Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Μια τρελή ιδέα!!!

Πήγαινε κάτω 
+2
beel
pnikolas
6 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
pnikolas
Μέλος
Μέλος
pnikolas


Αριθμός μηνυμάτων : 186

Μια τρελή ιδέα!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Μια τρελή ιδέα!!!   Μια τρελή ιδέα!!! Icon_minitimeΚυρ Νοε 06, 2016 11:02 am

Η πρόταση είναι απλή!

Προκείμενου να αυξάνεται η γενετική ποικιλομορφία στα μελίσσια μας πιστεύω ότι μελισσοκόμοι που θέλουμε και έχουμε αρκετά μελίσσια θα μπορούσαμε να μπούμε σε μια διαδικασία ανταλλαγής μελισσοσμηνών. Πρακτικά οι δύο ενδιαφερόμενες πλευρές επισκέπτονται τα δυο μελισσοκομία και αποφασίζουν τι με τι θέλουν να γίνει ανταλλαγή.

Μπορεί κάποιος επί παραδείγματι να έχει εστιάσει στην παραγωγή γύρης και ο άλλος στην παραγωγή βασιλικού πολτού. Μπορεί ο ένας να ζητήσει 5 μελίσσια που συλλέγουν έντονα γύρη και ο άλλος μελίσσια που ξέρει ότι έχουν τάση να ταΐζουν παραπάνω βασιλικό πολτό.

Φυσικά οι λεπτομέρειές για να γίνει κάτι τέτοιο είναι πολλές όπως:

Τι γίνεται αν κάποιος κακόπιστος θέλει να ξεφορτωθεί ασθενή μελίσσια και τα ανταλλάξει άλλα γι αυτά που είναι...

Ή τι γίνεται αν δεν πάρω αυτό που περίμενα και τελικά αντάλλαξα άξια μελίσσια μου για το τπτ.

Σίγουρα υπάρχουν πολλές παράμετροι που θα μπορούσαμε να βάλουμε για να μην το επιχειρήσουμε. Το ζητούμενο είναι αν υπάρχει κόσμος που ενδιαφέρεται και είναι πρόθυμος να μπει σε αυτή την διαδικασία για να θεσπίσουμε αυτές τις λεπτομέρειες...

Όπως και να έχει παραμένει μια σκέψη, ήθελα να την εκθέσω, πιστεύω ότι εκεί έξω υπάρχει και φιλότιμος κόσμος και ότι θα το δει καλόπιστα.

Περιμένω αντιδράσεις...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
beel
Μέλος
Μέλος
beel


Αριθμός μηνυμάτων : 90

Μια τρελή ιδέα!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μια τρελή ιδέα!!!   Μια τρελή ιδέα!!! Icon_minitimeΚυρ Νοε 06, 2016 12:38 pm

πολυ καλη η ιδεα σου...και αν περιοριστει σε επιπεδο φορουμ,νομιζω δε θα υπαρξει προβλημα κακοπιστιας...
αλλα πλεον ειμαι αμελισσος...σνιφ κλαψ λιγμ...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vassilis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
vassilis


Αριθμός μηνυμάτων : 673

Μια τρελή ιδέα!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μια τρελή ιδέα!!!   Μια τρελή ιδέα!!! Icon_minitimeΚυρ Νοε 06, 2016 6:37 pm

Είμαι σύμφωνος να ξεκινήσουμε τη διαδικασία. bounce bounce bounce
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NikTheGreek
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NikTheGreek


Αριθμός μηνυμάτων : 336

Μια τρελή ιδέα!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μια τρελή ιδέα!!!   Μια τρελή ιδέα!!! Icon_minitimeΚυρ Νοε 06, 2016 9:41 pm

νομιζω οτι ο πιο ασφαλης τροπος ειναι η δημιουργια παραφυαδας-ες απο το επιλεγμενο-α μελισσι-α και η ανταλλαγη του/τους με καποιο αλλο-α.

ο-α-α-ο-ες ... μια χαρα το εγραψα !!
lol! lol! lol! lol! lol!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vassilis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
vassilis


Αριθμός μηνυμάτων : 673

Μια τρελή ιδέα!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μια τρελή ιδέα!!!   Μια τρελή ιδέα!!! Icon_minitimeΤρι Νοε 08, 2016 5:54 pm

Αν είναι να γίνει κάτι πρέπει να γίνει με συντονισμό. Η πρόταση του pnikolas πρέπει να συνοδευτεί από συναντήσεις μελών του φόρουμ μας κατα τόπους. Γι αυτό όσοι πιστεύετε σε μια τέτοια διαδικασία ας επικοινωνήσουμε κατ' αρχήν με εσωτερικό μήνυμα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pnikolas
Μέλος
Μέλος
pnikolas


Αριθμός μηνυμάτων : 186

Μια τρελή ιδέα!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μια τρελή ιδέα!!!   Μια τρελή ιδέα!!! Icon_minitimeΠεμ Νοε 10, 2016 8:34 pm

Κατ' αρχάς πρέπει να υπάρξει ενδιαφέρον και κοινοποίηση και έπονται και οι συναντήσεις. Είμαι σε επαφές και με πιο επαγγελματίες του χώρου να δούμε πως μπορεί να γίνει και πως θα τεθούν κάποια όρια.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vassilis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
vassilis


Αριθμός μηνυμάτων : 673

Μια τρελή ιδέα!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μια τρελή ιδέα!!!   Μια τρελή ιδέα!!! Icon_minitimeΠαρ Νοε 11, 2016 6:28 pm

Αγαπητέ pnikolas, δε νομίζω ότι οι επαγγελματίες (αμοιγώς) θα είναι σε θέση να συμμετέχουν σ' ένα τέτοιο γεγονός, αφού στόχος τους είναι η παραγωγή προϊόντων κυψέλης και το χρήμα.
Αν βεβαίως υπάρξουν καλοδεχούμενοι.
Α και όσο πιο πολύ το συζητάμε απ' εδώ τόσο θα πηγαίνει σε καλένδες... (άποψη μου).
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pnikolas
Μέλος
Μέλος
pnikolas


Αριθμός μηνυμάτων : 186

Μια τρελή ιδέα!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μια τρελή ιδέα!!!   Μια τρελή ιδέα!!! Icon_minitimeΠαρ Νοε 11, 2016 9:44 pm

Το καλό και το σωστό πράγμα αργεί να γίνει και όταν εννοώ επαγγελματίες δεν εννοώ μόνο μελισσοκόμους αλλά και ερευνητές. Αν δεν υπάρξει όμως ενδιαφέρον απλά όλα είναι άκυρα... γιατί δεν έχουμε κόσμο να κάνουμε ανταλλαγές.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Μια τρελή ιδέα!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μια τρελή ιδέα!!!   Μια τρελή ιδέα!!! Icon_minitimeΣαβ Νοε 12, 2016 8:17 am

pnikolas έγραψε:
Το καλό και το σωστό πράγμα αργεί να γίνει και όταν εννοώ επαγγελματίες δεν εννοώ μόνο μελισσοκόμους αλλά και ερευνητές. Αν δεν υπάρξει όμως ενδιαφέρον απλά όλα είναι άκυρα... γιατί δεν έχουμε κόσμο να κάνουμε ανταλλαγές.

Καλημέρα,
Κόσμο έχετε, διάθεση δεν υπάρχει. skeftome
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pnikolas
Μέλος
Μέλος
pnikolas


Αριθμός μηνυμάτων : 186

Μια τρελή ιδέα!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μια τρελή ιδέα!!!   Μια τρελή ιδέα!!! Icon_minitimeΣαβ Νοε 12, 2016 10:13 am

Κακώς γιατί αυτό υποδεικνύει άγνοια και ανεπαγγελματισμό. Και εξηγούμαι:
Αναφέρομαι σε όσους το έχουν πάρει πολύ ζεστά και σε όσους είναι ήδη επαγγελματίες!
Υποτίθεται λοιπόν ότι αυτοί οι άνθρωποι από την ώρα που κάνουμε μια δουλειά δεν πρέπει να την κάνουμε καλά. Το καλά σήμερα δεν αρκεί! Πρέπει να την κάνουμε τέλεια.

ΤΟ γεγονός λοιπόν ότι μέσω της ανταλλαγής δεν θέλουν να εμπλουτίσουν το DNA τους επιφέρει σε βάθος χρόνου μεγαλύτερη ευαισθησία σε ασθένειες και μέτριες γενετικά ποικιλίες μελισσιών.

Δεν ξέρω αν η επόμενη γενιά της ανταλλαγής που θα βγάλουν (τις επόμενες βασίλισσες), θα εκτινάξει την παραγωγή από 25 σε 100 κιλά -μάλλον όχι- αλλά σίγουρα θα υπάρξει βελτίωση. Η λογική αυτό λέει.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vassilis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
vassilis


Αριθμός μηνυμάτων : 673

Μια τρελή ιδέα!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μια τρελή ιδέα!!!   Μια τρελή ιδέα!!! Icon_minitimeΚυρ Νοε 13, 2016 5:49 pm

Από τη πείρα μου σε επιχειρησιακό επίπεδο, αν θέλεις να θάψεις μιαν ιδέα, φτιάξε μια επιτροπή να την επεξεργαστεί.

lol! lol! lol! lol!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

Μια τρελή ιδέα!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μια τρελή ιδέα!!!   Μια τρελή ιδέα!!! Icon_minitimeΚυρ Νοε 13, 2016 6:16 pm

vassilis έγραψε:
Από τη πείρα μου σε επιχειρησιακό επίπεδο, αν θέλεις να θάψεις μιαν ιδέα, φτιάξε μια επιτροπή να την επεξεργαστεί.

lol! lol! lol! lol!


petheno petheno petheno
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Μια τρελή ιδέα!!!
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Ειναι κατι η μονο ιδεα μου?

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Μελισσοκομικοί Χειρισμοί-
Μετάβαση σε: