Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Σμηνουργησε ή όχι;

Πήγαινε κάτω 
+4
psath
matteus
olomelia
george kis
8 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

Σμηνουργησε ή όχι; - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σμηνουργησε ή όχι;   Σμηνουργησε ή όχι; - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Απρ 20, 2017 7:58 pm

Μα εννοειτε Γιώργη οτι και με το Κλασικό τροπο μπορεις να εχεις επιτυχία. Οποίο μελίσσι και να κόψεις ,οσο κακής ποιότητας και να ειναι με κατάλληλες ενέργειες(εύκολες και απλές ) μπορεις να του δώσεις γονο απο ποιοτική βασιλισσα και να βγάλουν βασιλισσα απο εκει. Δεν ειναι ανάγκη να κανει καποιος βασιλοτροφια.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kir
BeeForce
BeeForce
kir


Αριθμός μηνυμάτων : 602

Σμηνουργησε ή όχι; - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σμηνουργησε ή όχι;   Σμηνουργησε ή όχι; - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Απρ 20, 2017 8:59 pm

Ναι δεν το συζητάμε, οποιοσδήποτε τρόπος εξασφαλίζει κατάλληλες συνθήκες είναι αποδεκτός , μάλλον εγώ εκφράστηκα λάθος, το πρόβλημα δεν είναι ο τρόπος αλλά επιλογή όχι έχω 40 κουτσά στραβά και τα κόβω στην μέση και τα κάνω 80 ή ακόμα χειρότερα άσε τα καλά , θα πάνε σε νομή , κόψε στη μέση τα σκάρτα και άστα να βγάλουν βασίλισσα Very Happy


Έχει επεξεργασθεί από τον/την kir στις Πεμ Απρ 20, 2017 9:08 pm, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

Σμηνουργησε ή όχι; - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σμηνουργησε ή όχι;   Σμηνουργησε ή όχι; - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Απρ 20, 2017 9:05 pm

Να ρωτήσω κι εγώ τώρα κάτι σχετικό. Είναι καλό να σμηνουργούν τα μελίσσια ή όχι; Μελισσοκόμος έμπειρος υποστηρίζει πως πρέπει να σμηνουργούν γιατί λειτουργούν σύμφωνα με το ένστικτό τους. Επίσης ένα μελίσσι παραμένει παραγωγικό ακόμα κι αν σμηνουργήσει. Εγώ διαφωνώ και κάνω το παν να αποτρέψω τις σμηνουργίες. Πάντως τα δικά του έχουν βάλει περισσότερο μέλι πορτοκαλιάς από τα δικά μου που ξεπερνάνε τα 10 πλαίσια γόνο, και φυσικά έχουν μεγαλύτερες ανάγκες σε τροφήta xapia mou από τα δικά του που οι βασίλισσες περιόρισαν το γόνο λόγω σμηνουργίας. Smile
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kir
BeeForce
BeeForce
kir


Αριθμός μηνυμάτων : 602

Σμηνουργησε ή όχι; - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σμηνουργησε ή όχι;   Σμηνουργησε ή όχι; - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Απρ 20, 2017 9:54 pm

psath μπορείς να πάρεις το ίδιο μέλι αν όταν δεις κελιά πάρεις μια παραφιάδα την μάνα οστε να εκμεταλεύτεις την γέννα της και στις 6 ημέρες χαλάσεις όλα τα κελιά στην ορφανή και δόσεις 1 επιλογής , έτσι έχεις και αλαγή βασίλισσας και τον γόνο τις παλιάς που μπορείς να σκοτώσεις και να συνενώσεις χωρείς να τον χάσεις
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

Σμηνουργησε ή όχι; - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σμηνουργησε ή όχι;   Σμηνουργησε ή όχι; - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Απρ 20, 2017 9:57 pm

kir έγραψε:
psath μπορείς να πάρεις το ίδιο μέλι αν όταν δεις κελιά πάρεις μια παραφιάδα την μάνα οστε να εκμεταλεύτεις την γέννα της και στις 6 ημέρες χαλάσεις όλα τα κελιά στην ορφανή και δόσεις 1 επιλογής , έτσι έχεις και αλαγή βασίλισσας και τον γόνο τις παλιάς που μπορείς να σκοτώσεις και να συνενώσεις χωρείς να τον χάσεις

Σωστός αυτό κάνω κι εγώ. Επομένως δεν αφήνεις να σμηνουργήσει...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kir
BeeForce
BeeForce
kir


Αριθμός μηνυμάτων : 602

Σμηνουργησε ή όχι; - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σμηνουργησε ή όχι;   Σμηνουργησε ή όχι; - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Απρ 20, 2017 10:03 pm

Αν σμηνουργισει μπορεί να πάρει τον μισό κόσμο, μετά ποιος θα μαζέψει το μέλι ... Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
matteus
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
matteus


Αριθμός μηνυμάτων : 831

Σμηνουργησε ή όχι; - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σμηνουργησε ή όχι;   Σμηνουργησε ή όχι; - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Απρ 20, 2017 10:56 pm

Τι να πω και εγω ρε παιδια τα εχω παιξει φετος, 12ωρα στο μελισσοκομειο καθε μερα.

Μανες βασιλοτροφου που δεν χρονισαν και σμηνουργουν ολες. Δικες μου μανες σμηνουργιας δυο και τριων χρονων και δεν εχουν ριξει ουτε ενα βκ.

Μαλλον κατι δεν εκανε σωστα.. και το περιεργο ειναι οτι δεν εχω δει ουτε εναν αφεσμο και ειμαι συνεχεια εκει lol!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

Σμηνουργησε ή όχι; - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σμηνουργησε ή όχι;   Σμηνουργησε ή όχι; - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Απρ 20, 2017 11:24 pm

Για πιο λογο να εισαι συνέχεια εκει;
Βάλε παγίδες
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

Σμηνουργησε ή όχι; - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σμηνουργησε ή όχι;   Σμηνουργησε ή όχι; - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Απρ 20, 2017 11:29 pm

Εγώ σε ένα μελίσσι 16-17άρι χάλασα πολλά βασιλικάκελιά. Τυχαία το άνοιξα χτες και είδα νέα ταχύτατη να τρέχει στα τελάρα τραγουδώντας. Στη βάση βρήκα μάλλον τη μάνα με μικρή κοιλιά να κινείται στο πλαίσιο 1. Ήταν όντως η μάνα ή καμιά άλλη νέα;. Έχει φρέσκο γόνο αλλά αυγά δε διέκρινα. Το χώρισα αλλά οι μέλισσες ειναι κουβάρι στα άχτιστα και φυσικά δε χτίζουν.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
george kis
Μέλος
Μέλος
george kis


Αριθμός μηνυμάτων : 72

Σμηνουργησε ή όχι; - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σμηνουργησε ή όχι;   Σμηνουργησε ή όχι; - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Απρ 20, 2017 11:47 pm

Άγνωστοι φίλοι! Τι να πω; Τι παιδιά είστε εσείς; Τόσες γνώσεις; Δεν προλαβαίνω να σας καταλάβω, ξέρετε πολλά....
Μοναρχη έχεις μόνο 21 μελισσακια;

Kir όντως δεν θα γίνουν παραγωγικες φέτος οι σμηνουργιες; Εδώ η καταστολή σταματάει 20 Ιουνίου μόλις περάσει το παλιουρι.

Να σας πω και ένα ακόμα που έκανα: Σε ένα μελισσι που ήταν ψιλόεπιθετικό και μέτριο σε δύναμη γονου από τα αλλα, έκανα καταστολή...
Γιατί; για να βγάλω ένα πλαίσιο κεράσι ή ότι είναι; για να μην έχω το dna; Για ότι θες πες....
Την μεγάλη Δευτέρα λοιπόν και αφού ξεχειμωνιασα πάνω, τιναζω τις μέλισσες στην γονοφωλια και βάζω βασιλικό διάφραγμα, περσινά χτισμένα και μισό χτισμενα και λίγα φρέσκα μελια στα κεντρικά πλαίσια-στεφανια-. περίμεναν την μάνα.. Χαλάω τα βκ, κλείνω και φεύγω
Την Πέμπτη ξαναχαλαω (μόνο 2 βρήκα, ενώ την πρώτη φορά ήταν γύρω στα 8 μαζί με κυπελακια). Ψάχνω και την βρίσκω την βασίλισσα στο τρίτο πλαίσιο με το δεύτερο κεντημενο και στρατό μόνο όσο χρειαζόταν
Πάνω βάρουσαν γλώσσες στο καπακι, φανταστείτε είδα πλαίσιο με ένα κελί τελευταίο κλειστό στο κέντρο και γυρω-γυρω μελοθάλασσα, έβαλα ταβάνι κόντρα πλακέ 3 χιλιοστά και έκλεισα.
Πρώτα έκανα του κεφαλιού μου και μετά θυμήθηκα να σας ρωτησω; Πείτε μου το λάθος που έκανα είναι ασυγχωρητο ; Είναι μεγάλο λάθος;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Σμηνουργησε ή όχι; - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σμηνουργησε ή όχι;   Σμηνουργησε ή όχι; - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Απρ 20, 2017 11:56 pm

george kis έγραψε:
Άγνωστοι φίλοι! Τι να πω; Τι παιδιά είστε εσείς; Τόσες γνώσεις; Δεν προλαβαίνω να σας καταλάβω, ξέρετε πολλά....

Μοναρχη έχεις μόνο 21 μελισσακια;

Ο δαίμων του τυπογραφείου!!!!! 2100 εννοούσα! affraid

Ναι φίλε μου Γιώργο 21 έχω. Το αν κάποιος έχει πολλά μελίσσια δεν σημαίνει πως είναι και καλός μελισσοκόμος... Λόγω του ότι είμαι ετεροαπασχολούμενος δεν μπορώ να συντηρώ πολλά μελίσσια. Συντηρώ τόσα όσα να μπορώ να ανταπεξέλθω στις απαιτήσεις τους. Ωστόσο αυτό δεν στέκεται εμπόδιο για μάθηση και όσο κι αν φαίνεται περίεργο τα μεγαλύτερα μαθήματα μελισσοκομίας τα έχω πάρει από μελισσοκόμους αρχάριους και από αυτούς που έχουν τα λιγότερα μελίσσια...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
george kis
Μέλος
Μέλος
george kis


Αριθμός μηνυμάτων : 72

Σμηνουργησε ή όχι; - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σμηνουργησε ή όχι;   Σμηνουργησε ή όχι; - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Απρ 21, 2017 1:56 am

Πω ρε φίλε! Έμεινα!
Το καλοκαίρι Κρήτη για διακοπές., 😂
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

Σμηνουργησε ή όχι; - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σμηνουργησε ή όχι;   Σμηνουργησε ή όχι; - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Απρ 21, 2017 8:25 am

monarchis έγραψε:
george kis έγραψε:
Άγνωστοι φίλοι! Τι να πω; Τι παιδιά είστε εσείς; Τόσες γνώσεις; Δεν προλαβαίνω να σας καταλάβω, ξέρετε πολλά....

Μοναρχη έχεις μόνο 21 μελισσακια;

Ο δαίμων του τυπογραφείου!!!!! 2100 εννοούσα! affraid

Ναι φίλε μου Γιώργο 21 έχω. Το αν κάποιος έχει πολλά μελίσσια δεν σημαίνει πως είναι και καλός μελισσοκόμος... Λόγω του ότι είμαι ετεροαπασχολούμενος δεν μπορώ να συντηρώ πολλά μελίσσια. Συντηρώ τόσα όσα να μπορώ να ανταπεξέλθω στις απαιτήσεις τους. Ωστόσο αυτό δεν στέκεται εμπόδιο για μάθηση και όσο κι αν φαίνεται περίεργο τα μεγαλύτερα μαθήματα μελισσοκομίας τα έχω πάρει από μελισσοκόμους αρχάριους και από αυτούς που έχουν τα λιγότερα μελίσσια...
Πες τα Γιώργη πες τα!!
Εχω γνωρίσει ανθρώπους που εχουν τριψήφιο αριθμό Μελισσίων και λένε πραγματα απίστευτα.
Εχω καταλαβει απο τα λίγα που ξερω-βλέπω αλλα και απο αυτα που μιλαω με παρα πολλούς μελισσοκόμους ανα την Ελλάδα οτι το να εχεις πολλα Μελίσσα ειναι ευκολο. Ανάλογα το που τα εχεις. Το θεμα ειναι ΤΙ εχεις αλλα και ΤΙ παράγεις ποιοτικά.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
matteus
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
matteus


Αριθμός μηνυμάτων : 831

Σμηνουργησε ή όχι; - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σμηνουργησε ή όχι;   Σμηνουργησε ή όχι; - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Απρ 21, 2017 8:29 am

monarchis έγραψε:
Ωστόσο αυτό δεν στέκεται εμπόδιο για μάθηση και όσο κι αν φαίνεται περίεργο τα μεγαλύτερα μαθήματα μελισσοκομίας τα έχω πάρει από μελισσοκόμους αρχάριους και από αυτούς που έχουν τα λιγότερα μελίσσια...

Απο τους αλλους δεν παιρνεις λεξη. χαχα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Σμηνουργησε ή όχι; - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σμηνουργησε ή όχι;   Σμηνουργησε ή όχι; - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Απρ 21, 2017 8:32 am

matteus έγραψε:
monarchis έγραψε:
Ωστόσο αυτό δεν στέκεται εμπόδιο για μάθηση και όσο κι αν φαίνεται περίεργο τα μεγαλύτερα μαθήματα μελισσοκομίας τα έχω πάρει από μελισσοκόμους αρχάριους και από αυτούς που έχουν τα λιγότερα μελίσσια...

Απο τους αλλους δεν παιρνεις λεξη. χαχα

lol! lol! lol!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Σμηνουργησε ή όχι; - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σμηνουργησε ή όχι;   Σμηνουργησε ή όχι; - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Απρ 21, 2017 8:33 am

george kis έγραψε:
Πω ρε φίλε! Έμεινα!
Το καλοκαίρι Κρήτη για διακοπές., 😂

Εδώ είμαστε cheers
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
matteus
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
matteus


Αριθμός μηνυμάτων : 831

Σμηνουργησε ή όχι; - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σμηνουργησε ή όχι;   Σμηνουργησε ή όχι; - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Απρ 21, 2017 8:40 am

mpampis13 έγραψε:
Για πιο λογο να εισαι συνέχεια εκει;
Βάλε παγίδες

Κακια λυσσα τα εχει πιασει φετος. Ειναι λες και ειπαν αφου καταφεραμε και επιβιωσαμε αυτον τον χειμωνα ας διαιωνισουμε το ειδος μας λολ.  Τωρα το θεμα ειναι αν θα καταφερουν να επιβιωσουν απο εμενα :p

Πηγαινω προς το μεσημερι και ψαχνω τα δεντρα.

Καθε τρεις ημερες επιθεωρηση και σε οσο εχουν βκ στον οροφο γινεται ελεγχος και στην γονοφωλια.

Εχω κουραστει και εγω και αυτα αλλα δεν γινεται και αλλιως. Ετσι και αλλιως παντα καποια καταφερνουν να φυγουν.

Παγιδες εβαλα μεχρι στιγμης τιποτα.

psath έγραψε:
Εγώ σε ένα μελίσσι 16-17άρι χάλασα πολλά βασιλικάκελιά. Τυχαία το άνοιξα χτες και είδα νέα ταχύτατη να τρέχει στα τελάρα τραγουδώντας. Στη βάση βρήκα μάλλον τη μάνα με μικρή κοιλιά να κινείται στο πλαίσιο 1. Ήταν όντως η μάνα ή καμιά άλλη νέα;. Έχει φρέσκο γόνο αλλά αυγά δε διέκρινα. Το χώρισα αλλά οι μέλισσες ειναι κουβάρι στα άχτιστα και φυσικά δε χτίζουν.

Ακριβως τα ιδια πραγματα αντιμετωπιζω και εγω.

Αν ανοιξω μελισσι και ακουσω η δω μανα να τραγουδαει αμεσως καταστρεφω ολα τα βκ και αφηνω μονο ενα κλειστο και ενα ανοιχτο σε περιπτωση που η υπαρχων κοπει απο τις μελισσες η φυγει.

Μου ετυχε και αυτο να βρω βκ κλειστα και μανα μικρη στο μεγεθος κατω στην γονοφωλια στο δευτερο τελαρο. Σκεφτηκα μηπως ειναι η παλια που εχασε βαρος αλλα τρεφω τζαμπα ελπιδες.

Ειδικα αν δεν βρεις γονο ημερας ειναι δυσκολα τα πραγματα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kir
BeeForce
BeeForce
kir


Αριθμός μηνυμάτων : 602

Σμηνουργησε ή όχι; - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σμηνουργησε ή όχι;   Σμηνουργησε ή όχι; - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Απρ 21, 2017 11:15 am

Παράθεση :
matteus έγραψε:

   monarchis έγραψε:
       Ωστόσο αυτό δεν στέκεται εμπόδιο για μάθηση και όσο κι αν φαίνεται περίεργο τα μεγαλύτερα μαθήματα μελισσοκομίας τα έχω πάρει από μελισσοκόμους αρχάριους και από αυτούς που έχουν τα λιγότερα μελίσσια...


   Απο τους αλλους δεν παιρνεις λεξη. χαχα



sostos

Το καλό είναι ότι ο αρχάριος μιλάει και ο ερασιτέχνης έχει το περιθώριο να πειραματιστεί, άλλο να κάνεις το χόμπι σου και άλλο να πρέπει να ζήσεις από αυτό, για αυτό, αφιερώστε μερικά μελίσσια και δοκιμάστε πειραματιστείτε, μην απορρίπτεται και μην υιοθετείτε τίποτα αν δεν το δοκιμάσετε οι ίδιοι σε λίγα μελίσσια για αρχή

matteus έγραψε:
Κακια λυσσα τα εχει πιασει φετος. Ειναι λες και ειπαν αφου καταφεραμε και επιβιωσαμε αυτον τον χειμωνα ας διαιωνισουμε το ειδος μας λολ. Τωρα το θεμα ειναι αν θα καταφερουν να επιβιωσουν απο εμενα :p

Πηγαινω προς το μεσημερι και ψαχνω τα δεντρα.

Καθε τρεις ημερες επιθεωρηση και σε οσο εχουν βκ στον οροφο γινεται ελεγχος και στην γονοφωλια.

Εχω κουραστει και εγω και αυτα αλλα δεν γινεται και αλλιως. Ετσι και αλλιως παντα καποια καταφερνουν να φυγουν.

matteus από ότι ακούω είναι γενικό το κακό το Μάρτη πήγαινα για επιθεώρηση στην εβδομάδα και νόμιζα ότι είχα κάνει λάθος το μελισσοκομείο, αναγκάστηκα να βάλω άβαφους ορόφους για να μην έχω θέμα, αλλά πού, όταν ανοίγεις παραφυάδα 2 πλαισίων σε τριαράκι και έχει κατεβάσει γλώσσες και τις έχει γεννήσει κιόλας.
Το χειμώνα έγινε ένα καλό ξεκαθάρισμα στα δεύτερα , και αυτή η άνοιξη βγάζει και τη παραμικρή τάση σμηνουργίας
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Σμηνουργησε ή όχι;
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 2 από 2Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Βασίλισσες, Βασιλοτροφία & Παραφυάδες-
Μετάβαση σε: