Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Πιάσιμο αφεσμού.

Πήγαινε κάτω 
+10
nickbeni
psath
Themis
kir
queen master
nikos37
olomelia
matteus
monarchis
vtoutoun
14 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
vtoutoun
Μέλος
Μέλος
vtoutoun


Αριθμός μηνυμάτων : 150

Πιάσιμο αφεσμού. - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πιάσιμο αφεσμού.   Πιάσιμο αφεσμού. - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Απρ 16, 2017 9:55 pm

Χρόνια πολλά στην παρέα. Εχθές πήγα για έναν έλεγχο στις μέλισσες και με μεγάλη μου χαρά διαπίστωσα ότι η παγίδα για αφεσμούς που είχα βάλει σε ένα δέντρο στο μελισσοκομείο μου είχε πιάσει έναν αφεσμό!!
Βέβαια κατά 99% δικές μου ήταν που σμηνούργησαν αλλά παρόλα αυτά δεν παύει να θεωρείται επιτυχία.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
matteus
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
matteus


Αριθμός μηνυμάτων : 831

Πιάσιμο αφεσμού. - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πιάσιμο αφεσμού.   Πιάσιμο αφεσμού. - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Απρ 17, 2017 12:50 am

Ωραιος !! Εγω σκεφτομαι κατι πιο αποτελεσματικο, οπως το να κανω camping εκει μαζι τους λολ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

Πιάσιμο αφεσμού. - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πιάσιμο αφεσμού.   Πιάσιμο αφεσμού. - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Απρ 17, 2017 9:53 pm

Ωραία! Δε μας έδειξες το εσωτερικό. Για πόσα πλαίσια μιλάμε; Πάντως είχες ωραία μουσική υπόκρουση. Το πουλί που ακούγεται είναι κότσυφας; Ρωτάω γιατί και σε μένα γίνεται χαμός από τα κοτσύφια. Είναι περισσότερα από τα σπουργίτια.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vtoutoun
Μέλος
Μέλος
vtoutoun


Αριθμός μηνυμάτων : 150

Πιάσιμο αφεσμού. - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πιάσιμο αφεσμού.   Πιάσιμο αφεσμού. - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Απρ 17, 2017 11:10 pm

psath έγραψε:
Ωραία! Δε μας έδειξες το εσωτερικό. Για πόσα πλαίσια μιλάμε; Πάντως είχες ωραία μουσική υπόκρουση. Το πουλί που ακούγεται είναι κότσυφας; Ρωτάω γιατί και σε μένα γίνεται χαμός από τα κοτσύφια. Είναι περισσότερα από τα σπουργίτια.
Τρία πλαίσια γεμάτα είναι. Και μέσα σε δύο μέρες έχτισαν τα δυόμισι. Ήδη βάζουν γύρες και μελάκι.
Το πουλί που κελαηδά είναι κοτσύφι όπως το είπες κάθε μέρα πρωί βράδυ χαλούν τον κόσμο με τα τραγούδια τους. Άνοιξη βλέπεις εποχή ζευγαρώματος.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
matteus
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
matteus


Αριθμός μηνυμάτων : 831

Πιάσιμο αφεσμού. - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πιάσιμο αφεσμού.   Πιάσιμο αφεσμού. - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Απρ 18, 2017 10:35 pm

monarchis έγραψε:
kir έγραψε:
Bill πήγα στον δικό σου και πήρα πλαίσια, πολύ καλές τιμές και ωραία δουλεία .... άντε γιατί είχαμε πήξει στην σαβούρα και τις πληρώνουμε λες και είναι oregon !

Δώστε πληροφορίες γιατί εγώ έχω απογοητευτεί από την ασχετοσύνη των κατασκευαστών. Αλλού η τρύπα αλλού το σύρμα αλλού το κερί.


Monarchi, φτιαξε ενα thread στο οποιο θα γραφουμε για ηλιθιους κατασκευαστες για κατασκευαστες που τα καταφερνουν καπως γιατι ολοι .....

Πρωτη φορα αγορασα κυψελες παραγωνες απο τον ιδιο κατασκευαστη.. τα τελαρα του στραβα, αστα να πανε ..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Πιάσιμο αφεσμού. - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πιάσιμο αφεσμού.   Πιάσιμο αφεσμού. - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Απρ 19, 2017 12:53 pm

matteus έγραψε:
Monarchi, φτιαξε ενα thread στο οποιο θα γραφουμε για ηλιθιους κατασκευαστες για κατασκευαστες που τα καταφερνουν καπως γιατι ολοι .....

Αν μπορούσα θα τους έριχνα στην πυρά... Το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να τους καταδεικνύω στους εμπόρους και αν επιμένουν να μου πουλάνε φίκια για μεταξωτές απλά κόβω τους εμπόρους. Ολσο για το thread δεν μπορώ, αυτό που μπορώ να κάνω και να κάνουμε είναι να τους αποφεύγουμε ενημερώνοντας με π.μ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

Πιάσιμο αφεσμού. - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πιάσιμο αφεσμού.   Πιάσιμο αφεσμού. - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Απρ 23, 2017 11:13 pm

Σήμερα την ώρα της επιθεώρησης ένας αφεσμός κάθισε σε μια πορτοκαλιά. Η βασίλισσα ήταν με κάπως μεγαλούτσικη κοιλιά. Κατά την επιθεώρηση δεν εντόπισα βασίλισσα σε ένα 16άρι μελίσσι που είχε γόνο ημερών και σφραγισμένο 11-12 πλαίσια. Πουθενά δεν υπήρξε βασιλοκέλι και δεν είχα καταστρέψει κανένα τις προηγούμενες μέρες. Είναι δυνατόν να σμηνουργήσει μελίσσι χωρίς βασιλοκέλι και με τόσο γόνο; Πιστεύω πως μάλλον δεν πρόσεξα καλά κατά την επιθεώρηση και κάπου σε κάποιο πλαίσιο ήταν κρυμμένη η βασίλισσά τουscratch .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vtoutoun
Μέλος
Μέλος
vtoutoun


Αριθμός μηνυμάτων : 150

Πιάσιμο αφεσμού. - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πιάσιμο αφεσμού.   Πιάσιμο αφεσμού. - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Απρ 24, 2017 8:27 am

psath έγραψε:
Σήμερα την ώρα της επιθεώρησης ένας αφεσμός κάθισε σε μια πορτοκαλιά. Η βασίλισσα ήταν με κάπως μεγαλούτσικη κοιλιά. Κατά την επιθεώρηση δεν εντόπισα βασίλισσα σε ένα 16άρι μελίσσι που είχε γόνο ημερών και σφραγισμένο 11-12 πλαίσια. Πουθενά δεν υπήρξε βασιλοκέλι και δεν είχα καταστρέψει κανένα τις προηγούμενες μέρες. Είναι δυνατόν να σμηνουργήσει μελίσσι χωρίς βασιλοκέλι και με τόσο γόνο; Πιστεύω πως μάλλον δεν πρόσεξα καλά κατά την επιθεώρηση και κάπου σε κάποιο πλαίσιο ήταν κρυμμένη η βασίλισσά τουscratch .  

Καλημέρα, Ένα απόγευμα κουβεντιάζαμε με τον kir και του έλεγα τον πόνο μου για κάτι παρόμοιο. Ένα β.κ. να αφήνεις μου λέει γιατί θα σου φύγουν, ένα άφησα του λέω. Τα τίναξες τα πλαίσια όταν έψαχνες; Όχι του λέω αλλά θα τα έβλεπα. Να μην το κάνω παραμύθι πάω την επόμενη μέρα να ρίξω μια ματιά γιατί μου μπήκαν ψύλλοι. Τινάζω τα πλαίσια και βρίσκω άλλα τέσσερα!!! scratch
Τώρα αν τα τίναξες και είσαι σίγουρος ότι δεν υπάρχει β.κ. τότε είναι πολύ πιθανό η παρθένα βασίλισσα να ξέρει να κρύβεται. lol!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
matteus
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
matteus


Αριθμός μηνυμάτων : 831

Πιάσιμο αφεσμού. - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πιάσιμο αφεσμού.   Πιάσιμο αφεσμού. - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Απρ 24, 2017 9:37 am

psath έγραψε:
Σήμερα την ώρα της επιθεώρησης ένας αφεσμός κάθισε σε μια πορτοκαλιά. Η βασίλισσα ήταν με κάπως μεγαλούτσικη κοιλιά. Κατά την επιθεώρηση δεν εντόπισα βασίλισσα σε ένα 16άρι μελίσσι που είχε γόνο ημερών και σφραγισμένο 11-12 πλαίσια. Πουθενά δεν υπήρξε βασιλοκέλι και δεν είχα καταστρέψει κανένα τις προηγούμενες μέρες. Είναι δυνατόν να σμηνουργήσει μελίσσι χωρίς βασιλοκέλι και με τόσο γόνο; Πιστεύω πως μάλλον δεν πρόσεξα καλά κατά την επιθεώρηση και κάπου σε κάποιο πλαίσιο ήταν κρυμμένη η βασίλισσά τουscratch .  

Psath Ολα ειναι πιθανα φετος χαχα.

Χτες την ωρα της επιθεωρησης παραλιγο να κατσει πανω μου ενας αφεσμος. Τελικα εκατσε πανω στην κυψελη που επιθεωρουσα λολ.

Υπαρχει περιπτωση να σμηνουργησει καποιο μελισσι με την παλια την γονιμοποιημενη την μανα και να φυγει κατευθειαν στην τελικη φωλια ? δηλαδη να μην κατσει καθολου σε καποιο κλαδι ?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kir
BeeForce
BeeForce
kir


Αριθμός μηνυμάτων : 602

Πιάσιμο αφεσμού. - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πιάσιμο αφεσμού.   Πιάσιμο αφεσμού. - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Απρ 24, 2017 11:14 am

Αν τύχει να είστε στο μελισσοκομείο την ώρα που ανοσιουργεί σμηνουργεί ήθελα να γράψω Very Happy η συνταγή για να μην ταλαιπωρείστε , είναι ένα μαντιλάκι ή μια σταγόνα MELISSA ESSENTIAL OIL σε μια κυψέλη με 2-3 πλαίσια, βάζετε και λίγο διαγώνια το καπάκι να μπορούν να μπουν και από πάνω και να απλωθεί πιο γρήγορα το άρωμα , σε 15΄ είναι έτυμη lol!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
olomelia
BeeForce
BeeForce
olomelia


Αριθμός μηνυμάτων : 544

Πιάσιμο αφεσμού. - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πιάσιμο αφεσμού.   Πιάσιμο αφεσμού. - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Απρ 24, 2017 2:39 pm

matteus έγραψε:
Υπαρχει περιπτωση να σμηνουργησει καποιο μελισσι με την παλια την γονιμοποιημενη την μανα και να φυγει κατευθειαν στην τελικη φωλια ? δηλαδη να μην κατσει καθολου σε καποιο κλαδι ?

Ναι Ματέο, υπάρχει.
Αν η "φωλιά", έχει πολλά πλεονεκτήματα (παλαιότερο σμήνος, λχ.) και είναι αρκετά κοντά...
Έτυχα σε περίπτωση να φεύγει απ'την κυψέλη κ να φωλιάζει σε κουφάλα πλατανιού, 12 μέτρα πιο πάνω.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την olomelia στις Δευ Απρ 24, 2017 8:47 pm, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

Πιάσιμο αφεσμού. - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πιάσιμο αφεσμού.   Πιάσιμο αφεσμού. - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Απρ 24, 2017 4:29 pm

Τελικά τη βρήκα τη βασίλισσα. Είναι πολύ μεγάλη σε μέγεθος για να σμηνουργήσει. Επιπλέον δεν υπάρχει βασιλοκέλι. Μάλλον προέρχεται από ένα που χώρισα και είχε πολλά βασιλοκέλια. Όπως λέει κι ο vtoutoun κάποιο βασιλοκέλι ξέφυγε. Όμως έχει μεγάλη κοιλιά για αγονιμοποίητη.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nickbeni
Μέλος
Μέλος
nickbeni


Αριθμός μηνυμάτων : 56

Πιάσιμο αφεσμού. - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Σμηνουργια   Πιάσιμο αφεσμού. - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Απρ 24, 2017 8:40 pm

Παιδια, οντως πολλα βασιλοκελια σε πολλα μελισσια δυνατα!
Εγω βλεπωντας το χαμο αυτον, βρηκα ευκαιρια και πηρα τα πλαισια με τα βασιλοκελια(αφου σιγουρευτικα οτι η βασιλισσα ειναι υγιεις και μπορει να κρατησει το μελισσι, Στην περιπτωση που ηθελαν να την αντικαταστισουν,)
και εκοψα παραφυαδες, πλαισιο με βασιλοκελια(καταστροφη των μικρων) και παραφυαδες παραφυαδες παραφυαδες
προλαβα ετσι 4 με 5 μελισσια, πηρα 2 με 3 παραφυαδες απο αυτα τα μελισσια απο το καθενα.
Οι μανες γονιμοποιηθηκαν , και πανε ρολοι
Χτες εκοψα για τον ιδιο λογο ακομα 3 παραφυαδες με βασιλοκελια ετοιμα μεγαλα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
matteus
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
matteus


Αριθμός μηνυμάτων : 831

Πιάσιμο αφεσμού. - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πιάσιμο αφεσμού.   Πιάσιμο αφεσμού. - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Απρ 24, 2017 11:09 pm

kir έγραψε:
Αν τύχει να είστε στο μελισσοκομείο την ώρα που ανοσιουργεί σμηνουργεί ήθελα να γράψω Very Happy η συνταγή για να μην ταλαιπωρείστε , είναι ένα μαντιλάκι ή μια σταγόνα MELISSA ESSENTIAL OIL σε μια κυψέλη με 2-3 πλαίσια, βάζετε και λίγο διαγώνια το καπάκι να μπορούν να μπουν και από πάνω και να απλωθεί πιο γρήγορα το άρωμα , σε 15΄ είναι έτυμη lol!

Εχω βαλει 2 κυψελες με μαντιλακια και μαυρα κερια σε 2 δεντρα που ειχαν κατσει ηδη αφεσμοι.  Πλεον οι καινουργιοι αφεσμοι πανε σε αλλα δεντρα λολ.

olomelia έγραψε:
matteus έγραψε:
Υπαρχει περιπτωση να σμηνουργησει καποιο μελισσι με την παλια την γονιμοποιημενη την μανα και να φυγει κατευθειαν στην τελικη φωλια ? δηλαδη να μην κατσει καθολου σε καποιο κλαδι ?

Ναι Ματέο, υπάρχει.
Αν η "φωλιά", έχει πολλά πλεονεκτήματα (παλαιότερο σμήνος, λχ.) και είναι αρκετά κοντά...
Έτυχα σε περίπτωση να φεύγει απ'την κυψέλη κ να φωλιάζει σε κουφάλα πλατανιού, 12 μέτρα πιο πάνω.

Φιλε ετσι εξηγειται να σμηνουργουν μελισσια και να μην τα βρισκω και ειμαι ολη μερα εκει. Μαλιστα μια μερα ειδα εναν αφεσμο στον αερα γυρισα ολα τα δεντρα και δεν βρηκα τιποτα...


Psath φετος γινονται ολα τα κουλα φιλε. Σημερα ανοιξα μελισσι με βασιλικα κελια σμηνουργιας και ορφανιας μαζι και η μανα ηταν μεσα με γονο ημερας.

Παραφυαδες που εκοψα με 2 βκ στην καθε μια και σμηνουργουν.

Ενταξει φετος ειναι χρονια σμημουργιας αλλα εκανα και εγω αρκατα λαθη.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

Πιάσιμο αφεσμού. - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πιάσιμο αφεσμού.   Πιάσιμο αφεσμού. - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Απρ 28, 2017 9:06 pm

Λοιπόν, τον αφεσμό τον έπιασα 23/4 και 2 μέρες αργότερα η βασίλισσα με κάπως μακριά αλλά αδύνατη κοιλιά άρχισε να γεννά. Είναι δυνατόν μια αγονιμοποίητη βασίλισσα να γεννήσει τόσο νωρίς, όταν οι παραφυάδες που κόπηκαν 2-3 μέρες πιο πριν δεν είχαν γονιμοποιηθεί ακόμα; Βέβαια ο αφεσμός ήταν 1,5 -2 πλαίσια το πολύ, αρκετά μικρότερος από τις παραφυάδες των 3+ πλαισίων. .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampists
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 11

Πιάσιμο αφεσμού. - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πιάσιμο αφεσμού.   Πιάσιμο αφεσμού. - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Απρ 28, 2017 9:57 pm

αν και νεος στο χωρο από οσα εχω διαβασει και οσα μας λενε στο σεμιναριο ο αφεσμος εχει την παλια βασιλισσα του μελισσιού που σμηνουργησε...μονο τα δευτεροπουλια -τριτοπουλια εχουν αγονιμοποίητες βασιλισσες....συγνωμη αν εχω κανει καποιο λαθος και εννοεις κατι αλλο
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

Πιάσιμο αφεσμού. - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πιάσιμο αφεσμού.   Πιάσιμο αφεσμού. - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Απρ 28, 2017 11:34 pm

Σωστά τα λες. Ψάχνω να βρω την προέλευση της βασίλισσας. Αν είναι δική μου είναι μεθεσμός, γιατί όλες οι βασίλισσες είναι στη θέση τους. Το ερώτημά μου είναι αν μια αγονιμοποίητη βασίλισσα μπορεί να γονιμοποιηθεί και να γεννήσει σε 2-3 μέρες. Αν μπορεί, τότε πιθανόν να είναι δική μου. Αν δεν είναι δυνατόν να γονιμοποιηθεί και να γεννήσει σε 2-3 μέρες, τότε είναι παλιά βασίλισσα που ήρθε από αλλού.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kir
BeeForce
BeeForce
kir


Αριθμός μηνυμάτων : 602

Πιάσιμο αφεσμού. - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πιάσιμο αφεσμού.   Πιάσιμο αφεσμού. - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Απρ 29, 2017 12:31 am

έχει παρατηρηθεί βασίλισσες να κάνουν πτήσεις γονιμοποίησης κατά την διάρκεια της σμηνουργίας , αλλά αν ήταν από δικό σου θα είχε φύγει πρότα η παλιά .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

Πιάσιμο αφεσμού. - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πιάσιμο αφεσμού.   Πιάσιμο αφεσμού. - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Απρ 29, 2017 12:38 am

kir έγραψε:
έχει παρατηρηθεί βασίλισσες να κάνουν πτήσεις γονιμοποίησης κατά την διάρκεια της σμηνουργίας , αλλά αν ήταν από δικό σου θα είχε φύγει πρότα η παλιά .


Αυτή την περίπτωση θεωρώ κι εγώ πιθανότερη. Βέβαια ένα μελίσσι που πήγαινε για σμηνουργία το χώρισα στη μέση. Ίσως κάποιο βασιλοκέλι να μου ξέφυγε και να σμηνούργησε.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ergon
Μέλος
Μέλος
ergon


Αριθμός μηνυμάτων : 58

Πιάσιμο αφεσμού. - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πιάσιμο αφεσμού.   Πιάσιμο αφεσμού. - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Απρ 29, 2017 9:51 am

Καλημέρα σε όλους, θα ήθελα να ρωτήσω τι χρησιμοποιείτε για παγίδες αφεσμων εκτός από κυψελες. Έφτιαξα δύο κούτες που χωράει ακριβώς ένα πλαίσιο διαγώνια. Έβαλα λοιπόν ένα παλιό πλαίσιο μέσα και αλοιφή αφεσμων, μετά το εντυσα με μια μαύρη σακούλα σκουπιδιών για προστασία από την βροχή και έκανα μια τρύπα 2 εκατοστών περίπου. Αυτές τις παγίδες τις στερεωσα σε δύο δέντρα στα 40 με 50 μέτρα από το μελισσοκομειο και σε ύψος περίπου 1,50 μέτρο.
Η κούτα έχει μέγεθος περίπου 25 χ 30 χ 45 εκατοστά λέτε να μην αρκεί σε όγκο? Εχθές έφυγε ένας αφεσμος πάει και κάθεται πρώτα στην μια παγίδα και μετά απο5 λεπτά πάει στην δεύτερη και πάλι μετά από 5 λεπτά πάει και κάθεται στο πιο ψηλό κλαδι του δέντρου της δεύτερης παγιδας. Μου πήρε καμμια ώρα να το κατεβάσω αλλά αξιζε το κόπο γιατί τελικά έπιασε περίπου 7 πλαίσια. Λέτε ο όγκος της κουτας να ήταν μικρός για αυτό τον αφεσμο? Ή γενικά είναι μικρός για κάθε αφεσμο? Ακούω προτάσεις....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampists
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 11

Πιάσιμο αφεσμού. - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πιάσιμο αφεσμού.   Πιάσιμο αφεσμού. - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Απρ 29, 2017 3:06 pm

psath έγραψε:
kir έγραψε:
έχει παρατηρηθεί βασίλισσες να κάνουν πτήσεις γονιμοποίησης κατά την διάρκεια της σμηνουργίας , αλλά αν ήταν από δικό σου θα είχε φύγει πρότα η παλιά .


Αυτή την περίπτωση θεωρώ κι εγώ πιθανότερη. Βέβαια ένα μελίσσι που πήγαινε για σμηνουργία το χώρισα στη μέση. Ίσως κάποιο βασιλοκέλι να μου ξέφυγε και να σμηνούργησε.

αν σου ειχε ξεφυγει βασιλικελι τοτε θα ειχες χασει τουλάχιστον τον μισο πληθυσμο και την παλια σου βασιλισσα  μονο από τον αφεσμο...και ο πληθυσμος που θα εμενε δεν θα ειχε γονιμοποιημενη βασιλισσα.
Προφανως αφου δεν εχεις χασει πληθυσμο με βασιλισσα τοτε είναι από ξενο μελισσι
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
matteus
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
matteus


Αριθμός μηνυμάτων : 831

Πιάσιμο αφεσμού. - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πιάσιμο αφεσμού.   Πιάσιμο αφεσμού. - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Απρ 29, 2017 5:34 pm

mpampists έγραψε:
Προφανως αφου δεν εχεις χασει πληθυσμο με βασιλισσα τοτε είναι από ξενο μελισσι


Παιδια οι ξενοι αφεσμοι θελουν προσοχη μεγαλη. Δεν τους βαζουμε ποτε μεσα στο κοπαδι μας μεχρι να βεβαιωθουμε οτι δεν ειναι αρρωστοι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vassilis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
vassilis


Αριθμός μηνυμάτων : 673

Πιάσιμο αφεσμού. - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πιάσιμο αφεσμού.   Πιάσιμο αφεσμού. - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Απρ 29, 2017 5:35 pm

psath έγραψε:
Σωστά τα λες. Ψάχνω να βρω την προέλευση της βασίλισσας. Αν είναι δική μου είναι μεθεσμός, γιατί όλες οι βασίλισσες είναι στη θέση τους. Το ερώτημά μου είναι αν μια αγονιμοποίητη βασίλισσα μπορεί να γονιμοποιηθεί και να γεννήσει σε 2-3 μέρες. Αν μπορεί, τότε πιθανόν να είναι δική μου. Αν δεν είναι δυνατόν να γονιμοποιηθεί και να γεννήσει σε 2-3 μέρες, τότε είναι παλιά βασίλισσα που ήρθε από αλλού.  

Μάλλον δική μου είναι και σου ήρθε από Ερμιόνη... lol! lol! lol!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nickbeni
Μέλος
Μέλος
nickbeni


Αριθμός μηνυμάτων : 56

Πιάσιμο αφεσμού. - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Δικος μου αφεσμος, στο τσακ   Πιάσιμο αφεσμού. - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Απρ 29, 2017 6:23 pm

Σμηνουργια μπροστα στα ματια μου χτες, ευτυχως ημουν εκει και
τον μαζεψα
αλλα το θεαμα ηταν αυτο....¨}

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

υπαρχει στο καναλι μου και ακομα ενα βιντεο 29 δευτερα, απο τον ιδιο αφεσμο αφου εχει μαζευτει σε τσαμπι, λιγο πριν τον μαζεψω
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
olomelia
BeeForce
BeeForce
olomelia


Αριθμός μηνυμάτων : 544

Πιάσιμο αφεσμού. - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πιάσιμο αφεσμού.   Πιάσιμο αφεσμού. - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Απρ 29, 2017 8:06 pm

vassilis έγραψε:
Μάλλον δική μου είναι και σου ήρθε από Ερμιόνη... lol! lol! lol!

ως γνωστόν, οι βασίλισσες του Βασίλη είναι πολύ ταξιδιάρες!
Πέρυσι, με είχαν επισκεφθεί κι εμένα δυό!!!

lol! lol! lol!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Πιάσιμο αφεσμού.
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 2 από 3Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-
» Πιάσιμο Αφεσμού βήμα-βήμα(βιντεο)
» Πιάσιμο αφεσμων.
» Φροντίδα αφεσμού
» Εμποδιο αφεσμού
» Τοποθέτηση παγίδας αφεσμού.

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Τι νέα από τα μελίσσια σας;-
Μετάβαση σε: