Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 κελια αντικαταστασης

Πήγαινε κάτω 
5 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
vasnek13
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
vasnek13


Αριθμός μηνυμάτων : 32

κελια αντικαταστασης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: κελια αντικαταστασης   κελια αντικαταστασης Icon_minitimeΚυρ Απρ 02, 2017 7:44 pm

χαιρετω την παρεα!τετοια εποχη αν δουμε βασιλικα κελια αντικατασταης τα χαλαμε η τα αφηνουμε?καπου διαβασα οτι λογο εποχης μπορει να μην σκοτωσουν την παλια και να διμιουργηθει σμηνουργια?τι γινεται συνηθως?να τα αφησω η να τα χαλασω?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

κελια αντικαταστασης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: κελια αντικαταστασης   κελια αντικαταστασης Icon_minitimeΚυρ Απρ 02, 2017 8:09 pm

Πόσα είναι τα κελιά; Ποιο το μέγεθος του μελισσιού; Τι ηλικία έχει η βασίλισσα;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vasnek13
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
vasnek13


Αριθμός μηνυμάτων : 32

κελια αντικαταστασης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: κελια αντικαταστασης   κελια αντικαταστασης Icon_minitimeΚυρ Απρ 02, 2017 8:20 pm

τα κελια ειναι 2 σφραγισμενα και ενα ανοιχτο.το μελισσι ειναι 14 πλαισια πλυθυσμο και ακοψα και μια παραφυαδα πριν 2 εβδομαδες.η ηλικια της βασσιλισας ειναι αγνωστη γιατι μου το εκανε δωρο ενας παππους περσυ και δεν ηξερε ουτε αυτος.ποια ειναι η γνωμη σου?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NikTheGreek
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NikTheGreek


Αριθμός μηνυμάτων : 336

κελια αντικαταστασης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: κελια αντικαταστασης   κελια αντικαταστασης Icon_minitimeΚυρ Απρ 02, 2017 8:26 pm

Αν πιστευεις οτι η μανα εχει ακομα να προσφερει παρε μια παραφυαδα με την μανα και ασε το μελισσακι να κανει την δουλεια του...
καλυτερα να κρατησεις ενα κελι...το μεγαλυτερο..
εγω αυτο θα εκανα...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vasnek13
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
vasnek13


Αριθμός μηνυμάτων : 32

κελια αντικαταστασης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: κελια αντικαταστασης   κελια αντικαταστασης Icon_minitimeΚυρ Απρ 02, 2017 8:32 pm

δεν τα παει και ασχημα και επειδη ηταν και η πρωτη μου της εχω μια ιδιετερη συμπαθεια αλλα λογο αγνωστης ηλικιας μηπως θα ηταν καλο να αντικατασταθει?και αν ναι θα πρεπει να την σκοτωσω εγω για να μην παει σε σμηνουργεια λογο εποχης?η θα την κανουν αυτη την δουλεια οι μελισσες?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

κελια αντικαταστασης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: κελια αντικαταστασης   κελια αντικαταστασης Icon_minitimeΚυρ Απρ 02, 2017 8:40 pm

NikTheGreek έγραψε:
Αν πιστευεις οτι η μανα εχει ακομα να προσφερει παρε μια παραφυαδα με την μανα και ασε το μελισσακι να κανει την δουλεια του...
καλυτερα να κρατησεις ενα κελι...το μεγαλυτερο..
εγω αυτο θα εκανα...

Αυτό θα έκανα κι εγώ. sostos
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vtoutoun
Μέλος
Μέλος
vtoutoun


Αριθμός μηνυμάτων : 150

κελια αντικαταστασης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: κελια αντικαταστασης   κελια αντικαταστασης Icon_minitimeΔευ Απρ 03, 2017 9:16 am

Η συγκεκριμένη βασίλισσα γεννάει και στους δύο ορόφους; Αν γεννάει μόνο πάνω ή μόνο κάτω τότε είναι πολύ πιθανό να πάνε σε αντικατάσταση. Αν συμβαίνει αυτό μην αφήσεις να την αντικαταστήσουν.
Αν γεννάει σε όλη την κυψέλη τότε οι μέλισσες σου βλέπουν κάτι που δεν βλέπεις εσύ. Στην περίπτωση αυτή εγώ θα τις άφηνα να κάνουν τη δουλειά τους.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
thoma.sbees
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 298

κελια αντικαταστασης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: κελια αντικαταστασης   κελια αντικαταστασης Icon_minitimeΔευ Απρ 03, 2017 10:01 am

επειδή δεν ξερεις την ηληκία της βασίλισσας που πιθανόν δεν είναι και περσινή το ακαλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να το κόψεις στα δύο και να το αφήσεις να κάνει την αντικατάσταση του. αν το μελίσσι έβαλλε σκοπό να την αλλάξει δεν του το βγάζεις από το μυαλό και κάποια μέρα θα την κάνει και ίσως είναι σε πρίοδο συγκομιδής με τις ανάλογες επιπτώσεις. επιπλέον να ξέρεις ότι τα κελιά αντικατάστασης βγάζουν ποιοτικές βασίλισσες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vasnek13
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
vasnek13


Αριθμός μηνυμάτων : 32

κελια αντικαταστασης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: κελια αντικαταστασης   κελια αντικαταστασης Icon_minitimeΔευ Απρ 03, 2017 10:14 am

Πριν 10 ημέρες πήρε πάτωμα και απο εκείνη την μέρα ανέβηκε πάνω κ γεναει ακομα δεν εχω δει αυγά κάτω. Δεν με πειράζει να κάνουν αντικατάσταση απλώς επειδή θελω να το 20ρησω μέχρι να αρχίσει το θυμαρι φοβάμαι μην το παει σε σμηνουργια αντί για θανάτωση της παλιάς.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
κελια αντικαταστασης
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Κελια αντικαταστασης
» Κελια σμηνουργίας ή αντικαταστασης;
» βασιλοκελια αντικαταστασης.
» Τρόπος αντικατάστασης βασίλισσας σε μεγάλο μελίσσι
» Σύνδρομο Οικιοθελούς Αντικατάστασης

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Βασίλισσες, Βασιλοτροφία & Παραφυάδες-
Μετάβαση σε: