Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 βασιλικα κελια

Πήγαινε κάτω 
3 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
queen master
Μέλος
Μέλος
queen master


Αριθμός μηνυμάτων : 205

βασιλικα κελια  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: βασιλικα κελια    βασιλικα κελια  Icon_minitimeΔευ Μάης 01, 2017 8:18 pm

καλησπερα σε ολους. απο περιση ξεκινησα να βγαζω λιγο βασιλικο πολτο για προσοπικη μου χρηση. βλεπωντας καπια video απο τον κυριο γκλαβα αν δεν κανω λαθος την δελτα μελισσοκομικη. εχει καπια βασιλικα κελια που χρισημοπιοι και ειναι 17 σε καθε βεργα και απο οτι ακουσα να λεει το καθε ενα μελισσι βγαζει 10 γραμαρια. εγω χρησιμοπιο βασιλικα κελια αριστεας για να κανω βασιλοτροφια και να βγαλο για την οικογενεια μου λιγο πολτο και βαζω 30 κελια και απο τα 30 μου πιανουν τα 29. και απο τα 29 κελια ρε παιδια βγαζω δεν βγαζω 10 γραμαρια βασιλικου πολτου. τι κελια ειναι αυτα που χρησιμοπιοι ο κυριος γκλαβας και με 17 βγαζει 10 γραμαρια? επισεις εχω κανει και εγω το ιδιο σιστημα με το διαφραγμα και δουλεβουν μια χαρα τα μελισσακια και αναπτηξη και βασιλοτροφια ταυτοχρονα. μηπος γνωριζει κανεις τι βασιλικα κελια ειναι αυτα?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kir
BeeForce
BeeForce
kir


Αριθμός μηνυμάτων : 602

βασιλικα κελια  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: βασιλικα κελια    βασιλικα κελια  Icon_minitimeΔευ Μάης 01, 2017 9:53 pm

κάποια μελίσσια ταΐζουν καλύτερα τα κελιά αλλά σε καμία περίπτωση δεν πέρνεις 10gr από 17 κελιά , συνήθως θέλεις 3 με 4 κελιά για 1 γραμμάριο.
Ακόμα κάτι που πρέπει να προσέξεις είναι ότι άν εμβολιάζεις πολύ μικρή λάβρα τον μαζέβεις την 4η μέρα και όχι στις 3 διαφορετικά καλύτερα λάβρα 24 ωρών και εμβολιάζεις και πιό ευκολά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
queen master
Μέλος
Μέλος
queen master


Αριθμός μηνυμάτων : 205

βασιλικα κελια  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: βασιλικα κελια    βασιλικα κελια  Icon_minitimeΔευ Μάης 01, 2017 10:27 pm

η λαρβες που διαλεγω είναι 3 λμε 4 ημερών δλδ έχουν ξεκινήσει να σχηματίζουν το μισό φεγγαρο αν είναι τότε 3 με 4 ημερών δεν ξέρω μπορεί και να κάνω λάθος .στην βασιλοτροφια διαλεγω της πιο μικρές.ενο για πολτό και μία μέρα να είναι μεγαλύτερη δεν με πειράζει ούτος η αλος μετά από 3 μέρες την πεταω. Έχω διαβάσει αρκετά και για πολτό αλλά και για βασιλοτροφια. Έχω δει και αρκετά video επίσεις. Απλά είναι αυτό που με τρελάνει περισσότερο στην μελισσοκομία να κάνω βασιλοτροφια είναι το συνεσθημα που ανοιγεις την κυψέλη και βλέπεις τα κελιά πιασμενα εκεί τρελενωμαι από χαρά και την ικανοποίηση της δημιουργίας.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kir
BeeForce
BeeForce
kir


Αριθμός μηνυμάτων : 602

βασιλικα κελια  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: βασιλικα κελια    βασιλικα κελια  Icon_minitimeΤρι Μάης 02, 2017 9:32 am

Ok ! Μια χαρά το πας lol!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Στέλιος1
Μέλος
Μέλος
Στέλιος1


Αριθμός μηνυμάτων : 282

βασιλικα κελια  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: βασιλικα κελια    βασιλικα κελια  Icon_minitimeΤρι Μάης 02, 2017 7:01 pm

4-5 κελιά θέλεις για 1 γραμμάριο
συνέχισε να εμβολιάζεις και να πειραματίζεσαι δεν θα βγείς χαμένος
μια λεπτομέρεια σημαντική για το βίντεο του γκλάβα είναι τραβηγμένο αργά φθινόπωρο όπότε δεν έχει νοθεία στο μέλι που θα μαζέψει απο την άνοιξη και μετα .
εσύ αν το κάνεις σε ήδη ανεπτυγμένα μελίσσια δεν την γλιτώνεις την νοθεία
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
queen master
Μέλος
Μέλος
queen master


Αριθμός μηνυμάτων : 205

βασιλικα κελια  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: βασιλικα κελια    βασιλικα κελια  Icon_minitimeΤετ Μάης 03, 2017 7:53 am

αδελφε μου καλημερα. εχω φροντησει γιαυτο. δεν το κανω στα δυοροφα μου. αλλα σε παραφιαδες που ειχα κοψη και αυτη την στιγμη εχουν 5 πλασια προς 6 γονο. ετσι με αυτο τον τροπο τα βοιθω διεγερτικα να παρουν τα πανω τους και κανω και τους πειραματισμους μου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
βασιλικα κελια
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» καθαρή γονοφωλια
» Βασιλικα κελία
» Βασιλικα κελια
» Βασιλικα κελια
» βασιλικά κελιά

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Τα εργαλεία της δουλειάς-
Μετάβαση σε: