Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 καλοκαιρινο πευκο

Πήγαινε κάτω 
+2
kir
DIMILIOD
6 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
DIMILIOD
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 248

καλοκαιρινο πευκο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: καλοκαιρινο πευκο   καλοκαιρινο πευκο Icon_minitimeΤρι Αυγ 09, 2016 12:43 pm

γεια σασ.mpediaditis,η και οποιοσδηποτε αλλοσ μελισσοκομοσ που εχει παει τωρα στο πευκο,τα πευκα δινουν καθολου μελι,με τοση ξηρασια που εχουμε ολη την χρονια?με ενδιαφερει κυριωσ η αποψη απο μελισσοκομουσ που βρισκονται στην κρητη και εχουν παει τοισ μελισσεσ τουσ στην ιεραπετρα(εκει στην γυρω περιοχη,σελακανο κτλ).
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kir
BeeForce
BeeForce
kir


Αριθμός μηνυμάτων : 602

καλοκαιρινο πευκο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: καλοκαιρινο πευκο   καλοκαιρινο πευκο Icon_minitimeΠαρ Αυγ 12, 2016 11:31 am

Dim γιατί δεν ήρθες στην συνάντηση?
Εγώ δεν έχω πάει και δεν πάω για φέτος αφού δεν περίμενα να έχω ετοιμοπόλεμα μελίσσια λόγο ανάπτυξης του μελισσοκομείου μου και δεν φρόντισα για τοποθεσία,
αλλά οι περισσότεροι είναι ήδη στο πεύκο και αν υπολογίσουμε και την πτώση της θερμοκρασίας και την άνοδο της υγρασίας τον επόμενων ημερών λογικά πάει πολύ καλά !
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
DIMILIOD
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 248

καλοκαιρινο πευκο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: καλοκαιρινο πευκο   καλοκαιρινο πευκο Icon_minitimeΣαβ Αυγ 13, 2016 9:22 am

kir,δεν ηρθα στη συναντηση,λογο ανελημενων οικογενειακων υποχρεωσεων.ουτε και εγω θα παω στο πευκο γιατι οι μελισσεσ ειναι αρκετα πεσμενεσ,λογο τησ παρα πολυ κακησ χρονιασ φετοσ.απλωσ εμενα η απορια μου ητανε αν με τοση ξηρασια φετοσ,εαν τα πευκα τα επειρεαση και δεν δωσουν μελι καθολου,οπωσ δυστηχωσ συνεβει με τα θυμαρια?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

καλοκαιρινο πευκο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: καλοκαιρινο πευκο   καλοκαιρινο πευκο Icon_minitimeΣαβ Αυγ 13, 2016 11:17 am

Υπόθηκαν πολλά στη συνάντηση αλλά όπως πάντα ο χρόνος ποτέ δεν είναι αρκετός!

Η νεκταροέκκριση και η μελιττωέκκριση επηρεάζονται σχεδόν από διαφορετικούς παράγοντες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
DIMILIOD
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 248

καλοκαιρινο πευκο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: καλοκαιρινο πευκο   καλοκαιρινο πευκο Icon_minitimeΣαβ Αυγ 13, 2016 1:56 pm

monarchis,για εξηγησετο αυτο που γραφεισ.απο ποιουσ παραγοντεσ επηρεαζεται η μελιτοεκριση και απο ποιουσ η νεκταροεκριση?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
olomelia
BeeForce
BeeForce
olomelia


Αριθμός μηνυμάτων : 544

καλοκαιρινο πευκο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: καλοκαιρινο πευκο   καλοκαιρινο πευκο Icon_minitimeΣαβ Αυγ 13, 2016 3:01 pm

Σάββατο 13 Αυγούστου,
περιοχή Θεσσαλονίκης... τις προηγούμενες μέρες χαζοπετούσανε...
από βραδίς είχε αέρα 4-5 Μποφώρ, μόλις έκοψε κατά τις 10:00 το πρωϊ, τα πεύκα γέμισαν μέλισσες...

και πέρυσι, την ίδια μέρα,  στις 13 Αυγούστου, ήταν που άρχισε για τα καλά...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

καλοκαιρινο πευκο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: καλοκαιρινο πευκο   καλοκαιρινο πευκο Icon_minitimeΣαβ Αυγ 13, 2016 10:14 pm

DIMILIOD έγραψε:
monarchis,για εξηγησετο αυτο που γραφεισ.απο ποιουσ παραγοντεσ επηρεαζεται η μελιτοεκριση και απο ποιουσ η νεκταροεκριση?

DIMILIOD ένα βιβλίο μελισσοκομίας αναφέρει τους βασικούς παράγοντες για την νεκταροέκκριση και τη μελιττοέκρισση. Η υγρασία, η θερμοκρασία είναι από τους παράγοντες που μπορούν να επηρεάσουν από κοινού. Η βροχόπτωση δεν είναι παράγοντας παραγωγής μελιττώματος αλλά νέκταρος.

Αν θέλεις κάποιο βιβλίο όπως π.χ. του Θρασυβούλου μπορούμε να συναντηθούμε από κοντά και να στο δανείσω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
DIMILIOD
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 248

καλοκαιρινο πευκο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: καλοκαιρινο πευκο   καλοκαιρινο πευκο Icon_minitimeΤρι Αυγ 16, 2016 8:12 am

καλημερα και ευχαριστω οσουσ απαντησαν.monarchis,το βιβλιο του θρασυβουλου το εχω,οπωσ επισησ και διαφορα αλλα.απλα αυτο που μου γραφεισ δεν το ειχα προσεξει ποτε και πουθενα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Throubee
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Throubee


Αριθμός μηνυμάτων : 808

καλοκαιρινο πευκο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: καλοκαιρινο πευκο   καλοκαιρινο πευκο Icon_minitimeΤρι Αυγ 16, 2016 9:41 am

olomelia έγραψε:
Σάββατο 13 Αυγούστου,
περιοχή Θεσσαλονίκης... τις προηγούμενες μέρες χαζοπετούσανε...
από βραδίς είχε αέρα 4-5 Μποφώρ, μόλις έκοψε κατά τις 10:00 το πρωϊ, τα πεύκα γέμισαν μέλισσες...

και πέρυσι, την ίδια μέρα,  στις 13 Αυγούστου, ήταν που άρχισε για τα καλά...


σε ποια σελίδα το γράφει αυτο? lol!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
olomelia
BeeForce
BeeForce
olomelia


Αριθμός μηνυμάτων : 544

καλοκαιρινο πευκο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: καλοκαιρινο πευκο   καλοκαιρινο πευκο Icon_minitimeΤρι Αυγ 16, 2016 10:32 am

από το ετυμολογικό λεξικό "Ετυμολογικό Λεξικό τής Νέας Ελληνικής Γλώσσας (Γεώργιος Μπαμπινιώτης) Etymological Dictionary, έκδοση 1993"

Θρούμπης = μέγας πειραχτήρης lol!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Throubee
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Throubee


Αριθμός μηνυμάτων : 808

καλοκαιρινο πευκο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: καλοκαιρινο πευκο   καλοκαιρινο πευκο Icon_minitimeΤρι Αυγ 16, 2016 11:42 am

XAAXAXAXAXA τη σελίδα ξέχασες να γράψεις! oraia
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
melicostas
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 98

καλοκαιρινο πευκο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: καλοκαιρινο πευκο   καλοκαιρινο πευκο Icon_minitimeΤρι Αυγ 16, 2016 12:42 pm

κατ εμε και η μελιτοεκκριση επηρεαζεται απο τις παρελθουσεις βροχοπτωσεις.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Throubee
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Throubee


Αριθμός μηνυμάτων : 808

καλοκαιρινο πευκο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: καλοκαιρινο πευκο   καλοκαιρινο πευκο Icon_minitimeΤρι Αυγ 16, 2016 10:11 pm

Η εργασία της κ. Γούναρη νομίζω ότι είναι ότι πληρέστερο υπάρχει σχετικά με τις μελιτοεκκρίσεις του πεύκου και τον εργάτη (Μ.Hellenica)..παραθέτω σύνδεσμο.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Καλό Διάβασμα!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
καλοκαιρινο πευκο
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Το γίνεται με το πεύκο; Πεύκο Κρήτη
» Πεύκο
» Πευκο και χτίσιμο
» Πευκο (μελιτωμα)
» Πευκο Εύβοια

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομικό περιβάλλον :: Τα μελισσοκομικά φυτά-
Μετάβαση σε: