Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Ποιο φυτο ειναι ?

Πήγαινε κάτω 
+5
Throubee
silahim
vtoutoun
nikos37
kir
9 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
kir
BeeForce
BeeForce
kir


Αριθμός μηνυμάτων : 602

Ποιο φυτο ειναι ? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Ποιο φυτο ειναι ?   Ποιο φυτο ειναι ? Icon_minitimeΤετ Οκτ 12, 2016 10:58 am

Ξέρει κανένας ποιο είναι αυτό το φυτό ?

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikos37
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 280

Ποιο φυτο ειναι ? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποιο φυτο ειναι ?   Ποιο φυτο ειναι ? Icon_minitimeΤετ Οκτ 12, 2016 1:50 pm

περα απο το οτι ξελεμιαστικα για να δω τις φωτο , οχι δεν ξερω. lol!
καλημερα βασιλη!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kir
BeeForce
BeeForce
kir


Αριθμός μηνυμάτων : 602

Ποιο φυτο ειναι ? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποιο φυτο ειναι ?   Ποιο φυτο ειναι ? Icon_minitimeΤετ Οκτ 12, 2016 2:09 pm

Καλημέρα Νίκο !!!
Κάτι έγινε στο upload, στο PC είναι ορθές lol!

τα φύλλα και το άρωμα του φυτού είναι σαν κατιφές , αλλά το άνθος τελείως διαφορετικό !
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kir
BeeForce
BeeForce
kir


Αριθμός μηνυμάτων : 602

Ποιο φυτο ειναι ? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποιο φυτο ειναι ?   Ποιο φυτο ειναι ? Icon_minitimeΤετ Οκτ 12, 2016 8:12 pm

βρέθηκε Tagetes minuta , μας ήρθε από τη Νότιο Αμερική.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vtoutoun
Μέλος
Μέλος
vtoutoun


Αριθμός μηνυμάτων : 150

Ποιο φυτο ειναι ? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποιο φυτο ειναι ?   Ποιο φυτο ειναι ? Icon_minitimeΠεμ Οκτ 13, 2016 10:42 am

Πού το πέτυχες πάλι αυτό; Όλο ανακαλύψεις είσαι! Πάντως τα φύλλα του είναι όπως το είπες ίδια με κατιφέ.
Η μελισσούλα φαίνεται απ την τρίτη φωτογραφία το προτιμά.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kir
BeeForce
BeeForce
kir


Αριθμός μηνυμάτων : 602

Ποιο φυτο ειναι ? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποιο φυτο ειναι ?   Ποιο φυτο ειναι ? Icon_minitimeΠεμ Οκτ 13, 2016 11:40 am

Το συνάντησα πρώτη φορά πέρυσι στα νότια του νομού μας και μου έκανε εντύπωση το έντονο άρωμα κατιφέ τόσο έντονο που συναγωνίζεται την ακόνιζα και τον απήγανο, από ότι είδα χρησιμοποιείτε ως αρωματικό ρόφημα, φαρμακευτικό τσάι, και σαν καρύκευμα !
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vtoutoun
Μέλος
Μέλος
vtoutoun


Αριθμός μηνυμάτων : 150

Ποιο φυτο ειναι ? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποιο φυτο ειναι ?   Ποιο φυτο ειναι ? Icon_minitimeΠεμ Οκτ 13, 2016 12:14 pm

Λογικά θα φυτεύεται και εύκολα όπως ο κατιφές ο οποίος όπου ρίξεις σπόρια φυτρώνει μετά κάθε χρόνο μόνος του.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kir
BeeForce
BeeForce
kir


Αριθμός μηνυμάτων : 602

Ποιο φυτο ειναι ? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποιο φυτο ειναι ?   Ποιο φυτο ειναι ? Icon_minitimeΠεμ Οκτ 13, 2016 12:38 pm

Ναι περισσότερο ζιζάνιο είναι , το επισκέπτονται οι μέλισσες αλλά μάλλον αναγκαστικά λόγο ξηρασίας , δεν είδα να του έχουν μεγάλη όρεξη, αν χρησιμέψει κάπου περισσότερο σαν αντιβαρρόα το βλέπω λόγο αρώματος! Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
silahim
Μέλος
Μέλος
silahim


Αριθμός μηνυμάτων : 238

Ποιο φυτο ειναι ? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποιο φυτο ειναι ?   Ποιο φυτο ειναι ? Icon_minitimeΔευ Νοε 28, 2016 2:09 pm

Για να μην ανοίγω καινούργιο θέμα, θα βάλω ένα μικρό φυτό που
είδα ότι οι μέλισσες το προτιμούν αυτό τον καιρό μαζί με τη μουσμουλιά.
Οι φωτογραφίες είναι από τη Σαλαμίνα που ήμουν το ΣΚ.
Διαπίστωσα ότι μαζεύαν γύρη.
Γνωρίζει κάποιος την ονομασία του;;
Εγώ το είδα αυτό τον καιρό σε ύψος περί τα 30-40 εκατοστά. (μπορεί να πάει
και άλλο,ίσως) το έχω ξαναδεί, αλλά δεν του είχα δώσει σημασία.
Ήταν ανάμεσα στις βρούβες.


[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kir
BeeForce
BeeForce
kir


Αριθμός μηνυμάτων : 602

Ποιο φυτο ειναι ? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποιο φυτο ειναι ?   Ποιο φυτο ειναι ? Icon_minitimeΔευ Νοε 28, 2016 2:30 pm

είναι το φυτό που έχω στην φώτο μου αλλά δεν το είχα ψάξει Very Happy

λοιπόν

Η λατινική ονομασία του βοτάνου είναι MERCURIALIS annus (Μερκουριάλις η μονοετής). Ανήκει στην οικογένεια των Ευφορβιοειδών. Φύεται σε όλη την περιοχή της Αρχαίας Θουρίας. Στη χώρα μας το συναντούμε με τις ονομασίες Σκαρόχορτο, Πρωτοθέρης, Πρωτοθέριγος, Βροντοθέρι, Παρθενούδι, Σκαροβότανο, Φλώμος, Σκαρολάχανο, Σκυλολάχανο. Είναι φυτό μονοετές και δηλητηριώδες, δίοικο.

περισσότερα εδώ ...

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]


Έχει επεξεργασθεί από τον/την kir στις Δευ Νοε 28, 2016 2:53 pm, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
silahim
Μέλος
Μέλος
silahim


Αριθμός μηνυμάτων : 238

Ποιο φυτο ειναι ? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποιο φυτο ειναι ?   Ποιο φυτο ειναι ? Icon_minitimeΔευ Νοε 28, 2016 2:34 pm

εννοείς στο άβατάρ σου !!
ναι φίλε..........τώρα το είδα και εγώ!!! Αυτό είναι! sokaristiko
Λίγο πριν ξεκινήσει η βροχή,κάναν σα τρελές!
Ήμουν σε ένα χωράφι περίπου 20 στρέμματα και βούιζε όλος ο τόπος!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vtoutoun
Μέλος
Μέλος
vtoutoun


Αριθμός μηνυμάτων : 150

Ποιο φυτο ειναι ? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποιο φυτο ειναι ?   Ποιο φυτο ειναι ? Icon_minitimeΔευ Νοε 28, 2016 3:20 pm

Εχθές το είδα και εγώ στο Ηράκλειο ανθισμένο και είχε αρκετές μέλισσες που το δούλευαν.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
silahim
Μέλος
Μέλος
silahim


Αριθμός μηνυμάτων : 238

Ποιο φυτο ειναι ? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποιο φυτο ειναι ?   Ποιο φυτο ειναι ? Icon_minitimeΔευ Νοε 28, 2016 6:42 pm

Να το αναφέρω έτσι επιγραμματικά:
Σε κορφή με οροπέδιο είδα με τ μάτια μου, ανθισμένο θρούμπι!!!!!!!!!
Τι να πώ; Η φύση με όσα γίνονται, έχει παραπλανηθεί πολύ!
Δυστυχώς είχε αρχίσει η βροχή και δεν μπόρεσα να το φωτογραφίσω......
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikos37
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 280

Ποιο φυτο ειναι ? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποιο φυτο ειναι ?   Ποιο φυτο ειναι ? Icon_minitimeΔευ Νοε 28, 2016 7:21 pm

Τουλαχιστον εκει εβρεξε. Εδω φυσαει ενας νοτιας απο χθες που θα κοντυνει και τα βουνα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Throubee
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Throubee


Αριθμός μηνυμάτων : 808

Ποιο φυτο ειναι ? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποιο φυτο ειναι ?   Ποιο φυτο ειναι ? Icon_minitimeΔευ Νοε 28, 2016 7:38 pm

nikos37 έγραψε:
Τουλαχιστον εκει εβρεξε. Εδω φυσαει ενας νοτιας απο χθες που θα κοντυνει και τα βουνα.

γεμισετα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vtoutoun
Μέλος
Μέλος
vtoutoun


Αριθμός μηνυμάτων : 150

Ποιο φυτο ειναι ? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποιο φυτο ειναι ?   Ποιο φυτο ειναι ? Icon_minitimeΤρι Νοε 29, 2016 8:46 am

silahim έγραψε:
Να το αναφέρω έτσι επιγραμματικά:
Σε κορφή με οροπέδιο είδα με τ μάτια μου, ανθισμένο θρούμπι!!!!!!!!!
Τι να πώ; Η φύση με όσα γίνονται, έχει παραπλανηθεί πολύ!
Δυστυχώς είχε αρχίσει η βροχή και δεν μπόρεσα να το φωτογραφίσω......

Έτσι είναι πολλά θυμάρια στο Ηράκλειο. Μερικά μάλιστα είναι ανθισμένα στο φουλ. Βέβαια δεν υπάρχει ούτε μία μέλισσα πάνω τους
Η φωτογραφία είναι της Κυριακής.

[img][Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.][/img]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Ποιο φυτο ειναι ? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποιο φυτο ειναι ?   Ποιο φυτο ειναι ? Icon_minitimeΤρι Νοε 29, 2016 8:56 am

Κι εμένα στο μείσσοκομεο μου ετσ είναι ο Θυμος. Τι άλλο θα δούμε? Σμηνουργιες το Δεκέμβρη?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kir
BeeForce
BeeForce
kir


Αριθμός μηνυμάτων : 602

Ποιο φυτο ειναι ? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποιο φυτο ειναι ?   Ποιο φυτο ειναι ? Icon_minitimeΤρι Νοε 29, 2016 9:48 am

μόλις πάω στο μελισσοκομείο θα βγάλω φώτο τις πορτοκαλιές να σας τρελάνω Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

Ποιο φυτο ειναι ? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποιο φυτο ειναι ?   Ποιο φυτο ειναι ? Icon_minitimeΤρι Νοε 29, 2016 3:35 pm

kir έγραψε:
μόλις πάω στο μελισσοκομείο θα βγάλω φώτο τις πορτοκαλιές να σας τρελάνω Very Happy

Κι έδώ έχουν λίγα ανθάκια οι πορτοκαλιές και κυρίως οι λεμονιές και φυσικά οι μουσμουλιές που είναι όμως στην εποχή τους. Δεν ξέρω αν άφησε τίποτα το χαλάζι με τη βροχή και τον αέρα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kir
BeeForce
BeeForce
kir


Αριθμός μηνυμάτων : 602

Ποιο φυτο ειναι ? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποιο φυτο ειναι ?   Ποιο φυτο ειναι ? Icon_minitimeΤρι Νοε 29, 2016 3:53 pm

lol!
όχι εγώ έκανα πλάκα με τις πορτοκαλιές η λεμονιά έχει αλλά είναι οκ , οι περισσότερες είναι δίφορες
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

Ποιο φυτο ειναι ? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποιο φυτο ειναι ?   Ποιο φυτο ειναι ? Icon_minitimeΤρι Νοε 29, 2016 3:59 pm

oraia oraia oraia
Εδώ οι πορτοκαλιές πράγματι είχαν άνθη και οι μέλισσες τα επισκέπτονταν.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vassilis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
vassilis


Αριθμός μηνυμάτων : 673

Ποιο φυτο ειναι ? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποιο φυτο ειναι ?   Ποιο φυτο ειναι ? Icon_minitimeΤρι Νοε 29, 2016 4:08 pm

Ανακάλυψα ένα φυτό "χειμωνανθός", γεμάτο άνθη αυτή τη περίοδο και οι μέλισσες χορεύουν πάνω του... Παρήγγειλα από φυτώριο και περιμένω...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

Ποιο φυτο ειναι ? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποιο φυτο ειναι ?   Ποιο φυτο ειναι ? Icon_minitimeΤρι Νοε 29, 2016 4:11 pm

vassilis έγραψε:
Ανακάλυψα ένα φυτό "χειμωνανθός", γεμάτο άνθη αυτή τη περίοδο και οι μέλισσες χορεύουν πάνω του... Παρήγγειλα από φυτώριο και περιμένω...
Σωστός!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
george kis
Μέλος
Μέλος
george kis


Αριθμός μηνυμάτων : 72

Ποιο φυτο ειναι ? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποιο φυτο ειναι ?   Ποιο φυτο ειναι ? Icon_minitimeΤρι Νοε 29, 2016 6:01 pm

Βασιλη το μυρισες? Ατοφιο νεκταρ ε? Θα δω ενα που ξερω μεσα στη πολη της Έδεσσας για το ποτε θα ανοιξει, αφου δεν θυμαμαι ποτε ηταν οταν το ενντοπισα περισυ και για να συγκρινουμε... Δες φωτο στο ΝΕΤ, πολλοι το κανουν φραχτη. ΑΑΑ! θα το ξεχνουσα!! Του ειχα παρει γυρω στα 30 σπορια βγηκαν τα 9 και στο τελος δεν εμεινε κανενα, ισα που γιναν μια πιθαμη και μετα ξεραθηκαν.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kir
BeeForce
BeeForce
kir


Αριθμός μηνυμάτων : 602

Ποιο φυτο ειναι ? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποιο φυτο ειναι ?   Ποιο φυτο ειναι ? Icon_minitimeΤρι Νοε 29, 2016 6:09 pm

Γιώργο απ' ότι είδα δεν κάνει σε γλάστρα αν ξαναπάρεις βάλε κατευθείαν στο χώμα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Ποιο φυτο ειναι ?
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 2Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-
» Ποιό Φυτό είναι;
» Γύρη/Από ποιο φυτό..
» ποιο φυτό είναι?
» ποιο φυτο ειναι ?
» Ποιο φυτο ειναι;

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομικό περιβάλλον :: Τα μελισσοκομικά φυτά-
Μετάβαση σε: