Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Μεταφορα μελισσιων (θερμοκρασιες)

Πήγαινε κάτω 
4 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
matteus
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
matteus


Αριθμός μηνυμάτων : 831

Μεταφορα μελισσιων (θερμοκρασιες) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Μεταφορα μελισσιων (θερμοκρασιες)   Μεταφορα μελισσιων (θερμοκρασιες) Icon_minitimeΤρι Νοε 01, 2016 10:20 am

Καλησπερα σας, εχω μια ερωτηση..

Με τι εξωτερικες θερμοκρασιες απαγορευεται να μεταφερουμε μελισσια?

Ολοι γνωριζουμε οταν εχει πολυ ζεστη κατα την μεταφορα τα μελισσια στρεσαρονται και ανεβαζουν ακομα παραπανω θερμοκρασια. Τι γινετε ομως οταν εξω επικρατει κρυο? Απο ποιες θερμοκρασιες και ανω μπορουμε να μεταφερουμε με ασφαλεια τα μελισσια μας.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kir
BeeForce
BeeForce
kir


Αριθμός μηνυμάτων : 602

Μεταφορα μελισσιων (θερμοκρασιες) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μεταφορα μελισσιων (θερμοκρασιες)   Μεταφορα μελισσιων (θερμοκρασιες) Icon_minitimeΤρι Νοε 01, 2016 12:39 pm

Χωρίς να έχω εμπειρία υποθέτω ότι καλό είναι να μην γίνετε οτιδήποτε όταν υπάρχει μελισσόσφαιρα κατά συνέπεια όταν εξωτερική θερμοκρασία πέσει κάτω από 14 βαθμούς για ορισμένους και 9 για άλλους ..... δεν νομίζω να είναι δεσμευτικό σε περίπτωση ανάγκης αλλά σίγουρα θα είναι ταλαιπωρία για τα μελισσάκια ιδιαίτερα αν έχουν γόνους, σε αυτή την περίπτωση σίγουρα ένα τεντόπανο για σκέπασμα στην καρότσα θα βοηθούσε την κατάσταση
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
matteus
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
matteus


Αριθμός μηνυμάτων : 831

Μεταφορα μελισσιων (θερμοκρασιες) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μεταφορα μελισσιων (θερμοκρασιες)   Μεταφορα μελισσιων (θερμοκρασιες) Icon_minitimeΤρι Νοε 01, 2016 5:17 pm

kir έγραψε:
Χωρίς να έχω εμπειρία υποθέτω ότι καλό είναι να μην γίνετε οτιδήποτε όταν υπάρχει μελισσόσφαιρα κατά συνέπεια όταν εξωτερική θερμοκρασία πέσει κάτω από 14 βαθμούς για ορισμένους και 9 για άλλους ..... δεν νομίζω να είναι δεσμευτικό σε περίπτωση ανάγκης αλλά σίγουρα θα είναι ταλαιπωρία για τα μελισσάκια ιδιαίτερα αν έχουν γόνους, σε αυτή την περίπτωση σίγουρα ένα τεντόπανο για σκέπασμα στην καρότσα θα βοηθούσε την κατάσταση


Σωστα θα μπορουσε να γινει η μεταφορα ακομα και την ημερα οταν η θερμοκρασια ειναι κατω απο 13 βαθμους. Απλα σκεφτομουν νωρις την ανοιξη που τα μεταφερουμε συνηθως βραδυ αποκλειεται να εχει πανω απο 15 βαθμους και τοτε εχουν και αρκετο γονο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Μεταφορα μελισσιων (θερμοκρασιες) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μεταφορα μελισσιων (θερμοκρασιες)   Μεταφορα μελισσιων (θερμοκρασιες) Icon_minitimeΤρι Νοε 01, 2016 6:22 pm

Ποτέ μεταφορά σε κατάσταση μελισσοσφαιρας ba pote
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
priamos1980
Μέλος
Μέλος
priamos1980


Αριθμός μηνυμάτων : 204

Μεταφορα μελισσιων (θερμοκρασιες) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μεταφορα μελισσιων (θερμοκρασιες)   Μεταφορα μελισσιων (θερμοκρασιες) Icon_minitimeΠεμ Νοε 03, 2016 11:33 am

εχω κανει μεταφορα απο γιαννενα καστορια 2 χρονιες μαρτη μηνα την μια φορα ξεκινησα με 14 βαθμους και εφτασα με 8 και την αλλη με 12 και εφτασα με 9 φετος επειδη εχω αναγκαστικη μεταφορα τον νοεμβριο βλεπω να γινεται με χαμηλοτερες εμπειρους μελισσοκομους που ρωτησα μου ειπαν οτι τα μελισσια δεν εχουν θεμα με την χαμηλη θερμοκρασια αρκει να ΜΗΝ ΧΤΥΠΗΘΟΥΝ ΤΑ ΜΕΛΙΣΣΙΑ κατα την μεταφορα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kir
BeeForce
BeeForce
kir


Αριθμός μηνυμάτων : 602

Μεταφορα μελισσιων (θερμοκρασιες) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μεταφορα μελισσιων (θερμοκρασιες)   Μεταφορα μελισσιων (θερμοκρασιες) Icon_minitimeΠεμ Νοε 03, 2016 12:13 pm

Δυστυχώς πολλές φορές σαν μελισσοκόμοι καλούμαστε να πάρουμε αποφάσεις που μπορεί να βολεύουν εμάς αλλά όχι τις μέλισσες, οπότε ανάλογα την βαρύτητα αυτής της απόφασης κάνουμε ή δεν κάνουμε κάτι.
Ακόμα και εμείς που λέμε όχι μεταφορά σε μελισσόσφαιρα μπορεί να έρθει στιγμή που να πρέπει να το κάνουμε οπωσδήποτε για κάποιος λόγους , αυτό δεν σημαίνει ότι είναι και η καλύτερη τους ... σε γενικές γραμμές -> γνωρίζεις, ζυγίζεις ... και πράττεις
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Μεταφορα μελισσιων (θερμοκρασιες) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μεταφορα μελισσιων (θερμοκρασιες)   Μεταφορα μελισσιων (θερμοκρασιες) Icon_minitimeΠεμ Νοε 03, 2016 12:23 pm

kir έγραψε:
Δυστυχώς πολλές φορές σαν μελισσοκόμοι καλούμαστε να πάρουμε αποφάσεις που μπορεί να βολεύουν εμάς αλλά όχι τις μέλισσες, οπότε ανάλογα την βαρύτητα αυτής της απόφασης κάνουμε ή δεν κάνουμε κάτι.
Ακόμα και εμείς που λέμε όχι μεταφορά σε μελισσόσφαιρα μπορεί να έρθει στιγμή που να πρέπει να το κάνουμε οπωσδήποτε για κάποιος λόγους , αυτό δεν σημαίνει ότι είναι και η καλύτερη τους ... σε γενικές γραμμές -> γνωρίζεις, ζυγίζεις ... και πράττεις



Kir αυτο ονομάζεται κόστος-όφελος.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kir
BeeForce
BeeForce
kir


Αριθμός μηνυμάτων : 602

Μεταφορα μελισσιων (θερμοκρασιες) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μεταφορα μελισσιων (θερμοκρασιες)   Μεταφορα μελισσιων (θερμοκρασιες) Icon_minitimeΠεμ Νοε 03, 2016 12:36 pm

sostos
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
matteus
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
matteus


Αριθμός μηνυμάτων : 831

Μεταφορα μελισσιων (θερμοκρασιες) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μεταφορα μελισσιων (θερμοκρασιες)   Μεταφορα μελισσιων (θερμοκρασιες) Icon_minitimeΠεμ Νοε 03, 2016 5:22 pm

Μια καλη λυση ειναι να μπει μουσαμας απο πανω τους. Αλλα θελει προσοχη στο ανοιγμα οταν ξεφορτωσουμε γιατι ζεσταινονται και οταν βγουν εξω κρυωνουν και πεθαινουν.

Εχω να κανω 4 δρομολογια απο τα πευκα προς το χειμαδιο και ανησυχησα καπως με τις θερμοκρασιες. Απ'οτι βλεπω ομως δινει νοτιαδες και ανεβασμενες θερμοκρασιες για την εβδομαδα που μας ερχεται.

Οποτε οσοι κουβαλατε ακομα μελισσια να η ευκαιρια
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Μεταφορα μελισσιων (θερμοκρασιες)
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΜΕ ΧΑΜΗΛΕΣ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΕΣ
» Μεταφορά και επαναφορά μελισσιών
» επειγουσα μεταφορα μελισσιων
» Μεταφορα μελισσιων στα 3,5 χιλιομετρα.
» Μεταφορα μελισσιων (αγουρα μελια)

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Μελισσοκομικοί Χειρισμοί-
Μετάβαση σε: