Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Σμηνουργησε ή όχι;

Πήγαινε κάτω 
+4
psath
matteus
olomelia
george kis
8 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
george kis
Μέλος
Μέλος
george kis


Αριθμός μηνυμάτων : 72

Σμηνουργησε ή όχι; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Σμηνουργησε ή όχι;   Σμηνουργησε ή όχι; Icon_minitimeΣαβ Απρ 15, 2017 4:54 pm

Γειά σας παιδιά! Θέλω να ρωτήσω το εξής. Αν ένα μελισσι σμηνουργησει στις 12 το μεσημέρι, υπάρχει περίπτωση να βρούμε γονο 24 ώρες μετά, ο οποιος θα έχει μια κλίση 45 μοίρες; Βέβαια όχι πολλά αυγα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
olomelia
BeeForce
BeeForce
olomelia


Αριθμός μηνυμάτων : 544

Σμηνουργησε ή όχι; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σμηνουργησε ή όχι;   Σμηνουργησε ή όχι; Icon_minitimeΔευ Απρ 17, 2017 12:34 am

Έτσι όπως το περιγράφεις, τα αυγά που είδες, μπορούν να είναι τα τελευταία που γέννησε η παλιά μάνα πριν σμηνουργήσει.
Οπότε, η απάντηση είναι Ναι.

ΥΓ. Στο μελίσσι υπάρχουν βασιλοκελλιά;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
matteus
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
matteus


Αριθμός μηνυμάτων : 831

Σμηνουργησε ή όχι; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σμηνουργησε ή όχι;   Σμηνουργησε ή όχι; Icon_minitimeΔευ Απρ 17, 2017 12:44 am

Ναι εμεις βλεπουμε αυγα μεχρι και 3 ημερων και λεμε ολα οκ.

Την πατησα και εγω σε μερικα μελισσια και χαλασα τα βκ και η μανα πουθενα λολ.

Αμα δεν ειναι πολυ δυνατο το μελισσι και εχει σμηνουργησει το καταλαβαινεις με το ματι γιατι λειπει πληθυσμος.

Προσοχη λοιπον lol!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
george kis
Μέλος
Μέλος
george kis


Αριθμός μηνυμάτων : 72

Σμηνουργησε ή όχι; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σμηνουργησε ή όχι;   Σμηνουργησε ή όχι; Icon_minitimeΔευ Απρ 17, 2017 10:37 pm

Καλησπέρα! Ναι παιδιά είχε βκ και μάλιστα ένα ανοιχτο, γιαυτό και έκανα την ερώτηση, φοβάμαι πως έχασα τον αφεσμο.
Σημείωση ότι τα περιμένω στα δέντρα όλη μέρα εκεί από τις 9 με 10 το πρωί ως τις 5 το απόγευμα, ήταν η επιλογή μου για φέτος - να χωριστουν όπως αυτά θελουν- έτυχε να λείπω για μια ώρα από κοντά τους την Παρασκευή και μάλλον το έπιασε ένας φίλος 400 μέτρα μακριά. Σε λίγο καιρό θα ξέρω αν είναι αυτό, από την μεγάλη τάση σε πληθυσμο χωρίς αποτέλεσμα σε μέλι. Σας ευχαριστώ πολύ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

Σμηνουργησε ή όχι; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σμηνουργησε ή όχι;   Σμηνουργησε ή όχι; Icon_minitimeΔευ Απρ 17, 2017 10:51 pm

Εννοείς ότι το βασιλοκέλι είχε ανοίξει από εκκολαπτόμενη βασίλισσα ή δεν είχε σφραγίσει ακόμα;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
olomelia
BeeForce
BeeForce
olomelia


Αριθμός μηνυμάτων : 544

Σμηνουργησε ή όχι; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σμηνουργησε ή όχι;   Σμηνουργησε ή όχι; Icon_minitimeΤρι Απρ 18, 2017 7:03 am

george kis έγραψε:

 Σημείωση ότι τα περιμένω στα δέντρα όλη μέρα εκεί από τις 9 με 10 το πρωί ως τις 5 το απόγευμα, ήταν η επιλογή μου για φέτος - να χωριστουν όπως αυτά θελουν

Έτσι, από περιέργεια Γιώργο... γιατί επέλεξες να τ' αφήνεις να σμηνουργούν;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
matteus
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
matteus


Αριθμός μηνυμάτων : 831

Σμηνουργησε ή όχι; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σμηνουργησε ή όχι;   Σμηνουργησε ή όχι; Icon_minitimeΤρι Απρ 18, 2017 8:01 am

Παντως τα μελισσια που προερχονται απο αφεσμους δευτερους και τριτους του χρονου πανε σφαιρα.

Και μην ακουσω οτι εχουν τασεις σμηνουργιας χαχα.

Βασιλισσες αγοραστες απο βασιλοτροφο που δεν εχουν κλεισει ουτε χρονο σμηνουργουν και οι δικες μου σμηνουργιας ουτε καν.

Αμα η ανοιξη ειναι καλη ολα σμηνουργουν.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vtoutoun
Μέλος
Μέλος
vtoutoun


Αριθμός μηνυμάτων : 150

Σμηνουργησε ή όχι; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σμηνουργησε ή όχι;   Σμηνουργησε ή όχι; Icon_minitimeΤρι Απρ 18, 2017 8:32 am

Θα συμφωνήσω με τον φίλο matteus αν και είναι η πρώτη μου άνοιξη, δεν είναι τυχαίο που δεν κάνω άλλη δουλειά απ το να χαλάω β.κ.
Δεν νομίζω ότι είναι δίκαιο με τόσο δυνατή άνοιξη να κρίνουμε αρνητικά μελίσσια με τάση για σμηνουργία.
Κατά τα άλλα έχω και εγώ δύο κυψέλες με αφεσμούς οπότε είδομεν!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
george kis
Μέλος
Μέλος
george kis


Αριθμός μηνυμάτων : 72

Σμηνουργησε ή όχι; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σμηνουργησε ή όχι;   Σμηνουργησε ή όχι; Icon_minitimeΤρι Απρ 18, 2017 11:36 pm

Ναι psath το βκ είχε βγάλει βασίλισσα.
Ολομέλεια. Επέλεξα αυτό το τρόπο επειδή πέρυσι έπιασα ένα αφεσμο, τον άφησα στην ησυχία του, δεν ακολούθησε τις μετακινήσεις, δεν του έδωσα πλαίσια (πιάστηκε στο καπακι), την δεύτερη μέρα του αχνισματος έπεσε μόνο μια βαρροα (μέσα καλοκαιριού) - όταν στα άλλα επεφταν από 30 μέχρι 70, . 24 Δεκεμβρίου όταν χτυπούσα από έξω για να δω αν έχω χάσει κάποιο από το κρύο αυτό δεν ακουγόταν καθόλου, το άνοιξα, κοίταξα μέσα τις είδα να ζούνε έβγαλα την λαμαρίνα, τρύπησα το καπάκι, έβαλα τροφή από φόβο μην το χασω(0,5μέλι με 1κιλό ζάχαρη)και αυτή τη στιγμή είναι πραγματικός δυναμιτης. Περιμένοντας αυτό είπα να κάνω το ίδιο και για τα άλλα με την διαφορά ότι θα μπαίνουν σε πλαίσια. Αν μπορέσω θα ανεβάσω βίντεο κάποια στιγμή αρκεί να βρω δύο άτομα που θα το κρατάνε. Επίσης αφού δεν υπάρχει γονος θα μπορώ να κάνω ο.ο. ακόμα και τώρα όμως πρώτα θα πρέπει να διαβάσω αλλά άρθρα του φόρουμ ή να ρωτησω για να έχω την απάντηση πιο γρήγορα, . Αλήθεια ξέρει κανείς αν επιτρέπεται;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kir
BeeForce
BeeForce
kir


Αριθμός μηνυμάτων : 602

Σμηνουργησε ή όχι; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σμηνουργησε ή όχι;   Σμηνουργησε ή όχι; Icon_minitimeΤετ Απρ 19, 2017 12:23 pm

Γιώργο αν κάνεις Ο.Ο με γόνο το 1 πρόβλημα είναι ότι θα χάσεις και φρέσκο γόνο και το 2ο και μεγαλύτερο είναι ότι με 5-6 πλαίσια σφραγισμένο δεν μπορείς να κάνεις θεραπεία από την στιγμή που το 90% τις βαρρόα είναι προστατευμένο μέσα στα σφραγισμένα κελιά.

Όσο για τις βασίλισσες σμηνουργίας είναι αυτές που σίγουρα έχουν ανατραφεί με τις κατάλληλες συνθήκες που μόνο ένας σωστός βασιλοτρόφος μπορεί να ακουμπήσει, από εκεί και πέρα πιθανόν να είναι από μελίσσι επιρρεπή στη σμηνουργία ή όχι, αν ήταν νέα βασίλισσα που είχε χώρο και σμηνούργισε τότε έχει θέμα, αλλά αν στην τελευταία επιθεώρηση πριν 1 μήνα είχε 8 γόνους και δεν πίρε όροφο και σμηνούργησε τότε ...

Φέτος για να κάνω επιλογή άφησα τα μελίσσια που είχα επιλέξει με βάση τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά σφιχτά και έκανα επιλογή από μελίσσια που ξεπέρασαν τα όρια και δεν έκαναν κελιά, παρόλα αυτά έχασα βασίλισσες που τις είχα βάλει σε 3αρακια για γονιμοποίηση και ενώ ήμουν ήσυχος όταν πήγα να τις μεταγγίσω 1 μήνα μετά την τοποθέτηση των κελιών είχαν γεννήσει και τα 3 πλαίσια και όπου υπήρχε τρύπα και την έκαναν !
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
george kis
Μέλος
Μέλος
george kis


Αριθμός μηνυμάτων : 72

Σμηνουργησε ή όχι; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σμηνουργησε ή όχι;   Σμηνουργησε ή όχι; Icon_minitimeΤετ Απρ 19, 2017 2:16 pm

Γειά σου Kir! Φίλε εννοούσα ο.ο. για την σμηνουργια που θα έχει ελάχιστο γονο μετά από μια εβδομάδα ίσως....
Υπήρχε αρκετός χώρος, τα ξεχειμωνιασα στον όροφο και τα πρώτα κυπελακια βγάλανε τους πιο μεγάλους κηφηνες που έχω δει μάλλον επειδή όταν κατέβηκε κάτω η βασίλισσα περνούσε ξυστά από αυτά και δεν τα ταισαν για να γίνουν βασίλισσες
Όσο για τις βασίλισσες δεν ξέρω τίποτα απολύτως, για παράδειγμα μου λέει ένας φίλος να δώσω βκ από μελισσι που μαζεύει μέλι σε αυτά με τους υπερπληθυσμους που δεν μαζεύουν μέλι, και ότι θα αλλάξει χαρακτήρα το μελισσι. Δεν ξέρω ποιος κάνει κουμάντο παιδιά.... Η βασίλισσα ή οι εργατριες; Όντως αν αλλάξω βασίλισσα θα αλλάξει και η νοοτροπία του μελισσιου;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kir
BeeForce
BeeForce
kir


Αριθμός μηνυμάτων : 602

Σμηνουργησε ή όχι; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σμηνουργησε ή όχι;   Σμηνουργησε ή όχι; Icon_minitimeΤετ Απρ 19, 2017 3:26 pm

Ουπς ναι δεν το πρόσεξα, σαν μέθοδος προτείνετε σε παραφυάδες πριν σφραγίσουν τον πρώτο γόνο , απλά θέλει λίγο προσοχή γιατί στους αφεσμούς συνήθως δεν ξέρεις αν είναι γονιμοποιημένη ή όχι η βασίλισσα ώστε να ξέρεις πότε θα ξεκινήσει γόνο και αν είναι αγονιμοποίητη δεν θέλει πολύ σκάλισμα.
Ο φίλος σου το λέει γιατί η βασίλισσα καθορίζει την νοοτροπία του μελισσιού , όσο για το κουμάντο καλό είναι να το κάνει ο μελισσοκόμος, και εξηγούμε ...
Έχουμε φιλές που κάνουν κρεατοπαραγωγή και άλλες που είναι συντηρητικές , κυψέλες 6αρες, 8αρες, 10αρες, οριζόντιας και κάθετης ανάπτυξης όλα έχουν συν και πλην, αλλά στην τελική, μέλι θα πάρεις μόνο αν κάνεις εσύ κουμάντο και όχι οι μέλισσες, πολύ γόνο 1 μήνα πριν την ανθοφορία και περιορισμό ή διακοπή του κατά την διάρκεια αν δεν έχεις σύντομα επόμενη νομή !
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
george kis
Μέλος
Μέλος
george kis


Αριθμός μηνυμάτων : 72

Σμηνουργησε ή όχι; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σμηνουργησε ή όχι;   Σμηνουργησε ή όχι; Icon_minitimeΤετ Απρ 19, 2017 8:15 pm

Πολύ κατατοπιστικος φίλε, σ'ευχαριστώ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Σμηνουργησε ή όχι; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σμηνουργησε ή όχι;   Σμηνουργησε ή όχι; Icon_minitimeΤετ Απρ 19, 2017 9:05 pm

george kis έγραψε:
Γειά σου Kir! Φίλε εννοούσα ο.ο. για την σμηνουργια που θα έχει ελάχιστο γονο μετά από μια εβδομάδα ίσως....
 Υπήρχε αρκετός χώρος, τα ξεχειμωνιασα στον όροφο και τα πρώτα κυπελακια βγάλανε τους πιο μεγάλους κηφηνες που έχω δει μάλλον επειδή όταν κατέβηκε κάτω η βασίλισσα περνούσε ξυστά από αυτά και δεν τα ταισαν για να γίνουν βασίλισσες
Όσο για τις βασίλισσες δεν ξέρω τίποτα απολύτως,  για παράδειγμα μου λέει ένας φίλος να δώσω βκ από μελισσι που μαζεύει μέλι σε αυτά με τους υπερπληθυσμους που δεν μαζεύουν μέλι, και ότι θα αλλάξει χαρακτήρα το μελισσι. Δεν ξέρω ποιος κάνει κουμάντο παιδιά.... Η βασίλισσα ή οι εργατριες; Όντως αν αλλάξω βασίλισσα θα αλλάξει και η νοοτροπία του μελισσιου;

Από την εμπειρία μου ο.ο. την άνοιξη έχει ως αποτέλεσμα την αντικατάσταση της βασίλισσας.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
george kis
Μέλος
Μέλος
george kis


Αριθμός μηνυμάτων : 72

Σμηνουργησε ή όχι; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σμηνουργησε ή όχι;   Σμηνουργησε ή όχι; Icon_minitimeΤετ Απρ 19, 2017 11:34 pm

Άρα να μην κάνω τίποτα και να παρατηρήσω αυτό που ήθελα... Δηλαδή αν οι σμηνουργιες αυτόκαθαρίζονται από την βαρροα ή πεθαίνει και και μας αδειάζει την γωνιά λόγω απουσίας γονου.
Να σαι καλά μοναρχη
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Σμηνουργησε ή όχι; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σμηνουργησε ή όχι;   Σμηνουργησε ή όχι; Icon_minitimeΠεμ Απρ 20, 2017 8:28 am

george kis έγραψε:
μας αδειάζει την γωνιά λόγω απουσίας γονου.

sostos
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
matteus
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
matteus


Αριθμός μηνυμάτων : 831

Σμηνουργησε ή όχι; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σμηνουργησε ή όχι;   Σμηνουργησε ή όχι; Icon_minitimeΠεμ Απρ 20, 2017 9:53 am

Καλημερα εχω μια ερωτηση.

Παιζει ρολο αν θα βγουν καλες η οχι οι βασιλισσες μας, εαν απο την βασιλισσα που θα επιλεξουμε τα αυγα της για βασιλοτροφια ειναι αρκετα γερασμενη? (υποψιν το dna της ειναι πολυ καλο και ακομα και τωρα που εχει ξεπερασει τα 3 χρονια ριχνει καλους γονους).
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kir
BeeForce
BeeForce
kir


Αριθμός μηνυμάτων : 602

Σμηνουργησε ή όχι; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σμηνουργησε ή όχι;   Σμηνουργησε ή όχι; Icon_minitimeΠεμ Απρ 20, 2017 10:26 am

matteus αν σκεφτούμε ότι η φύση ξέρη τη κάνει, περισσότερο θετικό μου ακούγετε το γερασμένη παρά αρνητικό , γιατί τα πουλιά με βάση την φυσική διαδικασία βγαίνουν από γερασμένες και όχι νέες μάνες  

george kis παρακάτω είναι η μέθοδος για θεραπεία βαρρόα σε παραφυάδες αλλά όπως λέει και ο monarchis μου φαίνεται λίγο ακροβατικό , οπότε και δεν το έχω δοκιμάσει (ίσως φέτος Very Happy ) αλλά μου φαίνεται ρίσκο

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

Σμηνουργησε ή όχι; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σμηνουργησε ή όχι;   Σμηνουργησε ή όχι; Icon_minitimeΠεμ Απρ 20, 2017 12:51 pm

Χρονια πολλα σε όλος.
Θα ήθελα να σας ρωτησω κατι.
Εμεις ειμαστε μελισσοκόμοι. Η "δουλεια " μας ειναι να αναπτύσσουμε και να προσέχουμε τους πλυθησμους μας.
Η σμηνουργια ειναι ενα φυσικό φαινόμενο την μέλισσας που δεν ειναι υπό την σκεπή κάποιου ανθρώπου.
Με αυτο τον τροπο πρωτα απο αδειάζει ο χώρος απο υπερβολικό πλυθησμο και ετσι φυσικό ειναι να πολλαπλασιάζονται τα μελίσσια.
Ολο το παραπανω πρέπει να το κανουμε εμεις μια και αυτη ειναι η "δουλεια" μας.
Δεν εχει γινει καμια έρευνα- μελέτη που να μας δείχνει οτι
Οι αφεσμοι ειναι πιο υγιείς
Δεν εχουν βαροα
Εχουν καλύτερες μανες
πανε σφαίρα κ.ο.κ.
Εγω εχω πιασει αφεσμου και σε κανένα δεν είδα σταθερά ολα τα παραπανω. Άλλοι οτι με βαροα άλλοι χωρίς, με καλές μανες και με άθλιες που την άλλαξαν αμέσως ,αλλα έφυγαν και αναπτύχθηκαν σαν τρελα(πράγμα φυσικό μια και το μέλημα του πλυθησμου και τις μάνας ειναι να δυναμώσει ξανα) και αλλα κόλλαγαν χωρίς λογο.
Θεωρητικα αν θέλουμε να εχουμε ενα σωστα οργανωμένο και αναπτυσσόμενο μελοσσοκομιο δεν πρέπει να μας σμηνουργουν τα μελίσσια μας.
Μάλιστα αν μάνα που εχει χωρο να δουλέψει της πετάξουν κελιά σμήνουργιας τοτε αυτη η μάνα ειναι για άμεση αλλαγή.
Νομίζω λοιπόν οι το πιο σωστο ειναι να εχουμε εμεις τον έλεγχο πιο μελίσσι πολλαπλασιάζουμε και κατ επέκταση πια μάνα. Το πιο σωστο ειναι να επιλέγουμε το μελισσοκομίο μας και οχι να το αφήνουμε στο ελεος της επιλογής των μελισσών.
Ναι ξερω η μέλισσα ξερει καλυτερα αλλα και η άρρωστη μέλισσα θελει να πολλαπλασιαστεί....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vtoutoun
Μέλος
Μέλος
vtoutoun


Αριθμός μηνυμάτων : 150

Σμηνουργησε ή όχι; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σμηνουργησε ή όχι;   Σμηνουργησε ή όχι; Icon_minitimeΠεμ Απρ 20, 2017 1:37 pm

Με αφορμή αυτό που λες φίλε Μπάμπη δηλαδή να επιλέγουμε εμείς το μελισσοκομείο μας και όχι οι ίδιες οι μέλισσες, έχω να κάνω την εξής ερώτηση.
Εγώ ξεκίνησα φέτος με πέντε μελίσσια περσινές παραφυάδες Ιουνίου. Ένα από αυτά έδειξε από την αρχή ότι η μάνα κάνει τη διαφορά. Χτίσιμο φούλ γέννα απίστευτη, ανάπτυξη τεράστια σε σχέση με τις άλλες και βέβαια αποθήκευση περισσότερης ποσότητας μελιού.
Αυτή η κυψέλη και φέτος πήγε μπάλα, πήρε πρώτη όροφο και έφτασε σε χρόνο ρεκόρ αρχές Μαρτίου να έχει 17 πλαίσια πληθυσμό.
Αυτή η κυψέλη ήταν και η πρώτη που εμφάνισε κελιά σμηνουργίας.
Το ερώτημα είναι το εξής: Επιλέγεις να κόψεις παραφυάδες από την καλύτερη μάνα; ή την απορρίπτεις λόγω τάσης σμηνουργίας;
Κάποιος βέβαια που έχει πολλές μέλισσες ίσως να μπορεί να επιλέξει κάτι καλύτερο, εγώ από αυτές τις πέντε που είχα τι θα μπορούσα να κάνω;
Να την απορρίψω; Ακούω γνώμες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kir
BeeForce
BeeForce
kir


Αριθμός μηνυμάτων : 602

Σμηνουργησε ή όχι; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σμηνουργησε ή όχι;   Σμηνουργησε ή όχι; Icon_minitimeΠεμ Απρ 20, 2017 2:35 pm

Βασίλη υποθέτω ότι τα υπόλοιπα από τα 17 πλαίσια ήταν άχτιστα , σου πέταξε κελιά στις αρχές του μήνα που τις έκλεισε ο καιρός για 4-5 μέρες μέσα οπότε αναμενόμενο θα έλεγα Very Happy
Παρόμοιο δίλημμα έχω και εγώ με κυψέλη που βρήκα κελιά χαλασμένα 1 σφραγισμένο 2 πλαίσια φρέσκο γόνο πολλά αυγά και η βασίλισσα μέσα να γεννά (δεν έκανε αντικατάσταση είναι βαμμένη), την αφίσα χωρίς να χαλάσω το κελί και την επόμενη εβδομάδα άλλο κελί, χαλασμένο το προηγούμενο και η ίδια εικόνα, και είναι στα 20 πλαίσια μετά από πολύ αφαίμαξη γόνου skeftome
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vtoutoun
Μέλος
Μέλος
vtoutoun


Αριθμός μηνυμάτων : 150

Σμηνουργησε ή όχι; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σμηνουργησε ή όχι;   Σμηνουργησε ή όχι; Icon_minitimeΠεμ Απρ 20, 2017 2:55 pm

Βασίλη χώρο για να γεννήσει είχε αρκετό αλλά παρόλα αυτά κατέβαζαν συνέχεια β.κ. Κάποια στιγμή την έσπασα της πήρα τη μάνα σε παραφυάδα έκανα και άλλη μία παραφυάδα πιο δίπλα με την μέθοδο kir!!! χωρίς μετακίνηση. Ύστερα από όλα αυτά και μετά από λάθος χειρισμό δικό μου έφυγε και ένας αφεσμός (είναι αυτός που ανέβασα στο βίντεο) και παρόλα αυτά η μητρική κυψέλη χωρίς μάνα την μέρα που έφυγε ο αφεσμός ήταν στα 14 πλαίσια!! Σκέψου τι γόνους είχε ρίξει αυτή η μάνα πριν την πάρω. Ε δεν τις απορρίπτεις αυτές τις μέλισσες ρε παιδιά.
Από αυτή τη μάνα σήμερα έχω τέσσερις κυψέλες και η αρχική που είχα ορφανέψει ξεκίνησε τη γέννα η νέα μάνα.
Θα δούμε του χρόνου αν η επιλογή μου να πάρω βασίλισσες από τη μάνα αυτή ήταν η σωστή ή όχι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kir
BeeForce
BeeForce
kir


Αριθμός μηνυμάτων : 602

Σμηνουργησε ή όχι; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σμηνουργησε ή όχι;   Σμηνουργησε ή όχι; Icon_minitimeΠεμ Απρ 20, 2017 3:14 pm

Μια χαρά είναι η επιλογή σου ! απλά κράτα και από άλλες περισσότερο για τον να υπάρχει ποικιλομορφία DNA και του χρόνου κάνεις ξανά επιλογή.
Ακόμα και αν υποθέσουμε ότι η σμηνουργία είναι 1 χαρακτηριστικό , σίγουρα θα σου δώσει κάποια παιδιά που θα έχουν τα υπόλοιπα χωρίς αυτό, το θέμα είναι να κάνουμε επιλογή και να κρατάμε το καλύτερο δυνατό !

Έχετε σκεφτεί ότι σε όλη την Αγροκτηνοτροφική ομάδα από τους σπόρους μέχρι τα πρόβατα γίνετε επιλογή αιώνες τώρα και στην μελισσοκομεία ακόμα συνεχίζουν πολλοί απλά να κόβουν μελίσσια στην μέση ...
αμπελοφιλοσοφίες skeftome
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

Σμηνουργησε ή όχι; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σμηνουργησε ή όχι;   Σμηνουργησε ή όχι; Icon_minitimeΠεμ Απρ 20, 2017 5:19 pm

kir έγραψε:

Έχετε σκεφτεί ότι σε όλη την Αγροκτηνοτροφική ομάδα από τους σπόρους μέχρι τα πρόβατα γίνετε επιλογή αιώνες τώρα και στην μελισσοκομεία ακόμα συνεχίζουν πολλοί απλά να κόβουν μελίσσια στην μέση ...
αμπελοφιλοσοφίες skeftome
Ποσο πιο πολυ να συμφωνήσω μαζι σου !!!!!!!!
Για εμενα.
Αν δεν εχουμε κανει κανένα λαθος χειρισμό και ειμαστε σίγουροι οτι δεν φταίμε εμεις για την σμηνουργια ....Ναι την μάνα την κόβεις.
Ένας μεγάλος σε αριθμό μελίσσιων μελισσοκόμος με σωστη σκεψη και τρομερή οργάνωση όταν έμαθε οτι σε 2οροφα επιθεώρω τον κατω οροφο με ρώτησε γιατι.
Του απάντησα "μα για να δω μηπως μου εχουν πετάξει κελιά κατω"
Απάντηση..... φιλε μου αν καθόμουν να επιθεωρώ για κελιά στο κατω οροφο δεν θα είχα μέση και δεν πηγενα ποτε σπιτι μου. Την βασιλισσα που εχει χωρο και δουλεια να κανει και δεν την εχεις εσυ επηρεάσει δεν την τσεκάρεις κατω.το μελίσσι που κανει κελιά κατω δεν ειναι καλο.το μελίσσι ειναι η βασιλισσα του. Αυτη την βασιλισσα την σκοτώνεις χώρις δεύτερη σκεψη. Μια χούφτα μελισσες και μια άριστη βασιλισσα σου κανουν ενα μελισσοκομίο μόνα τους....
Φιλε μου πρέπει να μάθεις να σκοτώνεις βασιλισσες"
Το τήρησα,απο τοτε άρχισα να αυξάνω τα κουτιά μου σε σταθερό ρυθμό αν δεν εκανα και τόσο βλακειες που κανω κατα διαστήματα θα είχαν και παραπανω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Σμηνουργησε ή όχι; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σμηνουργησε ή όχι;   Σμηνουργησε ή όχι; Icon_minitimeΠεμ Απρ 20, 2017 6:08 pm

Εμένα πάντως φέτος μου σμηνούργησαν 3 από τα 21 παρόλο που είχαν χώρο να δουλέψουν. Μελίσσια με πλαίσια 15-19 πλαίσια και με χώρο να εργαστούν κάποιες μάνες την είδαν μετανάστριες. Δυστυχώς σε αυτή την περίπτωση το γενετικό υλικό προκαθορίζει τις ενέργειες....

kir εσύ ξέρεις καλύτερα από όλους (από τα σεμινάρια με τον Κοτζιά) πως ακόμα και με τον κλασικό τρόπο, υπάρχει περιθώριο να αυξηθεί το περιθώριο επιτυχίας για ποιοτικότερες βασίλισσες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Σμηνουργησε ή όχι;
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 2Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Βασίλισσες, Βασιλοτροφία & Παραφυάδες-
Μετάβαση σε: