Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Ξεγόνιασμα

Πήγαινε κάτω 
5 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
rookiebee
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
rookiebee


Αριθμός μηνυμάτων : 9

Ξεγόνιασμα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Ξεγόνιασμα   Ξεγόνιασμα Icon_minitimeΤετ Δεκ 13, 2017 12:50 pm

Καλησπέρα σε όλους.
Πρώτη φορά γράφω εδώ και ελπίζω να μπορέσει κάποιος να βοηθήσει με την παρακάτω απορία μου.

Έχω μία νέα βασίλισσα σε μελισσάκι με βαριά 4 πλαίσια πλυθησμό η οποία τις τελευταίες 2 εβδομάδες (αρχές Δεκεμβρίου δηλαδή) έχει σταματήσει να γεννάει.
Το μελίσσι είναι στην Αθήνα, στην περιοχή της Πετρούπολης, δηλαδή δεν έχουμε ακόμα σοβαρό χειμώνα και κρύα. Το άλλο μελισσάκι που έχω, πιο δυνατό, ρίχνει ακόμα γόνο.

α) Είναι φυσιολογικό να έχει κόψει γόνο από τώρα;
β) Θα βγάλει τον χειμώνα ένα τόσο μικρό μελισσάκι που έχει κόψει τόσο νωρίς γόνο; Πως μπορώ να το βοηθήσω;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
silahim
Μέλος
Μέλος
silahim


Αριθμός μηνυμάτων : 238

Ξεγόνιασμα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξεγόνιασμα   Ξεγόνιασμα Icon_minitimeΤετ Δεκ 13, 2017 2:08 pm

α) εγώ έχω εννιά στην Πετρούπολη και τρία απο αυτά έχουν κόψει το γόνο.
Το μελίσσι σου είναι μικρό. Η βασίλισσα το ξέρει. Αν είχε γόνο δεν θα μπορούσε
να τον ζεστάνει το μικρό σου μελίσσι. (ασκοσφαιρωση) άρα κόβει τον γόνο
για να μπορεί το σμήνος να αντεπεξέλθει στον χειμώνα. Λογικά δεν πρέπει
να έχεις ούτε γύρες ούτε μέλια.

β) Κηρόπανα, ζαχαροζύμαρο, αν θέλεις και μπορείς ντάου αριστερά και δεξιά
στα τελευταία πλαίσια, αφαίρεσε όσα πλαίσια δεν ''πατούν'' οι μέλισσες,
τις κυψέλες ψηλά απο τη γή τουλάχιστον 15-20 εκατοστά(υγρασίες)
προφύλαξε τα μελίσσια απο τα ξεροβόρια, ΟΧΙ συχνό έλεγχο(άστα στην ησυχία τους) θα πηγαίνεις να τα βλέπεις, αλλά δεν θα τα ενοχλείς!!
Θεραπεία για βαρρόα έχεις κάνει?
Αν χρειαστείς και κάτι ποιό σοβαρό, κοντά είμαστε(λογικά).....να το δούμε απο κοντά.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
rookiebee
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
rookiebee


Αριθμός μηνυμάτων : 9

Ξεγόνιασμα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξεγόνιασμα   Ξεγόνιασμα Icon_minitimeΤετ Δεκ 13, 2017 2:27 pm

Ευχαριστώ για την απάντηση!

Έχει πολύ λίγη γύρη και λίγα μέλια (μικρά στεφάνια σκεπασμένα και κάποια ανοιχτά). Το έχω σφίξει στα 4 πλαίσια και στην μία άκρη έχω προσθέσει ένα κοντρα πλακέ θαλάσσης. Είναι πάνω σε παλέτα που βρίσκεται σε τσιμέντο, όχι στο χώμα. Κερόπανο με τρύπα και από πάνω ζυμάρι.

Επομένως θεωρώ πως είναι ΟΚ από αυτή την άποψη.

Θεραπεία θα έκανα οξαλυκό μόλις ξεγόνιαζε, οπότε είτε θα το κάνω τώρα πριν πλακώσουν μεγαλύτερα κρύα ή ίσως στις αλκυονίδες (όταν έρθουν).
Τι πιστεύεις πως είναι καλύτερο;

Προφανώς είμαστε κοντά, μπορούμε όντως να τα πούμε αν χρειαστεί.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
silahim
Μέλος
Μέλος
silahim


Αριθμός μηνυμάτων : 238

Ξεγόνιασμα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξεγόνιασμα   Ξεγόνιασμα Icon_minitimeΤετ Δεκ 13, 2017 2:36 pm

Όλα καλά!

Αν έχουν ξεγονιάσει τελείως, κάνε τώρα θεραπεία. Εγώ θα τους κάνω
περί της 20-30 του μήνα. Μπάς και ξεγονέψουν και τα υπόλοιπα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Ξεγόνιασμα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξεγόνιασμα   Ξεγόνιασμα Icon_minitimeΤετ Δεκ 13, 2017 5:52 pm

Καλώς όρισες στην παρέα μας.

Όπως σωστά προαναφέρθηκε κάνε θεραπείες. Φέτος τα μελίσσια ξεγονιάζουν... Ακόμα και στην Κρήτη cheers

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
rookiebee
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
rookiebee


Αριθμός μηνυμάτων : 9

Ξεγόνιασμα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξεγόνιασμα   Ξεγόνιασμα Icon_minitimeΤετ Δεκ 13, 2017 6:09 pm

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampists
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 11

Ξεγόνιασμα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξεγόνιασμα   Ξεγόνιασμα Icon_minitimeΤετ Δεκ 13, 2017 11:34 pm

να πω και εγω ότι από τα 6 μελισσακια που εχω τα 2 που εχουν φετινες βασσιλισες εχουν ξεγονεψει τελειως εδώ και 10 μερες και είναι 7 πλαισια σφυχτα γεματα μελια αφου δεν τρεφουν γονους..ενώ τα αλλα 4 με περυσινες βασσιλισες κρατανε λιγο γονο σε 1-2 πλαισια με πολύ λιγοτερο μελι...
Εκανα θεραπεια με βαροστοπ για 40 μερες και ελεγα να κανω και οξαλικο τον άλλο μηνα.
Υπαρχει περιπτωση να εχω χασει τις βασσιλισες στα ξεγονιασμενα;
Δεν μπορεσα να τις βρω αν και δεν εψαξα πολύ....εχετε καποιο κολπο να τις βρίσκεται ευκολα;
Για ποσο καιρο μπορουν να μεινουν ξεγονιασμενα χωρις να ανυσηχησουμε για απωλεια βασιλισσας;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
silahim
Μέλος
Μέλος
silahim


Αριθμός μηνυμάτων : 238

Ξεγόνιασμα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξεγόνιασμα   Ξεγόνιασμα Icon_minitimeΠεμ Δεκ 14, 2017 2:35 pm

Συντρέχει κάποιος λόγος που φοβάσαι ότι έχεις χάσει τις βασίλισσες???
Αλλά και τις δύο μαζί...........?? scratch
Ξεγονιασμένα μπορούν να μείνουν και 1,5 - 2 μήνες! Ανάλογα την
περιοχή που είσαι.
Αν έχεις χάσει βασίλισσα , που δεν το πιστεύω, θα σου αρρενοτοκίσει.
Κάποιος φίλος μελισσοκόμος να σε βοηθήσει να βρείτε τις μάνες.......??

Επίσης το βαροστόπ μην το αφήνεις πάνω απο 30-35 μέρες. Τα ακάρι γίνετε
ανθεκτικό στην δραστική ουσία και μπορείς να καταλάβεις τις επιπτώσεις
γενικά στην μελισσοκομεία. Αν κάνω λάθος.......διορθώστε με.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
rookiebee
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
rookiebee


Αριθμός μηνυμάτων : 9

Ξεγόνιασμα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξεγόνιασμα   Ξεγόνιασμα Icon_minitimeΠεμ Δεκ 14, 2017 3:09 pm

Μάλλον πρέπει να ψάξεις λίγο καλύτερα για τις μάνες. Το ίδιο έπαθα κι εγώ, στην πρώτη επιθεώρηση στο ξεγονιασμένο δεν την έβρισκα πουθενά και κοίταξα 2-3 φορές κάθε πλαίσιο. Μετά από δύο μέρες έκανα δεύτερη επιθεώρηση και την βρήκα με την πρώτη προσπάθεια.

Χωρίς να έχω την απαραίτητη εμπειρία (κι εδώ μπορούν να βοηθήσουν οι πιο έμπειροι από εμένα) στην περίπτωση που είχε χαθεί η μάνα εγώ θα πήγαινα σε συννένωση με κάποιο αδύναμο και όχι στο να προσθέσω μάνα τέτοια εποχή.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampists
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 11

Ξεγόνιασμα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξεγόνιασμα   Ξεγόνιασμα Icon_minitimeΠεμ Δεκ 14, 2017 3:23 pm

silahim έγραψε:
Συντρέχει κάποιος λόγος που φοβάσαι ότι έχεις χάσει τις βασίλισσες???
Αλλά και τις δύο μαζί...........?? scratch
Ξεγονιασμένα μπορούν να μείνουν και 1,5 - 2 μήνες! Ανάλογα την
περιοχή που είσαι.
Αν έχεις χάσει βασίλισσα , που δεν το πιστεύω, θα σου αρρενοτοκίσει.
Κάποιος φίλος μελισσοκόμος να σε βοηθήσει να βρείτε τις μάνες.......??

Επίσης το βαροστόπ μην το αφήνεις πάνω απο 30-35 μέρες. Τα ακάρι γίνετε
ανθεκτικό στην δραστική ουσία και μπορείς να καταλάβεις τις επιπτώσεις
γενικά στην μελισσοκομεία. Αν κάνω λάθος.......διορθώστε με.

όχι δεν εχω καποιο ιδιαιτερο λογο να πιστευω ότι εχω χασει τις βασίλισσες...απλα μου εκανε εντυπωση που και οι δυο φετινες βασίλισσες δεν εχουν γονο σε αντιθεση με τις άλλες που εχουν μεχρι και κυφηνες.
Θα περιμενω λοιπον και στην επομενη επιθεωρηση θα κοιτάξω καλυτερα αν το επιτρεψει ο καιρος.
το βαροστοπ το κρατησα οσο λενε οι οδηγιες χρησης που εγραφε η συσκευασια.
Για βασίλισσες γονιμοποιημένες αυτή την εποχη δυσκολα θα βρω αλλα ας ελπισω να μην συντρεχει λογος


Έχει επεξεργασθεί από τον/την mpampists στις Πεμ Δεκ 14, 2017 3:35 pm, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampists
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 11

Ξεγόνιασμα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξεγόνιασμα   Ξεγόνιασμα Icon_minitimeΠεμ Δεκ 14, 2017 3:28 pm

rookiebee έγραψε:
Μάλλον πρέπει να ψάξεις λίγο καλύτερα για τις μάνες. Το ίδιο έπαθα κι εγώ, στην πρώτη  επιθεώρηση στο ξεγονιασμένο δεν την έβρισκα πουθενά και κοίταξα 2-3 φορές κάθε πλαίσιο. Μετά από δύο μέρες έκανα δεύτερη επιθεώρηση και την βρήκα με την πρώτη προσπάθεια.

Χωρίς να έχω την απαραίτητη εμπειρία (κι εδώ μπορούν να βοηθήσουν οι πιο έμπειροι από εμένα) στην περίπτωση που είχε χαθεί η μάνα εγώ θα πήγαινα σε συννένωση με κάποιο αδύναμο και όχι στο να προσθέσω μάνα τέτοια εποχή.

εχεις μαλλον δικιο δεν εψαξα παρα πολύ ισως την επομενη φορα να τις πετυχω .
Δεν εχω και την απαραιτητη εμπειρια βλέπεις.
Ισως να φταιει για το ξεγονιασμα και το γεγονός του μπλοκαρίσματος των πλαισιων από μελι...εδωσα ακομα ένα κενο πλαισιο και θα τσεκαρω στην επομενη επιθεωρηση.
Αν κι δεν νομιζω να τις εχω χασει αφου ουτε περιεργο βουητο ακουσα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

Ξεγόνιασμα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξεγόνιασμα   Ξεγόνιασμα Icon_minitimeΣαβ Δεκ 16, 2017 6:12 am

Αν τις είχες χάσει, ακόμα και χωρίς γόνο θα σήκωναν άδεια βασιλοκέλια. Λένε ότι αν βάλεις τελάρο με μυρωδιά από άλλο μελίσσι η βασίλισσα πάει σε αυτό ψάχνοντας την άλλη βασίλισσα να την σκοτώσει. Αν είχες φρέσκο γόνο αρκετό από άλλο μελίσσι κι έβαζες 1 τελάρο, τότε, αν ήταν ορφανό, θα σήκωνε βασιλοκέλια. Το να έχεις χάσει βασίλισσα σε 2 μελίσσια μου φαίνεται δύσκολο. Μάλλον η βασίλισσες επειδή δεν γεννάνε εχουν μικρή κοιλιά και δεν τις διακρίνεις εύκολα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Ξεγόνιασμα
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Μελισσοκομικοί Χειρισμοί-
Μετάβαση σε: