Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Σημαδεμα βασίλισσας

Πήγαινε κάτω 
5 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
queen master
Μέλος
Μέλος
queen master


Αριθμός μηνυμάτων : 205

Σημαδεμα βασίλισσας  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Σημαδεμα βασίλισσας    Σημαδεμα βασίλισσας  Icon_minitimeΤετ Φεβ 22, 2017 5:59 pm

Καλησπέρα αδέλφια από το ξεκίνημα μου στην μελισσοκομία μου άρεσε η ιδέα στο να μαρκαρο την βασίλισσα για πόλους και διάφορους λόγους και επείσεις έτσι ξέρω τη ηλικία έχει η κάθε μία τους αλλά εγώ το κάνω ως εξής στην πρώτη χρονιά μπλε την 2 άσπρη την 3 πράσινο 4 κίτρινο έτσι έχω αποφασίσει χωρίς να χρησιμοποιο τα χρόνια όπως γράφουν τα βιβλία. Επείσεις χρησιμοποιο τους μαρκαδόρους της uni Posca αλλά μετά από λίγο το χρώμα χάνεται και μένει πολύ λίγο στης ακριες. Υπάρχει κανένα χρώμα να μην φεύγει? Σας ρωτάω γιατί σίγουρα θα έχετε δοκιμάσει κάποια οπότε για να μην μπω στον κόπο να αγοράζω ότι βρίσκω και να δοκιμάζω γιαυτό ρωτάω εσάς.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
lingistis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
lingistis


Αριθμός μηνυμάτων : 957

Σημαδεμα βασίλισσας  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σημαδεμα βασίλισσας    Σημαδεμα βασίλισσας  Icon_minitimeΠεμ Φεβ 23, 2017 12:28 pm

Πολύ καλά κάνεις και σημαδεύεις τις βασίλισσες σου, αλλά για μένα είναι λάθος να μην βάζεις το χρώμα σύμφωνα με το έτος.

Θυμίζω ότι φέτος (2017) βάφουμε τις βασίλισσες με κίτρινο χρώμα.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Από υλικά βαφής... υπάρχουν διάφοροι μαρκαδόροι κλπ. Ας μας πουν και οι άλλοι τι κάνουν χρήση.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kir
BeeForce
BeeForce
kir


Αριθμός μηνυμάτων : 602

Σημαδεμα βασίλισσας  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σημαδεμα βασίλισσας    Σημαδεμα βασίλισσας  Icon_minitimeΠεμ Φεβ 23, 2017 1:04 pm

Queen , Δηλαδή την 2η,3η χρονιά ξεβάφεις το 1 χρώμα και βάζεις το άλλο ?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

Σημαδεμα βασίλισσας  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σημαδεμα βασίλισσας    Σημαδεμα βασίλισσας  Icon_minitimeΠεμ Φεβ 23, 2017 3:08 pm

kir έγραψε:
Queen , Δηλαδή την 2η,3η χρονιά ξεβάφεις το 1 χρώμα και βάζεις το άλλο ?

petheno Δε νομίζω, απλά έχει δική του ημερομηνία. Π.χ. το 2017 βάζει κόκκινο, το 2018 μπλε κ.λ.π. το 2021 πάλι κόκκινο. Δεν πιστεύω ότι τις ξεβάφει. htipieme

Κάνω λάθος;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
queen master
Μέλος
Μέλος
queen master


Αριθμός μηνυμάτων : 205

Σημαδεμα βασίλισσας  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σημαδεμα βασίλισσας    Σημαδεμα βασίλισσας  Icon_minitimeΠεμ Φεβ 23, 2017 9:37 pm

Μάλλον μπερδεύτηκα τε λοιπών ανακεφαλεωνο σε ένα μήνα θα κόψω παραφιαδες αυτές θα βαφτούν μπλε γιατί είναι νέες βασίλισσες έτσι ξέρω ότι είναι νέες την επόμενη χρονιά θα βαφτούν άσπρες έτσι ξέρω ότι είναι 2 ετών την μεθεπόμενη πράσινες έτσι ξέρω ότι είναι 3 χρόνον και αν την βγάλει για 4 χρόνια κίτρινες έτσι έχω αποφασίσει να το κάνω εγώ προσοπικα
Αλλά θέλω ένα χρώμα που να μην τους κάνω κακό και να μην ξεβαφουν.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
queen master
Μέλος
Μέλος
queen master


Αριθμός μηνυμάτων : 205

Σημαδεμα βασίλισσας  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σημαδεμα βασίλισσας    Σημαδεμα βασίλισσας  Icon_minitimeΠεμ Φεβ 23, 2017 9:47 pm

Δεν της ξεβαφο πολύ σωστά λες απλά της αλλάζω χρώμα από πάνω το θέμα μου είναι ότι αφού της βάψω μετά από 1 μήνα με 2 έχει φύγει το χρώμα το πολύ και μένει λίγο στης άκρες ίσα ίσα και χρησιμοποιο το uni posca μαρκαδόρο και ξεβαφουν αν ξέρετε κάποιο άλλο καλύτερο να μην βγαίνει το χρώμα θα με βοηθούσατε πολύ στο να μου τον συστήνετε να αγοράσω γιατί σε από τον Μάρτη θα αλλάξω χρώμα σε καπιες
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Σημαδεμα βασίλισσας  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σημαδεμα βασίλισσας    Σημαδεμα βασίλισσας  Icon_minitimeΠεμ Φεβ 23, 2017 11:35 pm

Χρησιμοποίησε μανό (όζα), με αυτό που βάφουν οι γυναίκες τα νυχάκια τους. Χρησιμοποίησε το πρώτα σε μερικούς κηφήνες με χρώμα που της μεθεπόμενης χρονιάς για να μην τα μπερδέψεις με την τωρινή. Λόγω του ότι τα μανό έχουν μέσα Ακετόνη (ασετόν) άσε το χρώμα της μάνες εκτός κυψέλης αρκετή ώρα για να εξατμιστεί και μετά ξανατόποθέτησε της στο μελίσσι. Το μανό θα πάνω στις μάνες θα μείνει για τουλάχιστον 2,5 χρόνια.
Πάντως είναι εντελώς ανορθόδοξη η μέθοδος με τα χρώματα που τηρείς από τη στιγμή που υπάρχει ο διεθνής κώδικας.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

Σημαδεμα βασίλισσας  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σημαδεμα βασίλισσας    Σημαδεμα βασίλισσας  Icon_minitimeΠαρ Φεβ 24, 2017 12:26 am

Τελικά λάθος κατάλαβα εγώ! Πιστεύω ότι το μανό ίσως βλάψει αργότερα τη βασίλισσα, αν όχι αμέσως.
Εγώ δεν τις βάφω. Σου συνιστώ να χρησιμοποιήσεις το διεθνή τρόπο σύμφωνα με τον monarchis. Δε βλέπω το λόγο να βάφεις, να ξεβάφεις και να αλλάζεις χρώμα. Βεβαίως εσύ αποφασίζεις!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Σημαδεμα βασίλισσας  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σημαδεμα βασίλισσας    Σημαδεμα βασίλισσας  Icon_minitimeΠαρ Φεβ 24, 2017 8:53 am

psath έγραψε:
Πιστεύω ότι το μανό ίσως βλάψει αργότερα τη βασίλισσα, αν όχι αμέσως.

Τσεκαρισμένο από προσωπική εμπειρία αλλά και με ερώτηση στον κο Χαριζάνη.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
lingistis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
lingistis


Αριθμός μηνυμάτων : 957

Σημαδεμα βασίλισσας  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σημαδεμα βασίλισσας    Σημαδεμα βασίλισσας  Icon_minitimeΠαρ Φεβ 24, 2017 9:14 am

Και εγώ μανό κάνω χρήση, όπως και μερικές φορές για λευκό χρώμα το κοινό μπλάνκο.

Βασικά καλά είναι οι βασίλισσες να μην είναι πάνω από 3 χρονών.

Για σημάδεμα ηλικίας υπάρχει και το ψαλίδισμα των φτερών... δεξί φτερό για  άρτιοι (ζυγοί) π.χ. 2018 και αριστερό φτερό για περιττοί (μονοί) π.χ. φέτος 2017.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Το σημάδεμα της βασίλισσας είναι κάτι που όσο εμπειρία και αν έχουμε υπάρχει πάντα η περίπτωση να μην το κάνουμε σωστά και να την βλάψουμε. Γενικά όσο πιο λίγο πιάνουμε στα χέρια μας μια βασίλισσα τόσο πιο καλά για αυτήν.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kir
BeeForce
BeeForce
kir


Αριθμός μηνυμάτων : 602

Σημαδεμα βασίλισσας  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σημαδεμα βασίλισσας    Σημαδεμα βασίλισσας  Icon_minitimeΠαρ Φεβ 24, 2017 10:10 am

Queen ή πρέπει να αλλάξεις μέθοδο ή σε βλέπω κάθε χρονιά να βάζεις μπλάνκο και από πάνω το καινούργιο μανό lol!
Αλλιώς κράτα τον μαρκαδόρο που να έχει ξεβάψει μέχρι του χρόνου , αν την αφήσεις να στεγνώσει καλά πριν την δώσεις πίσω θα κρατήσει μέχρι να βάλεις το νέο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

Σημαδεμα βασίλισσας  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σημαδεμα βασίλισσας    Σημαδεμα βασίλισσας  Icon_minitimeΠαρ Φεβ 24, 2017 6:19 pm

monarchis έγραψε:
psath έγραψε:
Πιστεύω ότι το μανό ίσως βλάψει αργότερα τη βασίλισσα, αν όχι αμέσως.

Τσεκαρισμένο από προσωπική εμπειρία αλλά και με ερώτηση στον κο Χαριζάνη.

Μάλιστα. Τώρα κατάλαβα. Χρησιμοποιείς αντί για μαρκαδόρο μανό. Σίγουρα αντέχει πολύ. Κάποιοι διορθώνουν μικρές γρατζουνιές σε κράνη ή στα μέρη της μηχανής τους. Πάντως εγώ δεν τις αγγίζω τις βασίλισσες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
queen master
Μέλος
Μέλος
queen master


Αριθμός μηνυμάτων : 205

Σημαδεμα βασίλισσας  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σημαδεμα βασίλισσας    Σημαδεμα βασίλισσας  Icon_minitimeΠαρ Φεβ 24, 2017 8:52 pm

Δεν υπάρχει κάτι σε μαρκαδόρο αλλά να μην ξεβαφη? Όπως ο uni posca?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Σημαδεμα βασίλισσας  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σημαδεμα βασίλισσας    Σημαδεμα βασίλισσας  Icon_minitimeΠαρ Φεβ 24, 2017 9:16 pm

queen master έγραψε:
Δεν υπάρχει κάτι σε μαρκαδόρο αλλά να μην ξεβαφη? Όπως ο uni posca?

Οτιδήποτε σε μαρκαδόρο ξεβάφει δυστυχώς.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
queen master
Μέλος
Μέλος
queen master


Αριθμός μηνυμάτων : 205

Σημαδεμα βασίλισσας  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σημαδεμα βασίλισσας    Σημαδεμα βασίλισσας  Icon_minitimeΠαρ Φεβ 24, 2017 9:21 pm

Μάλιστα καλά θα αρκεστώ σε αυτά που εχω
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Σημαδεμα βασίλισσας
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Σημάδεμα βασίλισσας
» σημαδεμα βασιλισσας
» Σημάδεμα της βασίλισσας - πως την πιάνουμε
» πατέντα για σημάδεμα βασίλισσας
» Απώλεια βασιλισσας

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Μελισσοκομικοί Χειρισμοί-
Μετάβαση σε: