Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 λιωσιμο κεριων

Πήγαινε κάτω 
+2
stratos
queen master
6 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
queen master
Μέλος
Μέλος
queen master


Αριθμός μηνυμάτων : 205

λιωσιμο κεριων  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: λιωσιμο κεριων    λιωσιμο κεριων  Icon_minitimeΚυρ Δεκ 11, 2016 11:09 am

καλημερα αδελφια μια μικρη πατεντα για το λιωσιμο κεριων βεβαια ειναι μικρογραφια, το εχω δει να το κανουν σε videο και ειπα να το δοκιμασω και εγω.


[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

βρικα μια παλια χητρα και πατενταρισα την βαλβιδα της και εβαλα ενα σολινακι απο καθετηρα, ηστερα επιασα ενα παλιο καζανι και του εκανα μια τριπα 13 χιλιοστων στον πατο του για να βγενουν τα κερια, 4 μικρες τριπανοβιδες για να κρατανε το τουλι που βαζο μεσα τα κερια για να λιωσουν και ετοιμο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
stratos
Μέλος
Μέλος
stratos


Αριθμός μηνυμάτων : 126

λιωσιμο κεριων  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: λιωσιμο κεριων    λιωσιμο κεριων  Icon_minitimeΚυρ Δεκ 11, 2016 4:16 pm

Πολύ ωραίο !!! Μπράβο !!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
oldman ptolemaida
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 18

λιωσιμο κεριων  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: λιωσιμο κεριων    λιωσιμο κεριων  Icon_minitimeΚυρ Δεκ 11, 2016 5:44 pm

Ωραίο φιλαράκι, βάλε και το βίντεο αν είναι ευκολο
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
queen master
Μέλος
Μέλος
queen master


Αριθμός μηνυμάτων : 205

λιωσιμο κεριων  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: λιωσιμο κεριων    λιωσιμο κεριων  Icon_minitimeΚυρ Δεκ 11, 2016 6:17 pm

αμα ξαναλιοσω κερια να ανεβασω και ενα βιντεο για την ωρα δεν εχω αλλα οποτε θα πρεπει να περιμενεις αδελφε. παντος δεν ειναι και το κατι το τρομερο. η χητρα ανεβαζει πιεση και βγενει απο το λαστιχακι του καθετηρα ο ατμος με πιεση και λιωνει τα κερια. εχω και ηλιακο κυροτικτη φτιαξει αλλα με τετια εποχη δεν εχει πολυ δηναμη ο ηλιος και ετσι εκανα αυτη την πατεντα να την δοκιμασω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kir
BeeForce
BeeForce
kir


Αριθμός μηνυμάτων : 602

λιωσιμο κεριων  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: λιωσιμο κεριων    λιωσιμο κεριων  Icon_minitimeΔευ Δεκ 12, 2016 11:09 am

Η θερμοκρασία που μπορεί να ανεβάσει το πετρογκαζ είναι πολύ μεγάλη , προσοχή με τη χύτρα , ίσως μια μεγαλύτερη βαλβίδα θα βοηθούσε στην καλύτερη εκτόνωση.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

λιωσιμο κεριων  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: λιωσιμο κεριων    λιωσιμο κεριων  Icon_minitimeΔευ Δεκ 12, 2016 1:45 pm

Κάτι τέτοιες πατεντουλες μου αρέσουν πολύ!Μπράβο! Στην κατσαρόλα που εχεις βάλει το τούλι έχεις κάνει μια τρύπα για το λάστιχο και έχεις κόψει τον πάτο?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
queen master
Μέλος
Μέλος
queen master


Αριθμός μηνυμάτων : 205

λιωσιμο κεριων  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: λιωσιμο κεριων    λιωσιμο κεριων  Icon_minitimeΔευ Δεκ 12, 2016 5:04 pm

Την βαλβίδα την έχω άνοιξη με τρυπάνι 4 χιλιοστών οπότε δεν έχει πρόβλημα. Στην κατσαρόλα έχω βαρέσει με σφυρί τον πάτο να κάνει γουβα και εκεί έκανα μια τρύπα 13 χιλιοστά. Και σε συνδυασμό με τον ατμό δεν κολλάει το κερί στον πάτο της κατσαρόλας.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
priamos1980
Μέλος
Μέλος
priamos1980


Αριθμός μηνυμάτων : 204

λιωσιμο κεριων  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: λιωσιμο κεριων    λιωσιμο κεριων  Icon_minitimeΤρι Δεκ 13, 2016 11:36 am

χρονομετρησες περιπου την χυτρα σε ποση ωρα ξανα χρειαζεσαι νερό;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
queen master
Μέλος
Μέλος
queen master


Αριθμός μηνυμάτων : 205

λιωσιμο κεριων  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: λιωσιμο κεριων    λιωσιμο κεριων  Icon_minitimeΤρι Δεκ 13, 2016 3:23 pm

Περίπου κάθε 3 ώρες. Μπορεί και παραπάνω. Αλλά σε τόση ώρα έχω λιώσει πάνω από 30 κηριθρες μπορεί και περισσότερο. Χωράει 3 κηριθρες την φορά και σε 10 με 15 λεπτά είναι λιωμενες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
queen master
Μέλος
Μέλος
queen master


Αριθμός μηνυμάτων : 205

λιωσιμο κεριων  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: λιωσιμο κεριων    λιωσιμο κεριων  Icon_minitimeΤετ Οκτ 18, 2017 3:14 pm

για καπιον συναδελφο που μου ειπε να ανεβασω και video πριν μια εβδομαδα αξιοθηκα να το κανω ξανα να λιωσο τα κερακια οποτε και το ανεβασα τωρα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

λιωσιμο κεριων  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: λιωσιμο κεριων    λιωσιμο κεριων  Icon_minitimeΤετ Οκτ 18, 2017 9:41 pm

Αυτά τα diy μου αρέσουν γιατί δείχνουν ανθρώπους με όρεξη. Μια μικρή επισήμανση βαρύνουσας όμως σημασίας. Χρησιμοποιείς κουβά από χρώμα για να πέφτει εκεί το κερί. Είναι λάθος γιατί πρώτα από όλα δεν είναι ενδεδειγμένος ο κουβάς ο συγκεκριμένος να έρχεται σε επαφή με τρόφιμα. Η χημικές προσμίξεις που έχει το χρώμα αν έρθουν σε επαφή με το κερί ίσως να περάσουν στο κερί σου και δεν ξέρεις τι αποτελέσματα θα έχει στην εξέλιξη των Μελισσίων σου.
Θα σου πρότεινα να τον αντικαταστήσεις με άλλο σκεύος κατα προτίμηση ίνοξ. Για παράδειγμα ένα ταψί θα ήταν ότι έπρεπε ή μια άλλη κατσαρόλα καλώ από την υπάρχουσα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
queen master
Μέλος
Μέλος
queen master


Αριθμός μηνυμάτων : 205

λιωσιμο κεριων  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: λιωσιμο κεριων    λιωσιμο κεριων  Icon_minitimeΠεμ Οκτ 19, 2017 7:47 am

Τον κουβα τον εχω καθαρισει μεσα καλα τον εχω πλυνη αρκετες φορες δεν εχει ιχνος μεσα χρωματος. Τωρα αν εννωης οτι μπωρει σαν ηλικο πλαστικο να υπαρχει προβλημα οκ. Θα το αντικαταστησω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
λιωσιμο κεριων
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Λιωσιμο κηρηθρων
» Λιώσιμο μαύρης κηρήθρας: πρόβλημα...
» Κοψιμο κεριων
» Καθάρισμα κεριών
» αποθηκευση κεριων

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: D.I.Y. μελισσοκομικές πατέντες-
Μετάβαση σε: