Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 καθολου γονος

Πήγαινε κάτω 
+6
kir
queen master
matteus
psath
mpampis13
vasnek13
10 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
nikos37
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 280

καθολου γονος - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: καθολου γονος   καθολου γονος - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Δεκ 01, 2016 3:27 pm

Throubee έγραψε:
Δε θα έσπαγα μελισσοσφαιρα (χειμώνα), για να βάλω αδειο πλαίσιο στη μέση για κανένα λόγο.
Ανάπτυξη μέσα στο δεκέμβρη? στην ευθεία του ξεχειμωνιάσματος βρισκόμαστε.
Αυτά γενικά, ειδικά στα μελίσσια σου, (όπως τα περιγράφεις), αν δεν υπάρχει γόνος, μπορεί να συμβαίνουν 1002 πράγματα, μπορεί να είναι και φυσιολογικό λόγο θερμοκρασιών ή τοποθεσίας (μπας και τα έχεις σε κανενα πευκόδασος?)
Λες πως είναι γεμάτα μέλια, γύρη έχουνε?
Δυστυχώς, δύσκολο είναι να βγάλουμε συμπεράσματα χωρίς εικόνα - επιθεώρηση.
Η εικόνα που περιγράφεις είναι σε όλα τα μελίσσια σου ίδια?
για πόσα περίπου μελίσσια μιλάμε?
σαν γενική εικόνα πόσα πλαίσια πατάνε τα μελίσσια του μελισσοκομείου?(αυτή την εποχή.)
ειδικά τα μελίσσια χωρίς καθόλου γόνο, πόσα πατάνε?
οταν λες οι Βασίλισσες είναι κομπλέ? εννοείς τις εντόπισες? όλες?
Τσέκαρες αν τα μελίσσια με παντελή έλλειψη γόνου βουίζουνε? (ορφανά?)
Πριν ενα μήνα λες κρατούσαν τα μελίσσια γόνους, είπες πως έκανες θεραπεία, τι σκέυασμα χρησιμοποίησες? και με ποιά μεθοδολογία?
Καλό θα ήταν να μιλήσεις με μελισσοκόμους που ξεχειμωνιάζουν στο λεκανοπέδιο Αττικής.
Καλό χειμώνα!

Επίσης τι χώρο καταλαμβάνει το μελισσοκομειο,τι απόσταση έχουν μεταξύ τους οι κυψέλες, σε τι υψόμετρο βρίσκονται,ποση ώρα κανεις να πας από το σπίτι σου αφού πρώτα έχεις σταματήσει για καφέ ,τι καιρό έκανε στις 25-6-2006, σε τι ηλικία παντρεύτηκε ή γιαγιά σου και τέλος ποιος σκότωσε το Ρασπουτιν; Ίσως με αυτά τα στοιχεία βγάλουμε συμπέρασμα. Φιλάκια!!!! lol! lol! lol! lol! htipieme htipieme htipieme htipieme htipieme
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Throubee
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Throubee


Αριθμός μηνυμάτων : 808

καθολου γονος - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: καθολου γονος   καθολου γονος - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Δεκ 01, 2016 5:11 pm

Κάπως έτσι παίζεται η κολοκυθιά! Basketball


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
queen master
Μέλος
Μέλος
queen master


Αριθμός μηνυμάτων : 205

καθολου γονος - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: καθολου γονος   καθολου γονος - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Δεκ 01, 2016 9:34 pm

Χαχαχαχαχα γιαυτό γουστάρω πολύ το Forum γιατί υπάρχει η σοβαρή κουβέντα αλλά και ο χαβαλές και το γέλιο πάντα με σεβασμό προς τον συνάδελφο είτε επαγγελματία είτε ερασιτέχνη.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vasnek13
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
vasnek13


Αριθμός μηνυμάτων : 32

καθολου γονος - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: καθολου γονος   καθολου γονος - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Δεκ 01, 2016 11:29 pm

λοιπον παιδια ...για να παω στο μελισσοκομειο μου χρειαζομαι περιπου μιση ωρα αφου πρωτα παρω καφε,τυροπιτα,κανω 3-4 τσιγαρα!Λετε να πειραζουν τα τσιγαρα????



τεσπα για να μην το παιδευουμε με καλυψε ο KIR απο την πρωτη του απαντηση και καταλαβα το λαθος μου...ειναι βλεπετε ο πρωτος μου χειμωνας με μελισσες!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

καθολου γονος - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: καθολου γονος   καθολου γονος - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Δεκ 01, 2016 11:34 pm

vasnek13 έγραψε:
λοιπον παιδια ...για να παω στο μελισσοκομειο μου χρειαζομαι περιπου μιση ωρα αφου πρωτα παρω καφε,τυροπιτα,κανω 3-4 τσιγαρα!Λετε να πειραζουν τα τσιγαρα????



τεσπα για να μην το παιδευουμε με καλυψε ο KIR απο την πρωτη του απαντηση και καταλαβα το λαθος μου...ειναι βλεπετε ο πρωτος μου χειμωνας με μελισσες!!

Κάθε άλλο. Αν μάλιστα καπνίζεις την ώρα της επιθεώρησης γλιτώνεις και τη φασαρία του καπνιστηριού. Προσοχή στον καπνό που βάζεις!!!
oraia oraia oraia
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vasnek13
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
vasnek13


Αριθμός μηνυμάτων : 32

καθολου γονος - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: καθολου γονος   καθολου γονος - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Δεκ 04, 2016 3:32 pm

τελικα πηγα σημερα για να κανω θεραπεια για βαροα(λογο ελαχιστου γονου) και τελικα ειχε βαλει αρκετους γονους και ημερας και αποτι ειδα και 4-5 ημερων. το μυαλο μου παει σε αυτο που ειπε ο Kir στο οτι μπορει να ειχαν μπλοκαρει απο τα μελια!ολα καλα πλεον!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kir
BeeForce
BeeForce
kir


Αριθμός μηνυμάτων : 602

καθολου γονος - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: καθολου γονος   καθολου γονος - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Δεκ 04, 2016 9:18 pm

Την έχω πατήσει και εγώ Very Happy όταν παίρνουμε τα πρώτα μας μελίσσια καλοκαίρι - φθινόπωρο προσπαθούμε να τα αναπτύξουμε αλλά αυτά ετοιμάζονται για χειμώνα οπότε πάνε πολύ συντηρητικά με αποτέλεσμα να αποθηκεύουν, αντίθετα την άνοιξη όσο και να τους βάλεις το κάνουν γόνο !
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vasnek13
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
vasnek13


Αριθμός μηνυμάτων : 32

καθολου γονος - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: καθολου γονος   καθολου γονος - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Δεκ 04, 2016 10:22 pm

ακριβως αυτο ειδα.επιδη πηγα για θεραπεια και ειδα να εχει γεννησει,ετοιμαζαν και αλλο χωρο για γεννα δεν τις εβγαλα τις τροφες(απλα θα κανω πολυ καιρο να ξαναβαλω...ειναι γεματες μελια) γιατι βλεπω οτι θα κρατησουν οι χαμηλες θερμοκρασιες!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
καθολου γονος
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 2 από 2Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2
 Παρόμοια θέματα
-
» Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια
» πολλές μέλισσες πάνω στην βασίλισσα καθόλου γόνος
» Ακόμα γόνος
» Υπερβολικος γονος!
» γονος νεκρος

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Οι αρχάριοι... τα νέα παιδιά-
Μετάβαση σε: