Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Μεταφορά μελισσών σε δύο φάσεις

Πήγαινε κάτω 
+9
kir
Throubee
doctor11
queen master
psath
monarchis
olomelia
NikTheGreek
vasilis-m
13 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
queen master
Μέλος
Μέλος
queen master


Αριθμός μηνυμάτων : 205

Μεταφορά μελισσών σε δύο φάσεις - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μεταφορά μελισσών σε δύο φάσεις   Μεταφορά μελισσών σε δύο φάσεις - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Σεπ 14, 2016 11:29 pm

Λετε ολοι και κρινετε εμενα.ακουστε για να ξερετε 1 η δοσολογια ειναι τοσο μικρη που δεν παθενει ουτε πουλι ουτε σκιλη ουτε γατι τιποτα. Τσεκαρισμενο και διαβασμενο αυτο. Παμε και παρακατω με τοσο μικρι προς μηδαμινη δοση περνουν η σφηγγες το δολομα και ταιζουν με αυτο τον γονοτους καιετσι ξεπαστρεβεις ολη την φωλια τους. Και τριτον εσεις οι φιλοζωοι που κανετε της παπαδιες που θα με πειτε ανιθηκο κοβο και το κεφαλι μου πως την συνταγη δεν την εχετε δει προτη φωρα απο εμενα. Και στην τελικη δεν επιασα κανενα απο τον λαιμο να το κανει.ειδα οτι εχει προβλημα και ειπα να βοιθησω, για ηρεμηστε λιγο αμεσος οτι ειμαι ανηθικος και ενα σορο. Αμα σας παει εσας καθηστε να βλεπετε τα σερσενια να σας κατασπαρςζουν τα μελισσια και μην κανετε τιποτα απλα κοιτατε. Εγω ετσι θελω να της εξωντοσο και ετσι το κανω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

Μεταφορά μελισσών σε δύο φάσεις - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μεταφορά μελισσών σε δύο φάσεις   Μεταφορά μελισσών σε δύο φάσεις - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Σεπ 15, 2016 1:49 am

Κύριοι μισό μην τρελαθούμε.
Δηλαδή τι μου λέτε οτι λυπάστε τα σερσενια. Οτι ειναι γενοκτονία το δόλωμα με κονφιντορ;
Ενα ενα λοιπόν.
Όταν καίνε τις φώλιες με φωτιά τι ειναι εμπρησμός;
Η μηπως αυτο δεν ειναι γενοκτονία.
Όταν βάζουμε παγίδες τη ειναι;
Να προστατεύσω τι; Ενα είδος εντελως άχρηστο στην φύση. Ενα είδος που καταστρέφει το κόπο μιας ολόκληρης χρονιάς;
Ενα είδος που αναγκάζει κόσμο να κανει πολλα έξοδα για να μεταφέρει τα μελίσσια του μακριά για κάποιο διάστημα απο το μελισσοκομίο του;
Έχετε ανοίξει μελίσσι (που κάνατε κόπο και ξοδέψατε χρήμα ) και αντί για Μελίσσες να βγαίνουν απο μεσα δεκάδες σερσενια;
Συγνώμη. Αλλα φυσιολάτρης και ζωόφιλος ειμαι  και εγω και μάλιστα σε μεγάλο βαθμό. Όμως σε οτι μου κανει μαζικό κακό αμύνομαι.
Τα σερσενια δεν ειναι πουλιά που θα φάνε κάποιες μελισσες που πετάνε. Δεν ειναι αρκούδες που θα τις συναντήσεις σε πολυ λίγα σημεία(μηπως ξεχνάτε οτι και αυτες τις χτυπάτε με ηλεκτρικό ρεύμα για να φύγουνWink.
Ειναι έντομα που κ α τ σ τ ρ ε Φ ο υ ν ολοκληρωτικά ενα μελίσσι.  
Κανένα οίκτο απο εμενα.  
Πάμε και στα πρακτικά. Την ιδια συνταγή την εχω ξαναδιαβάσει στο φόρουμ και μάλιστα την είχα γράψει εγω. Τωρα τι πάθατε ξαφνικά και επιτίθεστε.
Επίσης η δοσολογία ειναι πολυ μικρή για να χτυπήσει οτιδήποτε αλλο εκτος των σερσενιων και των σφιγκων. Επίσης αν διαβάσατε σωστα ο άνθρωπος σας τόνισε οτι ειναι εκει κατα την χρήση.
Άλλωστε αν θέλετε να πετύχει πρέπει να είσαστε εκει διότι το δόλωμα ξερενεται και πρέπει να μαζευτεί να ξανα πλαστεί και να ξανα απλωθεί. Εγω όταν το εκανα ήμουν εκει για 4 συνεχόμενες ώρες.
Νομίζω οτι δεν ηταν σωστα τα όσα γράφτηκαν. Ειναι πολυ άδικη η επίθεση που δέχτηκε ο φίλος μας.
Ολα τα παραπανω δεν αφορούν κανένα προσωπικά αλλα γράφω γενικά.
Οτι έγραψα το έγραψα γιατι πραγματικά όταν διάβασα τς παραπανω αισθάνθηκα οτι επιτεθηκατε άδικα.
Τελος (και αυτο γενικό) ποσο οξύμωρο ειναι να θεωρούμε παράνομη την χρήςη του κονφιντορ και να βάζουμε Τακ τικ στο μελίσσι. Ποσο νόμιμο ειναι αυτο;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
olomelia
BeeForce
BeeForce
olomelia


Αριθμός μηνυμάτων : 544

Μεταφορά μελισσών σε δύο φάσεις - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μεταφορά μελισσών σε δύο φάσεις   Μεταφορά μελισσών σε δύο φάσεις - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Σεπ 15, 2016 5:37 am

στη φύση, κανένα είδος δεν είναι άχρηστο... ίσως κάποιο, για μας τους μελισσοκόμους να είναι επιζήμιο για το σκοπό μας σε μια δεδομένη στιγμή, μα δεν είναι χωρίς σημασία για το οικοσύστημα. Η άγνοια μας φταίει, αν δεν μπορούμε να του καταλογίσουμε κάτι θετικό.
Ο κηρόσκωρος λχ, που τόσο μισούμε, έχει θετική συνεισφορά να καταστρέφει τις κηρήθρες σμηνών που χάθηκαν απο αρρώστειες και να εμποδίζει την εξάπλωσή τους. Όλα τα είδη κι ο άνθρωπος μαζί, παλεύουν για την επιβίωσή τους (ο άνθρωπος και για το κάτι παραπάνω).

Προφανώς, αυτό δεν σημαίνει ό τι δεν θα καταπολεμήσουμε τις σφήκες ή τα σερσένια όταν οι πληθησμοί τους είναι αυξημένοι...
Όμως, καλό είναι αποφεύγουμε τα δηλητήρια και να κάνουμε στοχευμένη καταπολέμηση ώστε να προστατεύονται τα υπόλοιπα είδη που ελκύονται στις παγίδες.
Η λύση που προτείνει ο Κιρ, παγίδα χωρίς φαρμάκι, νομίζω είναι η καλύτερη. Μπουκάλια με πορτοκαλάδα, ξύδι, κτλ.

ΥΓ: ανήθικη θεωρώ την πράξη της άκριτης διασποράς δηλητηρίων, τον ψεκασμό με RoundUp, τις φόλες στα αδέσποτα, όχι τον άνθρωπο συμφορουμίτη Κουήν Μάστερ - να μη παρεξηγιόμαστε.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

Μεταφορά μελισσών σε δύο φάσεις - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μεταφορά μελισσών σε δύο φάσεις   Μεταφορά μελισσών σε δύο φάσεις - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Σεπ 15, 2016 8:15 am

Φιλαράκι olomelia εννοειτε οτι το συγκεκριμενο είδος ειναι άχρηστο για ΕΜΕΝΑ και οχι για την φύση. Βέβαια εκτος του οτι ισως γινεται τροφη δεν νομίζω να εχει καμία αλλη χρησιμότητα......
Συμφωνώ σε ολα μαζι σου. Άλλωστε αυτός ο τρόπος στοχευμένος ειναι.
(Παντα με την επιτηρηςη του μελισσοκόμου καθόλη την διάρκεια..... Ετσι για την άπολυτη σιγουριά....)
Τελος οι παγίδες και τα μπουκάλια και οι κόλες ειναι ημίμετρα. Ειναι σαν να προσπάθεις να εξόντωσεις ενα μελίσσι σκοτώνοντας 200 Μελίσσες την ημέρα.... Τι καταφέρνεις όταν πισω η βασίλισσα γεννάει συνεχώς;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Throubee
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Throubee


Αριθμός μηνυμάτων : 808

Μεταφορά μελισσών σε δύο φάσεις - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μεταφορά μελισσών σε δύο φάσεις   Μεταφορά μελισσών σε δύο φάσεις - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Σεπ 15, 2016 9:35 am

"Μελισσοκόμοι" ακόμα και σήμερα (3ή μέρα) έχετε σε κοινή θέα συνταγή για φόλες, κατεβάστε την σήμερα αλλιώς θα έχετε κυρώσεις.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

Μεταφορά μελισσών σε δύο φάσεις - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μεταφορά μελισσών σε δύο φάσεις   Μεταφορά μελισσών σε δύο φάσεις - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Σεπ 15, 2016 9:48 am

Φιλε throubee μην αγχώνεσε. 2 χρονια υπαρχει αυτη η συνταγή στο φόρουμ. Τελος,καμία σχέση με φόλα αυτη η συνταγή..... Μην τραγικοποιούμε τα πραγματα σε παρακαλω!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikos37
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 280

Μεταφορά μελισσών σε δύο φάσεις - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μεταφορά μελισσών σε δύο φάσεις   Μεταφορά μελισσών σε δύο φάσεις - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Σεπ 15, 2016 10:25 am

Peace brothers. Ο θρουμπι εχει δικιο. Εδω δεν επιτρεπεται να βαζουμε τηλεφωνα στο φορουμ ή αλλα στοιχεια δεν ξερω για ποιο λογο , αλλα επιτρεπεται συνταγες με δηλητηρια οσο στοχευμενα η αβλαβη και αν ειναι? υπαρχει νομικο πλαισιο για αυτα τα πραγματα και εκτιθεμεθα.
Ο καθενας μπορει να κανει οτι νομιζει για να σωσει την περιουσια του(δεν κρινω κανενα ,και εγω τις κανω τις μαλακιες μου) αλλα δεν χρειαζεται να το διατυμπανιζει και δημοσια.
Την ευθυνη την εχει η διαχειρηση που αφηνει κρεμασμενη την αναρτηση και οχι το μελος που την εγραψε.
ΥΓ.Θυμαμαι περισυ ενα μελος ειχε γραψει σε μια αναρτηση οτι καποιος καθηγητης του ΑΠΘ(αν θυμαμαι καλα) του ειχε δωσει μια κυψελη να βαλει ενα μικρο σμηνος που ειχε βρει.Η αναρτηση αυτη μαγειρευτηκε
για να μην εκτεθει ο καθηγητης που ειχε χαρισει σε ιδιωτη δημοσια περιουσια.
Δεν επρεπε να εχει γινει κατι αντιστοιχο ακομα και για να προστατευτει το μελος που εκανε την αναρτηση ,εφοσον η πρακτικη ειναι σιγουρα παρανομη και για καποιους ανηθικη?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

Μεταφορά μελισσών σε δύο φάσεις - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μεταφορά μελισσών σε δύο φάσεις   Μεταφορά μελισσών σε δύο φάσεις - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Σεπ 15, 2016 11:35 am

Ωραία λοιπόν.
Ζητάω και εγω να κατέβει αυτη η κατάπτυστη συνταγή. Που καταστρέφει την πανίδα της Ελλαδος και δεν ειναι νόμιμη.
Όπως επίσης ζητάω να μαζευτούν ολα τα μελιςςια που βρίσκονται δίπλα και πανω στους δρόμους και που μπορούν να σκοτώσουν οδηγούς.
Να συλληφθούν ολοι οι μελισσοκόμοι που χρησιμοποιούν παράνομα και ανήθικα το καρκινογενές Τακ τικ.
Να κατέβουν ολα τα κείμενα που αναφέρονται σε εμβολιασμό πεύκων με τον εργάτη μια και ειναι παράνομο.
Να μπει πρόστιμο σε ολους του μελισσοκόμους. Που εχουν κανει τα δάση σκουπιδότοπους και τα εχουν γεμίσει με σάπιες κυψελες και πλαισια.
Επίσης να πιάσουμε τον συμφουριτη να τον βάλουμε σε ενα δωμάτιο γεμάτο φαγητά που θα εχουν ολα 2 ml confidor. Θα τον αναγκάσουμε να τα φαει να δουμε αν θα πεθάνει ο κερατάς που καταστρέφει παράνομα και ανήθικα την φύση.
Αυτα και τελος.
Υ. Γ. Απορώ για ακομα μια φορα για πιο λογο πριν ενα και δυο χρονια που ξαναέγινε αυτη η συζήτηση περί σερσενιων και εγω προσωπικά έγραψα την συνταγή δεν εγινε τιποτα και τωρα εγινε διαδήλωση....,
Λογική του παραλόγου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
queen master
Μέλος
Μέλος
queen master


Αριθμός μηνυμάτων : 205

Μεταφορά μελισσών σε δύο φάσεις - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μεταφορά μελισσών σε δύο φάσεις   Μεταφορά μελισσών σε δύο φάσεις - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Σεπ 15, 2016 12:13 pm

μπαμπη μου ισως επιδει εσυ εισαι εσυ και εγω ειμαι εγω. δεν ξερω κανεναν εδω μεσα δεν εχω πει τιποτα και δεν εχω προσβαλει κανεναν και ολοι πεσατε να με φατε λοιπον οκ εγω ειμαι ο λαθος και εσεις οι σωστοι. να ενημεροσο για τελευταια φωρα. ειμαι παρον μεχρει να τελειοσει το δολομα και αν δεν τελειωσει το μαζεβω και 2 σας ευχαριστω πολυ αν και ξερω κανεναν και δεν με ξερει κανεις για την επιθετικοτιτα σας. φαντασου να σας χροστουσα και λευτα ε? θα με τρογατε ζοντανο. παρακαλω πολυ τους forum moderators να κατεβασουν την συνταγη γιατι ειπα να βοιθησω ενα συναδελφο να αντιμετοπισει τον εχθρο ολον μας και πεσατε να με φατε λοιπον κατεβαστε την συνταγη παρακαλω πολυ. ο εχθρος δεν ειναι τα σερσενια δυστιχος αλλα εμεις ολοι αυτο βλεπω εγω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Melissologia
Διαχείριση
Melissologia


Αριθμός μηνυμάτων : 682

Μεταφορά μελισσών σε δύο φάσεις - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μεταφορά μελισσών σε δύο φάσεις   Μεταφορά μελισσών σε δύο φάσεις - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Σεπ 15, 2016 12:52 pm

Θα προσπαθήσω να το θέσω όσο πιο απλά μπορώ με τον κίνδυνο να παρεξηγηθεί το γραπτό μου… παρακαλώ μια ανοχή.

Στο φόρουμ προσπαθούμε ότι είναι αναρτημένο, όποιος και αν το έγραψε,  να είναι όσο μπορεί πιο σωστό. Δεν επιδιώκουμε την λογοκρισία, αλλά σε σημαντικά θέματα εκ κανονισμών επεμβαίνουμε στα κείμενα όταν αυτά προκαλούν πρόβλημα. Ουσιαστικά μια παρέα είμαστε και δεν έχουμε κάτι να χωρίσουμε… μπορεί να πούμε και μια κουβέντα παραπάνω ή να διαφωνούμε έντονα και αλλού να συμφωνούμε. Βασικά όμως πρέπει να προσέχουμε πως εκφραζόμαστε γιατί ο γραπτός λόγος παρεξηγείτε.

Στο θέμα μας εδώ… Τακτική με καλά αποτελέσματα είναι ένα «ζωηρό» θέμα να είναι εμφανή όλα τα ποστ του για κάποιο διάστημα και ο καθένας που το παρακολουθεί να βγάζει τα συμπεράσματα του… μετά και όταν πρέπει διαχειριζόμαστε το θέμα για τους μελλοντικούς αναγνώστες. Έτσι θα γίνει και με αυτό το θέμα... θα κοπεί στα δύο και το κομμάτι με τις σφήκες θα πάει εκεί που πρέπει, στις ασθένειες, όπου εκεί τα κείμενα είναι εμφανή μόνο στα μέλη μας. Για τώρα και η υποκατηγορία αυτή θα είναι εμφανή μόνο σε μέλη. Για την συνταγή... υπήρχε στο φόρουμ από το 2014
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Δεν κατέβηκε τότε γιατί αποτελεί πολύ διαδεδομένη μορφή παγίδευσης σφηκών και όχι πατέντα των μελών μας. Δηλαδή αν την ψάξεις θα την βρεις εκτός φόρουμ ΑΛΛΑ αυτό το επιπλέον που έχουμε εδώ είναι η δυνατότητα της συζήτησης σχετικά με τη συνταγή, τα αρνητικά της, άλλες μεθόδους κλπ. Το ότι αναφέρονται διάφορα στο φόρουμ πιστεύουμε ότι δίνει στο κόσμο την επιπλέον αυτή δυνατότητα για να μπορεί να κρίνει καλύτερα το τι θα κάνει και τι είναι πιο ασφαλή για το περιβάλλον. Θα διαπιστώσετε ότι υπάρχουν αναφορές και συστάσεις για την ορθή χρήση χωρίς παράπλευρες απώλειες. Πιστεύουμε ότι όσοι θα δοκιμάσουν κάτι δεν θα το κάνουν επιπόλαια. Για την συγκεκριμένη μεθοδολογία στο εδώ θέμα ειπώθηκαν και πράγματα πιθανόν άγνωστα στο πολύ κόσμο… με την ενημέρωση θα μάθουμε όλοι κάτι και θα γίνουμε καλύτεροι. Ελπίζουμε ως φόρουμ να συμβάλουμε σε αυτό χωρίς να επιβάλουμε τις δικές μας απόψεις… και βέβαια τα δηλητήρια είναι απαγορευτικά αλλά δεν μπορούμε να εμποδίσουμε κάποιον να τα κάνει χρήση αφού υπάρχουν στην ελληνική αγορά. Μπορούμε όμως να τον ενημερώσουμε για τους κινδύνους και να προτείνουμε, με ήπιους τόνους μια εναλλακτική μεθοδολογία.

Δυστυχώς στο διαδίκτυο υπάρχουν πολλές πληροφορίες για θέματα που δεν θα έπρεπε… από το πώς να φτιάξεις σοβαρές φόλες έως ότι άσχημο και κακό μπορεί να βάλει ο νους σας. Δεν θα ήθελα να επεκταθώ περισσότερο. Παρακαλώ να χειριζόμαστε παρόμοια θέματα χωρίς να δημιουργούνται προστριβές μεταξύ μας… δεν αξίζει.


nikos37 έγραψε:

ΥΓ.Θυμαμαι περισυ ενα μελος ειχε γραψει σε μια αναρτηση οτι καποιος καθηγητης του ΑΠΘ(αν θυμαμαι καλα) του ειχε δωσει μια κυψελη να βαλει ενα μικρο σμηνος που ειχε βρει.Η αναρτηση αυτη μαγειρευτηκε
για να μην εκτεθει ο καθηγητης που ειχε χαρισει σε ιδιωτη δημοσια περιουσια.
Αυτό δεν το θυμαμαι scratch
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikos37
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 280

Μεταφορά μελισσών σε δύο φάσεις - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μεταφορά μελισσών σε δύο φάσεις   Μεταφορά μελισσών σε δύο φάσεις - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Σεπ 15, 2016 1:16 pm

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

εχω πιο καλη μνημη! lol!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

Μεταφορά μελισσών σε δύο φάσεις - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μεταφορά μελισσών σε δύο φάσεις   Μεταφορά μελισσών σε δύο φάσεις - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Σεπ 15, 2016 2:51 pm

Κρίνοντας την συζήτηση αυτή θέλω να πιστεύω ότι, όπως κι εγώ, έτσι κι όλοι όσοι συμμετείχαν ή πρόκειται να τη διαβάσουν, θα βγουν κερδισμένοι και πιο σωστοί στην αντιμετώπιση των ασθενειών, των εχθρών και γενικά τη διαχείρηση των μελισσιών τους. Αν μου προτείνουν τη συνταγή ξέρω τώρα πια ότι είναι επικίνδυνη ενώ πριν ίσως να την εφάρμοζα. Επειδή ο γραπτός λόγος εύκολα παρεξηγείται ας είμαστε πιο ήπιοι. Δεν έχουμε να μοιράσουμε κάτι. Η αγάπη και το μεράκι για τη μέλισσα μας ενώνει.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Throubee
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Throubee


Αριθμός μηνυμάτων : 808

Μεταφορά μελισσών σε δύο φάσεις - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μεταφορά μελισσών σε δύο φάσεις   Μεταφορά μελισσών σε δύο φάσεις - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Σεπ 15, 2016 3:09 pm

Throubee έγραψε:
"Μελισσοκόμοι" ακόμα και σήμερα (3ή μέρα) έχετε σε κοινή θέα συνταγή για φόλες, κατεβάστε την σήμερα αλλιώς θα έχετε κυρώσεις.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
queen master
Μέλος
Μέλος
queen master


Αριθμός μηνυμάτων : 205

Μεταφορά μελισσών σε δύο φάσεις - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μεταφορά μελισσών σε δύο φάσεις   Μεταφορά μελισσών σε δύο φάσεις - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Σεπ 15, 2016 3:16 pm

προς θεου αδελφια εταν ειδα τον συναδελφο και ειχε προβλημα αμεσος σκευτικα οτι γιατι να μην τον βοηθησω αφου ξερο τον τροπο ετσι οπως το εφαρμοζο εγω. και ετσι να βοιθηθει και εκεινος οστε να μην πανε χαμενη οι κοποι και τα εξωδα ολης της χρονιας και χασει εστο και ενα μελησσι ειναι κριμα εγω αν δω σερσενη στα δικα μου με πιανει μεγαλη στεναχωρια τα προσεχω οπως και τον γιο μου ακριβος το ιδιο. Οσο το για την επικηνδινοτιτα αδελφε μου δεν ειναι επικηνδινο ειναι τοσο μικρη η δοση που δεν ειναι πιστεψε με ειναι 0,2 και οχι 2 ml στην σιριγγα δλδ 2 γραμουλες αντε να βαλεις 3 γραμουλες οστε να μην πεθανουν οι μεταφορεις σφηγγες κατα την μεταφορα του δολοματος και να τα δωσουν στον γονο τους και ετσι ξεπαστρεβεται ολη η φωλια και η μανα μαζι.

ΥΓ Θελω να πω σε οσους μου επιτεθικαν λεκτικα οτι εχουν δικιο να ανησιχουν αν δεν ξερουν αλλα με τον τροπο αυτο και δικιο να εχεις το χανεις το δικιο σου. εδω εγω το βλεπω οτι ειμαστε μια μεγαλη παραια και μιραζομαστε της γνωσης και γνωμες μας και οχι να μαλονουμε και να βριζομαστε.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Throubee
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Throubee


Αριθμός μηνυμάτων : 808

Μεταφορά μελισσών σε δύο φάσεις - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μεταφορά μελισσών σε δύο φάσεις   Μεταφορά μελισσών σε δύο φάσεις - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Σεπ 15, 2016 3:29 pm

αυτό το παραμύθι ότι δεν είναι επικίνδυνο ..ποιός το λέει? εεεεεε?


....(ο melissologia αναφέρθηκε σε "σοβαρές φόλες" εννοεί σαν και εσένα ότι αυτή εδώ είναι ασόβαρη ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧ)...
..για το καλό του φόρουμ και των παιδιών μας τα λέμε ρε παιδια, υπάρχουν τόσοι τρόποι έχουν αναφερθεί..ακόμα για δηλητηριασμένα δολώματα θα λέμε παιδιά ..boys never grow up..Sad

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Throubee
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Throubee


Αριθμός μηνυμάτων : 808

Μεταφορά μελισσών σε δύο φάσεις - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Δηλητηριάζουν τα άγρια πτηνά της Κρήτης   Μεταφορά μελισσών σε δύο φάσεις - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Σεπ 15, 2016 3:44 pm

Αύξηση των περιστατικών δηλητηρίασης μεγάλων αρπακτικών πουλιών παρατηρήθηκε τον Ιούλιο στην Κρήτη, με το Πανεπιστήμιο Κρήτης – Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Κρήτης (ΜΦΙΚ) να παραλαμβάνει για πρώτες βοήθειες και αποκατάσταση 1-2 πτηνά την εβδομάδα σε άσχημη κατάσταση.

Αν μάλιστα συνυπολογιστούν και τα πουλιά που δεν εντοπίζονται και πεθαίνουν αβοήθητα στην κρητική ύπαιθρο, τότε ο ρυθμός μείωσης της άγριας πανίδας της Κρήτης από την ανεξέλεγκτη και παράνομη χρήση δηλητηριασμένων δολωμάτων παίρνει εκρηκτικές διαστάσεις.

Πρόσφατο παράδειγμα αποτελεί το νεαρό όρνιο (ή σκάρα, ή καναβός, όπως συχνά αποκαλείται στην Κρήτη) της φωτογραφίας, που παραδόθηκε στο Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Κρήτης πριν μερικές ημέρες από την Πόμπια Π.Ε. Ηρακλείου και το οποίο τελικά δεν επέζησε, παρά τις έντονες προσπάθειες των επιστημόνων του ΜΦΙΚ.

Η παράνομη χρήση δηλητηριασμένων δολωμάτων πλήττει σημαντικά τα αρπακτικά πουλιά, ιδιαίτερα τα μεγάλα πτωματοφάγα όπως ο γυπαετός (κοκκαλάς) και το όρνιο (σκάρα, καναβός), αλλά και τα υπόλοιπα αρπακτικά πουλιά όπως ο χρυσαετός (βιτσίλα), η γερακίνα (λαγουδογέρακο), η τυτώ (ζάρα) και ο νανόμπουφος.

Η βαθιά αυτή ριζωμένη συνήθεια, ευρέως διαδεδομένη για τον έλεγχο οικόσιτων ή άγριων ζώων που θεωρούνται «ενοχλητικά ή επιβλαβή» για τις ανθρώπινες δραστηριότητες, στοιχίζει σημαντικές «παράπλευρες» απώλειες στην άγρια πανίδα του νησιού, καθώς τα ζώα που δηλητηριάζονται αποτελούν «βιοδείκτες» της κατάστασης των αγροσυστημάτων και επιτελούν σημαντικό έργο «καθαρίζοντας» το περιβάλλον και ελέγχοντας τους πληθυσμούς «επιβλαβών ή ενοχλητικών» ειδών.

Δυστυχώς, το πρόβλημα της παράνομης χρήσης δηλητηριασμένων δολωμάτων παρουσιάζει έξαρση κάθε χρόνο από τον Ιούλιο μέχρι τον Οκτώβριο, οπότε και υπάρχει αυξημένη ανθρώπινη δραστηριότητα στις ημιορεινές και ορεινές περιοχές του νησιού (κτηνοτροφία, μελισσοκομία και κυνήγι), όπου διαβιούν τα άγρια πτηνά.

Σύμφωνα με ευρήματα επιστημόνων-ερευνητών του ΜΦΙΚ στις ορεινές περιοχές της Κρήτης, δηλητηριασμένα δολώματα τοποθετούνται για την: α) αντιμετώπιση των σφηκών από μερικούς μελισσοκόμους, β) αντιμετώπιση των κορακοειδών και των αδέσποτων σκύλων από μερικούς κτηνοτρόφους, και γ) τοποθέτηση δολωμάτων από μερικούς βοσκούς – κυνηγούς για να εμποδίσουν άλλους κυνηγούς με τα σκυλιά τους να κυνηγήσουν σε συγκεκριμένες περιοχές.

Το Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Κρήτης υλοποιεί από τον Οκτώβριο 2010 ευρωπαϊκό πρόγραμμα LIFE+ για την αντιμετώπιση της παράνομης χρήσης δηλητηριασμένων δολωμάτων με τίτλο: «Καινοτόμες Δράσεις για την Αντιμετώπιση της Παράνομης Χρήσης Δηλητηριασμένων Δολωμάτων σε Μεσογειακές Πιλοτικές Περιοχές της Ευρωπαϊκής Ένωσης» [LIFE09 NAT/ES/000533], με εταίρους από την Ισπανία, την Πορτογαλία και την Ελλάδα.

Στο πλαίσιο του προγράμματος υλοποιούνται στην Κρήτη από το ΜΦΙΚ δράσεις ενημέρωσης και ευαισθητοποίησης του κοινού, συλλογή και επεξεργασία στοιχείων για την κατάσταση των πληθυσμών ειδών βιοποικιλότητας, επιστημονική συνδρομή σε περιπτώσεις δηλητηρίασης άγριων ζώων, δημιουργία δικτύων συνεργασίας για τη μείωση ή και εξάλειψη του φαινομένου με συμμετοχή κτηνοτρόφων, δήμων και κυνηγετικών συλλόγων – κυνηγών κ.ά.

Επιπλέον, λειτουργεί ήδη στο ΜΦΙΚ σε καθημερινή βάση δωρεάν τηλεφωνική γραμμή για καταγγελίες περιστατικών παράνομης χρήσης δηλητηριασμένων δολωμάτων: 800 11 020202.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Apiforum
Melissologia H.B.F.
Apiforum


Αριθμός μηνυμάτων : 31

Μεταφορά μελισσών σε δύο φάσεις - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μεταφορά μελισσών σε δύο φάσεις   Μεταφορά μελισσών σε δύο φάσεις - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Σεπ 15, 2016 5:14 pm

Νομίζω ότι η παραπάνω ανάρτηση του Throubee επιβεβαιώνει με τον πιο ωραίο τρόπο ότι είμαστε μια μεγάλη παρέα από όλη την Ελλάδα και ότι με τη συνεισφορά του καθένα μας στη συζήτηση όλο και κάτι θα μάθουμε και θα γίνουμε καλύτεροι.

Ειλικρινά δεν γνώριζα την έρευνα σχετικά με το φαινόμενο της δηλητηρίασης μεγάλων αρπακτικών πουλιών που παρατηρήθηκε στην Κρήτη. Είμαι σίγουρος ότι όσα αναφέρονται στο κείμενο αυτό θα οδηγήσουν στην αναθεώρηση κάποιων πρακτικών μας. Η συζήτηση θα «χτενιστεί» σύντομα…

Efharisto

σοβαρά και ασόβαρα σχόλια kalo pedi  θα σβηστούν tziz
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Μεταφορά μελισσών σε δύο φάσεις
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 2 από 2Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2
 Παρόμοια θέματα
-
» Μεταφορά Μελισσών
» Μεταφορά μελισσών στο βαμβάκι
» Μεταφορά μελισσών και απώλειες
» Μεταφορά
» μεταφορα

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Μελισσοκομικοί Χειρισμοί-
Μετάβαση σε: