Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Καθαρισμα κηρηθρων απο μελι

Πήγαινε κάτω 
5 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Nikos8677
Μέλος
Μέλος
Nikos8677


Αριθμός μηνυμάτων : 68

Καθαρισμα κηρηθρων απο μελι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Καθαρισμα κηρηθρων απο μελι   Καθαρισμα κηρηθρων απο μελι Icon_minitimeΠεμ Νοε 17, 2016 12:33 pm

Αισιως τρυγισα και πηρα το μελι μου εχθες,ολα καλα και γλυκα!Τις κηρηθρες που τρυγισα να τις επιστρεψω στα μελισσια να τις γλυψουν και μετα να τις αποθηκευσω?δεν υπαρχει κυνδινος λεηλασιας?Αν τις κρατησω ετσι δεν θα εχω προβλημα με τα μελια που μειναν επανω?Να επισημανω οτι εβαλα αλλες χτισμενες αδειες στην θεση τους και φυσικα χρειαζωμαι τα φωτα σας καθοτι νεος με ορεξη αλλα απειρος.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Καθαρισμα κηρηθρων απο μελι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καθαρισμα κηρηθρων απο μελι   Καθαρισμα κηρηθρων απο μελι Icon_minitimeΠεμ Νοε 17, 2016 12:57 pm

Εγώ δεν τιςς δίνω να τις γλύφουν. Τις δίνω την άνοιξη στις παραφυαδες μου. Υπόψη όμως πως όλο το χειμώνα τις έχω αποθηκευμένες σε καταψύκτη.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kir
BeeForce
BeeForce
kir


Αριθμός μηνυμάτων : 602

Καθαρισμα κηρηθρων απο μελι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καθαρισμα κηρηθρων απο μελι   Καθαρισμα κηρηθρων απο μελι Icon_minitimeΠεμ Νοε 17, 2016 1:07 pm

Υποθέτω έχεις λίγες οπότε ή τις αποθηκεύεις όπως λέει ο Γιώργος, ή ... αν ήσουν νοτιότερα θα σου έλεγα βρες 2-3 δυνατά 10αρια και να τις βάλεις σε όροφο 2-3 μέρες να τις καθαρίσουν, αλλά Θεσσαλονίκη καλύτερα αφαίρεσε αυτά που τους έβαλες και δεν έχουν βάλει ακόμα κάτι από τις πιο δυνατές και βάλε της σούρουπο , με τις χειμωνιάτικες εισόδους
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Nikos8677
Μέλος
Μέλος
Nikos8677


Αριθμός μηνυμάτων : 68

Καθαρισμα κηρηθρων απο μελι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καθαρισμα κηρηθρων απο μελι   Καθαρισμα κηρηθρων απο μελι Icon_minitimeΠεμ Νοε 17, 2016 1:32 pm

10 κηρηθρες ειναι και σκεφτωμαι να κανω αυτο που ειπε ο monarchis,καταψυκτη δεν εχω αλλα θα τις βαλω με τις υπολοιπες πανω στο χωριο,οι θερμοκρασιες ειναι υπο,ηδη εχθες επιασε -2.Αν τις βαλω σε οροφους-απο 4-5 σε 2 10αρια μελισσια πιστευω τζαμπα θα τα κρυωσω με τον οροφο απο πανω(αν το υπολογιζω σωστα).Τα κενα που συμπλυρωσα ειναι οσα χρειαζωνται για να ειναι σφιχτα τα μελισσια και ηδη τα ειδα προχθες κατι κουβαλουσαν απο εξω.Κατα την κριση μου λεω να τα αφησω ως εχουν για ξεχειμωνιασμα με μονο την παρεμβαση για οξαλικο(1η φορα)σε λιγες μερες να μενει.Η γνωμη σας?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kir
BeeForce
BeeForce
kir


Αριθμός μηνυμάτων : 602

Καθαρισμα κηρηθρων απο μελι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καθαρισμα κηρηθρων απο μελι   Καθαρισμα κηρηθρων απο μελι Icon_minitimeΠεμ Νοε 17, 2016 2:54 pm

Ότι καλύτερο έτσι και οι παραφυάδες σου θα κάνουν πάρτι !
Όχι με τίποτα σε όροφο τέτοια εποχή , περισσότερο το είπα να έχεις μια εικόνα για του χρόνου το καλοκαίρι, γιατί ακούω κάτι εξωτερικές τροφοδοσίες ή άφησε τα χύμα στο μελισσοκομείο να γλείψουν και μου σηκώνετε η τρίχα !
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Nikos8677
Μέλος
Μέλος
Nikos8677


Αριθμός μηνυμάτων : 68

Καθαρισμα κηρηθρων απο μελι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καθαρισμα κηρηθρων απο μελι   Καθαρισμα κηρηθρων απο μελι Icon_minitimeΠεμ Νοε 17, 2016 10:40 pm

Προβλεπεται οι παραφυαδες να περασουν καλα..!!
Αυτο με το χυμα στο μελισσοκομειο το ακουσα και εγω και με τρομαξε.
Ευχαριστω για τις απαντησεις σας.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
matteus
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
matteus


Αριθμός μηνυμάτων : 831

Καθαρισμα κηρηθρων απο μελι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καθαρισμα κηρηθρων απο μελι   Καθαρισμα κηρηθρων απο μελι Icon_minitimeΠαρ Νοε 18, 2016 9:25 am

Αστες εξω στον κηπο αν εχεις μεσα σε κυψελες. Εκτος απο αυτες που εχουν γυρη και ενδεχεται να πιασουν μουχλα οι υπολοιπες δεν παθαινουν τιποτα ολο το χειμωνα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Nikos8677
Μέλος
Μέλος
Nikos8677


Αριθμός μηνυμάτων : 68

Καθαρισμα κηρηθρων απο μελι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καθαρισμα κηρηθρων απο μελι   Καθαρισμα κηρηθρων απο μελι Icon_minitimeΠαρ Νοε 18, 2016 12:11 pm

Εχω και 2 με λιγη γυρη,αν τις τυλιξω με ναυλον κουζινας και τις αφισω στο πιο κρυο σημειο(ψυγειο του σπιτιου)δεν θα ειναι ενταξει?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
thoma.sbees
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 298

Καθαρισμα κηρηθρων απο μελι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καθαρισμα κηρηθρων απο μελι   Καθαρισμα κηρηθρων απο μελι Icon_minitimeΠαρ Νοε 18, 2016 8:30 pm

Nikos8677 έγραψε:
Εχω και 2 με λιγη γυρη,αν τις τυλιξω με ναυλον κουζινας και τις αφισω στο πιο κρυο σημειο(ψυγειο του σπιτιου)δεν θα ειναι ενταξει?

Αν τις βάκκεις σε ένα σημείο που δεν το βλέπει ο ήλιος δεν πρόκειται να πάθουν κάτι. Ο κηρόσκωρος λόγω των χαμηλών θερμοκρασιών έχει ήδη αδρανοποιηθεί
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Nikos8677
Μέλος
Μέλος
Nikos8677


Αριθμός μηνυμάτων : 68

Καθαρισμα κηρηθρων απο μελι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καθαρισμα κηρηθρων απο μελι   Καθαρισμα κηρηθρων απο μελι Icon_minitimeΣαβ Νοε 19, 2016 12:30 pm

Λογω γυρης δεν υπαρχει ο κυνδινος μουχλας?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
thoma.sbees
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 298

Καθαρισμα κηρηθρων απο μελι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καθαρισμα κηρηθρων απο μελι   Καθαρισμα κηρηθρων απο μελι Icon_minitimeΣαβ Νοε 19, 2016 10:40 pm

στο ψυγείο του σπιτιού δεν θα έχουν πρόβλημα οι γύρες
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Nikos8677
Μέλος
Μέλος
Nikos8677


Αριθμός μηνυμάτων : 68

Καθαρισμα κηρηθρων απο μελι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καθαρισμα κηρηθρων απο μελι   Καθαρισμα κηρηθρων απο μελι Icon_minitimeΚυρ Νοε 20, 2016 1:55 pm

Εκει θα τακτοπιοιθουν λοιπον..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Καθαρισμα κηρηθρων απο μελι
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Καθάρισμα κεριών
» Χτίσιμο κηρηθρών και 2ο πάτωμα
» Προπολη καθαρισμα κτλ
» Λιωσιμο κηρηθρων
» Αποθήκευση κηρηθρών

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Οι αρχάριοι... τα νέα παιδιά-
Μετάβαση σε: