Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Να αλλαξω τροφη η να ανησυχησω?

Πήγαινε κάτω 
+5
vasnek13
kir
nikos37
mpampis13
Nikos8677
9 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Nikos8677
Μέλος
Μέλος
Nikos8677


Αριθμός μηνυμάτων : 68

Να αλλαξω τροφη η να ανησυχησω? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Να αλλαξω τροφη η να ανησυχησω?   Να αλλαξω τροφη η να ανησυχησω? Icon_minitimeΠεμ Δεκ 08, 2016 7:13 pm

Σημερα λοιπον με την ευκαιρια του καλου καιρου πηγα να βαλω τροφες στα μελισσια,ειχα να παω 10 μερες.Συναντησα το εξης,κανενα μελισσι δεν ειχε αγγιξει την τροφη του εκτος απο ενα,σε καθε κυξελη υπηρχαν απο καμια 10αρια ψοφιες πανω απο τα τελαρα(το βρισκω φυσιολογικο)και σε μια κυξελη(5τελαρα)στην εξω πλευρα απο το φελιζολ υπηρχαν καμια 60αρια ψοφιες(μερικες τελειωναν εκεινη την στιγμη και αρκετες ηταν με την γλωσσα εξω).Τα μελια στα τελαρα δεν ειχαν και ιδιαιτερες ελλειψεις ωστε να πω οτι αυτες τις μερες τραφηκαν με αυτα.Τι μπορει να φταιει και να μην ακουμπησαν τις τροφες?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Nikos8677
Μέλος
Μέλος
Nikos8677


Αριθμός μηνυμάτων : 68

Να αλλαξω τροφη η να ανησυχησω? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Να αλλαξω τροφη η να ανησυχησω?   Να αλλαξω τροφη η να ανησυχησω? Icon_minitimeΠεμ Δεκ 08, 2016 7:18 pm

Να δοκιμασω καποια αλλη τροφη?ποιοτητα/ειδος τροφης?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

Να αλλαξω τροφη η να ανησυχησω? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Να αλλαξω τροφη η να ανησυχησω?   Να αλλαξω τροφη η να ανησυχησω? Icon_minitimeΠεμ Δεκ 08, 2016 7:51 pm

Πια τροφη έβαλες ηταν σκληρή απο την αρχη;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Nikos8677
Μέλος
Μέλος
Nikos8677


Αριθμός μηνυμάτων : 68

Να αλλαξω τροφη η να ανησυχησω? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Να αλλαξω τροφη η να ανησυχησω?   Να αλλαξω τροφη η να ανησυχησω? Icon_minitimeΠεμ Δεκ 08, 2016 8:16 pm

Αρκαδικη μελ/μελοζυμ.Δεν ηταν σκληρη εξ αρχης,παντα εχω τον νου μου να μην βαζω σκληρες τροφες γι αυτο και μου εκανε εντυπωση σημερα.Υπαρχει περιπτωση να ηταν κακη η παρτιδα/ποιοτικα κλπ?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikos37
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 280

Να αλλαξω τροφη η να ανησυχησω? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Να αλλαξω τροφη η να ανησυχησω?   Να αλλαξω τροφη η να ανησυχησω? Icon_minitimeΠεμ Δεκ 08, 2016 9:33 pm

Δεν ξέρω αν ήταν κακή παρτίδα,παντως και εγώ την είχα βάλει και την εβγαλα γιατι ήταν πέτρα και δεν την έπαιρναν. Έβαλα βανίλια και τις κρατησα για την ανοιξη που θα είναι πιο μαλακές λόγω ζέστης. Όμως πέρα από αυτό δεν παρατήρησα κάτι άλλο αρνητικό.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kir
BeeForce
BeeForce
kir


Αριθμός μηνυμάτων : 602

Να αλλαξω τροφη η να ανησυχησω? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Να αλλαξω τροφη η να ανησυχησω?   Να αλλαξω τροφη η να ανησυχησω? Icon_minitimeΠεμ Δεκ 08, 2016 9:36 pm

τι θερμοκρασίες έχετε ? δεν είναι σε μελισσόσφερα ?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Nikos8677
Μέλος
Μέλος
Nikos8677


Αριθμός μηνυμάτων : 68

Να αλλαξω τροφη η να ανησυχησω? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Να αλλαξω τροφη η να ανησυχησω?   Να αλλαξω τροφη η να ανησυχησω? Icon_minitimeΠεμ Δεκ 08, 2016 10:57 pm

nikos37καποιες φορες τις εχω βρει πετρα οταν πηγα να αγορασω και εψαχνα τα κιβωτια να πετυχω καμια μαλακωτερη,γι αυτο αυριο που θα κανω το οξαλικο θα παρω και βανιλιες(οπως πολυ σωστα εκανες)να βαλω η θα δωσω κατι παραπανω και θα δοκιμασω apifonta που μου εχουν μπει στο ματι εδω και καιρο.Κir οι θερμοκρασιες αυτες τις μερες ηταν χαμηλες(1-5c)ενω σημερα επιασε 10c και το σ/κ δινει 15c,η μελισσοσφαιρα σφιχτη.Μπορει να υπαρχει καποιο αλλο αιτιο που δεν φαγαν την τροφη τους?Οι ψοφιες που βρηκα να με ανυσηχισουν?2 χουφτες ηταν δεν μπορω να καταλαβω πως βρεθηκαν στην εξωτερικη πλευρα του φελιζολ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vasnek13
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
vasnek13


Αριθμός μηνυμάτων : 32

Να αλλαξω τροφη η να ανησυχησω? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Να αλλαξω τροφη η να ανησυχησω?   Να αλλαξω τροφη η να ανησυχησω? Icon_minitimeΠεμ Δεκ 08, 2016 11:30 pm

αυτη την τροφη την εχω δοκιμασει και εγω,μια χαρα δουλεψε ειναι λιγο πιο ακριβη απο την βανιλια και πλεον περνω βανιλια απο το ιδιο καταστημα.αρκετα ευχαριστημενος!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikos37
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 280

Να αλλαξω τροφη η να ανησυχησω? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Να αλλαξω τροφη η να ανησυχησω?   Να αλλαξω τροφη η να ανησυχησω? Icon_minitimeΠαρ Δεκ 09, 2016 10:40 am

Nikos8677 έγραψε:
nikos37καποιες φορες τις εχω βρει πετρα οταν πηγα να αγορασω και εψαχνα τα κιβωτια να πετυχω καμια μαλακωτερη,γι αυτο αυριο που θα κανω το οξαλικο θα παρω και βανιλιες(οπως πολυ σωστα εκανες)να βαλω η θα δωσω κατι παραπανω και θα δοκιμασω apifonta που μου εχουν μπει στο ματι εδω και καιρο.Κir οι θερμοκρασιες αυτες τις μερες ηταν χαμηλες(1-5c)ενω σημερα επιασε 10c και το σ/κ δινει 15c,η μελισσοσφαιρα σφιχτη.Μπορει να υπαρχει καποιο αλλο αιτιο που δεν φαγαν την τροφη τους?Οι ψοφιες που βρηκα να με ανυσηχισουν?2 χουφτες ηταν δεν μπορω να καταλαβω πως βρεθηκαν στην εξωτερικη πλευρα του φελιζολ.

Η τροφη αυτη εχει την ιδια συνθεση με το apimel του Ευαγγελοπουλου, την οποια εχω χρησιμοποιησει παλιοτερα.Και αυτη οταν την αγορασα ηταν πετρα αλλα στο μελισσι( την ανοιξη) εγινε αλοιφη.Επισης φιλος μου που τις χρησιμοποιησε το καλοκαιρι μου ειπε το ιδιο.Οποτε μαλλον εχει να κανει με τη θερμοκρασια.
Οσο για τις νεκρες , μηπως περασαν απο τη εξωτερικη πλευρα του φελιζολ και δεν εβρισκαν το περασμα να γυρισουν και παγωσαν;
Υ.Γ.υπαρχουν ελληνικες τροφες πολυ καλες και πιο οικονομικες απο το apifonda.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Throubee
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Throubee


Αριθμός μηνυμάτων : 808

Να αλλαξω τροφη η να ανησυχησω? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Να αλλαξω τροφη η να ανησυχησω?   Να αλλαξω τροφη η να ανησυχησω? Icon_minitimeΠαρ Δεκ 09, 2016 4:04 pm

Ένα σωστό ζυμάρι δεν δύναται να πετρώνει αλλά ούτε και να γίνεται μαλακό σε σημείο να τρέχει στα τελάρα.
Ζυμάρια με μαλτόζη - δεξτρόζη - τριόζη και άλλα φθηνά σάκχαρα, έχουν αυτές τις ιδιότητες, είναι σαν τη πέτρα σε ένα δροσερό μέρος ενώ μέσα στην κυψέλη γίνονται αλοιφή, το αποτελέσμα κάτω από ένα καυτό καπάκι εν μέσω καλοκαιρινού καύσωνα μπορεί κανείς εύκολα να το φανταστεί...

Ταίζουμε - ξοδευόμαστε όμως για κάποιο σκοπό, και το ερώτημα που προκύπτει είναι αν τελικά προσφέρει κάποιος ταίζοντας τέτοιου είδους φθηνά σάκχαρα - τροφές ή δημιουργεί τελικά προβλήματα δυσεντερίας ή και τοξικότητας στις μέλισσες.

Να φτιάχνετε τα δικά σας ζυμάρια, με όλα τα συστατικά επιλεγμένα από εσάς δεν υπάρχει άλλη λύση δυστυχώς, για τις μέλισσες και την τσέπη σας.

Φιλάκια filakia
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Nikos8677
Μέλος
Μέλος
Nikos8677


Αριθμός μηνυμάτων : 68

Να αλλαξω τροφη η να ανησυχησω? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Να αλλαξω τροφη η να ανησυχησω?   Να αλλαξω τροφη η να ανησυχησω? Icon_minitimeΚυρ Δεκ 11, 2016 12:37 am

Τελικα προτιμησα ελληνικη τροφη,ζημωτη με ιμβερτοπιοιμενο σιροπι και μαγια.Μαλακη και λαχταριστη εδειχνε,πιστευω θα την φανε μια χαρα αυτη.Παντως εδω και καποιο διαστημα ειχα τους ενδιασμους μου με την μελοζυμ γιατι εβρησκα πολλα τριματα που αφηνανε τα κοριτσια και με αυτο που εγινε τωρα καταληγω στο συμπερασμα που συστηνει και ο Throubee,σαν το homemade δεν εχει,ξερεις τι εχει μεσα και δεν ψαχνεσαι εκ των υστερον αν κατι παει στραβα.
Οσο για της νεκρες,μετα απο λεπτομερη αναλυση(αφου το επετρεψε και ο καιρος)και νεκροψια σε μερικες κατεληξα στο συμπερασμα οτι παγωσαν εξω απο το φελιζολ,οπως και το ειπες nikos37.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
priamos1980
Μέλος
Μέλος
priamos1980


Αριθμός μηνυμάτων : 204

Να αλλαξω τροφη η να ανησυχησω? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Να αλλαξω τροφη η να ανησυχησω?   Να αλλαξω τροφη η να ανησυχησω? Icon_minitimeΚυρ Δεκ 11, 2016 12:52 am

νικο αστην μεσα την τροφη την ιδια εβαλα και γω, με θυμολη οσα μελισσια δεν ειχαν αποθεματα την εφαγαν στα υπολοιπα πετρα την βρηκα προτιμησαν τα μελια, σημερα πηγα να ενισχυσω αποθεματα τροφφης τα κερασα μια δικυλη βανιλια του ιδιου κατασκευαστει και τα αποχαιρετησα του χρονου παλι. αυτο που με παραξενεψε ηταν οτι ειχα αποτομη πτωση πλυθησμου 3 πλαισια μεσο ορο και εχω μεινει με πολλα 3αρακια και προβληματιζομαι αν θα την βγαλουν γιατι οι θερμοκρασιες περνουν την κατω βολτα παλι
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Nikos8677
Μέλος
Μέλος
Nikos8677


Αριθμός μηνυμάτων : 68

Να αλλαξω τροφη η να ανησυχησω? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Να αλλαξω τροφη η να ανησυχησω?   Να αλλαξω τροφη η να ανησυχησω? Icon_minitimeΚυρ Δεκ 11, 2016 1:05 am

τα αφησα με την ζημωτη μεσα,αυτη την αποθηκευσα για την ανοιξη και θα δω την εξελιξη με το επομενο ανοιγμα του καιρου οπου αναλογα του τι θα βρω θα πραξω,ετσι το σκεφτωμαι.
Ασχημο να εχεις τοσες απωλειες ενοψει κρυου..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
newbee
Μέλος
Μέλος
newbee


Αριθμός μηνυμάτων : 280

Να αλλαξω τροφη η να ανησυχησω? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Να αλλαξω τροφη η να ανησυχησω?   Να αλλαξω τροφη η να ανησυχησω? Icon_minitimeΤετ Δεκ 14, 2016 9:56 pm

Μην αγοράζεται τροφές με μέλι, γύρη κτλπ.

Μόνο απο δικό μας μέλι και πάλι με κίνδυνο μετάδοσης ασθενειών.

Καλύτερα να τους βάλουμε πλαίσιο με μέλι αν έχουμε. Αλλιώς βανίλια, ζυμωτή.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
matteus
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
matteus


Αριθμός μηνυμάτων : 831

Να αλλαξω τροφη η να ανησυχησω? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Να αλλαξω τροφη η να ανησυχησω?   Να αλλαξω τροφη η να ανησυχησω? Icon_minitimeΠεμ Δεκ 15, 2016 12:58 pm

Τα ταισματα τετοια εποχη ειναι ασκοπα. Τα μελισσια δεν εχουν γονους και δεν καταναλωνουν τροφη. Ταιζουμε μονο σε περιπτωση που δεν εχουμε αφησει καθολου μελια μεσα στο μελισσι. Απο τελη Ιανουαριου βρισκουμε μια καλη ημερα και επιθεωρουμε τα μελισσια. Βλεπουμε αν εχει ξεκινησει ο γονος. Σε αυτα που εχουν ελλειψη τροφων προσθετουμε ζυμαρι αν γινεται δικο μας.

Καλο χειμωνα !!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Να αλλαξω τροφη η να ανησυχησω?
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» ανοιχτα μελια και τροφη αφαγωτη.
» αλόη σαν τροφή
» τροφή με το σακουλάκι ή όχι?
» Τροφή τον αυγουστο για τις μελισσες
» Τροφή μαρμελάδα λωτός.

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Οι αρχάριοι... τα νέα παιδιά-
Μετάβαση σε: