Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 βασιλλοτροφια βασιλικος πολτος

Πήγαινε κάτω 
2 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
queen master
Μέλος
Μέλος
queen master


Αριθμός μηνυμάτων : 205

βασιλλοτροφια βασιλικος πολτος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: βασιλλοτροφια βασιλικος πολτος   βασιλλοτροφια βασιλικος πολτος Icon_minitimeΤετ Ιουν 14, 2017 7:39 pm

καλησπερα σε ολλους αδελφια. θα ηθελα να σας πω κατι που με αποσχολη εδω και αρκετο καιρο. για την βασιλοτροφια πια ειναι η διαφορα του εναρξης και αποπερατοσης? και οχι 1 μελισσι και για τα 2 δλδ και εναρξης και αποπερατοσης? εγω προσοπικα φτιαχνω 1 μελισσι δυνατο 10 αρι και βαζω μεχρει το πολυ 15 κελια μεσα για να ειμαι σιγουρος οτι θα μου εχουν πιασει τα 10. και απλα χωριζω παραφιαδες 5 μερες πριν βγουν της βασιλισσες και μετα βαζω μεσα τα βασιλικα κελια και ειναι τουμπανο η βασιλησες μεγαλες και παραγογηκες. αυτο που νωμιζω και λεω εγω ειναι για το εναρξης και αποπερατοσης ειναι οτι αν κανεις μεγαλη γραμη παραγογης βασιλισσων χρησιμοπηοις και αποπερατοσης για να μην εχεις πιασμενω το ορφανο. για να μπωρεις να το εκμεταλευτεις βαζωντας και αλλα κελια μετα την πρωτη με 2 μερα. το λεω γιατι και βασιλικο πολτο βγαζω με αυτο τον τροπο χωριζω μελισσια τα αφηνο δυνατα 10 αρια και στο τελος στο ενα απο αυτα που τα εχω ορφανα κανω μια βασιλοτροφια και μερικες μερες πρην γινει αρενοτοκο του πεταω μεσα το κελη και σε 2 μερες εχει βγει το κοριτσι και αλονηζει. δεν ξερω κατα ποσο τα κανω καλα η τα σκευτωμαι καλα. ασχολουμε 3 χρονια και παμε στο 4 τωρα απλα ψαχνωμαι πολυ και για πολλα πραγματα αναρωτιεμαι οπως και αυτο εδω που σας εγραψα. αφου γυνεται με 1 μεληση. αν ο καθε ενας το θελει για προσοπικη του χρηση και οχι για εμποριο πιος ο λογος εναρξης και αποπερατωσης? και στο ορφανο τα γεμηζουν τερμα θεου τα βασιλικα κελια.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
olomelia
BeeForce
BeeForce
olomelia


Αριθμός μηνυμάτων : 544

βασιλλοτροφια βασιλικος πολτος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: βασιλλοτροφια βασιλικος πολτος   βασιλλοτροφια βασιλικος πολτος Icon_minitimeΤετ Ιουν 14, 2017 11:44 pm

QM έχεις δίκιο,

Αν πας για μερικές δεκάδες βασίλισσες, δεν είναι απαραίτητο να χρησιμοποιήσεις έναρξης-αποπεράτωσης.
Αν όμως θέλεις αρκετές μάνες ή κ βασιλικό πολτό, έχεις πολλά κελιά πιασμένα σε κάθε γύρο κ είναι πιό αποδοτικό να δουλέψεις έτσι...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
queen master
Μέλος
Μέλος
queen master


Αριθμός μηνυμάτων : 205

βασιλλοτροφια βασιλικος πολτος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: βασιλλοτροφια βασιλικος πολτος   βασιλλοτροφια βασιλικος πολτος Icon_minitimeΠεμ Ιουν 15, 2017 1:21 am

Μα αυτό ακριβος σκευτικα και εγώ και λέω αν θέλω να βγαλο 20 με 30 για μένα το πολυ φτιάχνω 3 ορφανά 10 άρια και ιστερα αν είναι ώρα να της μοιρασω κοβο και από αυτά.δλδ τα κοβο στα 3
και τους δινο κελιά και είμαστε μία χαρα σην της αλες που θα κόψω. Ή αν θέλω να κάνω και αντικατάσταση.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
βασιλλοτροφια βασιλικος πολτος
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» ΒΑΣΙΛΙΚΟΣ ΠΟΛΤΟΣ
» βασιλικός πολτός και γύρη
» ΒΑΣΙΛΙΚΟΣ ΠΟΛΤΟΣ - ΧΟΝΔΡΙΚΗ
» Βασιλικός πολτός χονδρική
» Βασιλικος πολτος με σιροπι η μελι

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Μελισσοκομικοί Χειρισμοί-
Μετάβαση σε: