Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Φακελωτη

Πήγαινε κάτω 
2 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
loukasthiva
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 3

Φακελωτη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Φακελωτη   Φακελωτη Icon_minitimeΔευ Ιουν 26, 2017 6:40 pm

Καλησπέρα...
Είμαι νέος στην μελισσοκομεια.. 2 μήνες σχεδόν.. μου αρέσει πολύ ως τώρα  (παρόλο που έχω φάει πάρα πολλά τσιμπιμα τα 😊😊)
Δυστυχώς η ευτυχώς,  δεν ξέρω,  ασχολούμαι αρκετές ώρες.. μέρα παρά μέρα πηγαίνω. Ειμαι σε πρωινη δουλειά και μερικες φορές και σε απογευματινή.. Τι σας τα λέω όλα αυτά ε; έλα ντε.. απλά να έχετε μια εικόνα στην ερώτηση μου..
Σκέφτομαι να φυτεψω φακελωτη.. τα Μελίσσια τα έχω στα χωράφια μου.. έχουμε αρκετά στρέμματα και είπα να βάλω να δω πως θα πάει.. δυστυχώς γεώτρηση δεν έχουμε..
Εκεί η ανθοφορια είναι κυρίως θυμάρι.. έχει κι φθινοπωρινο ρεικι... μετά έχει αμπέλια ελιες και κριθαρια φουλ.. επειδή όμως ακόμα μαθαίνω δεν θέλω να τα μεταφέρω.. φέτος σίγουρα όχι του χρόνου θα δείξει.. Να βάλω φακελωτη;; Τι άλλο θα μπορούσα (είχα σκεφτεί και για παλιουρι αλλά δεν βρήκα πληροφορίες κάπου στο που θα βρω να αγορασω); και που θα μπορέσω να βρω αυτό που θα μου προτείνετε..
Θέλω να έχω ανθοφορια πριν ή μετά από την ανθοφορια του θυμαριου..
ευχαριστώ πολύ!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
olomelia
BeeForce
BeeForce
olomelia


Αριθμός μηνυμάτων : 544

Φακελωτη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φακελωτη   Φακελωτη Icon_minitimeΤρι Ιουν 27, 2017 12:26 pm

καλύτερα να ρωτήσεις γεωπόνο αν ευνοείται η φακελωτή στα μέρη σου... και σε ξερικές συνθήκες.
πάντως σίγουρα μπορείς να φυτεύσεις λχ. ακακίες (Ρομπίνια κ Μιμόζα - η μια είναι πριν και η άλλη, νομίζω, στο τέλος του θυμαριού) περιμετρικά. Δενδρύλλια μπορείς να βρεις σε συμβολικές τιμές από τα δασικά φυτώρια της νομαρχίας.
Όσο για το παλιούρι, κάνει εξαιρετική (και δωρεάν) φυσική περίφραξη - αρκεί να μαζέψεις σπόρους και να τους φυτέψεις σε σπορείο. Την άνοιξη, όταν βλαστήσουν, τους μεταφυτεύεις στα σημεία που επέλεξες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
loukasthiva
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 3

Φακελωτη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φακελωτη   Φακελωτη Icon_minitimeΤρι Ιουν 27, 2017 9:21 pm

Σε ευχαριστώ πολύ.. θα ρωτήσω τον γεωπονο τθα μπορώ να κάνω και θα σας ενημερώσω και εδώ..
Απλά ήθελα αρχικά να δω αν αξίζει.. 3 μέλισσα κι αν έχω.. έκανα μια παραφυαδα δηλαδή 4 και τώρα θα κάνω άλλες 2.. οπότε πάμε στα 6.. στα 15 θα σταματήσω.. λόγο δουλειάς καλύτερα λίγα και δυνατά...
Παλιουρι γνωρίζεις που θα μπορέσω να βρω ; θα το βάλω περιμετρικά στο αμπέλι και στις ελιές 😉 . Μου άρεσε η ιδέα σου
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
olomelia
BeeForce
BeeForce
olomelia


Αριθμός μηνυμάτων : 544

Φακελωτη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φακελωτη   Φακελωτη Icon_minitimeΤετ Ιουν 28, 2017 10:07 am

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Μάζεψε αυτούς τους δίσκους μέσα στον Αύγουστο και νωρίς την άνοιξη, σπάσε το ξυλώδες περίβλημα του καρπού και πάρε να φυτέψεις τον σπόρο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
loukasthiva
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 3

Φακελωτη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φακελωτη   Φακελωτη Icon_minitimeΤετ Ιουν 28, 2017 6:57 pm

Που θα το βρω όμως;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
olomelia
BeeForce
BeeForce
olomelia


Αριθμός μηνυμάτων : 544

Φακελωτη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φακελωτη   Φακελωτη Icon_minitimeΠεμ Ιουν 29, 2017 2:10 am

όπως (νομίζω) έλεγε κι ο Βέγγος στο "οι Γερμανοί ξανάρχονται":
γκουάρντα εσύ από κει, να γκουαρντάρω κι εγώ από δω - μόνον έτσι!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Φακελωτη
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Φακελωτή
» ΦΑΚΕΛΩΤΗ
» φακελωτη
» Μέλι και Φακελωτή

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομικό περιβάλλον :: Τα μελισσοκομικά φυτά-
Μετάβαση σε: