Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 ΣΥΝΤΗΡΗΡΗ ΚΥΨΕΛΗΣ

Πήγαινε κάτω 
3 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
DIMILIOD
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 248

ΣΥΝΤΗΡΗΡΗ ΚΥΨΕΛΗΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ΣΥΝΤΗΡΗΡΗ ΚΥΨΕΛΗΣ   ΣΥΝΤΗΡΗΡΗ ΚΥΨΕΛΗΣ Icon_minitimeΤρι Αυγ 29, 2017 10:12 am

γεια σασ.εχω ενα προβλημα με τα κλειδακια τησ κυψελησ,σκουριασανε και εχουνε φρακαρει,και δεν κουνανε καθολου.τι να κανω για να λειτουργησουν παλι κανονικα?και τελοσ μια κυψελη εχει σαπιση το ξυλο στην πανω μερια,να το ξυσο και να το στοκαρω με ξυλοκολα και πριονιδη,μπασ και τη σωσω?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vtoutoun
Μέλος
Μέλος
vtoutoun


Αριθμός μηνυμάτων : 150

ΣΥΝΤΗΡΗΡΗ ΚΥΨΕΛΗΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΥΝΤΗΡΗΡΗ ΚΥΨΕΛΗΣ   ΣΥΝΤΗΡΗΡΗ ΚΥΨΕΛΗΣ Icon_minitimeΤρι Αυγ 29, 2017 12:45 pm

Στα κλειδιά μπορείς να βάλεις κάποιο σπρέι αντισκουριακό να το αφήσεις λίγο να ενεργήσει και μετά να προσθέσεις λίγο ακόμη όταν θα πάρουν μια στροφή.
Σίγουρα θα ξεκολλήσουν και θα γίνουν ξανά λειτουργικά.
Το πρόβλημα με το σάπιο ξύλο της κυψέλης που λες εξαρτάται το πως και το αν θα το αποκαταστήσεις με το πόσο εκτεταμένη είναι η ζημιά.
Π.χ. αν είναι κάτι επιφανειακό μέχρι ας πούμε ένα εκατοστό μπορείς να στοκάρεις με ξυλόκολλα και πριονίδι.
Αν το πρόβλημα έχει προχωρήσει περισσότερο αυτό που θα έκανα εγώ είναι κόψιμο και αφαίρεση του κομματιού με το πρόβλημα και προσθήκη νέου ξύλου.
Ξυλόκολλα εννοείται γύρω γύρω τρίψιμο και βάψιμο.
Με την προϋπόθεση βέβαια ότι τα υπόλοιπα ξύλα είναι εντάξει και θα κρατήσουν μερικά χρόνια ακόμη.


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
DIMILIOD
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 248

ΣΥΝΤΗΡΗΡΗ ΚΥΨΕΛΗΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΥΝΤΗΡΗΡΗ ΚΥΨΕΛΗΣ   ΣΥΝΤΗΡΗΡΗ ΚΥΨΕΛΗΣ Icon_minitimeΤετ Αυγ 30, 2017 1:52 pm

ευχαριστω για την απαντηση.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
queen master
Μέλος
Μέλος
queen master


Αριθμός μηνυμάτων : 205

ΣΥΝΤΗΡΗΡΗ ΚΥΨΕΛΗΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΥΝΤΗΡΗΡΗ ΚΥΨΕΛΗΣ   ΣΥΝΤΗΡΗΡΗ ΚΥΨΕΛΗΣ Icon_minitimeΠαρ Σεπ 01, 2017 2:22 pm

Καλησπερα και απο εμενα. Εγω θα ενεργουσα ως εξεις. Αναλογα την ζημια που εχουν. Για την κυψελη το ιδιο θα εκανα και εγω ακριβος με τον vtoutoun αν βεβαια αξιζει να το κανεις. Επισεις με τα κλειδια αν ειναι αρκετα σκουριασμενα και ταλεποριμενα, εγω προσοπικα τα αλαζω, γιατι αν φανε κανα 2 υγρασιες καλες θα κολησουν ξανα οποτε για μενα τσαμπα η ταλεπορια και το αντισκοριακο. Αν βεβαια αξιζει τον κοπο. Σου ειπαμε την γνωμη μας με τα λεγομενα σου και χωρις να εχουμε καπια εικονα με το πως ειναι τα πραγματα σε τι κατασταση ειναι δλδ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
ΣΥΝΤΗΡΗΡΗ ΚΥΨΕΛΗΣ
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» διαστασεις κυψελης
» καψημο κυψελης
» Πάτος Κυψέλης
» Αγορά κυψέλης
» αρχιτεκτονική της κυψέλης- διαταξη πλαισιων

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Τα εργαλεία της δουλειάς-
Μετάβαση σε: