Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Πηγα σε αλλεργιολογο,πριν ξεκινησω

Πήγαινε κάτω 
+4
milmos
stratos
monarchis
stasnikos
8 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
stasnikos
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 5

Πηγα σε αλλεργιολογο,πριν ξεκινησω Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Πηγα σε αλλεργιολογο,πριν ξεκινησω   Πηγα σε αλλεργιολογο,πριν ξεκινησω Icon_minitimeΣαβ Δεκ 10, 2016 3:52 am

Σκοπευω να ασχοληθω με τα μελίσσια και πηγα πρωτα σε ειδικο αλλεργιολογο της επαρχίας.Μου εκανε τα τεστ σαν το μαντου, με 5 μπουκαλακια το 1ο ειχε ελαχιστο δηλητήριο και το 5ο ειχε το πιο πολυ δηλητήριο μέλισσας. Σε ολα βγηκα αρνητικος.
Και μετα απο αυτο, ο αλλεργιολογος μου ειπε οτι αφοβα μπορω να ασχοληθω με τις μελισσες και μου ειπε οτι δεν χρειαζονται εξετασεις αιματολογικες και περαιτέρω εργαστηριακες αναλυσεις, γιατι τα σημαδια που μου εκανε με το μαντου στο δερμα, ειχαν μηδενικη σχεδον αντιδραση δεν μεγαλωσαν ουτε φουσκωσαν παραπανω απο το αρχικο σημαδι.
Μου εκανε ετσι για πλακα,και τεστ στη σκονη του σπιτιου και βγηκε θετικο πολυ,φουσκωσε το σημαδι και για αυτο μου εγραψε εξετασεις αιματολογικες για τη σκονη.

Μου ειπε ομως τα εξης που δεν ξερω αν ειναι ολα σωστα.
1) Να μην παρω μαζι μου ατομα συγγενεις φιλους ,που δεν εχουν κανει τεστ και δεν ξερουν αν ειναι αλλεργικα. Μπορει την μια φορα να τσιμπηθουν να μην παθουν κατι,την δευτερη΄ή τρίτη ομως να παθουν.
Μου ειπε για να προστατευσω συγγενεις απο αλλεργια,να μην φοραω τα ρουχα της δουλειας στο σπιτι και να μην μπαινω στο οικογενειακο αμαξι με τη φορμα εργασιας που ειναι γεματη κεντρια και δηλητηρια.

2) Οταν ασχοληθω μου ειπε να μην φυλαγομαι συνεχεια με στολη και με τσιμπαει μονο μια ως τρεις μελισσες καθε μηνα, αλλα να αφηνομαι να τσιμπιεμαι μεσα στο μηνα συχνα ως και 100 τσιμπηματα να δεχομαι το μηνα για το καλο μου. Οχι παντα στολή και οχι αραια τσιμπηματα ενα πχ καθε δυο εβδομαδες,γιατι ετσι θα παθω αλλεργια μου λεει.Το ιδιο και οι συγγενεις βοηθοι φιλοι οταν ερχονται μια φορα το μηνα να βοηθησουν και τσιμπιονται μονο τοτε, μετα και αυτοι θα παρουσιασουν αλλεργια στην τριτη-τεταρτη φορα που θα βοηθησουν. Το ιδιο και εγω αν φυλαγομαι και δεν τσιμπιεμαι απο τις μελισσες συχνα,τοτε θα γινω αλλεργικος μετα απο μερικα αραια τσιμπηματα που μεσολαβουν μεγαλα διασηματα εβδομαδες μεταξυ τους. Αλλα απο την αλλη η αποψη του να αφηνεσαι στα τσιμπηματα και 100 το μηνα, δεν ξερω??!!

3)Αν ασχοληθω αρκετα και μετα σταματησω για 1 χρονο και παω πχ εξωτερικο ή σε δουλεια αλλη, και μετα ξαναγυρισω στα μελισσια,τοτε πιθανον να εχω αποκτησει αλλεργια και πρεπει να κανω παλι αλλεργικα τεστ πριν επιστρεψω στα μελισσια.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Πηγα σε αλλεργιολογο,πριν ξεκινησω Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πηγα σε αλλεργιολογο,πριν ξεκινησω   Πηγα σε αλλεργιολογο,πριν ξεκινησω Icon_minitimeΣαβ Δεκ 10, 2016 6:27 am

Καλώς όρισες στην παρέα μας. Ξεκίνησες σωστά, Μπράβο! Ο ιατρός σου είναι πολύ καλός. Και όσα σου ανέφερε είναι επίσης σωστά. Κρατάω μερικές επιφυλάξεις για τα 100 τσιμπήματα. Αν έχεις περίπου 1000 κυψέλες ίσως. Ίσως σου ανέφερε έναν τέτοιο αριθμό ενδεικτικά. Για τα ερωτήματα 1και2 ισχύουν και συμφωνώ απόλυτα. Για το 3 δέν υπάρχει προγνωστικός παράγοντας. Πάντως καλό είναι να μας τσιμπάνε συχνά, για να μην ξεσυνηθίζει οργανισμός μας. Αν πας εξωτερικό υπάρχει περίπτωση να έχεις κι εκεί μέλισσες. Σε πολλές χώρες του εξωτερικού η αστική μελισσοκομία είναι καλοδεχούμενη και όχι ποινικά κολάσιμη όπως εδώ στην Ελλάδα.

Καλή αρχή!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
stasnikos
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 5

Πηγα σε αλλεργιολογο,πριν ξεκινησω Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πηγα σε αλλεργιολογο,πριν ξεκινησω   Πηγα σε αλλεργιολογο,πριν ξεκινησω Icon_minitimeΣαβ Δεκ 10, 2016 10:47 am

monarchis έγραψε:
Καλώς όρισες στην παρέα μας. Ξεκίνησες σωστά, Μπράβο!  Ο ιατρός σου είναι πολύ καλός. Και όσα σου ανέφερε είναι επίσης σωστά. Κρατάω μερικές επιφυλάξεις για τα 100 τσιμπήματα. Αν έχεις περίπου 1000 κυψέλες ίσως. Ίσως σου ανέφερε έναν τέτοιο αριθμό ενδεικτικά. Για τα ερωτήματα 1και2 ισχύουν και συμφωνώ απόλυτα. Για το 3 δέν υπάρχει προγνωστικός παράγοντας. Πάντως καλό είναι να μας τσιμπάνε συχνά, για να μην ξεσυνηθίζει οργανισμός μας. Αν πας εξωτερικό υπάρχει περίπτωση να έχεις κι εκεί μέλισσες. Σε πολλές χώρες του εξωτερικού η αστική μελισσοκομία είναι καλοδεχούμενη και όχι ποινικά κολάσιμη όπως εδώ στην Ελλάδα.

Καλή αρχή!


Ευχαριστώ!! Για τα 100 τσιμπηματα οντως νομιζω υπερβολικο ήταν. Απλα τωρα ρωταω, τωρα που ξεκιναω, φοραω την στολη κανονικα και οποτε με τσιμπησει κατα λαθος καποια μελισσα με τσιμπησε??Ετσι ξεκιναω? Μου ειπε να μη σε τσιμπαει μονο μια μελισσα την εβδομαδα γιατι θα παθεις αλλεργια στην τριτη εβδομαδα, οπως παθαινουν αλλεργια και αυτοι που ερχονται περιστασιακα να βοηθουν. Εγω τωρα τι κανω πως ξεκιναω, φοραω στολη και αποφευγω τα τσιμπηματα αυτη ειναι η βασικη μου αρχη και μερικες φορες την βγαζω και αφηνω να με τσιμπανε?? Επισης απο οτι καταλαβα ο χρονος μεταξυ των τσιμπηματων παιζει ρολο, δηλαδη απο το πρωτο τσιμπημα σαν αρχαριος,μετα το δευτερο να μη γινει σε μια εβδομαδα και το τριτο σε 2 εβδομαδες. Τωρα διαβασα σε βιβλια, οτι το να αφηνεσαι να σε τσιμπανε οι μελισσες και να μαζευεις τσιμπηματα, οτι ειναι επικινδυνο για αλλεργια. Οσο πιο πολλα τσιμπηματα τοσο πιο πολλες πιθανοτητες απο το πολυ δηλητηριο ή τους συνδιασμους δηλητηριων στο αιμα,για εκδηλωση αλλεργιας. Γενικα διαβαζω αλλου μην κανετε τους μαγκες, να φορατε στολες,μην αφηνεστε σε πολλα τσιμπηματα γιατι απο την τοξικοτητα των δηλητηριων θα παθετε αλλεργια και απο την αλλη ο γιατρος και διαφοροι αλλοι λενε αφεθειτε στα τσιμπηματα γιατι αν δεν αφεθειτε θα παθετε αλλεργια. Ο χρονος που μεσολαβει μεταξυ των τσιμπηματων ποιος πρεπει να ειναι??την εβδομαδα ποσα τσιμπηματα πρεπει?? και επισης απο το πρωτο τσιμπημα που θα δεχτω μετα τι πρεπει να κανω,να αφεθω και σε αλλα τσιμπηματα εξεπιτηδες μεσα στην εβδομαδα και καθε εβδομαδα να αφηνομαι εξεπιτηδες ή να φορεσω την στολη μετα το πρωτο τσιμπημα και οποτε με ξανατσιμπησουν. Υπαρχουν 2 φιλοσοφιες η μια φορεστε την στολη παση θυσια αποφυγετε τσιμπηματα και μονο κατα τυχη αν σας τσιμπησουν μεσα στο μηνα και η αλλη σχολη φορεστε στολη και βγαζετε την καθε εβδομαδα στα χερια και επιδιωκετε να σας τσιμπανε. Εχω δει μελισσοκομους σε βιντεο που κανουν και εξαγωγες μελιου και μιλανε με τη στολη ολοσωμη και λενε αποφευγετε τσιμπηματα παιδια και μονο κατα τυχη αν τσιμπηθειτε και αλλους που φορανε μονο προσωπου μασκα και λενε αφηστε να σας τσιμπανε καθε εβδομαδα και μη φορατε στολη ολοσωμη.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
stratos
Μέλος
Μέλος
stratos


Αριθμός μηνυμάτων : 126

Πηγα σε αλλεργιολογο,πριν ξεκινησω Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πηγα σε αλλεργιολογο,πριν ξεκινησω   Πηγα σε αλλεργιολογο,πριν ξεκινησω Icon_minitimeΣαβ Δεκ 10, 2016 1:23 pm

Αδερφέ πρώτα απ΄όλα καλωσόρισες !!!!
Μια παρατήρηση γιατί ο γιατρός δεν σου έγραψε και αιματολογική δεν θα πλήρωνες τίποτα .
Τώρα για την αλλεργία "κανείς" δεν μπορεί να σου εξασφαλίσει αν με 3 τσιμπήματα το μήνα ή το χρόνο θα πάθεις η όχι αλλεργία .
Πιστεύω πως με τα συχνά τσιμπήματα ο οργανισμός συνηθίζει το δηλητήριο άλλα δεν σου εξασφαλίζει πως εφόρου ζωής δεν υπάρχει πιθανότητα αλλεργία άπλα ελαχιστοποιούνται η πιθανότητες .
Ως αρχάριος θα σου πρωτινά να φοράς στολή γιατί μπορεί με ένα λάθος σου να σημάνει γενικός συναγερμός και το μην φοράς θα πονέσει ( το έχω πάθει htipieme )
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
milmos
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 572

Πηγα σε αλλεργιολογο,πριν ξεκινησω Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πηγα σε αλλεργιολογο,πριν ξεκινησω   Πηγα σε αλλεργιολογο,πριν ξεκινησω Icon_minitimeΣαβ Δεκ 10, 2016 3:03 pm

Νίκο, και στολή να φοράς τα τσιμπήματα θα τα φας έτσι και αλλιώς.
Ούτε πρόκειται να μπεις στην διαδικασία να μετράς πόσα τσιμπήματα έφαγες.
Κοίτα την δουλειά που έχεις να κάνεις με τα σμήνη και ασε τα τσιμπήματα να έρθουν όποτε αυτά θέλουν.

Και βασικά πρόσεξε το πρόσωπο σου να μη αφήνεις εκτεθειμένο.
Και κοντά στο μάτι και μέσα στο αυτί ή στο ρουθούνι αν φας τσίμπημα θα πονέσει πολύ.

Και καμιά φορά αν σου βρουν τρύπα και μπουν στην μάσκα, απομακρύνσου να την διορθώσεις πρώτα.
Το πρώτο κέντρισμα θα φέρει και άλλα στο ίδιο περίπου σημείο, από τις άλλες που αντιλαμβάνονται την φερομόνη της πρώτης σαν σήμα για επίθεση.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
stasnikos
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 5

Πηγα σε αλλεργιολογο,πριν ξεκινησω Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πηγα σε αλλεργιολογο,πριν ξεκινησω   Πηγα σε αλλεργιολογο,πριν ξεκινησω Icon_minitimeΣαβ Δεκ 10, 2016 8:41 pm

stratos έγραψε:
Αδερφέ πρώτα απ΄όλα καλωσόρισες !!!!
Μια παρατήρηση γιατί ο γιατρός δεν σου έγραψε και αιματολογική δεν θα πλήρωνες τίποτα .
Τώρα για την αλλεργία  "κανείς" δεν μπορεί να σου εξασφαλίσει αν με 3 τσιμπήματα το μήνα ή το χρόνο θα πάθεις η όχι αλλεργία .
Πιστεύω πως με τα συχνά τσιμπήματα ο οργανισμός συνηθίζει το δηλητήριο άλλα δεν σου εξασφαλίζει πως εφόρου ζωής δεν υπάρχει πιθανότητα αλλεργία άπλα ελαχιστοποιούνται η πιθανότητες .
Ως αρχάριος θα σου πρωτινά να φοράς στολή γιατί μπορεί με ένα λάθος σου να σημάνει γενικός συναγερμός και το μην φοράς θα πονέσει ( το έχω πάθει htipieme )

Eπειδη με τα μαντου δεν υπηρχε αντιδραση και δεν φουσκωσαν,μου λεει οτι δεν χρειαζονται αλλες εξετασεις. Αφοβα μου λεει ξεκινησε στα μελισσια.
Αυτος μου ειπε οτι οι εξετασεις αιματος γινονται μετα για να κανονιστουν οι δοσεις της ανοσοθεραπειας και η συσταση των εμβολιων, αλλα αφου δεν ειχα αντιδραση στο μαντου δεν χρειαζομαι εργαστηριακη αναλυση και ανοσοθεραπεια. Τελος παντων οπως λες και ολα σωστα να βγουν παλι η αλλεργια καραδοκει οτι και να κανω, οποτε αφου στα τεστ δεν βγηκα αλλεργικος και εχω λιγοτερες πιθανοτητες για αλλεργια ,προχωραω κανονικα με τη στολη. Δεν μου φαινεται λογικο να αφηνομαι σε πολλά δηλητήρια εκτεθειμενος και μαλιστα σαν αρχαριος χωρις στολη να εισπραττω μεγαλη ποσοτητα δηλητηριων και για την τοξικοτητα τους αλλα και για συνδιασμο γυρεων,κεντριων κ.α. που αυξανουν πιθανοτητες για αλλεργια. Σε βαθος χρονου να ειπραξω πανω στη δουλεια μου ποσοτητα δηλητηριων και τσιμπηματων, αυτο λογικο μου φαινεται. Αλλα απο την αρχη με το καλημερα να κατσω και να φαω με το ζορι 100 τσιμπηματα,δεν μου ακουγεται λογικο. Υπαρχει μια στολη στην Αμερικη με διπλο διχτυ απο μεσα που αεριζεσαι και το κεντρι δεν περναει στο 80% των τσιμπηματων και περιοριζονται δραστικα τα κεντρια που δεχεσαι.Αλλα μου λεει ο αλλεργιολογος να παρω κανονικη στολη να δεχομαι φυσιολογικα τα λιγα κεντρια κατα την εργασια,γιατι τα ελαχιστα τσιμπηματα με τη σουπερστολή δεν ειναι και οτι καλυτερο για τον περιορισμο αλλεργιας.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
stasnikos
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 5

Πηγα σε αλλεργιολογο,πριν ξεκινησω Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πηγα σε αλλεργιολογο,πριν ξεκινησω   Πηγα σε αλλεργιολογο,πριν ξεκινησω Icon_minitimeΣαβ Δεκ 10, 2016 9:05 pm

milmos έγραψε:
Νίκο, και στολή να φοράς τα τσιμπήματα θα τα φας έτσι και αλλιώς.
Ούτε πρόκειται να μπεις στην διαδικασία να μετράς πόσα τσιμπήματα έφαγες.
Κοίτα την δουλειά που έχεις να κάνεις με τα σμήνη και ασε τα τσιμπήματα να έρθουν όποτε αυτά θέλουν.

Και βασικά πρόσεξε το πρόσωπο σου να μη αφήνεις εκτεθειμένο.
Και κοντά στο μάτι και μέσα στο αυτί ή στο ρουθούνι αν φας τσίμπημα θα πονέσει πολύ.

Και καμιά φορά αν σου βρουν τρύπα και μπουν στην μάσκα, απομακρύνσου να την διορθώσεις πρώτα.
Το πρώτο κέντρισμα θα φέρει και άλλα στο ίδιο περίπου σημείο, από τις άλλες που αντιλαμβάνονται την φερομόνη της πρώτης σαν σήμα για επίθεση.


Σωστα αυτο που λες για την φερομονη, για αυτο βλεπω σε βιντεο μελισσοκομων δειχνουν το χερι τους στην καμερα και εχουν πανω απο 2 κεντρια στο ιδιο κοντινο σημειο.Ενος ηλικιωμενου μελισσοκομου στο youtube του τσιμπησαν 8 το χερι στο ιδιο σημειο γυρω γυρω επειδη εκανε καποιο αδεξιο χειρισμο στην τοποθετηση του πλαισιου της βασιλισσας και καθοταν και μπροστα στην εισοδο της κυψελης,απο οτι ειπε ο ιδιος.
Παντως πιο πολυ με προβληματισε οτι δεν πρεπει να ερθουν μελη της οικογενειας και φιλοι στο χωρο που γινεται η συλλογη του μελιου και η επεξεργασια και στο αγροτικο αυτοκινητο που μπαινω με την στολη. Γενικα θελει προσοχη στους δικους μου ανθρωπους, θελει προσοχη στα παππουτσια,ρουχα που παω στο σπιτι και προσοχη επισης σε ανθρωπους που επισκεπτονται το χωρο εργασιας και επεξεργασιας του μελιου. Με αυτα καταλαβαινω οτι ενα ατομο μονος μου θα δουλευω στην αρχη και δεν πρεπει να δεχτω βοηθεια απο συγγενεις και αργοτερα οταν μεγαλωσει ο αριθμος των κυψελων,χρειαζεται προσοχη ποιος θα ειναι ο βοηθος μου εργατης και να μην ειναι αλλεργικος.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
stratos
Μέλος
Μέλος
stratos


Αριθμός μηνυμάτων : 126

Πηγα σε αλλεργιολογο,πριν ξεκινησω Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πηγα σε αλλεργιολογο,πριν ξεκινησω   Πηγα σε αλλεργιολογο,πριν ξεκινησω Icon_minitimeΚυρ Δεκ 11, 2016 12:36 am

stasnikos έγραψε:

 Υπαρχει μια στολη στην Αμερικη με διπλο διχτυ απο μεσα που αεριζεσαι και το κεντρι δεν περναει στο 80% των τσιμπηματων και περιοριζονται δραστικα τα κεντρια που δεχεσαι.Αλλα μου λεει ο αλλεργιολογος να παρω κανονικη στολη να δεχομαι φυσιολογικα τα λιγα κεντρια κατα την εργασια,γιατι τα ελαχιστα τσιμπηματα με τη σουπερστολή  δεν ειναι και οτι καλυτερο για τον περιορισμο αλλεργιας.

Αυτήν την στολή έχω βάλει στο μάτι και εγώ ( όχι γιατί έχω μια ευαισθησία στα τσιμπήματα ) σε διευκολύνει ανά πάσα στιγμή και εποχή να την φορέσεις πάνω από τα ρούχα σου και να πας στα μελίσσια . Μια απλή ( μιλάω πάντα για ολόσωμη ) το καλοκαίρι θα χρειαστείς air condition Smile
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Πηγα σε αλλεργιολογο,πριν ξεκινησω Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πηγα σε αλλεργιολογο,πριν ξεκινησω   Πηγα σε αλλεργιολογο,πριν ξεκινησω Icon_minitimeΚυρ Δεκ 11, 2016 4:06 pm

stasnikos άκουσε με λίγο,
Έχεις ξεκινήσει εως τώρα σωστά. Πήγες σε αλλεργιολόγο, έκανες τεστ με νυγμούς. Και είναι όλα καλά. Διακρίνω από τα γραφόμενα σου πως αντιμετοπίζεις την εμφάνιση ενός πιθανού αλλεργικού επεισοδίου ως εμμονή, ως κάτι σχεδόν δεδομένο.
Χαλάρωσε... Καλώς κάνεις και ανησυχείς, το θέμα είναι σοβαρό, όμως:

Με αυτό τον τρόπο δεν κάνεις μελισσοκομία,κάθε φορά που θα πηγαίνεις στα μελίσσια θα λες κι αν με τσιμπήσουν τι θα γίνει; Η μελισσοκομία πάνω από όλα είναι απόλαυση για αυτόν που την ασκεί. Μην μπαίνεις στη διαδικασία να σκέφτεσαι έτσι γιατί οι σκέψεις σου είναι σχεδόν τοξικές και δεν σε αφήνουν να απολαύσεις τις μέλισσες.
Δεν ξέρω αν σε έχει τρομοκρατήσει ο ιατρός σου με αυτά που σου είπε όμως όσοι ασκούμε τη μελισσοκομία είμαστε σαν τους αναβάτες μιας μηχανής που τρέχει στην εθνική οδό με υλιγκιώδη ταχύτητα.μδεν σκεφτόμαστε αν θα σκοτωθούμε στην επόμενη στροφή. Σκεφτόμαστε να μην τελειώσει ποτέ ο δρόμος....
Απόλαυσε τον μαγικό κόσμο της μέλισσας, πάρε μελισσακια, ξεψάρωσε με τα Κεντριά που θα δεχτείς. Αν η ζωή σου και η σκέψη σου περιστρέφονται γύρω από μια πιθανή αλλεργία είναι πιθανόν να προκληθεί, να τα παρατήσεις υπό αυτό τον φόβο να.... Να..... Να.....
Πολλά να....
Διάβασε μερικά βιβλιλα μελισσοκομίας και όταν με το καλό αποκτήσεις τα μελισσάκια σου να σκέφτεσαι πως... Ήρθε η ώρα να απολαύσεις όλα αυτά που αποκόμισες από τη γνώση. Στα γράφω με φιλική διάθεση γιατί λίγο εως πολύ σε όλους μας έχουν περάσει αυτές οι σκέψεις απλά δεν τις αφήσαμε να μας καταπιούν.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

Πηγα σε αλλεργιολογο,πριν ξεκινησω Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πηγα σε αλλεργιολογο,πριν ξεκινησω   Πηγα σε αλλεργιολογο,πριν ξεκινησω Icon_minitimeΔευ Δεκ 12, 2016 2:43 pm

Όσο σκέφτεσαι ότι θα σε τσιμπήσουν οι μέλισσες και φοβάσαι τόσα περισσότερα τσιμπήματα θα δέχεσαι γιατί γίνεσαι νευρικός και φοβάσαι, γεγονότα που γίνονται αντιληπτά από τις μέλισσες. Στα μελίσσια πηγαίνω χαρούμενος κι ανυπόμονος να δω τι κάνουν. Δε φοβάμαι μη με τσιμπήσουν και φορώντας απλή μάσκα δέχομαι ένα - δυο τσιμπήματα κάθε μήνα της Άνοιξης.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kopan
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
kopan


Αριθμός μηνυμάτων : 18

Πηγα σε αλλεργιολογο,πριν ξεκινησω Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πηγα σε αλλεργιολογο,πριν ξεκινησω   Πηγα σε αλλεργιολογο,πριν ξεκινησω Icon_minitimeΔευ Δεκ 12, 2016 8:14 pm

monarchis έγραψε:

Δεν ξέρω αν σε έχει τρομοκρατήσει ο ιατρός σου με αυτά που σου είπε όμως όσοι ασκούμε τη μελισσοκομία είμαστε σαν τους αναβάτες μιας μηχανής που τρέχει στην εθνική οδό με υλιγκιώδη ταχύτητα.μδεν σκεφτόμαστε αν θα σκοτωθούμε στην επόμενη στροφή. Σκεφτόμαστε να μην τελειώσει ποτέ ο δρόμος....
.

Καταπληκτικό .....
Αυτό ακριβώς είναι και η μελισσοκομία ......
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
thoma.sbees
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 298

Πηγα σε αλλεργιολογο,πριν ξεκινησω Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πηγα σε αλλεργιολογο,πριν ξεκινησω   Πηγα σε αλλεργιολογο,πριν ξεκινησω Icon_minitimeΔευ Δεκ 12, 2016 11:29 pm

καλως ώρισες stasnikos στον μελισσοκομικό κλάδο
η αγάπη για τη μέλισσα και η εξοικίωση με τα τσιμπήματα είναι οι δύο πρώτοι και απαραίτητοι παράγοντες για να συνεχίσει ο κάθε νεοεισερχόμενος να ασκεί τη μελισσοκομία
Στην αρχή ξεκινάμε ντυμένοι σαν αστροναύτες αλλά με τον καιρό εξοικιώνεσαι με τη μέλισσα μπαίνεις στη ζωή της και στο μυλό της και αρχίζεις να αφαιρείς ρούχα αφήνοντας ακάλυπτα σημεία του σώματος και έρχονται τα τσιμπήματα
πότε λιγότερα πότε περισσότερα πότε καθόλου
Είχα διαβάσει κάπου (δεν θυμάμαι που) ότι χρειάζονται περίπου 300 τσιμπήματα σε ετήσια βάση για να διατηρείς την ανοσία. Δεν ξέρω πόσο αξιόπιστο ή μελετημένο είναι αυτό αλλά επειδή είμαστε όλοι μας εν δυνάμει αλλεργικοί προτρέπω όλους μας εδώ μέσα να έχουμε μαζί μας μία ANAPEN και ας μην χρειαστεί ποτέ να τη χρησιμοποιήσουμε.
Σας θυμίζω ότι βρισκόμαστε πολλές φορές στα βουνά ή μακριά από κατοικημένες περιοχές και ίσως μόνοι μας και ποτέ δεν ξέρουμε πότε ένα τσίμπημα θα προκαλέσει αλλεγία.
Από προσωπική εμπειρία να σας πω ότι έγινα ξαφνικά με ένα τσίμπημα αλλεργικός στα 30.
Έκανα θεραπεία αποευαισθητοποίσης για 6 χρόνια και ξεκίνησα δειλά τη μελισσοκομία με φόβο στα πρώτα τσιμπήματα ευτυχώς χωρίς αντίδραση και συνεχίζω και ελπίζω να συνεχίσω έτσι
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chriszan
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 38

Πηγα σε αλλεργιολογο,πριν ξεκινησω Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πηγα σε αλλεργιολογο,πριν ξεκινησω   Πηγα σε αλλεργιολογο,πριν ξεκινησω Icon_minitimeΣαβ Φεβ 04, 2017 6:46 pm

Καλησπέρα μιας κ υπάρχει το θεμα.εγω δεν πηγα σε αλλεργιολογο απλα εκανα εξετάσεις αίματος και δεν εχω αλλεργια στην μελισσα χρειάζεται να παω και σε αλλεργιολογο η κανει κ η εξέταση αίματος
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Πηγα σε αλλεργιολογο,πριν ξεκινησω Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πηγα σε αλλεργιολογο,πριν ξεκινησω   Πηγα σε αλλεργιολογο,πριν ξεκινησω Icon_minitimeΣαβ Φεβ 04, 2017 6:48 pm

Όχι δεν κρίνεται απαραίτητο αν οι εξετάσεις σου είναι αρνητικές.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chriszan
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 38

Πηγα σε αλλεργιολογο,πριν ξεκινησω Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πηγα σε αλλεργιολογο,πριν ξεκινησω   Πηγα σε αλλεργιολογο,πριν ξεκινησω Icon_minitimeΣαβ Φεβ 04, 2017 7:41 pm

Ευχαριστώ πολύ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
milmos
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 572

Πηγα σε αλλεργιολογο,πριν ξεκινησω Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πηγα σε αλλεργιολογο,πριν ξεκινησω   Πηγα σε αλλεργιολογο,πριν ξεκινησω Icon_minitimeΣαβ Φεβ 04, 2017 11:11 pm

chriszan έγραψε:
Καλησπέρα μιας κ υπάρχει το θεμα.εγω δεν πηγα σε αλλεργιολογο απλα εκανα εξετάσεις αίματος και δεν εχω αλλεργια στην μελισσα χρειάζεται να παω και σε αλλεργιολογο η κανει κ η εξέταση αίματος

ποιά είναι η εξέταση αίματος που σου έδειξε ότι δεν έχεις αλλεργία?
δηλαδή πώς την ζήτησες αυτή την εξέταση του εργαστηρίου?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Πηγα σε αλλεργιολογο,πριν ξεκινησω Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πηγα σε αλλεργιολογο,πριν ξεκινησω   Πηγα σε αλλεργιολογο,πριν ξεκινησω Icon_minitimeΣαβ Φεβ 04, 2017 11:24 pm

milmos έγραψε:
chriszan έγραψε:
Καλησπέρα μιας κ υπάρχει το θεμα.εγω δεν πηγα σε αλλεργιολογο απλα εκανα εξετάσεις αίματος και δεν εχω αλλεργια στην μελισσα χρειάζεται να παω και σε αλλεργιολογο η κανει κ η εξέταση αίματος

ποιά είναι η εξέταση αίματος που σου έδειξε ότι δεν έχεις αλλεργία?
δηλαδή πώς την ζήτησες αυτή την εξέταση του εργαστηρίου?

Είναι εξέταση για αλλεργία σε υμενοπτερα. Έτσι ονομάζεται και μπορούν να την κάνουν σχεδόν όλα τα μικροβιολογικα εργαστήρια.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
thoma.sbees
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 298

Πηγα σε αλλεργιολογο,πριν ξεκινησω Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πηγα σε αλλεργιολογο,πριν ξεκινησω   Πηγα σε αλλεργιολογο,πριν ξεκινησω Icon_minitimeΚυρ Φεβ 05, 2017 11:37 pm

για κάθε ενδεχόμενο όλοι μας ας έχουμε μαζί μια ANAPEN
και ας μη χρειαστει ποτέ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Πηγα σε αλλεργιολογο,πριν ξεκινησω Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πηγα σε αλλεργιολογο,πριν ξεκινησω   Πηγα σε αλλεργιολογο,πριν ξεκινησω Icon_minitimeΚυρ Φεβ 05, 2017 11:52 pm

thoma.sbees έγραψε:
για κάθε ενδεχόμενο όλοι μας ας έχουμε μαζί μια ANAPEN
και ας μη χρειαστει ποτέ

Δεν συμφωνώ. Έχω αναπτύξει την επιχειρηματολογία μου σε παλιότερα ποστ που στηρίζονται στην υφιστάμενη νομοθεσία περί χρήσης σκευασμάτων.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Πηγα σε αλλεργιολογο,πριν ξεκινησω
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Ερωτήσεις σε αλλεργιολόγο.
» ειδα σημερα οταν πηγα στα μελισσακια
» Πως μπορω να ξεκινησω ενα μελλισι?
» Ποιά εποχή να ξεκινήσω με μελίσσια και με τι υλικό
» Θέλω να ξεκινήσω, να πάρω και παραγωγή... πως ομως;

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Οι αρχάριοι... τα νέα παιδιά-
Μετάβαση σε: