Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες

ΦόρουμΦόρουμ  Συχνές ΕρωτήσειςΣυχνές Ερωτήσεις  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

Μοιραστείτε | 

Απίστευτη χρονιά !!!

Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
kir
BeeForce
BeeForce

Αριθμός μηνυμάτων : 593

ΔημοσίευσηΘέμα: Απίστευτη χρονιά !!!   Πεμ Μάης 04, 2017 12:05 pm

Συνήθως κόβω παραφυάδες 4,5 πλαίσια , φέτος λόγο της χρόνιας έκοψα μερικές με 2 πλαίσια σε τριπλοκυψελίδια, 1 ψημένο γόνο και 1 τροφές με τις μέλισες τους και ιδού τα αποτελέσματα ...

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

μπήκε κελί στις 8 Απριλίου και χτες η βασίλισσα γεννούσε τις γλώσσες lol!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vtoutoun
Μέλος
Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 150

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απίστευτη χρονιά !!!   Πεμ Μάης 04, 2017 12:48 pm

Απίστευτη χρονιά πραγματικά, δεν τις προλαβαίνεις!!

Οι παρακάτω φωτογραφίες δείχνουν την πορεία του αφεσμού που πιάσαμε με τον κολλητό στις 09/04/17 και ο οποίος πάταγε περίπου 3,5 πλαίσια.
Η δεύτερη φωτογραφία δείχνει την εξέλιξή του σήμερα.[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
kir
BeeForce
BeeForce

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απίστευτη χρονιά !!!   Πεμ Μάης 04, 2017 1:02 pm

Αυτά είναι !!!!
Πάμε δυνατά Bill ...
Χτες μετά από μια μεταφορά συζητούσα με κάποιο και του είπα ότι πολλές βασίλισσες τις αλλάζω την ίδια χρονιά και έκανε τον σταυρό του Very Happy , οι σαβούρες κρατάνε μια κυψέλη τζάμπα και εγώ τουλάχιστον δεν τις θέλω για κατοικίδια, ότι δεν τραβάει λεμιτόμο !
lol!
mpampis13
BeeForce
BeeForce

Αριθμός μηνυμάτων : 1392

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απίστευτη χρονιά !!!   Πεμ Μάης 04, 2017 1:41 pm

Αγαπητέ kir συμφωνώ μαζι σου 100%.
Συναισθηματισμοί στο θεμα βασιλισσα δεν υπαρχουν. Όταν βλεπεις μια βασιλισσα ζαβη(γεννα - τρόπος γεννάς- συμπεριφορά μελισσιου) την κόβεις αμέσως. Άλλωστε θα στην κόψουν σίγουρα και σε λαθος εποχη.
Καλυτερα να παει το μελίσσι σου ενα μήνα πισω παρα ενα χρονο ....
kir
BeeForce
BeeForce

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απίστευτη χρονιά !!!   Πεμ Μάης 04, 2017 2:13 pm

Καλημέρα Μπάμπη δεν πάνε πίσω και να σου εξηγήσω γιατί ...
πάντα εμβολιάζω περισσότερα κελιά από ότι χρειάζομαι και πετάω το 1/3 που σχεδόν πάντα είναι άψογα, το ίδιο πλέον κάνω και στις παραφυάδες , κόβω περισσότερες , και ξέρω εκ των πρότερων ότι πολλές από αυτές θα θυσιαστούν και ο κόσμος τους θα ενισχύσει τις άλλες, προτιμώ να πετάω και καλές παρά να τις κρατάω εξ' ανάγκης.
Ποτέ δεν κάνω 2η απόπειρα εμβολιασμού στο ίδιο μελίσσι , το τσεκάρω στις 27-28 μέρες και ακόμα και αν έχει ξεκινήσει γόνο αλλά δεν έχει προλάβει να σφραγίσει γίνετε σκράπ και ενισχύει τις υπόλοιπες Very Happy

Όσες φορές έκανα κάτι διαφορετικό το βρήκα μπροστά μου !
vtoutoun
Μέλος
Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 150

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απίστευτη χρονιά !!!   Πεμ Μάης 04, 2017 2:46 pm

Η αντικατάσταση της μάνας από εμάς που περιγράφετε παιδιά απαιτεί  την κατάλληλη εμπειρία διότι μπορεί ο άπειρος να κάνει λάθος κινήσεις.
Να δώσω ένα παράδειγμα. Η ανάπτυξη ενός σμήνους εξαρτάται από πολλούς παράγοντες ένας από αυτούς είναι και η ποιότητα της βασίλισσας.
Άλλοι λόγοι εξίσου σημαντικοί είναι οι ασθένειες π.χ. βαρρόα. Ένα σμήνος με μεγάλη προσβολή θα έχει πτώση της ανάπτυξής του.
Αυτό δεν θα οφείλεται στη γέννα της βασίλισσας όμως αυτός που στερείται εμπειρίας (όπως εγώ) θα ρίξει το φταίξιμο σε εκείνη.
Ίσως να κάνω και λάθος μιας και είμαι εντελώς άπειρος ακόμη αλλά αυτό παρατήρησα πέρυσι σε ένα μελίσσι μου.
Ευτυχώς με βοήθησε η εμπειρία του κολλητού και αντί να την κόψω έκανα ξαλάφρωμα και πήραν τα πάνω τους.
mpampis13
BeeForce
BeeForce

Αριθμός μηνυμάτων : 1392

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απίστευτη χρονιά !!!   Παρ Μάης 05, 2017 12:37 am

Βασίλη μα εννοειτε.
Λαθη κανουμε ακομα ολοι. Ναι πρέπει να ψάξεις το γιατι δεν παει η μάνα.
Φταίει η ιδια-βαροα-νοζεμιαση τι;
Ψάχνεις και βρισκεις αλλα εγω αναφέρομαι σε πολλούς φίλους που το βλέπουν οτι φταίει η μάνα,κανει μπαμ, αλλα την λυπούνται και την αφήνουν να διαλύει το μελίσσι
kir
BeeForce
BeeForce

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απίστευτη χρονιά !!!   Παρ Μάης 05, 2017 10:42 am

Τέτοια εποχή πέραν της βασίλισσας το πρόβλημα που μπορεί να συναντήσουμε είναι η βαρρόα, αυτό συμμένει ότι δεν έγινε σωστή θεραπεία τον χειμώνα, δεν έγινε έλεγχος για την αποτελεσματικότητα μετά και ούτε δειγματοληπτικός έλεγχος στην συνέχεια για να ξέρουμε τα επίπεδα της βαρρόας στο μελισσοκομείο μας, αυτό συνεπάγεται μια χαμένη χρονιά, μιας και άρρωστα μελίσσια δεν αναπτύσσονται όπως πρέπει και κυρίως δεν μαζεύουν,
οπότε πρώτα από όλα καθαρά μελίσσια, και τα υπόλοιπα έρχονται

Απίστευτη χρονιά !!!
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Τι νέα από τα μελίσσια σας;-
Μετάβαση σε: