Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 μικρο σκαθαρι της κυψελης??

Πήγαινε κάτω 
+14
NikTheGreek
Στέλιος1
koske
matteus
queen master
pnikolas
vassilis
psath
olomelia
newbee
Themis
melissologos
nikos37
queen
18 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

μικρο σκαθαρι της κυψελης?? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μικρο σκαθαρι της κυψελης??   μικρο σκαθαρι της κυψελης?? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Οκτ 04, 2016 3:12 pm

Παρακαλώ την Queen, αν θέλει, ας μας δώσει μια απάντηση για το θέμα που άνοιξε.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
queen master
Μέλος
Μέλος
queen master


Αριθμός μηνυμάτων : 205

μικρο σκαθαρι της κυψελης?? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μικρο σκαθαρι της κυψελης??   μικρο σκαθαρι της κυψελης?? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Δεκ 22, 2016 1:29 pm

Τελικά τι έχει γίνει κανένα νέο δεν υπάρχει? Τόσο καιρό είμαστε στο περίμενε.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vassilis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
vassilis


Αριθμός μηνυμάτων : 673

μικρο σκαθαρι της κυψελης?? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μικρο σκαθαρι της κυψελης??   μικρο σκαθαρι της κυψελης?? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Δεκ 25, 2016 12:19 pm

Ας πούμε ότι κάποιος μελισσοκόμος, αντιλαμβάνεται την έλευση του σκαθαριού. Πιστεύετε ότι θα το ανακοινώσει μετά τα ευτράπελα που έγιναν στην Ιταλία; Το θέτω σαν θέμα προς συζήτηση, γιατί από ακούσματα που έχω, πιστεύω ότι ειδικά αν είναι μεγάλος παραγωγός θα σιωπήσει.

ba pote
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

μικρο σκαθαρι της κυψελης?? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μικρο σκαθαρι της κυψελης??   μικρο σκαθαρι της κυψελης?? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Δεκ 25, 2016 1:43 pm

Εγώ θα το ανακοίνωνα. Τώρα για τους άλλους δεν ξέρω. Εδώ ανοίγει ένα μεγάλο θέμα: Ο ρόλος του κράτους. Έχει γίνει ποτέ έλεγχος προληπτικός στα μελίσσια μας; Πήραν ποτέ δείγμα μελισσιών για έλεγχο; Κι αν βρεθεί κάποιος με πρόβλημα θα πάρει αποζημίωση; Εδώ στις πλημμύρες του Σεπτέμβρη, ο μελισσοκόμος έπρεπε να πληρώσει 2? την κυψέλη στην αίτηση που υπέβαλε. Το κράτος πρέπει να ασκεί σωστότερο έλεγχο γιατί ο ένας στους 100 μελισσοκόμους να είναι ασυνεπής η ζημιά είναι για όλους. Ίσως και οι σύλλογοι θα μπορούσαν να πάρουν ενεργό θέση στο πρόβλημα δεδομένης της ανυπαρξίας του κράτους μας στα αγροτικά ζητήματα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
queen master
Μέλος
Μέλος
queen master


Αριθμός μηνυμάτων : 205

μικρο σκαθαρι της κυψελης?? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μικρο σκαθαρι της κυψελης??   μικρο σκαθαρι της κυψελης?? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Δεκ 27, 2016 7:39 am

Φίλε μου psath κράτος δεν υπάρχει σε θυμούνται μόνο να στα πάρουν για τίποτε άλλο. Vasilis αδελφέ καλό θα είναι να ενημερώσει ο συνάδελφος που έχει το πρόβλημα ούτε σώστε να πάρουν και όλοι οι άλλοι τα μέτρα τους. Αλιος τι νόημα υπάρχει να μένει εδώ και να μας αναστατώνει όλους και με φωτογραφίες και σχόλια?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Gloriana
Μέλος
Μέλος
Gloriana


Αριθμός μηνυμάτων : 76

μικρο σκαθαρι της κυψελης?? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μικρο σκαθαρι της κυψελης??   μικρο σκαθαρι της κυψελης?? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Δεκ 27, 2016 8:10 pm

Τα κακά νέα μαθαίνονται γρήγορα, αν το σκαθάρι είχε έρθει στην Ελλάδα, με τον έναν ή τον άλλο τρόπο θα το ξέραμε όλοι, ακόμα και εμείς που δεν είμαστε μελισσοκόμοι.

Καλή Πρωτοχρονιά σε όλους! taxo pexi

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Στέλιος1
Μέλος
Μέλος
Στέλιος1


Αριθμός μηνυμάτων : 282

μικρο σκαθαρι της κυψελης?? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μικρο σκαθαρι της κυψελης??   μικρο σκαθαρι της κυψελης?? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Δεκ 27, 2016 11:11 pm

μην το λες
ειδικά αν είναι σε νησί καλή ώρα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kaviyas
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 14

μικρο σκαθαρι της κυψελης?? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μικρο σκαθαρι της κυψελης??   μικρο σκαθαρι της κυψελης?? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Ιαν 15, 2017 2:08 am

Αυτο εδω το θρεντ με τρελαινει.
Βγαινει η κυρια, πεταει μια βομβα. Χωρις στοιχεια, αντικειμενικα χωρις γνωσεις (κανενας μελισσοκομος στην Ελλαδα δεν εχει πανω στο θεμα) και φευγει.
Αν φοβάστε κυρια μου για κατι τοσο σοβαρο, οσο ειναι το μικρο σκαθάρι, δεν βγαζετε φωτος αισχρης ποιοτητας στο ιντερνετ, για να το κρινουν ερασιτεχνες μελισσοκομοι, αλλα το στελνετε σουμπιτο στο πανεπιστημιο να το ελέγξουν επιστήμονες και να αποφανθούν επι του θεματος. Δεν κοστιζει τιποτα και μαλιστα το ονομα σας θα μνημονεύεται για χρονια στην μελισσοκομικη κοινοτητα.
Οταν η βαρροα ηρθε την δεκαετια του 80 στην Ελλαδα χαθηκαν τεραστιοι πληθυσμοι μελισσιων, μεχρι που βρηκαν οι επιστήμονες- το ξαναλεω οι επιστημονες- τον τροπο να το αντιμετωπίσουν. Αν λοιπον λαβουμε ως δεδομενα την παντελή απουσια του κράτους και της οργανωσης σ αυτην την χωρα και την συνδυάσουμε με μελισσοκόμους με αγνοια τοτε μπορουμε ολοι μας να θεωρησουμε απολυτα σιγουρο, οτι το σκηνικό αυτο θα επαναληφθεί.
Τοτε θα βγαζουμε ολοι φωτος στα φορουμ. Εγω θα ανεβαζω και σελφις που θα κανω dab πανω απο τα πεθαμενα μελισσια μου.
Το υποσχομαι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
olomelia
BeeForce
BeeForce
olomelia


Αριθμός μηνυμάτων : 544

μικρο σκαθαρι της κυψελης?? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μικρο σκαθαρι της κυψελης??   μικρο σκαθαρι της κυψελης?? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Ιαν 18, 2017 10:46 pm

lol! Kαβίγια lol!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
μικρο σκαθαρι της κυψελης??
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 2 από 2Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2
 Παρόμοια θέματα
-
» Σκαθαρι του φοινικα
» Πιο μικρό μελισσοκομείο
» Το πρωτο μου μικρο σμηνος
» μικρό μελίσσι , τι να κάνω;
» Νεκρό μικρό μελίσσι

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Τι νέα από τα μελίσσια σας;-
Μετάβαση σε: