 7

Νέος στον όμορφο κοσμο  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Νέος στον όμορφο κοσμο    Νέος στον όμορφο κοσμο  Icon_minitimeΔευ Ιουλ 30, 2018 9:09 pm

Καλησπέρα κ απο μενα, ονομάζομαι Χρηστος κ εχω παθιάστει να ανακαλύψω την όμορφη μέλισσα.. Αρχικά δεν εχω ακομα μελίσσια μιας κ εχω αφοσιωθεί στο διάβασμα , εχω παρει το βιβλίο του Νικολαΐδη οπου το διαβάζω με ιδιεταιρη προσοχή ( που αν διάβαζα τοσο για τις πανελλήνιες οταν ειιιιιιιχα δώσει τωρα θα ειχα διαπρέψει ) αμέσως μετα θα αρχίσω να διαβάζω κ το βιβλίο τροφη για τις μέλισσες (με ενδιαφέρει να μάθω τα φυτά πολυ) κ επίσης διαβάζω πολυ μεσα απο το φόρουμ σας το οποίο ειναι κατατοπιστικό τα το και μπραβο σας. Ειμαι Μακεδονας Σαλονικιος αλλα μένω αθηνα ( οποιαδήποτε βοήθεια είτε απο σαλονικη είτε απο αθηνα ευπρόσδεκτη , εννοοντας κανα καφε Κ συζήτηση περί μελισσών). Τωρα, το πως κόλλησα με τις μέλισσες..παντα οτι εχει να κανει με την φύση με αρέσει μιας κ ειμαι παιδί χωριού εξορμήσεις στα βουνά στις λίμνες παντα τις έκανα κ τις κανω κ παντα έβλεπα αρκετά μελίσσια αλλα ποτε δεν ειχα μπει στο πειρασμό μεχρι πριν λιγο καιρο. Στο χωριο ευτυχώς εχω καποια στρέμματα γης κ απο πέρσι ψαχνω με τι να καλλιεργήσω τ υπολοιπα που με απομένουν οπου πλέον κατέληξα στο να τα βαλω Αμυγδαλιες.. Ναι αλλα οι αμυγδαλιές θελουν επικονίαση κ ποιος ειναι ο κατάλληλος ?? Αυτο με περνούσε κ με περιτριγύριζε καιρο μεχρι που πήγα Κεφαλονιά στον κολλητο μου κ στον δρόμο προς το σπίτι του έβλεπα αναρίθμητες κυψέλες κ μου άρεσε τοσο η εικόνα κ τοσο το έργο που προσφέρουν οι μέλισσες στην φύση κ φυσικά το μέλι τους... Αφου πήγα σπίτι του παίρνει το μάτι μου ενα βιβλίο «το ημερολόγιο εργασίας του μελισσοκομου» κ αμέσως το πιάνω στα χέρια κ το ξεφυλλίζω , κ μου λέει πηρα δυο μελίσσια κ ασχολούμεθα μ αυτα τωρα... Τελος αυτο ηταν κόλλησα κ εγω κ εχω τρελαθεί, ανυπόμονω να ερθει η άνοιξη να αποκτήσω κ εγω τα δικά μου!!
Αυτην ειναι η ιστορία μου στα γρηγορα !! Καλησπέρα σας
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
olomelia
BeeForce
BeeForce
olomelia


Αριθμός μηνυμάτων : 544

Νέος στον όμορφο κοσμο  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νέος στον όμορφο κοσμο    Νέος στον όμορφο κοσμο  Icon_minitimeΤρι Ιουλ 31, 2018 6:10 pm

(πάει κι αυτός... την ψώνισε... ) lol!

καλώς ήρθες στην παρέα μας μας Μπεζ, βάζουμε όλοι τους προβληματισμούς και τα καθημερινά μας ζητήματα, θα διαβάσεις πολλά θέματα και έχει να μελετήσεις ενδιαφέρουσες απόψεις, προτάσεις κ πρακτικές.

Είμαι στη Θεσ/νίκη, όποτε θέλεις, στείλε πμ κ τα λέμε,

καλή σου συνέχεια!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Bez
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 7

Νέος στον όμορφο κοσμο  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νέος στον όμορφο κοσμο    Νέος στον όμορφο κοσμο  Icon_minitimeΤρι Ιουλ 31, 2018 6:37 pm

Να σαι καλά φίλε μου ήδη έχω διαβάσει κ διαβάζω τισ αναρτήσεις πολύ βοηθητικες.. εννοείται θα σε στείλω..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
lingistis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
lingistis


Αριθμός μηνυμάτων : 957

Νέος στον όμορφο κοσμο  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νέος στον όμορφο κοσμο    Νέος στον όμορφο κοσμο  Icon_minitimeΤετ Αυγ 01, 2018 2:14 pm

Καλώς ήρθες στην παρέα μας cheers

Εδώ είμαστε για να βοηθάμε ο ένας τον άλλον Wink
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Themis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Themis


Αριθμός μηνυμάτων : 335

Νέος στον όμορφο κοσμο  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νέος στον όμορφο κοσμο    Νέος στον όμορφο κοσμο  Icon_minitimeΤετ Αυγ 01, 2018 2:22 pm

Καλώς ήρθες Χρήστο!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

Νέος στον όμορφο κοσμο  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νέος στον όμορφο κοσμο    Νέος στον όμορφο κοσμο  Icon_minitimeΚυρ Αυγ 05, 2018 8:34 am

kalos irthes kalos irthes
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Bez
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 7

Νέος στον όμορφο κοσμο  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νέος στον όμορφο κοσμο    Νέος στον όμορφο κοσμο  Icon_minitimeΚυρ Αυγ 05, 2018 1:13 pm

Ευχαριστώ όλους σας για το καλωσόρισμα, έχω πέσει με τα μούτρα στο διάβασμα ώστε η άνοιξη να με βρει πιστεύω, προετοιμασμενο. Σιγά σιγά παίρνω από τώρα εξοπλισμό (μάσκες κτλ) ώστε μέχρι την άνοιξη να τα έχω όλα έτοιμα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Bez
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 7

Νέος στον όμορφο κοσμο  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νέος στον όμορφο κοσμο    Νέος στον όμορφο κοσμο  Icon_minitimeΔευ Αυγ 06, 2018 11:14 pm

Μια ερώτηση από πιο έμπειρους... είσαι σωστό να μετάκινουμε τα μέλλισια από τόπο σε τόπο? Τι θέλω να πω.. θέλω να τα έχω στις αμυγδαλιες στην αρχή τησ ανθοφορια , όταν όμως τελειώσει η αμυγδαλια σε ένα χωράφι μου στο βουνό ξεκινά άλλη ανθοφορια, κ όταν τελειώσει εκείνη στον καμπο έχουμε στάρια, βρωμη , βαμβάκια, ελαιοκραμβη, ήλιο σπόρους, καλαμπόκια και γενικά πολλά λαχανικά σε εκτεταμένη παραγωγη... ( δεν είναι δικά μου όλα αυτά έτσι μην τρομαζετε Smile ) αυτά είναι στο καμπο που τα βάζουν οι αγρότες κ προφανώς κ κάποιοι θα ραντιζουν αλλά ευτυχώς όλα αυτά τα έχουν 3-4 άτομα που είναι γνώριμα οπότε θα ξέρω αν κ ποτε θα ραντισουν. Αυτά του καμπου τα φυτά είναι αξιόλογα?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
silahim
Μέλος
Μέλος
silahim


Αριθμός μηνυμάτων : 238

Νέος στον όμορφο κοσμο  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νέος στον όμορφο κοσμο    Νέος στον όμορφο κοσμο  Icon_minitimeΣαβ Αυγ 11, 2018 1:20 pm

Φυσικά και είναι αξιόλογα!
Πολλά δίνουν μέλια και πολλά συντηρούν τα μελίσσια ΚΑΛΑ για την επόμενη νομή. Επίσης βρίσκουν γύρες στα οπωροκηπευτικά, καλαμπόκια και σε άλλα.
Και εφόσον όπως λές γνωρίζεις και τους γεωργούς, μία χαρά.
Ο κίνδυνος πάντως για δηλητηρίαση να ξέρεις ότι πάντα παραμονεύει.
Συχνούς ελέγχους. Μην τα παρατήσεις.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Bez
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 7

Νέος στον όμορφο κοσμο  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νέος στον όμορφο κοσμο    Νέος στον όμορφο κοσμο  Icon_minitimeΔευ Αυγ 20, 2018 10:52 am

Καλημερα, μιας που χρόνος αρκετός υπάρχει ειπα να κανω κ μια βαση για τα μελλοντικά μελλισακια μου. Απλή κατασκευή απο σιδερογωνιες τα έκανα κ μια  ηλεκτροκοληση , την έβαψα κιολας για να μην σκουριάσει, βρήκα κ μια παλιά Κυψέλη για να εχω τις διαστάσεις κ ορίστε το αποτέλεσμα.Νέος στον όμορφο κοσμο  2vtv1qv
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Bez
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 7

Νέος στον όμορφο κοσμο  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νέος στον όμορφο κοσμο    Νέος στον όμορφο κοσμο  Icon_minitimeΔευ Αυγ 20, 2018 10:55 am

Απλα για το ύψος δεν ξερω αλλα θεωρώ οτι ειναι καλο... ούτε πολυ χαμηλό αλλα ούτε κ πολυ ψηλό.. να αποφύγουμε τα χόρτα κ την βροχή θελουμε... οποιαδήποτε παρατήρηση ευπρόσδεκτη
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

Νέος στον όμορφο κοσμο  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νέος στον όμορφο κοσμο    Νέος στον όμορφο κοσμο  Icon_minitimeΤετ Αυγ 22, 2018 9:33 pm

Πολύ καλά είναι το ύψος. Εγώ τις έχω 80 εκατοστά. Αποφεύγεις χόρτα, υγρασία και μυρμήγκια. Άλλωστε το μελίσσι όταν σμηνουργεί, ψηλά κάθεται κι όχι στο χώμα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Bez
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 7

Νέος στον όμορφο κοσμο  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νέος στον όμορφο κοσμο    Νέος στον όμορφο κοσμο  Icon_minitimeΤετ Αυγ 22, 2018 10:57 pm

Δεν την έκανα πιο ψηλή την βάση γτ διάβασα ότι δεν θέλει να είναι σε πολύ μεγάλη απόσταση από το έδαφος ,ωστε να προφυλασετε απο τους ψυχρούς ανέμους. Κοιτάω να πάρω πλαστικους ανοιχτούς πατους με ξυλινα πατώματα κ καπάκι.. κ μιας κ θα τα έχω Θεσσαλονίκη όπου έχουμε κρύο είπα να μην την κάνω πιο ψηλή την βάση.. αλλά εντάξει δεν είναι τπτ ιδιεταιρο την διορθώνω μπαμ μπαμ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

Νέος στον όμορφο κοσμο  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νέος στον όμορφο κοσμο    Νέος στον όμορφο κοσμο  Icon_minitimeΠεμ Αυγ 23, 2018 12:28 am

Bez έγραψε:
Δεν την έκανα πιο ψηλή την βάση  γτ διάβασα ότι δεν θέλει να είναι σε πολύ μεγάλη απόσταση από το έδαφος  ,ωστε να προφυλασετε απο τους ψυχρούς ανέμους. Κοιτάω να πάρω πλαστικους ανοιχτούς  πατους  με ξυλινα πατώματα κ καπάκι.. κ μιας κ θα τα έχω Θεσσαλονίκη όπου έχουμε κρύο είπα να μην την κάνω πιο ψηλή την βάση.. αλλά εντάξει δεν είναι τπτ ιδιεταιρο την διορθώνω μπαμ μπαμ

Σωστά σκέφτηκες. Εγώ χρησιμοποιώ κλειστές κυψέλες και είμαι νότια. 40 εκ. είναι καλά.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Νέος στον όμορφο κοσμο  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νέος στον όμορφο κοσμο    Νέος στον όμορφο κοσμο  Icon_minitimeΠεμ Αυγ 23, 2018 9:54 pm

Καλωσόρισες Χρήστο. Είμαστε στη διάθεση σου για οποιαδήποτε βοήθεια.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Νέος στον όμορφο κοσμο
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Νεος!!!!
» Kαλησπερα σε ολο τον κοσμο
» Νεος και γω...
» ο νεος .....
» νεος

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Καλώς ήρθατε :: Καλωσορίσατε !-
Μετάβαση σε: